BYLEjakość techniczna platform satelitarnych

czesiu.m

New member
Cóż, jak widać nic nie widać. A czemu nie widać, to zaraz zobaczymy.

Powiedzmy o dwóch rzeczach, ze tak powiem fundamentalnych. Każdy może sobie ustawić sprzęt w domu w sposób zupełnie dowolny. Wolnoć Tomku w swoim domku. To pierwsza sprawa. Jeśli chodzi o sposoby ustawienia, które są prawidłowe, to nie ma lepszych od tych, które przedstawiam, przy użyciu opisanych środków. To druga sprawa. I dlatego przypominam.

1. Telewizora nie da się ustawić na podstawie tego, jak wygląda obraz telewizyjny. Do ustawienia potrzebny jest wzorzec, a takim jest obraz kontrolny z płyty DVD, Blu-Ray czy też pliki z planszami. Telewizja nie nadaje się w żadnym razie do ustawiania telewizora, bo praktycznie każdy kanał nadaje po swojemu i praktycznie każdy nadaje źle. Jeszcze nie widziałem, żeby film w telewizji wyglądał tak jak oryginał z płyty. A na dokładkę jeszcze się tak nie zdarzyło, żeby ten sam film na różnych kanałach wyglądał identycznie. Jak ktoś nie wierzy, to niech sobie włączy jakieś CSI. Czasami się zdarzy, że jakaś seria jest jednocześnie na kilku kanałach, no może w krótkich odstępach czasu. I co kanał, to film wygląda inaczej. Telewizja kłamie nie tylko w wiadomościach.
2. Ustawienie jasności i kontrastu, jeśli się posługujemy płytą z planszami testowymi jest stosunkowo proste. Napisałem tak szczegółowo, jak to się naprawdę robi, że już lepiej po prostu nie można. Jednak jeśli się zacznie kombinować z gammą, to jesteśmy w lesie. Trzeba przyjąć, że taka, jak jest ustawiona domyślnie jest tą prawidłową. Dopiero wtedy, gdy za nic nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów można sięgnąć po gammę. Jednak już radziłbym choćby wejść na stronę KomputerŚwiata czy ComputerBilda i tam poszukać gotowców. Jest sporo gotowych ustawień dla dużej gamy telewizorów. Jeśli znajdziemy swój odbiornik, to mamy przynajmniej bardzo dobry punkt wyjścia. Przy odrobinie szczęścia gotowca, który zapewni bardzo dobry obraz.
3. Ustawienie wejścia dla tunera można robić dopiero wtedy, gdy wiemy, jak wygląda poprawnie ustawiony obraz dla odtwarzacza płyt. Jak już napisałem najpierw kopiujemu ustawienia dla DVD np. a dopiero potem wprowadzamy poprawki, ale oglądając znany nam film, a najlepiej taki, który mamy i na kanale o dobrej jakości. Czyli byłyby to Polsat SD lub TVN HD. Transmisje i programy ze studia się nie nadają, bo nie mamy odniesienia, nie wiemy jak to powinno wyglądać.
4. Nie ma dwóch najlepszych ustawień ostrości. Jest tylko jedno i jest dokładnie takie samo dla HD jak i SD. Jeśli ktoś twierdzi, że dla SD jest inaczej, to ja odpowiadam - tylko mu się tak wydaje.

Niniejszym kończę temat ustawienia parametrów obrazu. I w związku z tym wracamy do naszych baranów.
 

bluray

Banned
Właśnie odkryłem ten temat.
Jest znakomity za sprawą Czesia.
Wielkie dzięki za zawodowe teksty.
pozdrawiam

I pytanie o opinię:
czy sądzisz, że OLED wyeliminuje utratę rozdzielczości ruchomych obszarów ?
Oraz czy nie sądzisz , że to wymaga nowej techniki rejestracji obrazu ?
Głównie z powodu małych ilości fps obecnie (24/25/30).
 

czesiu.m

New member
Jak się wyróżnić z tłumu

To jest problem chyba każdej telewizji, jak skłonić widza, żeby włączył akurat ten nasz kanał, obejrzał ten nasz program? Kiedy włączymy sobie telewizor i tuner satelitarny to mamy do wyboru całkiem sporo programów. Nawet przy minimalnym pakiecie polskich płatnych kanałów mamy dostęp do pokaźnej ilości kanałów FTA, z których na Astrze kilka jest godnych szczególnej uwagi, a prawie 20 jest dostępnych w HD. Niemieccy nadawcy starają się, jak tylko mogą, żeby przyciągnąć telewidza przed ekran. Repertuar i oferta programowa jest starannie przemyślana i dopasowana do profilu stacji. Niemcy z wielką skrupulatnością dbają również o jakość techniczną transmisji. Nie zobaczysz, choćbyś chciał żednego niemieckiego kanału, który byłby wyglądał źle pod względem jakości obrazu i dźwięku. Wręcz przeciwnie. Wszystkie kanały prezentują się wyśmienicie, natomiast kanały niemieckiej telewizji publicznej są wręcz wzorcowe pod względem jakości. Po prostu lepiej już nie można. A na dodatek, jeśli komuś znakomite, ale jednak SD nie wystarcza, są wersje HD. I to wszystko zupełnie za free. A jak jest u nas?

U nas jest lepiej. Lepiej i inaczej. Inaczej i jedyniesłusznie. Jakość techniczna, o programowej się nie będę wypowiadał - nie kopie się leżącego, jest porównywalna z pomyjami i zlewkami, którymi karmi się świnie. TVP1 i 2 nadają z bitrate poniżej 2500 kb/s czyli poniżej minimum, ponad którym są zawsze kanały niemieckiej telewizji publicznej. I to jest właśnie pomysł na sukces. Wyjaśnijmy to przez analogię.

Załóżmy, że na jakiejś ulicy jest 200 restauracji. Wszyscy stają na głowie, żeby jedzenie było znakomite. I my otwieramy tam 201 restaurację. I co, może będziemy się starać, jak inni, żeby zaproponować klientowi wykwintną kuchnię? A co to nam da? Wszyscy przecież robią to samo. Jeśli będziemy serwować dobrą jakość, to będziemy zaledwie jednymi z 201 restauracji z dobrym jedzeniem. Nie wyróżnimy się z tłumu. A więc zacznijmy podawać zlewki, pomyje, zgniłe obierki i resztki ze śmietnika! Wyróżnimy się z tłumu, klienta na zapamięta.

To musi być metoda TVP. Przyciągnąć widza najgorszym obrazem. Wyróżnić się na niekorzyść. Bo przecież widz nie chce oglądać EURO w HD z bitrate 11 000 kb/s, on chce najgorszego możliwego SD z bitrate, które ledwo wystarczy do pokazania kreskówki.

Najlepiej rozumieją potrzebę wyróżnienia się na niekorzyść realizatorzy Wiadomości. Cukierkowe i jarmarcznie przesycone kolory. Kontrast regulowany łomem i młotem. Pół ekranu to czarna plama, albo biała. Bezguście, tandeta i efekciarstwo.

@bluray Generalnie nawet teraz można już mieć obraz bez rozmycia ruchu, albo z tak małym, że w praktyce nie jest ono żadnym problemem. Jeśli ktoś narzeka, to proszę bardzo - już teraz może sobie sprawić telewizor plazmowy, który nie smuży wcale.

Jest jednak pewna sprawa, o której nie wszyscy wiedzą. Ostry obraz to nie tylko problem telewizora. Nowoczesne telewizory, nawet LCD, są pod tym względem bardzo dobre. Warto wiedzieć, że

1. Obraz w telewizji jest bardzo często nadawany z przeplotem. Kanały HD 1080i są zawsze nadawane z przeplotem. Transmisja z przeplotem w scenach zawierających ruch nieuchronnie prowadzi do obniżenia ostrości obrazu, co można interpretować jako smużenie. Jednak to nie jest faktycznie smużenie lecz chip wideo w telewizorze nie potrafi wyliczyć brakujących linii z taką dokładnością, jaka byłaby wymagana do tego, żeby obniżenie ostrości obrazu nie było zauważalne. Niektórzy producenci podają parametr "rozdzielczość obrazu ruchomego". W bardzo dobrych telewizorach to będzie jakieś 700-800 linii, a powinno być 1080! Już tu jest dość spora strata jakości czy ostrości i utrata szczegółów. A co z tanimi odbiornikami? W przypadkach ekstremalnych, i wcale częstych, z 1080 linii w obrazie ruchomym pozostaje 540. Mniej niż w SD..
2. Ostrość obrazu zależy od czasu migawki i szybkości ruchu. Czasem ruch jest po prostu zbyt szybki przy danym czasie migawki, żeby ten ruch "zamrozić". Kiedyś robiłem takie wyliczenia dla formatu małoobrazkowego. O ile zrobiłem to dobrze, to przy czasie migawki 1/250s obraz przedmiotu może się poruszać maksymalnie z taką prędkością, żeby przejść cały kadr w poziomie w ciągu około 6 sekund. To nie jest jakaś imponująca szybkość, a 1/250 to już jednak dość krótki czas. Nie podaję jak szybko mógłby się poruszać rzeczywisty przedmiot, bo to zależy od odległości, ogniskowej i kierunku ruchu. Ale tak dla ilustracji - obiektyw standardowy, odległość 5m, prędkość 8 km/h, potrzebny czas migawki około 1/1000s, żeby zrobić ostre zdjęcie. Czyli innymi słowy jeśli ktoś mija nas szybkim krokiem w odl. 5m to musimy użyć 1/1000s żeby otrzymać ostre zdjęcie. Obliczenia są stare i nie daję głowy, że są poprawne. Kto chce, może policzyć sobie sam.

Dlatego uważam, że OLED nie zmieni zbyt wiele. Nie w telewizji, bo tam przeplot. Na płytach nagranych progresywnie, owszem. Albo na kanałach 720p. Na zakończenie ciekawostka. Dobrze ustawiony telewizor LCD (kontrast, jasność, ostrość, wyłączone poprawiacze obrazu itd.) smuży mniej niż taki co jest ustawiony źle. Trudno w to uwierzyć dopóki się nie sprawdzi na swoim odbiorniku.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Na forum satkuriera pojawila sie informacja ktora dotyczy bitrate kanalow tvp hd w dvb-t
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Avg8WgfkdbPmdDlLQ0d1MFRvVEo3YjZTQkFlTFp6OHc#gid=0
dla kanalu tvp1 hd 6,5 Mbit/s , dla tvp2 hd 10 Mbit/s
6,5 nie jest to duzo, dla przykladu z podobnym bitrate nadaje wloski kanal fta supertennis z hotbirda . Przy szybkim ruchu jest widoczne rozmycie obrazu i zanik szczegolow.
W tej tabelce jest tez wartosc minimalna . Wynosi 4Mbit/s
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
AXN otwiera biuro w Polsce

Tylko po co to biuro w Polsce? Może kawa tu lepiej smakuje?

No cóż, jak już nie raz i nie dwa razy mieliśmy okazję się przekonać AXN SD to najgorszy kanał pod względem jakości. I zdaje mi się, że również zgadzamy się, że poziomem technicznym nie odbiega od arabskich kanałów dla masturbujących się przed telewizorami nastolatków. Żeby nie być gołosłownym, wczorajsze średnie bitrate kego kanału(ścieku?) to żenujące 1911 kb/s przy obscenicznie niskiej rozdzielczości 544x576 linii.

Co jeszcze ciekawego można napisać o AXN? Ano to, że abonenci cyfry są jak zwykle krojeni na kasę, bo mogą sobie włączyć AXN HD w opcji za bagatela... 99zł. czyli najdroższej, jaką w ogóle cyfra ma w ofercie. W żadnym tańszym pakiecie AXN HD nie ma, w żadnym też dodatkowym pakiecie kanałów HD też nie. Owszem, nowi abonenci mogą mieć AXN HD w tańszej opcji, ale jak to zwykle cyfra pokazuje swoim aktualnym abonentom wała sugerując, żeby po skończeniu się umowy poszli do konkurencji.

Cóż więc powinni zrobić pracownicy biura AXN w Polsce? Wydaje mi się, że koniecznie muszą wyłączyć telefony. Następnie zamknąć i zabarykadować drzwi. Można by też napisać kartkę "Pocałujta nas w dujpę". Jest jeszcze opcja najlepsza - w ogóle tego biura nie otwierać. Bo i po co? Żeby słuchać narzekań na jakość totalnie beznadziejną i ceny (w cyfrze) wzięte z kosmosu?

Edycja:

AXN SD jest teraz najgorzej nadawanym kanałem filmowym z całej oferty polskich platform. Okazuje się bowiem, że Comedy Central zmienił nieco parametry nadawania Obecnie jest to już 720x576 linii. To bardzo duża zmiana i to widać. Jeśli chodzi o kreskówki, to wyglądają zupełnie nieźle. Obrazy kręcone klasycznie wiadomo, przy bitrate średnio 2800 kb/s nie mogą wyglądać perfekcyjnie, ale na pewno przyzwoicie. Bitrate w ciągu ostatnich trzech dni wahało się w przedziale 2100 - 4100 kb/s.

Podsumowując Comedy Central na pewno idzie w dobrą stronę. Moim zdaniem jak najbardziej prawidłowe jest pozostanie przy formacie 4:3. Przy obecnym bitrate rozciągnięcie obrazu na cały ekran nie może przynieść dobrych rezultatów. Wystarczy popatrzyć na Discovery, które po przejściu do emisji 16:9 zaczęło wyglądać żałośnie. Jeśli Comedy Central będzie w stanie jakimś cudem podnieść bitrate do średniej powyżej 3000, to przejście do panoramy miałoby sens. A w takich warunkach, jak obecnie tak jak jest jest dobrze.

PS. Przez swą nieroztropność doprowadziłem do skasowania pewnej liczby zdjęć, które były dość integralną częścią moich niektórych postów. Niestety nie uda się ich odzyskać za co wszystkich bardzo przepraszam.
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
Comedy Central - duża poprawa jakości

Okazuje się, że Comedy Central emituje filmy w lepszej jakości, niż to by się na pierwszy rzut oka wydawało. Jakość tego kanału według tego, co było wczoraj ma się następująco:

Rozdzielczość 720x576 linii
Bitrate średnio 3123 kb/s; max. 3663 kb/s; min. 2418 kb/s.

Według kryteriów, którymi się posługujemy w tym wątku jakość wynosi 60% Warto dodać, że do tej pory Comedy Central osiągał wyniki na poziomie 25%. Jak widać skok jakości tego kanału jest bardzo duży. I, co najważniejsze, to bardzo wyraźnie widać na ekranie. Obraz jest na zupełnie dobrym poziomie. Co ciekawe, w porównaniu do np. TVP1 i 2 Comedy Central prezentuje się dużo lepiej. Warto zwrócić uwagę na dwa fakty. Bitrate minimalne Comedy Central jest na takim mniej więcej poziomie, jak średnie bitrate jedynki czy dwójki. To oczywiste, że jakość CC jest wyraźnie lepsza. Ponadto rozdzielczość CC w porównaniu z kanałami TV publicznej również jest lepsza.

Na transponderach rzadko kiedy coś się zmienia. Na korzyść widza już całkiem rzadko. Dlatego warto jeszcze raz podkreślić, że Comedy Central bardzo mocno podniósł jakość techniczną transmisji. Jeśli kanał będzie iść tą drogą, to będzie świadczyć o poważnym podejściu do widzów i profesjonalizmie.
 

czesiu.m

New member
AXN - kurs na samozniszczenie

Jak już wiemy AXN otwiera biuro w Polsce. Po co i na co tego nie wie chyba nikt. Generalnie chyba tylko po to, żeby kilka osób znalazło jakiś etat. Bo i po cóż więcej? To jest naprawdę bardzo zasadne pytanie, jeśli się popatrzy na wykres bitrate AXN SD z ostatnich trzech dni:

axn3dni.jpg


Po prostu się nie chce wierzyć. Max bitrate na poziomie 2500, toż to ponury żart. Ale z drugiej strony pryskają wszelkie złudzenia co do kapitalizmu, że konkurencja, rynek i dążenie do zaoferowania konsumentowi towaru o najlepszej jakości. Bajki dla naiwnych. Jak widać AXN oferuje swoim widzom pomyje i zlewki wraz z odpadkami ze śmietnika. A pomimo, że towar jest zgniły i śmierdzący, to ma stałe miejsce na transponderze. Ale tak to już jest w kałpitalizmie.

Jak by tu adekwatnie rozszyfrować skrót AXN? Amerykańskie eXkremeNtum?
 

czesiu.m

New member
Moduł CAM (CI+) do Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat ma wznowić dystrybucję modułów CI. To dość ciekawa alternatywa dla posiadaczy tunerów z wyższej półki. Nie ma się co łudzić, że tunery, które oferują platformy są równie dobre jak te, powiedzmy, wysokiej klasy. Faktem jest, że w tym wątku już niezliczoną ilość razy pisałem, że Polsat SD jest nadawany w znakomitej jakości. Problem w tym, jak tą jakość przenieść na ekran telewizora. Nie jest to takie proste dla posiadaczy tunerów Polsatu. Te, które mają wyjście HDMI trzeba ustawić w taki sposób, żeby dla kanału SD na wyjściu była rozdzielczość SD po to, żeby przeskalowaniem obrazu do rozdzielczości matrycy zajął się czip wideo w telewizorze. Tylko wtedy można docenić tą jakość. Zobaczyć, jak obraz prezentuje się naprawdę. W dużo lepszej sytuacji są posiadacze starych modułów CI. Jeśli mają lepsze tunery niż te platformowe mogą się cieszyć jakością bez ograniczeń. Problemem była słaba dostępność do starych modułów. No ale teraz są(mają być) te nowe.

Dlatego można już wybierać swobodnie pomiędzy Cyfrą, N i Polsatem pod kątem jaka platforma na moim własnym tunerze. Biorąc pod uwagę ceny i sposób rozłożenia kanałów w pakietach dla wielu osób Polsat może być bardzo ciekawą opcją. To pod warunkiem, że ktoś już dysponuje sprzętem. Natomiast opcja zakup tunera i wzięcie modułu(podpisanie umowy) pod względem finansowym jest dość trudna. Jeśli się weźmie pod uwagę ceny tunerów z kieszenią na moduł CI+...

Warto zaznaczyć, że całkiem sporo odbiorników ma tunery satelitarne z opcją współpracy z modułem CI+. Przykładowo telewizory SONY. Jeśli ktoś czytał ofertę N wraz z telewizorem SONY i mu taki telewizor odpowiada, albo już go ma, to może się zastanowić czy N, czy Polsat ewentualnie Cyfra. Co ciekawe niektóre odbiorniki dają możliwość nagrywania programów, jeśli się podłączy przez USB twardy dysk.

Każdy musi zdecydować sam. Moja rada. Jeśli ktoś rzeczywiście chce ten moduł Polsatu, to musi się udać osobiście do punktu, gdzie mu go dadzą wraz z kartą do ręki. Jeśli zamówi przez telefon/internet, to jest duża szansa, że kurier mu przywiezie tuner z kartą i wtedy zamiast super obrazu mamy problem, jak się pozbyć tego tunera. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest tylko jedna opcja - czym prędzej zerwać umowę, a jak już się dostanie odpowiedź z Polsatu, odesłać tuner. Ale po co to komu? Jak kto chce moduł, to wsiada w samochód i jedzie do punktu. Wtedy już wieczorem tego samego dnia można sobie obejrzeć jakiś film na własnym sprzęcie.
 

czesiu.m

New member
DOG TV - telewizja dla psów

Już na samym wstępie chciałbym wyjaśnić, że nie chodzi mi o to, że nasze platformy traktują swych klientów jak psy i wciskają im towar o pieskiej jakości. Nie chodzi mi również o to, że sama telewizja bez względu na to czy polska, czy jakaś inna żeni nam kit. Aczkolwiek biorąc pod uwagę jakość zarówno techniczną jak i merytoryczną można by mieć takie podejrzenia. Jednak nie. Otóż powstał pierwszy kanał dla czworonogów, konkretnie dla psów.

Programy są specjalnie nakręcone z myślą o psach i ich potrzebach. Specjalnie została dobrana kolorystyka, muzyka oraz hmm fabuła? W każdym razie programy są przygotowywane z wielką starannością i dbałością o widza. Cóż, o którym kanale dla Polaków można by coś takiego napisać? Nie o każdym, nie o każdym.. Nawet nie o większości kanałów.

Pytanie, które od razu się nasuwa jest następujące. Czy polski odbiorca-telewidz będzie kiedyś traktowany z takim szacunkiem, jak pies w Ameryce? To bardzo trudne pytanie. Biorąc pod uwagę poziom merytoryczny programów, zwłaszcza tych, gdzie zaproszeni goście drą koparę i robią sobie jaja ze zdrowego rozsądku i elementarnej przyzwoitości, to raczej nieprędko. Z drugiej strony jeśli ludzie kochają reklamy i 30% czasu przed telewizorem spędzają na oglądaniu promocji srajtaśmy, podpasek i środków do czyszczenia kibli, to ja nie widzę przyszłości dla siebie przed telewizorem.
 

czesiu.m

New member
Kryterium przezierności na EURO 2012

Otóż okazuje się, że EURO będzie w Polsce sukcesem. Potrzebujemy w tym celu spełnić jedynie 3 kryteria. Otóż i one:

1. Kryterium przejezdności autostrad.
2. Kryterium przezierności telewizji.
3. Kryterium przezwyciężenia niedowiarstwa.

Otóż najważniejsze jest kryterium przezwyciężenia niedowiarstwa. To jasne. Na czym polega spełnienie tego kryterium? Otóż trzeba przekonać niedowiarków, że mamy to czego nie mamy oraz, że to czego nie mamy jest świetne.

Teraz już jest z górki. Przejezdność autostrad mamy z głowy. Autostrady będą przejezdne. Otóż profos J. Trep z jednostki wojskowej z Za-Dupia zobowiązał się, że jego aresztanci ułożą brakujące odcinki autostrad. Skoro zawsze rano układają drogę (z kostek bruku) a następnie wieczorem ją składają, to on aresztantów popędzi tak, że im skisłe mleko pocieknie z zadków, tak będą układać te autostrady. Oczywiście, że jak rano autostrada zostanie położona, to zabiorą ja dopiero po skończeniu rozgrywek. Natomiast przejezdność sprawdzi się przy pomocy transportera opancerzonego Skot. Na pewno da się nim po autostradzie przejechać, w końcu ma osiem kół.

Natomiast kryterium przezierności odnosi się do telewizji. Może nie wszędzie TVP można odbierać z nadajników naziemnych, może nie wszędzie w HD, ale kryterium przezierności telewizja spełni na pewno. Spełnienie tego kryterium będzie polegać na tym, że na ekranie telewizora uda się odróżnić piłę http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRuqTRQrD3mGP9NQgG6wbaEtKb91F4397qHTopSgOb_IRAnqkpgyA od piłki http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/Soccer_ball.svg/200px-Soccer_ball.svg.png
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
Bitrate wybranych kanałów SD

Oto zestawienie jakości kilku podstawowych kanałów nadawanych w SD. Bitrate z ostatnich trzech dni za Linowsat.

TVP1 [10892H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 2388 -60%] 38%
TVP2 [10892H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 2553 -50%] 48%
TVN [11393V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 5151 -0%] 100%
TVP Kultura [11488H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 2505 -50%] 48%
TVN7 [11393V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 3281 -40%] 60%
Polsat [11158V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 6758 -0%] 100%
Polsat2 [11158V C+ Cp N Orange 720x576 -0% 3638 -30%] 70%
TV4 [11158V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 4491 -20%] 80%
TV PULS [11488H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 2927 -50%] 48%
ALE KINO+ [10892H C+ 704x576 -2% 2193 -60%] 38%
KINO POLSKA [11488H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 2704 -50%] 48%
COMEDY CENTRAL [11075V C+ CP N Orange 720x576 -0% 3084 -40%] 60%
13Th STREET [10719V C+ 704x576 -2 3347 -40%] 58%
Polsat Film [12284H C+ Cp N Orange 704x576 -2% 2969 -50%] 48%
TVP Seriale [11508V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 3640 -30%] 70%
AXN [12188V C+ Cp 544x576 -25% 1675 -70%] 5%
BBC Entertainment [11117V C+ N Orange 704x576 -2% 2889 -50%] 48%
EUROSPORT [11240V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 3903 -30%] 70%
EUROSPORT2 [11240V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 3690 -30%] 70%
Extreme Sports [12188V C+ Cp 640x576 -12% 3733 -30%] 58%
TVN Turbo [11393V C+ Cp N Orange TNK 720x576 -0% 3083 -40%] 60%
Polsat Play [11158V C+ Cp N Orange 720x576 -0% 2545 -60%] 40%
Orange Sport [10796H C+ Cp N Orange TNK 704x576 -2% 3414 -40%] 58%
Sport Klub [12322H C+ 544x576 -25% 3200 -40%] 35%
PLANETE+ [10719V C+ 704x576 -2%5 3889 -30%] 68%
NATIONAL GEOGRAPHIC [10796 H C+ Cp Orange 704x576 -2% 3389 -40%] 58%
DISCOVERY [12188V C+ Cp 544x576 -25% 2115 -60%] 15%
DISCOVERY SCIENCE [10796 H C+ Cp 544x576 -25% 2034 -60%] 15%

Ocena rozdzielczości obrazu. Za rozdzielczość niższą niż nominalna, tj. 720x576 linii, odejmuje się:
704 linie -2% (minus dwa procent)
640 -12%
544 -25%

Ocena bitrate. Za średni bitrate poniżej 5000 kb/s odejmuje się
4500 -10% (minus dziesięć procent)
4000 -20%
3500 -30%
3000 -40%
2500 -50%
2000 -60%
1500 -70%

Jak widać nie ma zbyt wielu zmian. Wart odnotowania jest jednak wynik AXN SD 5%. Jest to najgorszy wynik w całym zestawieniu czyli najgorszy kanał ze wszystkich. AXN konsekwentnie olewa widzów. Wszystkim widzom tego kanału z częstotliwości 12188V składam wyrazy współczucia. Jedyne wyjście to telefon na 999 lub 112 i to bez względu na stan służby zdrowia. Żeby nie siać zamętu wyjaśnię, że żeby oglądać ten kanał i nie mieć cofek, trzeba mieć wadę wzroku i poważny niedosłuch. W związku z tym zalecana jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Discovery od jakiegoś czasu nadaje w panoramie. Ta zmiana to typowy sposób ma zrobienie wody z mózgu. Pozornie jest lepiej, bo obraz jest rozciągnięty na cały ekran. Jednak rozdzielczość 544 nie daje żadnych szans na przyzwoity efekt. Zadowolone mogą być chyba tylko osoby, które wzięły w abonamencie telewizory o wielkości monitorów do komputera. Ale takie mniejsze monitory. Telewidzowie, którzy mają telewizory o normalnych rozmiarach niestety widzą tą mizerię. Okienko to był jednak dobry pomysł. Obraz mniejszy, ale robiący lepsze wrażenie. Kto chciał, ten powiększał. Ale to była indywidualna decyzja - słaba jakość, ale cały ekran, albo lepsza jakość, ale okienko. Teraz jest już bez alternatywy - wyłącznie gorzej. Ten sam problem ma Sportklub. Przykładowo obejrzenie wyścigów samochodowych wiąże się z tym, że napisy z wynikami, czasami, klasyfikacją itp. są na granicy czytelności. Smutna jest ta nasza telewizja. Ale w sumie na poziomie autostrad i służby zdrowia. Czyli gorsze bo polskie.

A na Astrze są wolne transpondery..
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
Bardzo drogo i bardzo źle

Dziś pod lupą kanały, których nie mam, ale może chciałbym mieć. Czy warto? A jak tam z jakością? Popatrzmy.

Canal+ 2813 kb/s 50%
Canal+ film 2507 kb/s 50%
Canal+ sport 3589 kb/s 70%

Canal+ w SD to jest jakieś nieporozumienie. Canal+ sport z 70% może wydawać się ok, ale jak na sport, to jednak za mało. Czyli nie warto.

Canal+ HD 7523 kb/s 50%
Canal+ film HD 5322 kb/s 30%
Canal+ sport HD 9183 kb/s 70%

Canal+ HD - słabo, film HD - bardzo słabo, sport HD może być. W sumie nie warto. Nie warto ani w SD, ani w HD. Przynajmniej pod względem jakości.

HBO 4043 kb/s 80%
HBO2 4124 kb/s 80%
HBO Comedy 3693 kb/s 70%

Kiedy jeszcze miałem dostęp do tych kanałów, były one w rozdzielczości 704 czyli powinno się odjąć jeszcze po 2% od wyniku. Jak jest teraz z rozdzielczością nie wiem. Kto ma, sprawdzi, ewentualnie odejmie. W sumie jednaj jakość całkiem przyzwoita. Można wziąć, przynajmniej na okres próbny.

HBO HD 4620 kb/s 20%
HBO2 HD 6587 kb/s 40%
HBO Comedy HD 6012 kb/s 40%

Tu już komentarz jest zbędny. To nie jest żadna jakość i żaden kanał premium. Z 20% to mogą sobie to wsadzić co najwyżej w buty. Nie warto.

Czyli wniosek taki. jak do was zadzwoni ktoś z telemarketingu, to powiedzcie HBO na próbę - tak, Canal + nie, dziękuję, jakość tych kanałów pod psem, za opcję dodatkową HD również dziękuję. Jak podniesiecie jakość do jakiejś dającej się oglądać, to się zastanowię. Póki co sami sobie to oglądajcie.
 

czesiu.m

New member
O wyższości Syreny nad Mercedesem

Otóż trafiłem na opinię, że jakość emisji pod względem jakości obrazu TVP HD jest lepsza niż Das Erste HD oraz ZDF HD. Uzasadnienie jest następujące: chociaż Niemcy mają znacznie wyższe bitrate, to jednak TVP nadaje w 1080i w przeciwieństwie do 720p Niemców. Otóż chciałbym wrzucić swe trzy grosze. Są to rozważania raczej czysto teoretyczne, gdyż w przeciwieństwie do kanałów niemieckich, które są chyba komercyjne(sic!) mam do nich dostęp, to do TVP HD dostępu nie mam, gdyż jest to kanał Polskiej telewizji publicznej(hahaha), a jak wiadomo w ustawie jest napisane, że telewizja publiczna zapewnia swobodny dostęp do swoich kanałów, w związku z tym, że dostęp jest swobodny, ja go nie mam, podobnie jak i miliony Polaków. Ale skoro ustawa gwarantuje swobodny dostęp do kanałów TVP, to Polacy ich nie mogą oglądać, przecież to proste.

Jak już napisałem, ze względu na ustawę o telewizji publicznej nie mam TVP HD. I nie mam bladego pojęcia, jak tam się prezentuje jakość na tym kanale. Owszem, kumpel ma to TVP HD, ale ma tak beznadziejnie ustawiony telewizor, że jego kanały HD wyglądają gorzej niż te dobre SD u mnie. U kumpla to TVP HD prezentuje się zupełnie beznadziejnie. Żeby nie spisać niesprawiedliwie TVP na straty musimy kanały niemieckie z TVP HD porównać teoretycznie.

Otóż w liczbach wygląda to następująco.

Bitrate TVP HD 7322 kb/s
Das Erste HD 12184 kb/s
ZDF HD 11927 kb/s

Czyli rzeczywiście Niemcy biją Polaków na głowę. Jednak my mamy(ze względu na swobodny dostęp do kanałów TVP gwarantowany ustawowo nie mamy) 1080i, a oni 720p. Policzmy zatem ile tego bitrate przypada na linię.

TVP HD 7322 kb/s - 13,55/linia
Das Erste HD 12184 kb/s - 16,92/linia
ZDF HD 11927 kb/s - 16,56/linia

Czyli wychodzi, że my mamy jakoś tak 80% bitrate, które przypada na niemiecką linię obrazu. To jednak nie wszystko, gdyż niemiecka linia jest "krótsza" niż polska. Nasza ma długość 1920 pikseli, natomiast niemiecka tylko 1280 pikseli, jest zatem o 1/3 krótsza. Zatem na krótszą o 1/3 linię niemieckiego HD przypada około 20% bitrate więcej. Czyli jeśli my mamy na linię 13,55 kb/s i podzielimy to na 1920 pikseli, to otrzymamy, że na jeden piksel przypada 0,0070 kb/s. W przypadku Niemców będzie to 16,92 kb/s na 1280 pikseli = 0,0132 kb/s. 0,0132:0,0070=1,88 razy więcej. Kto chce niech sprawdzi sam. Ale według moich obliczeń Niemcy mają licząc na piksel 1,88 razy większe bitrate niż TVP HD. Prawie 2x!

Teraz tak. O jakości obrazu decyduje ilość informacji - bitrate, które Niemcy mają prawie 2x wyższe, a zatem prawie 2x więcej informacji o obrazie niż my. Przy czym w 720p to jest już pełna informacja o każdym pikselu obrazu. TVP HD to 1080i i dlatego my mamy zaledwie połowę informacji o obrazie, tylko o co drugiej linii. Telewizor musi dopiero interpolować te brakujące linie, żeby z 540, które są zrobić 1080, które są potrzebne.

Niektóre telewizory interpolują brakujące linie w standardzie 1080i w taki sposób, że dorównują do linii istniejących czego skutkiem jest to, że rozdzielczość pionowa wynosi 540, a zatem spora ilość telewidzów ogląda HD w rozdzielczości 1920x540. Jeżeli twój telewizor ma już kilka lat i nie kosztował w chwili zakupu 5000zł. to najprawdopodobniej oglądasz właśnie HD(hehe) w rozdzielczości 1920x540. A co z 1280x720? Tu obraz musi zostać powiększony na cały ekran, co musi skutkować jakimś spadkiem jakości. Owszem to wiąże się z jakimś pogorszeniem jakości. Jednak zależy ono od klasy skalera w odbiorniku lub tunerze. Urządzenia nowoczesne i wyższej klasy robią to tak dobrze, że strata ostrości jest w praktyce trudna do zauważenia. Jednak samo odwzorowanie kolorów przy przeskalowaniu obrazu nie straci na jakości, a zatem kolory na niemieckich HD są nieporównanie lepsze, niż na TVP HD.

Pozostaje jeszcze kwestia jak się sprawdzi obraz z przeplotem w szybkich scenach, np. w czasie meczu w piłkę nożną? Jeśli mamy do dyspozycji nowoczesny i bardzo wydajny obliczeniowo układ do usuwania przeplotu, to strata jakości będzie względnie mała. Jednak "zwykły" sprzęt w scenach szybkiego ruchu obniży ostrość i rozdzielczość o połowę, do 540 linii. A taka strata jakości jest już bardzo, bardzo dotkliwa.

I na koniec uwaga. Ktoś napisał, że TVP stosuje najnowocześniejsze algorytmy i dlatego jakość jest dobra. No, nie wiem. Oni stosują te algorytmy chyba do wyliczania płac dla prezesa i "gwiazd". Bo niby skąd my mamy te algorytmy? Dlaczego Niemcy ich nie mają? Z tego, co wiem, to oni właśnie te algorytmy tworzą, więc są raczej na bieżąco. A my? A my stworzyliśmy przejezdność na autostradach, których nie ma.
 
Ostatnia edycja:

czesiu.m

New member
TVP1 HD i TVP1/2HD

A niby co to toto? Że TVP1 HD i TVP1/2HD? Ano trzeba czytać w taki sposób tefałpe jeden hade, a drugi skrót tefałpe połowa hade. To w związku z bitrate TVP2 HD. Ale od początku.

Jak widać, nie mam już sygnaturki o treści EURO w HD? ZDF i ARD! a to w związku z tym, że ku zaskoczeniu wszystkich abonentów platform satelitarnych mamy z satelity dwa kanały HD naszej telewizji publicznej. Okazuje się, że TVP1 HD jest w tej chwili takim oczkiem w głowie. Bitrate tam jest pyszny. 12.000 kb/s a nawet i trochę więcej. Według naszych kryteriów 100%. Wczorajsza transmisja z Opola była taką próbką możliwości tego kanału. Według mnie w pełni udaną. Subiektywnie jakość bez zarzutu. I to piszę ja, największy malkontent i wróg publiczny. Tak więc by się mogło wydawać, że nie ma na co narzekać. Może na to, że nie ma na co. Ale jest na co, niestety.

TVP2 HD jest upchnięty na transponderze Polsatu. Ciasno jest tam strasznie. Kanały duszą się nawzajem. Żaden nie ma jak się ruszyć, ani czym oddychać. W porównaniu z TVP1 HD dwójka HD to zaledwie połowa tej przepływności. Takie jedna druga HD zamiast HD. TVP2 pół HD. Konkrety.

Bitrate z wczoraj dla TVP2 HD to marne 3200 lub 3700 kb/s
Bitrate z wczoraj dla TVP1 HD to dumne 8088 kb/s

Oczywiście jestem to w stanie odszczekać, bo w serwisie Linowsat nie znajdziesz TVP2 HD, jedynie na transponderze, gdzie ten kanał jest są dwie pozycje no name. Któraś z nich to będzie, ale pełnej pewności brak, właśnie TVP2 HD. No ale z takimi parametrami to o te HD nawet nie ma co sobie głowy zawracać. W zasadzie szkoda gadać. Przy średniej 4000 kb/s mamy ocenę jakości 20%. Strasznie słabo. W praktyce, w czasie podglądu na bieżąco, bitrate TVP2 HD nie jest aż tak mizerne. Waha się gdzieś w okolicach 5000 - 6000 kb/s czyli 30 -40%. Ale w porównaniu z jedynką.. no właśnie nie ma porównania.

Jak się sytuacja rozwinie, wypada poczekać. I mieć rękę na pulsie.

W każdym razie muszę podsumować, że to bardzo pozytywna niespodzianka. Jeśli się potwierdzi tak niska przepływność dla dwójki HD, to te mecze, co będą na dwójce ja będę jednak oglądał na niemieckich kanałach.
 

digitalus

Banned
Witam
Wczoraj przeprowadzilem male porownanie jakosci obrazu z takiej samej transmisji telewizyjnej z kanalu tvp1 hd i niemieckiego ard hd. Trudno bylo "uchwycic" podobne ujecie kamery bo musialem szybko zmienic kanal.Gdy bylo zblizenie kamery tzn statyczny obraz , nie bylo widac wielkiej roznicy ,( pierwsze dwa zdjecia) oddalenie kamery , roznica w jakosci obrazu , najbardziej widoczna roznica pojawila sie gdy kamera byla oddalona ,wiecej szczegolow i ruch ludzi

http://s6.ifotos.pl/img/ard--zbli_rwasqsr.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-zb_rwasqss.jpg



http://s6.ifotos.pl/img/ard-hd-od_rwasqaw.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-od_rwasqqr.jpg



http://s6.ifotos.pl/img/ard--szer_rwasqqn.jpg
http://s3.ifotos.pl/img/tvp1-szer_rwasqqw.jpg


Na innym niemieckim kanale wdr hd byla krotsza transmisja i jakosc obrazu byla jeszcze gorsza niz na tvp1 hd.To na pocieszenie
 
Ostatnia edycja:

kriswas

Member
Bez reklam
Witam
Wczoraj przeprowadzilem male porownanie jakosci obrazu z takiej samej transmisji telewizyjnej z kanalu tvp1 hd i niemieckiego ard hd. Trudno bylo "uchwycic" podobne ujecie kamery bo musialem szybko zmienic kanal.Gdy bylo zblizenie kamery tzn statyczny obraz , nie bylo widac wielkiej roznicy ,( pierwsze dwa zdjecia) oddalenie kamery , roznica w jakosci obrazu , najbardziej widoczna roznica pojawila sie gdy kamera byla oddalona ,wiecej szczegolow i ruch ludzi

http://s6.ifotos.pl/img/ard--zbli_rwasqsr.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-zb_rwasqss.jpg



http://s6.ifotos.pl/img/ard-hd-od_rwasqaw.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/tvp1hd-od_rwasqqr.jpg



http://s6.ifotos.pl/img/ard--szer_rwasqqn.jpg
http://s3.ifotos.pl/img/tvp1-szer_rwasqqw.jpg


Dawno nie zaglądałem na to "Twoje prywatne forum" czesiu, na hdtv.com.pl, ale warto było :lol: , bo widzę, że nadal trzymasz fason. To zupełnie jak najsłynniejszy ojciec od mediów. Życie biegnie, a on drepcze w miejscu i nadaje swoje. Czesiu, powinieneś spróbować w polityce, może byś coś zmienił na lepsze. Ale ad rem, podsumowując to, co napisał kol.digitalus, to większość tych, którzy oglądają to, za co zapłacili są najwidoczniej zadowoleni, skoro nadal opłacają abonament, czy to dla TVP, czy to dla odpowiedniej platformy cyfrowej. O ile mi wiadomo, to nie ma przymusowego opłacania abonamentu, za wyjątkiem TV publicznej, chyba w tym temacie nic się dotychczas nie zmieniło.

Edytowano przez admina.
 

czesiu.m

New member
TVPpółHD

Czasami czytam spory co jest lepsze TVP1 HD czy TVP HD. Nie wiem, co jest lepsze. Wiem na pewno, że TVP1 HD jest około 2x lepsze niż TVP2 HD.

tvp2hd.jpg


Przypuszczalny bitrate TVP2 HD i przy okazji Polsat HD, bo z tego samego transpondera oba kanały są nadawane.

polsathdtvp2hd.jpg


A tu bitrate TVP1 HD

tvp1hd.jpg
 

czesiu.m

New member
Dobranoc

Wszystko ma swój początek, wszystko się kiedyś kończy. Na zakończenie porównanie jakości kanałów HD. W kolejności TVN HD, TVP1 HD i TVP HD.

tvnhd.jpg


tvp1hd.jpg


tvphd.jpg


Z dość długiego doświadczenia możemy wysnuć wniosek, że kto jak kto, ale platformy mają gdzieś, co my tu piszemy. Co innego pojawienie się jakiegoś nowego kanału. Wtedy powstaje problem - czy spadną nam wpływy z reklam? Inne zgryzoty nie zaprzątają głów macherów z tiwi. Bitrate TVN HD z wyraźną tendencją wzrostową to raczej przypadek. Ale żadnym przypadkiem słabe, a nawet bardzo słabe wyniki TVP HD nie są.

Rzekoma jakość TVP HD to mit powtarzany przez takich, co uwierzą w każdą bajkę. TVP HD to żadna jakość. To jedynie tradycyjna bylejakość.
 
Do góry