BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

Lemil

Banned
Nie wiem czemu, ale jest na tym forum pewna grupa osób, które mają pianę z wściekłości, jak czytają moje posty. Niektórzy już nie czytają wcale... A przecież ja chcę dla was dobrze!

Chcę, żeby każdy miał ogromny, jak największy, ogromniasty i wielki telewizor.
Chcę też, żeby te wasze telewizory były jak najlepiej tylko można wyregulowane.
Chcę ponadto, żebyście mieli w waszych sieciach kablowych i platformach satelitarnych jak najlepszy obraz. No żyletę po prostu.

No i jeszcze bym sobie życzył, żebyście na tych swoich gigantycznie wielkich telewizorach oglądali codziennie jak najwięcej reklam.

Problem jednak w tym, że jakość tych reklam jest często zupełnie syfiasta. Nasz faworyt, jeśli idzie o syfiastą jakość, AXN HD prezentuje nam taką jakość reklam. Tu tylko ścieżka dźwiękowa jednej reklamy: Axnreklama.mp3 - download. Darmowy hosting plików. Na razie nie mogę jeszcze pokazać wam, jak to HD(sic!) na AXN wygląda. No ale dźwięku posłuchać już możecie. Wybaczcie, że nie daję próbki porównawczej z kanału, który gra normalnie. Ale ja, w przeciwieństwie do was(?) rzygam, kiedy słyszę o reklamach, a już jak widzę i słyszę, to naprawdę przeżywam męki.

Zastanawiałem się nad taką rzeczą. Skoro jakość AXN HD to kaszana, to można by zrobić małe porównanie. Próbka jakiegoś filmu z AXN i zrzut oryginału z BD. No i bym coś takiego zrobił, tylko, że AXN żadnego filmu nie nadaje. Tylko ostatnio sama serialowa szmira, no i na dodatek stara szmira, którą obejrzałem już najczęściej lata temu. Oczywiście mówię o tych serialach, które oglądam.
 

Lemil

Banned
Zawsze, kiedy stoję na światłach, zastanawiam się po co producenci montują do aut coraz to mocniejsze silniki? Przecież i tak właściciele tych samochodów nie robią z niż żadnego użytku. Powiedzmy, że stoisz za nowym Passatem, który ma bardzo dynamiczny i oszczędny silnik. I co? Światła zmieniają się na zielone i gruby wujek w tym Pasku rusza mniej więcej tak, jakby jechał małym Faitem, w którym z dwu cylindrów działa tylko jeden. Wygląda to tak, że gruby wujek w Pasku po przejechaniu skrzyżowania ma na liczniku 25km/h. A przecież mógłby mieć 40km/h może 50. Takie większe skrzyżowanie, znaczy się szersze, jest wystarczająco długie, żeby się rozpędzić nawet do więcej niż 50. I ja tak robię. Zawsze, jak stoję pierwszy, to ruszam NORMALNIE. I jak już przejadę skrzyżowanie, to spoglądam w lusterko wsteczne. Zawsze wtedy widzę, że mam za sobą kilkanaście/kilkadziesiąt metrów wolnej drogi, bo jakiś gruby wujek, który stał za mną, rusza spod świateł z dynamiką misia koala, który właśnie zapadł zaćpany eukaliptusem w letarg.

Zastanawiam się jaki jest powód tego, że ludzie odjeżdżają spod świateł, jakby ich ktoś pchał. Zawsze mi się wydawało, że im szybciej ruszysz spod świateł, tym więcej aut przejedzie skrzyżowanie i tym płynniejszy będzie ruch. Ale ludzie nie wiedzieć czego jeżdżą tak, że skrzyżowanie przejedzie 4-5 aut, a mogłoby 10-15. I pytają później ci ludzie skąd się biorą korki. No bo jeździć nie umiecie. Drogi są jakie są, ale skoro nie potraficie nawet ruszyć spod świateł w miarę normalnie - czyt. dynamicznie?

Cóż począć, skoro polski kierowca dobrze jeździ tylko przy stoliku. Wtedy jest pewny siebie, zna przepisy i umie się zachować na drodze. Ale za kółkiem jest przestraszonym ofermą, który jest zdezorientowany i rozkojarzony.

Zdezorientowany i rozkojarzony był też technik w Polsacie. Nie wiem czy się czegoś bał, ale na pewno nie potrafił, a co gorsza na niczym mu nie zależało. Ale co za różnica? Reklamy poszły. A że złe proporcje w filmie? W polskiej telewizji to przecież i kwadratowe jaja sobie robią. Z nas.

6uk1.jpg

xc26.jpg
 

Lemil

Banned
Październik zapowiada się dość ciekawie, jeśli chodzi o nasz wątek. Na początek jednak słówko wyjaśnienia.

Otóż był sobie kiedyś Głupi Jasio. To właśnie ten Jasio o którym opowiada się kawały. Otóż Jasiowi wydawało się, że od kiedy zaczął kupować hot dogi na stacji benzynowej, to dołączył do elity i stał się człowiekiem światowym, który podobnie jak inni światowcy, je wspaniałe i pyszne hot dogi. Jakież było jego zdziwienie, gdy ktoś mu próbował wytłumaczyć, że te hot dogi to ścierwo, którego nawet pies nie chce żreć, a poza tym, że łażą po tych hot dogach muchy i zawierają niezliczoną ilość konserwantów, to właściwie, to mięsa jest w nich może 30%, ale najprawdopodobniej to tylko 20%. A cała reszta to nie wiadomo co za dziadostwo.

Jasio się wściekł. Jak to? Jego ukochane hot dogi to nie elitarna i wyszukana potrawa, którą delektują się elity i światowcy? To ma być ścierwo dla plebsu, który jest głupi i nieświadomy, a poza tym leniwy na tyle, żeby sobie zrobić kanapkę, ale nie aż tak bardzo leniwy, żeby jechać 50km, żeby tego ścierwa się najeść?

O nie! -powiedział Jasio. nie przyjmuję tego do wiadomości! Hot dogi dla mnie to wspaniała i wyszukana potrawa, która pozwala mi zaliczać się do elit i śmietanki towarzyskiej! A każdy, kto twierdzi inaczej to kłamca i mój osobisty wróg!

Otóż ja właśnie chcę wam pokazać, co "konsumujecie" jak włączycie swoje telewizory. Wiem, że wolicie tkwić w błogiej ignorancji i nieświadomości. Wolicie ułudę, że macie HADE i "żyletę". No to ja wam pokaże, jakie ścierwo oglądacie. I już się cieszę na wasze wściekłe ataki. Bo przecież nie przyznacie, że to wasze HADE to badziew i ściema. Że to z HD nie ma nic wspólnego. Że to wszystko kłamstwo i mydlenie oczu, na które nabiorą się tylko naiwni.

A zatem miłego oglądania. Na początek porównanie HADE AXN z porządnie nadawanym kanałem SD. Ale niemieckim, czyli w porządnej jakości SD, która bije HADE dla naiwnych. Chciałbym zwrócić uwagę na pewien ważny szczegół. Pomijając to, że HADE nie ma żadnej przewagi nad SD, to na dodatek to HADE jest puszczane z bardzo mocno skompresowanej konserwy w standardzie SD i na dodatek kolory jakieś takie czerwone za bardzo.

78m0.jpg

ocua.jpg
 

Lemil

Banned
Dzisiaj trochę wspomnień dotyczących mojego pierwszego filmu, który sobie kupiłem na DVD.

Oglądając ten film pierwszy raz miałem wrażenie oglądania obrazu idealnego. Super kolory, ostrość, świetny dźwięk. Zwłaszcza początek w tej sterylnej technicznej przestrzeni szkła i aluminium potęgowało to wrażenie ostrości i wyrazistości detali. To był film, który sprawił, że wykrzyknąłem sobie wow! Chyba każdy chce zobaczyć właśnie coś takiego, co zachwyci kolorem, ostrością, pozwoli wejść w obraz, poczuć akcję wręcz dosłownie. Niestety im gorsza jakość, tym trudniej zaangażować się w film. Stąd właśnie moja krytyka pod adresem stacji nadających w słabej jakości. Bo nie uwierzę, że tylko ja chciałbym oglądać piękny obraz i słyszeć czysty dźwięk?

No to tym razem pokaże, jak to wygląda w praktyce.

Najlepiej, jak się zaopatrzy jednak w płytę BD

ivbi.jpg


Z DVD też jest obraz nie najgorszy

bc2k.jpg


A w telewizji bywa już nieciekawie

owpg.jpg


Niezachowane proporcje, ostrość i detale na słabym poziomie. I jeszcze warto dodać, że oglądając to jako obraz ruchomy, z płyt i z telewizji to wygląda trochę inaczej. To znaczy, że z płyt uwypuklają się zalety i wrażenie jest lepsze. A w telewizji wyłażą wszystkie wady jeszcze dotkliwiej.

Dlatego warto mieć płyty.

Edycja: Jak widać "pożyczyłem" sobie zrzuty z BD i DVD z pewnego serwisu, który się tymi sprawami zajmuje. Dzięki temu mogłem dodać do porównania własnie BD, bo mam tylko to stare wydanie DVD. Ale nawet DVD prezentuje się dobrze.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Powiedzmy, że to był konkurs bez nagród. I odpowiedzi można było udzielić kilka, każda byłaby prawidłowa. A można odpowiedzieć np., że:
- kolory blade
- słaba ostrość
- niezachowane proporcje obrazu, albo-
- obraz rozciągnięty z oryginalnych 4:3 do 16:9
Można też było wziąć linijkę i zmierzyć długość rąk, tułowia itd. I wychodzi wtedy, że Bolek trzymający ręce w poziomie ma je długości 5,5cm a jak ręce są pionowo, to mają długość 2cm. A tułów wraz z głową Lolka w poziomie ma 5cm a w pionie 3cm.

I tak sobie myślę, że warto wydać 5000 za telewizor 65" żeby to dokładnie zobaczyć.
 

Lemil

Banned
Zestawienie bitrate kanałów SD

Postanowiłem zrobić zestawienie bitrate podobne do tego, co tu było podawane dawno, dawno temu:wink: To zestawienie kanałów SD według transponderów. Jest podana częstotliwość i właściciel, tak jak to jest na stronach internetowych z takimi zestawieniami, a więc są transpondery Cyfry+ której już nie ma. To nie są wszystkie kanały. Nie jest też uwzględniona rozdzielczość. W każdym razie nawet bez odejmowania za obniżenie rozdzielczości to zestawienie pokazuje nądzę jakości kanałów SD. W związku z tym wyrażam współczucie posiadaczom telewizorów 55" i większych, którzy to SD oglądają.

10719 Cyfra+

4fun.TV 3.4 Mb/s
PLANETE+ 3.1 Mb/s
MINIMINI+ 2,2 Mb/s
nSport 3,3 Mb/s
HISTORY 3,1 Mb/s
CANAL+ FAMILY 3,7 Mb/s
CANAL+ FAMILY2 3,4 Mb/s
HBO 3,5 Mb/s
HBO2 3,3 Mb/s
HBO COMEDY 3,2 Mb/s
nSport 3,3 Mb/s

10722 Polsat

13th St Poland 2,8 Mb/s


10796 Cyfra+

D. SCIENCE 1,9 Mb/s
TVP SPORT 3,1 Mb/s
TELE5 2,1 Mb/s
POLONIA1 2,2 Mb/s
TVP SERIALE 2,6 Mb/s
NATIONAL GEO 3,2 Mb/s
Orange Sport 4,3 Mb/s
Filmbox Extra 2,5 Mb/s
Filmbox 2,6 Mb/s
Filmbox Family 2,4 Mb/s
DISCOVERY 2,5 Mb/s
DISCOVERY 1,9 Mb/s
TVP Seriale 2,6 Mb/s


10892 Cyfra+

CANAL+ 3 Mb/s
CANAL+ FILM 2,6 Mb/s
CANAL+ FILM2 2,5 Mb/s
KUCHNIA+ 2,5 Mb/s
ALE KINO+ 2,2 Mb/s
teleTOON+ 1,9 Mb/s
TVP1 2,4 Mb/s
TVP2 2,6 Mb/s
CANAL+ SPORT 4,2 Mb/s
DOMO+ 2,3 Mb/s
10949 Globecast
Disney Channel 3,0 Mb/s
Cartoon Network 2,4 Mb/s
Turner Classic Movies 2,5 Mb/s


11075 MTV

MTV 3,0 Mb/s
Comedy Central 3,2 Mb/s
Nickelodeon 2,9 Mb/s
CC Family 2,6 Mb/s
Viva 3,2 Mb/s


11117 Globecast UK

BBC Entertainment Poland 2,7 Mb/s
BBC Knowledge Poland 2,8 Mb/s
BBC Lifestyle Poland 2,9 Mb/s
BBC CBeebies Poland 2,7 Mb/s
Discovery ID Poland 3,3 Mb/s
TLC Poland 3,3 Mb/s


11158 Polsat

Polsat 4,6 Mb/s
Polsat Play 2,9 Mb/s
TV4 4,1 Mb/s
Polsat Sport 4 Mb/s
Polsat Sport Extra 3,7 Mb/s
Polsat Cafe 3,2 Mb/s
Polsat Biznes 3,3 Mb/s
Polsat Film 2,7 Mb/s
Polsat News 2,9 Mb/s
Polsat2 3,0 Mb/s


11393 TVN

TVN 4,4 Mb/s
TVN 24 3,5 Mb/s
TVN Siedem 3,2 Mb/s
Eska TV 2,7 Mb/s
Mango 24 1,9 Mb/s
TTV 2,8 Mb/s
TVN Meteo 2,7 Mb/s
TVN Turbo 3,2 Mb/s
TVN Style 2,9 Mb/s
TVN CNBC 2,8 Mb/s


11487 Cyfra+

TV POLONIA 2,8 Mb/s
TVS 2,5 Mb/s
KINO POLSKA 3,0 Mb/s
TRACE TV 2,5 Mb/s
TVP INFO 3,5 Mb/s
TV PULS 3,2 Mb/s
TVP Kultura 2,4 Mb/s
ANIMAL PLANET 3,0 Mb/s
CBS Drama 1,9 Mb/s
CBS Reality 2,1 Mb/s
CINEMAX 2,6 Mb/s


12188 Polsat

Polsat Romans 2 Mb/s
AXN White 1,9 Mb/s
AXN Black 2,2 Mb/s
Fightbox 2,2 Mb/s
Extreme Sports 2,3 Mb/s
Nat Geo Wild Mb/s
Discovery 2,4 Mb/s
AXN 1,9 Mb/s
Disney XD 1,9 Mb/s
Cinemax2 2,0 Mb/s
Polsat Viasat Explorer 2,2 Mb/s
Polsat Viasat History 2,4 Mb/s
Polsat Viasat Nature 2,9 Mb/s
FoxLife 1,8 Mb/s


12284 Polsat

Polsat Food 2,8 Mb/s
Boomerang 2,0 Mb/s
Polsat Jim Jam 2 Mb/s
TV6 2,8 Mb/s
ATM Rozrywka TV 2,8 Mb/s
Polsat Sport News 2,8 Mb/s
Superstacja 2,4 Mb/s

Podane jest średnie bitrate.

Ocena bitrate według kryteriów z postu 116
5,0Mb/s 100%
4,5Mb/s 90%
4,0Mb/s 80%
3,5Mb/s 70%
3,0Mb/s 60%
2,5Mb/s 50%
2,0Mb/s 40% przy czym maksymalne bitrate dla standardu czyli SD wynosi około11Mb/s przy czym dla samego obrazu 9,8Mb/s. Dlatego nawet bitrate na poziomie 5Mb/s to tylko połowa tego, co było np. na DVD.

Zestawienie na podstawie tego, co można znaleźć w necie na portalach zajmujących się analizowaniem bitrate. Zestawienie obejmuje najnowsze dane, stan na 12 października.

Trzeba jeszcze wyjaśnić, że bez względu na platformę z której się korzysta, te dane odpowiadają temu, co każdy ma na ekranie. Jest dość mało kanałów, które są dublowane na transponderach należących do różnych dostawców. Oczywiście są też kanały, które są w tylko jednej platformie.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Zestawienie bitrate kanałów HD i niektórych SD nadawanych w MPEG-4
Stan aktualny na dzień 13 października. Zestawienie na podstawie danych zawartych na stronach internetowych zajmujących się analizą bitrate.

10834 nc+

Disney Junior SD 2 Mb/s
Discovery Historia SD 1,9 Mb/s
AXN Black SD 1,9 Mb/s
AXN White SD 2,0 Mb/s
MTV Rocks SD 0,9 Mb/s
Disney XD SD 2,2 Mb/s
Sport Klub SD 2,3 Mb/s
TVP Historia SD 2,3 Mb/s
TVP Rozrywka SD 2,1 Mb/s
BBC HD 9,0 Mb/s
BBC Knowledge HD 8,9 Mb/s
HBO2 HD 7,8 Mb/s
HBO COMEDY HD 7,3 Mb/s

10911 Polsat

Polsat Film HD 9,9 Mb/s
Universal HD 7,9 Mb/s
TLC HD 7,4 Mb/s
TVR HD 4,3 Mb/s
Sundance Channel HD 6,5 Mb/s

11258 nc+

TVP HD 6,6 Mb/s
Eurosport 2 HD 10,6 Mb/s
Nat Geo Wild HD 8,3 Mb/s
Animal Planet HD 8,3 Mb/s
Cinemax HD 5,9 Mb/s
teleTOON+ HD 6,3 Mb/s

11278 Cyfra+

CANAL+ HD 5,2 Mb/s
CANAL+ SPORT HD 8,9 Mb/s
NATIONAL GEO HD 6 Mb/s
FILMBOX HD 4,3 Mb/s
AXN SPIN HD 3,9 Mb/s
ESP HD Polish 9,8 Mb/s
Canal+ Film HD 6,6 Mb/s
Canal+ Family 2HD 8,3 Mb/s
Canal+ Family HD 6,1 Mb/s
Planete+ HD 5,9 Mb/s
Kuchnia+ HD 7,1 Mb/s
Domo+ HD 6,9 Mb/s
Ale Kino+ HHD 5,6 Mb/s
Canal+ Film 2 HD 6,1 Mb/s

11449 ITI

MGM HD 6,7 Mb/s
Discovery HD 8,2 Mb/s
nSport HD 7,7 Mb/s
MiniMini+ HD 6,5 Mb/s
TVP 1 HD 7,2 Mb/s
Romance TV HD 6,8 Mb/s

11508 TVN

ReligiaTV SD 2,0 Mb/s
Puls 2 SD 2,0 Mb/s
TVN HD 11,3 Mb/s
TVN Style HD 9,1 Mb/s
TVN Turbo HD 10 Mb/s
TVN 24 HD 10,7 Mb/s
TVN 7 HD 8,7 Mb/s

12264 Polsat

Polsat Sport HD 6,0 Mb/s
Fox Live HD 4,6 Mb/s
HBO HD 4,3 Mb/s
TVP2 HD 5,8 Mb/s
Polsat HD 4,6 Mb/s
Polsat Sport Extra HD 6,6 Mb/s
AXN HD 4,0 Mb/s
Cinemax2 HD 4,9 Mb/s
Fox HD 4,6 Mb/s
History Channel HD 6,3 Mb/s

Kryteria oceny jakości dla kanałów HD:

Bitrate ponad 12.000 kb/s 100%
Bitrate ponad 11.000 kb/s 90%
Bitrate ponad 10.000 kb/s 80%
Bitrate ponad 9.000 kb/s 70%
Bitrate ponad 8.000 kb/s 60%
Bitrate ponad 7.000 kb/s 50%
Bitrate ponad 6.000 kb/s 40%
Bitrate ponad 5.000 kb/s 30%
Bitrate ponad 4.000 kb/s 20%
Bitrate ponad 3.000 kb/s 10%

Bitrate kanałów SD MPEG-4 jest podane pro forma.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Caly czas lipa.
Z zestawienia wynika ze bitrate na kanalach axn caly czas utrzymuje sie na stabilnie niskim poziomie.
Jestem bardzo ciekawy jak prezentuje sie jakosc obrazu z kanalu axn w telewizorach 4 k sony.
Musze zabrac do sklepu pendrive i sprawdzic:) przy okazji zrobie zdjecia
Nawet jesli kanal nadaje w 720p i bitrate jest wysoki to jakosc obrazu jest lepsza niz z kanalu ktory nadaje w 1080 i.
moje dobrze znane zdjecia.Kanal ard nadaje w720p ,tvp 1 hd w1080i .Wyzsza rozdzielczosc to wcale nie znaczy ze jakosc obrazu musi byc lepsza.

ard-hd-od_rwasqaw.jpg



tvp1hd-od_rwasqqr.jpg
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Zrobiłem 2 zestawienia bitrate, teraz kilka słów komentarza.

Jeśli chodzi o kanały SD nadawane tradycyjnie w MPEG-2 to są one nadawane na zasadzie, że coś ma być widać. Coś rzeczywiście widać i można rozróżnić na ekranie telewizora czy jest nadawana reklama pasty do butów czy pasty do zębów. Żadnych innych mniejszych szczegółów rozróżnić raczej już się nie da.

Jeśli chodzi o kanały HD to można zaobserwować co następuje.

Są nadawcy, którzy dbają o jakość. Tu można wymienić TVN, który bardzo dba o jakość nadawania. Ogromny skok w jakości odnotował TVN7 HD, który ze starego transpondera był nadawany w jakości szarego mydła i był obiektem kpin z mojej strony. Z nowych parametrów jakość jest już bardzo dobra.

Są nadawcy, którzy nie rozumieją co to jest jakość. Tu można zaliczyć Polsat. Polsat HD to kanał nadawany w dość marnej jakości. Co ciekawe, to praktycznie każdemu kanałowi HD, który jest nadawany z transpondera Polsatu sporo brakuje, żeby można było mówić o dobrej jakości. Najlepszym przykładem polsatowskiego podejścia są kanały z częstotliwości 12264. Wszystkie kanały są nadawane źle. TVP2 HD z tego transpondera to mydło. Natomiast TVP1 HD z transpondera 11449 jest już znacznie lepszy.

Jeśli chodzi o TVP, to w tzw. telewizji publicznej nie liczy się jakość, tylko liczą się gaże dla prezesa i jego kolegów. TVP ma iść po linii partii. Jakość nie ma żadnego znaczenia. Uruchomili jakieś kanały HD, ale tylko po to, żeby osoby z pewnego kręgu mogły za to wziąć kasę. Poza kasą dla wybranego kręgu towarzyskiego w TVP nic się nie liczy.

Są nadawcy, którzy nadają źle, choć powinni starać się trzymać wysoki poziom, bo oferują bardzo drogie kanały. Tu można zaliczyć np. HBO, Canal+, Cinemax. Te kanały z HD nie mają za wiele wspólnego, jeśli w ogóle.

Oczywiście kompletne dno to paczka AXN. Tak jest od lat. to świadczy tylko o podejściu nadawcy do swoich odbiorców. Nadawca oferuje zlewki i pomyje, a odbiorcy o "szczególnych" upodobaniach te ścieki konsumują. Smacznego!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Są nadawcy, którzy dbają o jakość. Tu można wymienić TVN, który bardzo dba o jakość nadawania. Ogromny skok w jakości odnotował TVN7 HD

To prawda, jakosc super, ale to samo jest na TVN24 HD i TVN turbo HD, programy typu "zakup kontrolowany" wygladaja bardzo, ale to bardzo dobrze. Widac najmniejsze zmarszczki u Kornackiego.
Chociaz nie wiem czy on jest z tego zadowolony. Zyleta.
 

kamcyk26

New member
Hej,

Rewelacyjny watek! Gratulacje dla kolegi Lemil ze swietne posty.

Oczywiscie masz racje, jakosc polskich kanalow sat to dno. Tzn SD to szrot kompletny, natomiast HD da sie ogladac na malych TV (32").

Chcialbym jednak powiedziec o 2 pozytywach:

- Nawet polskie HD jest o niebo lepsze niz polskie SD.
- NC+ kupilo wlasnie nowe encodery Ericssona, zobaczymy co z tego wyniknie...
 

Lemil

Banned
Tym razem chciałbym zająć się wyłącznie kanałem TVP HD. Otóż mówi się o tym kanale, że ma najlepszą jakość z kanałów TVP. Nie jest to prawda. Poza tym ten kanał w ogóle nie grzeszy jakością. Obiektywnie rzecz biorąc, to kanał dość przeciętny. Muszę przyznać, że jeszcze nie zdarzyło mi się obejrzeć na TVP HD żadnego programu czy filmu w całości. Ten kanał to zdecydowanie nie to, co by mi odpowiadało repertuarowo. Filmy przy których wzruszają się gospodynie domowe to nie moje klimaty. Oczywiście przy całym szacunku dla gospodyń. Ponadto polskie seriale. No wybaczcie, ale ostatnim polski serialem, który oglądałem to był Jan Serce. Ale oglądałem, bo reszta rodziny oglądała, a poza tym były tylko 2 programy. A ja zawsze wolałem Kojaka:)

Podsumowując. TVP HD to kanał zaledwie przeciętny zarówno jeśli chodzi o repertuar, jak i jakość. Ale nie ma o co kopii kruszyć. Mydlane opery made in Poland nie wymagają jakiejś szczególnej staranności. A w ogóle to czy gosposia potrafi odróżnić kanał o bitrate 5Mb/s od takiego 12Mb/s? Śmiem wątpić:)

W każdym razie TVP HD to nie "żyleta". Jak już ktoś się upiera przy żylecie, to raczej TVN-y.
 

traumeel

New member
Póki co nie mam jeszcze HD, stąd moje pytanie:
Jak wygląda jakość moich ulubionych kanałów BBC HD i National Geographic HD?
Czasami widzę na tych kanałach logo HD Native. Jak wygląda jakość wówczas?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Póki co nie mam jeszcze HD, stąd moje pytanie:
Jak wygląda jakość moich ulubionych kanałów BBC HD i National Geographic HD?
Czasami widzę na tych kanałach logo HD Native. Jak wygląda jakość wówczas?

Nie wiem jak u innych dostawcow, ale na UPC rewelacyjnie, to moje ulubione kanaly i jest super.
 

Lemil

Banned
Jak wygląda jakość moich ulubionych kanałów BBC HD i National Geographic HD?
Czasami widzę na tych kanałach logo HD Native. Jak wygląda jakość wówczas?
Napoprzedniej stronie są takie 2 zestawienia. Jedno to kanały HD, drugie SD. Te zestawienia dotyczą bitrate, czyli takiego parametru, który dość dokładnie określa jakość. Im więcej - tym lepiej. Z tego mojego zestawienia wynika, że oba kanały są całkiem dobre. 8-9 Mb/s to już nieźle.

Jeśli chodzi o napis HD Native, to nic on w praktyce nie oznacza. Ja przyznam się, że tego na tych kanałach nie widziałem. Może czasem jest, kto wie? Ja nie siedzę non stop przed telewizorem:???:
W każdym razie Native sobie dopisuje Fox HD, a to jest kanał bardzo, bardzo mizerny. Jak więc widzisz, to nic nie znaczy. W każdym razie Nat Geo i BBC HD są niezłe. Za Nat Geo nie ręczę, ale BBC jest spoko z satelity. Niezależnie od platformy.
 

kamcyk26

New member
Póki co nie mam jeszcze HD, stąd moje pytanie:
Jak wygląda jakość moich ulubionych kanałów BBC HD i National Geographic HD?
Czasami widzę na tych kanałach logo HD Native. Jak wygląda jakość wówczas?

NatGeo HD to moim zdnaiem najlepszy jakosciowo kanal HD w NC+, BBC HD tez jest niezle. Dopisku "HD Native" nie ma na tych kanalach, ale 99% ramowki leci tam w HD.
 

Lemil

Banned
Jakiś czas temu nazad(hihi) trafiłem na taki tekst:

"Przesłana niedawno do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) opinia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w sprawie drugiej dywidendy cyfrowej wskazywała, że TVP zrezygnuje z kanałów HD (więcej tutaj).

- Jedną w podstawowych zalet NTC jest wysoka jakość przekazu, czyli zwiększenie oferty programów w standardzie HD. Uzależnione jest to od pojemności multipleksów naziemnych. Standard HD wymaga dwukrotnie więcej miejsca w multipleksie niż telewizja o standardowej rozdzielczości (SD). Obecnie, ale nie dłużej niż do końca kwietnia 2014 roku, Telewizja Polska będzie nadawać w HD program TVP1 i TVP2. Sytuacja ta zmieni się po zwolnieniu przez nadawcę publicznego połowy MUX 1. Wszystkie programy TVP będę musiały zostać umieszczone w MUX 3, nie będzie więc miejsca na programy wysokiej rozdzielności, dla której trzeba przewidywać większą przepływność. Tak więc polskojęzyczne programy w standardzie HD będą dostępne wyłącznie w ofercie płatnej - czytamy w stanowisku KRRiT."

Tekst jak to tekst. Urzędowy, poważny. Nie dotyczy on naszego wątku, znaczy nie jest na temat, jest off topic, ale mimo wszystko jest bardzo dla nas ciekawy i ważny. Ważne jest to, co jest napisane boldem, w oryginale była zwykła czcionka. Nas interesuje zdanie "Standard HD wymaga dwukrotnie więcej miejsca w multipleksie niż telewizja o standardowej rozdzielczości (SD)". Otóż to jest zasada, która ma zastosowanie nie tylko w NTC. Stosuje się ona również do emisji przez satelitę.

Teraz sobie spójrzmy na moje zestawienie bitrate kanałów HD. Jeśli bitrate kanałów SD o dobrej jakości wynosi 6Mb/s - a takich polskich kanałów SD o takim bitrate w praktyce nie ma, ale są niemieckie - to bitrate kanału HD powinno wynosić 12Mb/s, żeby można było mówić o jakości HD.

A cóż się dzieje na transponderach? Znaleźć kanał o bitrate 10 Mb/s to rzecz wymagająca skupienia, ale możliwa. Eurosport przykładowo. Ale już bitrate 11Mb/s to ma tylko TVN HD, a 12 to już zapomnij!!!

W związku z tym można powiedzieć, że polscy nadawcy dają jedynie niezbędne minimum. Ale to mało powiedziane. Wystarczy się przyjrzeć ile kanałów ma bitrate takie, jak będzie wystarczające dla kanału SD! Oto czarna lista kanałów HD o bitrate mniejszym lub takim, jak potrzeba dla kanałów SD:

10911 Polsat

TVR HD 4,3 Mb/s
Sundance Channel HD 6,5 Mb/s

11258 nc+

TVP HD 6,6 Mb/s
Cinemax HD 5,9 Mb/s
teleTOON+ HD 6,3 Mb/s

11278 Cyfra+

CANAL+ HD 5,2 Mb/s
NATIONAL GEO HD 6 Mb/s
FILMBOX HD 4,3 Mb/s
AXN SPIN HD 3,9 Mb/s
Canal+ Film HD 6,6 Mb/s
Canal+ Family HD 6,1 Mb/s
Planete+ HD 5,9 Mb/s
Domo+ HD 6,9 Mb/s
Ale Kino+ HHD 5,6 Mb/s
Canal+ Film 2 HD 6,1 Mb/s

11449 ITI

MGM HD 6,7 Mb/s
MiniMini+ HD 6,5 Mb/s
Romance TV HD 6,8 Mb/s

12264 Polsat

Polsat Sport HD 6,0 Mb/s
Fox Live HD 4,6 Mb/s
HBO HD 4,3 Mb/s
TVP2 HD 5,8 Mb/s
Polsat HD 4,6 Mb/s
Polsat Sport Extra HD 6,6 Mb/s
AXN HD 4,0 Mb/s
Cinemax2 HD 4,9 Mb/s
Fox HD 4,6 Mb/s
History Channel HD 6,3 Mb/s


Oczywiście transponder 12264 Polsatu to wyłącznie kanały o bitrate odpowiednim dla kanałów SD. "Gratulacje" dla Polsatu i nagroda w postaci Orderu Krowiego Placka za jakość szitu.

A na koniec cieszę się wraz z posiadaczami telewizorów 55" i większych, że mają Polsat HD w jakości "żylety":mrgreen:
 
Do góry