Canon HG10

kanqur

New member
Witam
Zakupilem Canona HG10 i mam pytanie dotyczace ramek.
Mam ustawione frames 50i, jednak kamera zapisuje film z szybkoscia 25 frames/s w najwyzszej ustawionej jakosci.
Jaki moze byc tego przyczyna ?
BTW potwierdzam, ze kamerka daje rozdzielczosc HD 1440x1080.

Pozdrawiam
kangur
 

viValdi

New member
Bez reklam
Kamerka bardzo dobrze, że zapisuje 25 ramek/sekundę - tak ma być.
50i znaczy, że nagrywa się 50 półobrazów z przeplotem (interlace) a więc 25 par półobrazów czyli 25 ramek.

Wszystko się zgadza.

Rozumiem, że ta kamera nagrywa w AVCHD?
 

kanqur

New member
Tak.
Zapis jest w AVCHD (H264).
Co jest ciekawe, pliki zapisane jako mts na dysku kamery sa dokladnie takie same jak po sciagnieciu na kompa, gdy dostaja rozszerzenie m2ts.

Dzieki za wyjasnienie co do 50i.
To czy nie lepiej w takim razie nagrywac w progresywnym 25 ?

Pozdrawiam
kangur
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Zależy do czego będziesz używał nagranie. Jeśli do odtwarzania przez komputer to lepiej progressive ale jeśli do TV to interlace.
 

xwalker

New member
viValdi napisał:
Zależy do czego będziesz używał nagranie. Jeśli do odtwarzania przez komputer to lepiej progressive ale jeśli do TV to interlace.

Tak - obraz nagrany w 25p w trybie TV25 - wyglada na telewizorze jakby skakał przy panoramowaniu. Jednak obrobka obrazu w interlace na komputerze nie wyglada juz tak fajnie.

Tak sie zastanawiam - filmy kinowe nagrywane sa w 25p ale na TV tak nie rwą - czy one sa potem przerabiane na 50i (chociaz to zal. bo czasami widze w TV film ktory tak samo skacze ale to tylko czasami natrafiam na takie produkcje) ?
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Filmy kinowe nagrywane są na taśmie filmowej a to znaczy że są progressive - cały obraz wyświetlany "na raz".
Czasami film kinowy jest nagrywany na media elektroniczne, ale potem transferowany jest na taśmę.
Generalnie stosuje się różne kombinacje filmu na taśmie i ujęć elektronicznych - wszelkie animacje powstają elektronicznie.

Na koniec generuje się taki format, jaki jest potrzebny tzn. albo taśma filmowa, albo DVD, albo materiał do emisji dla TV.
 

worldidol

New member
Czytałem, że HG10 ogólnie ma słabszy tryb 25p niż, dajmy na to, HV20. Nie wiem jak jest naprawdę, ale czytałem, że nieźle rwie.

Co do filmów - są one nagrywane w 24 klatkach na sekundę, ale potem zapisywane są na taśmie filmowej. Nie można porównywać technologii czysto cyfrowej z taśmą filmową, bo ta ostatnia to naprawdę bardzo specjalistyczna technologia zapisu. Poza tym ogromną rolę odgrywają ruchy kamery. W filmach nie ma ujęć z ręki - są steadicamy i inne wynalazki.
 
Do góry