Chciałbym plazmę, a w salonie jest widno

Juniorzewski

New member
Witajcie!
Do wczoraj byłem zdecydowany na lcd - chciałem kupić Sonego 40S3000, robiłem do niego przymiarki od dłuższego czasu. No i wczoraj skuszony reklamą radiową podjechałem do Media Marktu zobaczyc niby tę wielką obniżkę cen. Ceny były takie sobie, ale z ciekawości popatrzyłem na Panasonika z serii pv 80 i strasznie mi sie spodobał obraz z tej plazmy. W zasadzie po przestudiowaniu cen zamiast Sonego 40" mógłbym kupic Panasonica 42", ponadto opinie na temat tej plazmy w tym dziale brzmią zachęcająco. Czy może ktoś podzielic się wrażeniami z oglądania plazmy w widnym pomieszczeniu, może jakaś fotka?
Warunki oglądania mam następujące:
Odległość do ekranu 4m, obraz ogladny na wprost, czasem z lekkiego ukosa. Źródłem jest dekoder PVR HD z Cyfry+, sygnały naziemne są, ale ich nie używam. Jest kino domowe z HDMI i opcją skalowania do 1080i.
Są dwie osoby oglądające wieczorami głównie dokumenty i filmy, w dzień jedna i na dokładkę tylko programy dziecięce. W zasadzie eksploatacja dzienna ma miejsce w weekendy z wiadomych wzgledów.
Teraz pomieszczenie, na przeciwko tv okna i z boku tv również okno. Mimo stron południowej oraz zachodniej, bezpośrenie słońce na odbiornik nie świeci.
Teraz stoi w tym miescu crt 29" i wielkiego dyskomfortu nie odczuwam, więc jeśli ekran plazmy nie odbija się bardziej, to jestem skłonny to przełknąć, pyytanie, czy jasność i kontrast ekranu plazmowego są większe niż w crt? Teraz ustawienia mam na jakies 50% mozliwości.
No to jak, da się wejść z plazma przy takich założeniach, czy sobie odpuścić?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Juniorzewski

New member
Dzięki za podpowiedź, a powiedz mi, jakbyś ocenił obraz własnie z pv80 i lcd Sonego s 3000, siedzisz mocno w tych tematach, a ja oceniłem w zasadzie po jednym pooglądaniu plazmy i obraz zdecydowanie mi pasował, aż sam się zdziwiłem, a raczej staram się nabierać dystansu do szybkich ocen, tym bardziej, że miałem juz faworyta, a tu nie dość ,że zmiana producenta, to i technologii, której wcale nie brałem pod uwagę.
Pozdrawiam

[edit] Klepnąłem sobie subskrypcję, więc zabieram się za czytanie testów.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zostałbym tak czy tak przy plaźmie

Jeśli więcej osób zasiada przed telewizorem i muszą siedzieć z boku podczas projekcji możesz spotkać się z niebieską czernią.
Z lewej plazma Panasonica PV 8. Co prawda na plaźmie odbijają się widoczne elementy wyposażenia mieszkania - ale czerń jestza to z każdej strony
b039bc5d56168e1bmed.jpg
 

Juniorzewski

New member
No i proszę, z całej dyskusji wynikł zakup 37pv80 przez... moich rodziców. Jutro jadę popatrzeć jak to wyglada w warunkach domowych, jesli przypadnie mi do gustu, to kupie 42" - zona i córcia będą wniebowziete.
To zdjęcie z czernią faktycznie jest przekonywujace - przynajmniej będę mógł zerkać na tv bedac w kuchni. Z odblaskami ekranu mam nadzieję, że da się żyć, w crt w sumie też się się odbija, ciekawe tylko, który jest bardziej odblaskowy;)
Pozdrawiam
 

Jussi

New member
Bez reklam
Tak przy okazji... jaka jest roznia obecnie w poborach mocy np pomiedzy tymi modelami o ktorych pisze autor? Kiedys plazmy zarly ogrom pradu, byla to jedna z powazniejszych wad w stosunku do lcd. Jak wyglada to teraz? Nie chodzi mi nawet o konkretne dane ale czy jest to mniej wiecej wyrownane czy lcd ciagle wygrywa i jesli tak to o ile % mniej wiecej?

Pozdrawiam
 

Hartson

New member
Bez reklam
W marcowym numerze miesięcznika Audio podano informację, że przeprowadzono porównanie w poborze prądu przez plazmę i LCD ( wybrano tv o podobnych przekątnych ekranu ). Wynik był taki, że plazma pobierała tylko o 13% więcej prądu od LCD.
 

czago

Banned
13% to jednak jeszcze dość sporo.

Juniorzewski, w Twoich warunkach (okna!) LCD wypadnie dużo lepiej od plazmy. W pogodny dzień zapomnij o oglądaniu na plazmie - chyba, że masz zasłony. W przypadku rolet musiałbyś całkowicie (podkreślam: całkowicie) zasłonić okna. W przypadku częściowej zasłony roletami paski światła odbijające się od ekranu plazmy też dają koszmarny efekt. Ja już ten temat przerabiałem jakiś czas temu bo jestem w podobnej sytuacji ale okno mam tylko jedno, naprzeciwko TV.

Co do czerni na LCD to bez obaw. W widocznym na zdjęciu powyżej Sharpie czerń rzeczywiście jest niebieska, ale Sony a nawet JVC to pod tym względem inna klasa sprzętu.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem 13% to sprawa całkowicie marginalna.

Płacąc za prąd na dwa miesiące 100 zł przy LCD, zapłacisz 113 zł posiadając plazmę.

Pozdrawiam,
 

czago

Banned
Dla jednego marginalna, dla innego nie jak pomnoży tę kwotę przez np.8 lat.
Nie mówiąc już o zużyciu prądu w skali kraju.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
czago napisał:
[...]Nie mówiąc już o zużyciu prądu w skali kraju.
Czago, nie gniewaj się, ale czy ty nie zużywasz prądu pisząc te słowa? Świadomość ekologiczna jest ważna. A z czasem będzie jeszcze ważniejsza. Jednak gdy mówi się o konieczności budowy elektrowni atomowej, to ekolodzy na to: NIE.

Prawda jest taka, że gdyby energia była za darmo, ludzie zużywaliby jej o wiele więcej. To, że padają tutaj pytania o poziom zużycia nie wynika raczej z powodu rosnącej świadomości ekologicznej, a z prozaicznej konieczności liczenia się z portfelem.

Wracając do efektu tych pomiarów należy pamiętać, że z pewnością zostały uśrednione i na pewno są plazmy, które przy niewyśrubowanych ustawieniach pobierają mniej energii, niż odpowiadające im LCD.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
czago napisał:
Dla jednego marginalna, dla innego nie jak pomnoży tę kwotę przez np.8 lat.
Nie mówiąc już o zużyciu prądu w skali kraju.

Nawet po pomnożeniu tej kwoty przez 8 lat wychodzi 600 zł co jest sprawą zupełnie marginalną w takiej skali czasu.

I proszę nie mów mi o mnożeniu przez np. 16 lat...
Raczej powiedz, że to 6,5 zł miesięcznie.

Pozdrawiam,
 

m@rcin

Member
@Masta_J
A mnie wychodzi na miesiąc ~1zł więcej niż LCD ;)

Tak więc @czago, wydając kupe kasy na TV plazma/LCD, powyższa kwota :p to naprawdę kropla w morzu. :D
 

Juniorzewski

New member
Czago, dziękuję za kamyczek w moich rozterkach. Wczoraj pobawiłem się nową zabawką rodziców, mało tego, na tyle ile pozwoliły mi kable, ciagałem sprzet po salonie w kierunku okna. Co moge powiedzieć, na mój gust odbiornik postawiony bokiem do słonecznego okna, a widz dokładnie na przeciwko TV - da się oglądać, jak dla mnie odbicia porównywalne z kineskopem i akceptowalne przy weekendowym oglądaniu w ciągu dnia. Nie miałem punktu odniesienia, ale błyszcząca ramka pv80 odbijała baaardzo mocno, a sam ekran zdecydowanie mniej. Jesli próbowałem oglądac stojąc przodem do okna, a ekran mając z boku niejako pod światło, wtedy tak naprawdę widać już niewiele. Za to w momencie gdy słońce chowało się za chmury lub tv stawiałem powiedzmy w cieniu, to obraz był naprawdę śliczny, kolory, ostrość po prostu super. Nadal nie podjąłem decyzji, za kilka dni żona sobie na to popatrzy i wtedy coś wymyślimy. A tak po cichu jednak skłaniam się do zakupu tej plazmy, ten obraz jednak robi na mnie niezłe wrażenie, poza tym cena zakupu jest hmmm, bardziej niz atrakcyjna.
Pzdr
 
Ostatnia edycja:

tomekkepa

New member
Takie małe pytanie odnośnie tego zużycia prądu, jak wypadają nowe telwizory lcd i plazmy względem tradycyjnych crt, orientacyjnie, procentowo.
 

czago

Banned
Juniorzewski napisał:
...Nie miałem punktu odniesienia, ale błyszcząca ramka pv80 odbijała baaardzo mocno, a sam ekran zdecydowanie mniej...

Napisałem o moich doświadczeniach z plazmą Panasonica, ogladaną na wprost przy oknie umiejscowionym z lewej strony ale tak, że na plazmę nie padają bezpośrednio promienie słoneczne. I to wystarczy żeby przy pogodnym dniu na plazmie niewiele było widać.

Co do błyszczącej ramki w LCD to mój znajomy musiał nawet przesuwać się ze swojego ulubionego fotela bo pechowo po południu na nią właśnie padało światło z okna i nie dało się normalnie oglądać.
 

Dio

New member
Nie będę ratował świata i podliczał KWJ/H, napisze tylko zainteresowanemu tak:

PLazma vs. LCD- twój wybór, ale na miłość boską nie 40s3000!!! Zaręczam, że każda plazma Panasonica, nawet 42pv8 bije go na głowę...

BTW. Od jutra w Euro RTV/AGD Plazmy Panasa 42" PV8 za 2500 zł!!!

pzdr.
 
Do góry