Centralny - bardziej wyraźny ?

maku99

New member
Witam,

Być może, ktoś będzie mógł mi coś podpowiedzieć w sprawie głośnika centralnego. Przy niektórych programach TV - szczególnie filmy, seriale z lektorem, programy dokumentalne, wiadomości itp. - głośnik centralny dość mocno "gra" niskimi tonami (basem), głos "mowy" staje się w tedy mało wyraźny. Aż tak mi to nie przeszkadza, bo rzadko się to zdarza, no ale... postanowiłem napisać

Sprzęt opisany w stopce.

Ustawienia:
Głośniki - wszystkie jako "małe"
Odcięcie: 80Hz dla wszystkich
Basy: LFE / LPF dla LFE 120Hz

Głośność:
Front P: -7,5
Centralny: -2.0
Surround P: -5,0
Sorround L: -5,5
SUB: +1.0

Parametr surround (dla ProLogic II Cinema)
Restorer - OFF
Audyssey:
MultEQ XT : Audyssey Byp. L/R
Dynamic EQ: ON
Offset poz. odniesienia 0dB
Dnamic Volume: Light

Uprzedzając sugestie dodam że:
- zrobiona kalibracja Audyssey MultEQ XT + delikatne poprawki
- Używam Dynamic EQ więc ręcznie nie da się skorygować w Kolektorze
- sub tak podbity został podczas kalibracji ( i faktycznie niżej go nie słychać) - to i tak nie ma tu znaczenia, gdyż:
- przez rok używałem zestawu bez SUBa + dodatkowo dla testów wyciszyłem go całkiem i to nic nie zmienia w mojej kwestii związanej z centralnym głośnikiem

Jeśli się nic już nie da, to trudno, ogólnie jest OK, ale będę miał spokojne sumienie, że zapytałem
Z góry dzięki
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Może podbij głośność centrala.
Wygląda że audyssey trochę kiepsko dobrało korekcję barwy podczas kalibracji. Spróbuj ponownie, może mikrofon w trochę innym miejscu.
 

woytaski

New member
Bez reklam
A nie jest to wynik tego jak nadawany jest program?
Większość filmów z polskim lektorem ma b. kiepski dźwięk (bo generalnie stereo 2.0) i wtedy centralny w ogóle nie gra (chyb, że ustawisz multi).
Jak się zdarzy DD + 2.0 to święto...
Ja sobie radzę manualnie podbijając poziom centrala w stosunku do ustawień kalibracji...
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Żeby cieszyć się dźwiekiem z kina domowego, w pierwszej kolejności należy zrezygnować z lektora!!!
Nawet na materiale z naszym lektorem w DD5.1 to jest porażka. Tego się nie da słuchać.
Tylko orginalna ścieżka dźwiękowa i napisy. Lektor wycisza oryginalne dźwięki i wszystko przykrywa swoim bełkotem w słabej jakości.
 

maku99

New member
Tak, tak, Panowie, zgadzam się w 100%, że lektor psuje dźwięk, że filmy oglądamy bez lektora (ew. z napisami), wszytko to prawda!
Nawet na materiale z naszym lektorem w DD5.1 to jest porażka. Tego się nie da słuchać.
Mam takie samo zdanie.
Chodziło mi głownie w przypadkach oglądania TV z... np. UPC (wiadomości, dokumentalne itp..), tam gdzie już nic nie zmienimy z dźwiękiem.
Tak jak wspomniałem, rzadko taka sytuacja się trafia (z takim dźwiękiem), ale z racji sumienia wolałem się upewnić, że ustawienia mam OK.

Dzięki za pomoc.

Przy okazji zapytam o funkcje w ampli:
1. "Restorer" oraz "Offset poz. odniesienia" - za co one dokładnie odpowiadają?
2. Kiedyś przyszło mi do głowy, żeby zmienić odcięcie (Hz) dla głośnika centralnego np. na 100Hz ale to chyba nie ta bajka ;)
 

maku99

New member
Jako przykład podałem (np. lektor dla materiału filmowego), lub np. filmy w których nie da się usunąć lektora - jest jedna ścieżka dźwiękowa - wiele jest takich kanałów w UPC. Ale wydaje mi się, że temat dźwięku w centralnym możemy uznać za zamknięty.
 

ulti

New member
Witam,

Być może, ktoś będzie mógł mi coś podpowiedzieć w sprawie głośnika centralnego. Przy niektórych programach TV - szczególnie filmy, seriale z lektorem, programy dokumentalne, wiadomości itp. - głośnik centralny dość mocno "gra" niskimi tonami (basem), głos "mowy" staje się w tedy mało wyraźny. Aż tak mi to nie przeszkadza, bo rzadko się to zdarza, no ale... postanowiłem napisać

Sprzęt opisany w stopce.

Ustawienia:
Głośniki - wszystkie jako "małe"
Odcięcie: 80Hz dla wszystkich
Basy: LFE / LPF dla LFE 120Hz

Głośność:
Front P: -7,5
Centralny: -2.0
Surround P: -5,0
Sorround L: -5,5
SUB: +1.0

Parametr surround (dla ProLogic II Cinema)
Restorer - OFF
Audyssey:
MultEQ XT : Audyssey Byp. L/R
Dynamic EQ: ON
Offset poz. odniesienia 0dB
Dnamic Volume: Light

Uprzedzając sugestie dodam że:
- zrobiona kalibracja Audyssey MultEQ XT + delikatne poprawki
- Używam Dynamic EQ więc ręcznie nie da się skorygować w Kolektorze
- sub tak podbity został podczas kalibracji ( i faktycznie niżej go nie słychać) - to i tak nie ma tu znaczenia, gdyż:
- przez rok używałem zestawu bez SUBa + dodatkowo dla testów wyciszyłem go całkiem i to nic nie zmienia w mojej kwestii związanej z centralnym głośnikiem

Jeśli się nic już nie da, to trudno, ogólnie jest OK, ale będę miał spokojne sumienie, że zapytałem
Z góry dzięki

Witam
Trochę się spóźniłem ale może uda mi się trochę pomóc.
Miałem dokładnie to samo odczucie.
Ja np wole komedie oglądać z lektorem i ten niski mocny dźwięk w centralnym mnie denerwował.
Trochę poszperałem i doszedłem do optymalnego rozwiązania.
Nie wiem oczywiście czy to zadziała u Ciebie.

Usuń wszystkie odcięcia i ustaw kolumny jako large.
W audyssey zmień Audyssey Byp. L/R na Audyssey
Dynamic EQ: zrób na OFF
Dnamic Volume: zrób na off

Napisz jaki uzyskałeś efekt :)
 

maku99

New member
Hej,
Robiłem podobny eksperyment. Faktycznie "lektor" jest wyraźniejszy,ale kosztem innych efektów + dużo kombinowania za każdym razem ;) - to już lepiej przy takim kiepskim materiale oglądnąć go na głośnikach TV
Ogólnie mój mały problem dotyczył tylko kilku audycji TV w ciągu ostatniego roku, więc problem znikomy - chciałem się raczej upewnić, że ustawienia mam ok
W każdym razie dzięki ulti :)
 
Do góry