Brzmienie nowych formatów audio na amplitunerze bez HDMI i wyjść analogowych

profitgw

Member
Witam i przechodzę od razu do sedna sprawy.W kinie domowym dotychczas używam ampli Sony STR DB 840 do którego podłączony jest DVD Denon 1920.Połączenie jest kablem optycznym.Z racji upowszechniania się technologii HD zamierzam dokupić odtwarzacz Blu-Ray.Oczywiście stoję przed problemem odtwarzania nowych formatów audio.Mój denon 1920 oraz STR DB 840 dekoduje tylko DD i DTS.Posiada wyjścia optyczne ,coaxialne oraz analogowe.Po głębszej analizie tematu spasowałem(przynajmniej na razie) w kwestii wymiany ampli.Nie zamierzam również kupić odtwarzacza z wyjściami analogowymi.Połączenie analogowe jest bowiem możliwe w moim ampli tylko w wersji 5.1 a to nie spełnia specyfikacji DTS HD i Dolby True HD i i tak nie będzie można się cieszyć dzwiękiem 7.1.Pozostanę więc na razie przy nowych formatach dekodowanych na pokładzie odtwarzacza i przesyłanych do ampli w postaci "starego" Dolby Digital oraz DTS .Dobrnęłem wreszcie do sedna mojego pytania.Czy takie połączenie Waszym zdaniem da lepszy (wiem że to pojęcie względne) efekt przy odsłuchu niż mam obecnie .Czy taka kombinacja będzie lepiej brzmieć ?
Wymyśliłem sobie,że powinno być lepiej.Może jednak jestem w błędzie ?.Dlaczego sądzę,że będzie lepiej.Są ku temu następujące przesłanki:
1.nowe formaty dają wyższą częstotliwość próbkowania do 192 khz
2.nowe formaty oznaczają wyższą rozdzielczość bitową audio -do 24 bitów
3.nowe formaty pozwalają na zwiększenie przepustowośći danych do prawie 5 Mb/s dla True HD oraz do 18 i 24.5 Mb/s dla Master Audio HD
W przypadku przepustowości i rozdzielczości bitowej sprawa wpływu na jakość wydaje się być oczywista.Połączenie optyczne i coaxialne z moim ampli nie będzie stanowi przeszkody i jest zgodne ze specyfikacją nowych formatów w zakresie przepustowości i rozdzielczości bitowej.
Problemem jest jednak specyfikacja wejścia optycznego i coaxialnego w moim ampli ,która dopuszcza kompatybilność sygnału z maksymalną częstotliwością 96 Khz co jest ograniczeniem w stosunku do 192 Khz.Proszę o rzeczowe odpowiedzi w tej kwestii.
 
Do góry