BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

munk

New member
Okazuje się, że platformy cyfrowe są nie tylko słabe technicznie, to jeszcze działają co najmniej na granicy prawa. Rzecz dotyczy również TVP.

Celem przypomnienia. Mówi się powszechnie, że Bardzo słabe tempo wdrażania NTC, beznadziejna jakość merytoryczna kanałów w NTC jest spowodowana tym, że istnieje zmowa w celu naganiania klientów platformom satelitarnym i kablowym. Sprawa prosta: w NTC nic nie ma, więc jeśli ktoś chce obejrzeć jakieś ciekawsze filmy/sport itp. MUSI podpisać umowę z platformą sat. lub kablówką.

Ostatnio pojawia się nowy wątek skandalu, w który są zamieszani wszyscy: platformy i TVP. Otóż ustawa mówi, że mecze kadry piłkarskiej powinny być ogólnodostępne, ale nie są. Kto będzie chciał obejrzeć najbliższy mecz eliminacyjny musi skorzystać z PPV!!!

Mówi się ponadto o bojkocie PPV. Nic tylko przyklasnąć! Poza tym to sprawa dla prokuratora. I to niejedna. Ale jak działa prokuratura to mieliśmy okazję zobaczyć przy okazji afery Amber Gold.
 

munk

New member
Ostatnio poprawiła się jakość dźwięku kanału AXN w standardowej rozdzielczości. Teraz dźwięk jest już całkiem znośny i ten kanał przestał być tym z najgorszym dźwiękiem ze wszystkich polskich kanałów płatnych. Jednak wciąż jakość tego AXN jest bardzo zła: bardzo niski bitrate i bardzo niska rozdzielczość - wciąż 544x576. Ogólnie rzecz biorąc porządnie zrobiony DivX bije jakością AXN na głowę. Nawet film nakręcony przyzwoitą komórką ma lepszy obraz i lepszy głos.

No ale kogo to w sumie obchodzi. W Polsce nie takie wały się robi. Skoro można bezkarnie okraść ludzi z emerytur, oszczędności całego życia itd. itp. to zła jakość kanału w telewizji to pikuś.

AXN jedynie wpisuje się w polskie realia wielkiego przekrętu.
 

Gie

Member
Bez reklam
Najgorszy dźwięk to ma Travel Channel. Jeśli dobrze odczytuję dane to jest mono rozbite na dwa kanały. Rozdzielczości też raczej daleko do pełnego PAL-u. Co jest o tyle śmieszne że kanał podróżniczy powinien mieć doskonałą jakość obrazu.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Mam Vectrę i przyznaję, że travel SD jest tragiczny. Może robią to celowo by wykupić pakiet z wersją HD, która muszę przyznać jest technicznie niemal perfekcyjna.
 

munk

New member
Nie mam Travel Channel więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć. W każdym razie mam wrażenie, że wszystko co się wokół dzieje w POlsce to jeden wielki wał. W pzrypadku telewizji kompletnie nikt nie przywiązuje wago do jakości obrazu i dźwięku, a zawartość programowa jest obliczona na gusta ciemnego debila i rozszczebiotanej idiotki. Spece(sic!) od tiwi liczą na skretynienie ludzi, do którego się zresztą bardzo mocno przykładają.

Nie ważne co się sprzedaje i jakie to jest. Ważne, żeby ludziom wmówić, że coś jest świetne i tego chcą. A ciemny lud to kupi.

Ja w zasadzie nie oglądam już telewizji. Jakość do bani, zawartość powoduje mdłości. AXN pewnie coś tam zrobił z tym swoim parakanałem pod względem dźwięku. To mogło stać się równie dobrze kilka miesięcy temu. I nic bym o tym nie wiedział, gdybym nie postanowił przelecieć całą listę kanałów, żeby sprawdzić czy coś się nie pozmieniało.

W każdym razie obraz nadal na AXN nie dorównuje temu, co można sobie nakręcić telefonem.
 

Sheik

New member
Pytałem 2x w wątku "HD w UPC" ale nikt nie odpowiedział, może tutaj ktoś mi odpowie?
Dziwna rzecz-też tak macie?
Oglądając BBC HD odkryłem że: mam dziure w matrycy czy też wypalone pixele w mojej plaźmie!!!:sad:
strasznie się przestraszyłem, ale pooglądałem program do końca i zmieniłem kanał i ... efekt znikł :lol:

W odległości ok 1/4 od lewego narożnika ekranu i 1/10 od góry na wszystkich audycjach BBC HD mam taki efekt świecącej białym światłem dziury wielkości 1-2 pixeli -szczególnie widoczne na czarnym tle.
Macie to samo?
Z góry dzięki:)
 

munk

New member
AXN prawie SD?

Jak zapewne niektórzy wiedzą, jakość kanału AXN w SD jest dość beznadziejna. W zasadzie nie można tego nawet nazwać SD, bo rozdzielczość 544x576 to jednak raczej się kojarzy z kasetą VHS lub płytą VCD. No ale dziś zauważyłem, że na tym AXN rozdzielczość jest 704x576 czyli, jak wspomniałem, prawie SD. Prawdziwe SD to jednak jest 720x576. Ale niech im będzie 704.

W każdym razie coś ktoś kombinuje z rozdzielczością. Ponadto ten ktoś zapomniał włączyć flagę WSS i dlatego obraz jest 4:3 chociaż powinien być panoramiczny. Bitrate bez zmian czyli w okolicach 2000kb/s.

Zastanawia mnie o co chodzi. Jakość choć była zła, to przynajmniej proporcje obrazu były dobre. Jakieś pomysły?
 

munk

New member
W końcu obraz ma normalne proporcje na tym AXN.

Reklam szczerze nienawidzę. Mają one jednak taką zaletę, że jeśli się trafi na tą samą reklamę na dwóch różnych kanałach, to można porównać jakość obrazu na tych kanałach. Dźwięku już nie, gdyż dźwięk na reklamach mam ZAWSZE wyłączony.

Porównując obraz z reklamy na dwóch kanałach, jednym przyzwoicie emitowanym i AXN mogę stwierdzić, że jakość na tm kanale jest po prostu żadna. AXN nadaje się wyłącznie do powtórek dziennika telewizyjnego z czasów późnego Jaruzela. To byłby idealny kanał dla dziennikarzy, którzy dopiero uczą się reżimowego rzemiosła.
 

lgtwist

New member
moduł CI+

Witam,

Czy zastosowanie modułu CI+ z karta abonencką np. C+ pozwoli uniknąć deformacji, przycinania jakości przez dekoder?
Czy telewizor możliwie jak najlepiej przeskaluje sygnał prosto z konwertera.

Obecnie dekoder podaje sygnał 1080i i 50Hz, (Pace pvr) telewizor LG 47lm640s

pzdr.
 

munk

New member
Witam,

Czy zastosowanie modułu CI+ z karta abonencką np. C+ pozwoli uniknąć deformacji, przycinania jakości przez dekoder?
Czy telewizor możliwie jak najlepiej przeskaluje sygnał prosto z konwertera.

Obecnie dekoder podaje sygnał 1080i i 50Hz
Drogi kolego! Zdaje się, że nie masz kompletnie żadnego pojęcia o telewizji. Dlatego zawsze warto poczytać i się czegoś dowiedzieć, zanim się zacznie pytać. Ale po kolei.

To nie ten wątek. Tu się mówi, czy w zasadzie się już przestało mówić, o tym, jak nadają nadawcy.

Moduł CI+ podobnie jak karta abonencka nie mają żadnego wpływu na jakość. One tylko pozwalają na uzyskanie dostępu do zaszyfrowanej treści. Mówiąc najprościej jest aktywna karta - jest program, jak nie to nie ma.

Telewizor nie skaluje niczego z konwertera. Konwerter to jakby element czynny anteny, powiedzmy coś w stylu dipola w antenie wieloelementowej. Czasza to reflektor jakby, a konwerter dipol, mówiąc w uproszczeniu. Sygnał z konwertera idzie do tunera, a z tunera do telewizora. Tuner może być wbudowany w telewizor. Ale to dopiero obraz z tunera skaluje telewizor.

Jeśli tuner(dekoder) podaje 1080i50 to jest ok.
 

lgtwist

New member
dzięki munk

kumam, ale czy jest sens kupowac moduł ci (czy fabryczny tuner) wbudowany w LG da lepszy sygnał niz dekoder z c+, co za tym idzie lepszy obraz?


czy jedyna zaleta to brak tunka i mniej kabli i pilotów.

pzdr
 

Lemil

Banned
Czy ktoś zauważył jakiekolwiek zmiany na lepsze jeśli chodzi o jakość w Cyfrze i Ence? Chodzi o to, że fuzja tych platform musi wnieść jakieś zmiany. Czy to mogą być też zmiany w jakości? Na lepsze?!

Jeśli chodzi o mnie, to żadnych wartych wzmianki(sic!) zmian nie zauważyłem.
 

masloww

New member
Bez reklam
SATKurier.pl / n / Tp. Grupy ITI przełączony do DVB-S2
"Dzięki zmianie łączna pojemność multipleksu wzrosła o ok. 19 Mbit/s. Na transponderze nadawane są: TVN HD, TVN 24 HD, TVN Style HD i TVN Turbo HD. Po przełączeniu zwiększono przepływność wszystkich nadawanych tu stacji (zmienny bitrate, maksymalnie do ok. 15 Mbit/s na kanał), pozostawiając ok. 5 Mbit/s rezerwy."

chwilo trwaj!
 

Lemil

Banned
Ja bym określił to, co się dzieje obecnie na transponderach jako debilizmu ciąg dalszy. Uzasadnienie:

Jeśli chodzi o sam TVN. Kanał TVN HD był i do tej pory w zasadzie jednym z lepiej wyglądających. Teraz jest teoretycznie nawet lepiej. Ale cóż z tego skoro TVN 7 HD to pod względem obrazu już może nie dno i wodorosty, ale niestety coś koło tego. Jeśli zatem jeden kanał TVN-u jest super a drugi to es ypsilon ef, to jakże inaczej ja nie debilem można nazwać kogoś, kto ma dbać o jakość obrazu kanałów TVN? Idę o zakład, że takiego kogoś w ogóle nie ma.

Jeśli chodzi o inne kanały, to nimi również zajmują się debile. Jakość jest tak różna, że trudno to opisać słowami, jeśli się nie jest literatem. Od bardzo dobrej dla może trzech czterech kanałów po kompletne dno i wodorosty. Nawet czegoś tak prostego, jak mniej więcej równa głośność dźwięku jest nieosiągalna dla naszych nastojaszczych tiochników. Jeden kanał ryczy, inny ledwo słychać. Jak nazwać kogoś, kto nie potrafi ustawić głośności na jakimś normalnym poziomie jeśli nie debilem?

A jak się do tego doda reklamy które wyją jak szaleniec i niebotycznie wysokie ceny za pakiety, żeby te reklamy oglądać, to oznacza to już debilizm do potęgi. Tym razem debile to ci, co płacą abonamenty, żeby oglądać te reklamy i jakość pod psem.

Edit: TVN jest jednak przeraźliwie żałosną stacją. Nie omieszkam wspomnieć o nędzy merytorycznej. Dzisiejsze fakty. Dwie informacje według faktów TVN 1. W Polsce nie dzieje się w zasadzie nic ciekawego poza tym, że Katarzyna W. zabiła swoje dziecko. 2.Potem z jakiegoś głupawego wynurzenia niejakiego Śruby czy Młotka robi się młyn propagandowy do straszenia, że jak jakaś taka jedna partia dojdzie do władzy, to będzie stosować represje które "kojarzą się z czasami najgłębszego stalinizmu." Jeśli w TVN-ie są ludzie, którzy wierzą, że Polacy są aż takimi kretynami, że dadzą się ogłupić taką propagandą, to znaczy, że obecna władza pójdzie do piachu.

Ale to na marginesie. To co mnie rzeczywiście zirytowało to to, że 15 Mb/s idzie w gwizdek. Otóż faktycznie moje przewidywania, że techniką w telewizjach zajmują się debile zdaje się potwierdzać. Otóż TVN HD mimo, że grzeje 15Mb/s wygląda zwyczajnie źle!!!

Jeniusze z TVN-u nie potrafią ustawić prawidłowo kontrastu i dlatego wiele ujęć było zwyczajnie przejaskarwionych, zbyt jasnych, wypranych i mdłych. to obraz z kamer. A już same nakładki z różnymi napisami, te wszystkie paski itp. też były przewalone i przekontrastowane!

Więc ja się pytam po jaką chorobę im 15Mb/s skoro nie potrafią zrobić z tego użytku?
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
HD czyli Hiper Debilizm

No cóż. Będzie nowa platforma satelitarna, będzie jeszcze więcej nonsensów, będzie jeszcze gorsza jakość.

Nie będzie tak źle? Ależ będzie.

Dlaczego miałoby być lepiej? Polska norma to zarządzanie dużymi firmami przez kretynów z towarzystwa i z kręgu władz. Niekompetentni, ale przebojowi i na tyle głupi, żeby nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji własnych działań. Ten schemat prowadzi do degeneracji wielu firm. Czy myślę o LOT, kolejach, infrastrukturze drogowej itd. itp? Być może właśnie to mam na myśli...

Dlaczego nowa platforma miałaby być zarządzana przez profesjonalistów wysokiej klasy? Przecież w kraju już takich nie ma. Wyjechali za granicę za chlebem. Pozostali... wiemy kto został i czego się po nich można spodziewać...

Już dziś znalazłem zajawki chorego myślenia co zrobić z nową platformą. No to co zrobić? A dać więcej kanałów HD. Fajnie?

Już teraz nie ma miejsca na transponderach. Bitrate wszystkiego zwala z nóg. Szajsowata jakość i pikseloza na kanałach HD to norma. Ale tych HD ma być więcej. Więc co? Jeszcze niższy bitrate i jeszcze wyższy FEC. Żeby coś odebrać trzeba będzie anteny 1,5 metra chyba. Bo takich instalacji z dobrze ustawioną anteną to szukać ze świecą.

Chce ktoś likwidować kanały SD i dawać za to HD. Ktoś policzył koszt wymiany sprzętu? Nie. Więc zapłaci abonent. Życzę miłych wrażeń przy płaceniu rachunków.

Ale to nie wszystko. Oprócz ładowania HD i wywalania SD chcą jeszcze dawać nowe kanały HD. Gdzie to upchnąć? Na księżycu?? Czyli bitrate będzie chyba na poziomie 1Mb/s na kanał. Miłego odbioru!

W skrócie te kanały z literkami HD będzie się czytać jako hiper debilizm. Hiper debilizm tych, którzy tą pikselozę oglądać będą i za nią będą płacić.

Ale to już beze mnie.
 

kriswas

Member
Bez reklam
Kol.Lemil
Proponuję byś przestał się tak napinać, bo coś Ci pęknie i wtedy dopiero będziesz miał prawdziwy problem ;) Zawsze, jak Ci tak coś uwiera, możesz zareagować w taki sposób, że wyłączasz TV i idziesz na spacer. Nie traktuj forum jako kozetki u terapeuty dla swoich frustracji, nie bądź Miałczyńskim z "Dnia Świra". A wracając do meritum, mając możliwość porównania, w miare obiektywnego, wielu platform europejskich nadawców, powiem krótko - nie jest tak źle, choć zawsze mogłoby być lepiej.
 
Do góry