Brednie na temat technologii w polskiej prasie i internecie

KKuba

New member
Bez reklam
Wydaje się, że na naszym forum brakuje takiego przeglądu najgłupszych tekstów jakie ukazały się ostatnio w prasie bądź na portalach internetowych.
Mam dla Was prawdziwą perełkę z Portalu Onet.Pl pod rewelacyjnym tytułem: "Jak wybrać telewizor plazmowy i projektor HD".
http://www.fkn.pl/3,0,1502822,1,1,artykul.html
Przyznam, że takiej strasznej sterty bzdur dawno nie czytałem, a redaktor osiągnął poziom merytoryczny sprzedawców ze sklepów "specjalistycznych" RTV z importowanymi budzikami.

Ku rozbawieniu koleżanek i kolegów parę cytatów (wyróżnienia moje)
Zachęcam do lektury całości, można się naprawdę wiele dowiedzieć. ;)

(...)
"O technologii plazmowej można usłyszeć, że telewizory, w których ją zastosowano, szybko się wypalają, pobierają dużo energii elektrycznej oraz bardzo się nagrzewają. I jest to prawda, ale dotycząca odbiorników kupionych w roku 2006 oraz wcześniej. Dzisiaj mogą one nie dawać obrazu takiego jak w dniu zakupu. Na szczęście, na rynku dostępne są już telewizory plazmowe II generacji, które posiadają wiele usprawnień niwelujących wady odbiorników, które sprzedawane były w latach ubiegłych

(...)
"Drażniącą cechą plazmy jest „szyba” pokrywająca ekran. Jej obecność będzie szczególnie drażnić, jeżeli powiesimy ekran pod słońce."

(...)
"Oprócz firmy LG praktycznie nikt nie porywa się na produkcję paneli mniejszych, niż 42 cale, gdyż jest to kosztowne, a uzyskane parametry obrazu pozostawiają wiele do życzenia."

(...)
Producenci telewizorów plazmowych już zauważają te preferencje konsumentów i najwięksi potentaci tego rynku, jak np. firma Pioneer, zapowiada rezygnację z produkcji paneli plazmowych. Przyszłość odbiorników plazmowych nie została jednak jeszcze przesądzona.

(...)
Przy zakupie telewizora, poza rozdzielczością, warto jeszcze zwrócić uwagę na przekątną oraz wbudowany tuner cyfrowej telewizji naziemnej.

(...)
Chyba najlepszym rozwiązaniem jest test własnym okiem. Dlatego godna polecenia jest wyprawa do sklepu i na żywo porównanie paneli dostępnych na półkach sklepowych. Jest to najlepszy sposób na wybór telewizora."


Serdeczne pozdrowienia dla Kikiego... :)

Oczywiście w tekście jest więcej kwiatków. Polecam...
 
Ostatnia edycja:

RheeTCT

New member
Nie bardzo rozumiem,co Cię tak ubawiło.Poza uwagą dot.LG i nieścisłością dot.Pioneera ,to wszystko prawda.Trzeba pamiętać,że tekst jest skierowany do osób niezorientowanych w temacie.Sformułowania nie są zbyt udane,ale to tyle.Widziałem dużo gorsze rzeczy,np.w tak wydawałoby się poważnym piśmie jak Chip(ostatni numer-ranking tv).
 
Ostatnia edycja:

KKuba

New member
Bez reklam
Nie bardzo Cię rozumiem... A co masz panel plazmowy drugiej generacji? Albo Twój zakupiony w 2006 roku telewizor jakoś gorzej świeci? A pozostałe akcenty w artykule? Jeśli ma to być do zielonego czytelnika tym bardziej nie powinno powielać stereotypów, uproszczeń i ewidentnych pomyłek. Brakuje jeszcze, że z plazm gaz uchodzi... Za to mamy pół strony niejasno napisanego tekstu o rozdzielczości oraz kryptoreklamę n (co akurat zrozumiałe na Onecie)
 

jtd

New member
Bez reklam
Ale wszystko w tym artykule jest prawda, dodam do tego co napisal RheeTCT uwage, ze pioneer rzeczewiscie przestaje produkowac PANELE plazmowe, telewizory plazmowe bedzie produkowal dalej. Co do LG to autor napisale ze PRAKTYCZNIE, czyli tez prawda :eek:
 

KKuba

New member
Bez reklam
No nie... A co jest prawdą? Że Panasonic ma 11 generacje paneli plazmowych, a Pioneer 9? Że wyraźnie obserwowalny spadek jasności paneli plazmowych 6 i 7 generacji Pioneera jak i Panasonica 8 i 9 następuje po około 60 tysiącach godzin (To są dwa lata?). I do tego porady typu stawmy sobie telewizor na wprost słońca to LCD wygląda lepiej bo nie ma szyby? A co cześć LCD nie ma szyb??? Albo kierujmy się przy wyborze telewizora tym jak on wygląda na półce sklepowej? A te telewizory 37 cali Panasonica w każdym sklepie RTV to halucynacja? A ten 32 calowy Daewoo z nowej gazetki Saturna za 1699 złotych to pomyłka w druku? Panowie to ma być tekst do zielonych użytkowników, a jest pełen nieścisłości.

Fragment o projektorach:
"Na koniec parę słów o projektorach HD. Gdy zapragniemy ze znajomymi oglądać np. wydarzenia sportowe lub filmy w najwyższej jakości obrazu, to najlepszym rozwiązaniem jest kupno projektora HD. Ceny projektorów HD Ready oraz Full HD topnieją w oczach i nie jest to już tak duży wydatek, jak chociażby rok temu. Za projektor HD Ready zapłacimy około 3-4 tyś zł, a Full HD nieco ponad 6 tyś zł."

Boję się myśleć co autor napisałby o LCD... Że słabo wyświetlają SD i świecą w nocy? Ale w drugiej generacji LCD to jest rozwiązane?
Nie za bardzo wiadomo zresztą co z rzeczonego tekstu wynika - co autor radzi czytelnikom... Kupować nie kupować? Projektor jako najlepszy wybór??? Plazmy się skończyły??
 
Ostatnia edycja:

RheeTCT

New member
Z tymi generacjami to takie uogólnienie,zupełnie rozsądne-obecne plazmy(powiedzmy produkowane od roku)różnią się wyraźnie od tych produkowanych wcześniej.Oczywiście jest tu wiele uproszczeń,ale zasadniczych błędów nie ma.Na temat odbić w szybach to przecież prawda,że trzeba oglądać też(a gdzie ludziska mają oglądać jak nie w sklepach?),a że gość jest chyba fanem projektorów-jego prawo.Słusznie się boisz,bo to prawda,że LCD walą po oczach i marnie sobie radzą z SD,również nadal niestety,choć jest coraz lepiej.A czy coś miało wynikać z tego tekstu-chyba nie.To tylko ogólna informacja dla "leszczy" i tyle.Strasznie się zagotowałeś,ale chyba niesłusznie.Wrzuć luzik.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Wrzuciłem luzik. Jak uważacie, ze ten tekst jest ok to widocznie jest ok. Większość ma zawsze rację... 8)
 

bovima

New member
Kkuba ma rację - luzik, wiekszość zapewne ma rację: LCD jest debeściarskie, plazma to fajans i przezytek. Jedzmy wszyscy g.....o, wszak biliony much nie moga sie mylić...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Na początek odniosę się do konkretnych wypowiedzi z ww. artykułu.

Efekt działania takiego systemu (antywypaleniowego - dopisek mój) można dostrzec, zbliżając wzrok blisko ekranu (na odległość kilku centymetrów). Można wtedy dostrzec coś na kształt mrowienia całego obrazu. Z dalszej odległości jest to już niezauważalne, dlatego w żaden sposób nie przeszkadza to w oglądaniu audycji telewizyjnych.
Nie miałbym takiej pewności co do tego, że jest to system antywypaleniowy. Moim zdaniem to po prostu szum matrycy. Najczęściej stosuje się efekt przesuwania obrazu o kilka pikseli oraz wygaszacze ekranu, czy wyłączenie odbiornika w przypadku stwierdzenia dłużej występującego statycznego obrazu.


Kolejnym problemem jest duży rozmiar matrycy (plazmowej - dopisek mój). Oprócz firmy LG praktycznie nikt nie porywa się na produkcję paneli mniejszych, niż 42 cale, gdyż jest to kosztowne, a uzyskane parametry obrazu pozostawiają wiele do życzenia.
Koszty tak. Jakość nie. Problem tkwi w ograniczeniu rozmiaru komórki. Mniejszych nie udało się wykonać.


Dlatego też plazmy stanowią dużo mniejszą część rynku, niż panele LCD. Producenci telewizorów plazmowych już zauważają te preferencje konsumentów i najwięksi potentaci tego rynku, jak np. firma Pioneer, zapowiada rezygnację z produkcji paneli plazmowych. Przyszłość odbiorników plazmowych nie została jednak jeszcze przesądzona.
Częściowo prawda. Jednak Pioneer wycofuje się z produkcji własnych paneli plazmowych tylko i wyłącznie z powodu przeinwestowania.


Ekrany HD Ready 1080p, to ekrany spełniające te same normy, co HD Ready. Potrafią one jednak dodatkowo przyjąć i wyświetlić obraz w rozdzielczości 1080p/24Hz, gdyż ich matryca posiada natywną rozdzielczość 1920x1080 linii, więc nie następuje żadna strata jakości obrazu.
Nieścisłość. Potrafią wyświetlić 1080, ale nie zawsze 24 Hz.


Nie należy mieć jednak złudzeń: telewizor HD jest przystosowany do obrazu wysokiej rozdzielczości i tylko dostarczając mu najwyższej jakości obraz, zobaczymy, na co wydaliśmy niemałe pieniądze. Jeżeli ktoś decyduje się na płaski ekran, a nie zamierza dostarczyć mu źródła HD w postaci platformy cyfrowej, kablówki lub odtwarzacza Blu-ray, to lepiej, aby pozostał przy technologii CRT, czyli poczciwym kineskopie, gdyż może być bardzo zawiedziony tym, co zobaczy.
Sporo w tym racji. Ale na szczęście SD na plaźmie niewiele ustępuje już CRT.


Problemy przy zakupie właściwego odbiornika się mnożą. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest test własnym okiem. Dlatego godna polecenia jest wyprawa do sklepu i na żywo porównanie paneli dostępnych na półkach sklepowych. Jest to najlepszy sposób na wybór telewizora. Przecież każdy z nas inaczej odbiera obrazy, ma inne oczekiwania i potrzeby.
Wyrażenie godna polecenia jest lepsze od obecnego w kolejnym zdaniu najlepszy sposób. Ale nie czepiajmy się. Poza prezentacją jest to rzeczywiście najlepszy sposób.


Ogólnie rzecz biorąc nie jest łatwo pisać na takie tematy. Zawsze wchodzi się na grząski teren subiektywizmu. Autor przesadził np. z idealnym radzeniem sobie z czernią w plazmach. Do ideału jeszcze dość daleko. Ale genaralnie w sposób wyważony podszedł do porównania. Jeśli chodzi oprojektory mogę tylko powiedzieć, że przez znawców są uważane za najlepsze źródło sygnału. Jednak osobiście nie chcę się do tego odnośić, gdyż to nie moja dziedzina. Razi w oczy ta II generacja od 2007 roku. Autor tu również przesadził (uprościł). Jednak w dużym stopniu ma rację. Producenci lubią epatować określeniem nowej generacji i stąd u Panasonika taki nacisk na genaracje paneli. A tak naprawdę są to z reguły ewolucyjne zmiany. Dlatego bardziej sensownym określeniem byłaby seria.

Jedno jest pewne: jakość odbiorników generalnie ulega ciągłej poprawie i o skokach jakościowych możemy mówić bardzo rzadko. Niektóre są wynikiem prac naukowych (Kuro Pioneera), a niektóre poprawqą tego, co zepsuto wcześniej (Panasonic - niezła seria 6., zepsuta 7., dobra 8.).

Porównanie platform cyfrowych zrobione jest chyba dość obiektywnie. Może poza tym warunkiem, że w n nie trzeba płacić ekstra za kanały HD. Nie trzeba, ale pakiety tematyczne kosztują, prawda?

Ogólnie artykuł jest niezły. Temat zaś trudny i wywołujący emocje. Sam swego czasu napisałem poradnik LCD, czy Plazma do intranetu w mojej firmie. Więc wiem, że trudno jest obiektywnie przedstawić wady i zalety obu rozwiązań.

Dużo więcej "frajdy": może sprawić poczytanie komentarzy do tego artykułu.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
KKuba napisał:
... ... ... najgłupszych tekstów jakie ukazały się ostatnio w prasie bądź na portalach internetowych... ... ...


Gdybyś był lekarzem, księgowym czy informatykiem dopiero byś sie przeraził tym co wypisuja w gazetach, na stronach internetowych, mówią w sklepach.

No i oczywiście czego nauczaja na wyższych uczelniach.


Strach, zgroza i rozpacz. :p

Czytaj tylko fachowe, światowej klasy pisma. Ale i taki nawet Lancet od czasu do czasu napisze jakąś bzdurę.

Parę lat temu, dla żartu pewne 3 uniwersytety ogłosiły że udało im sie w skali laboratoryjnej uzyskać zimna fuzję. Byłby to przełom w wielu dziedzinach, zwłaszcza w energetyce.


No i kilku baranów, z uniwersytetu im Mikołaja Kopernika parę dni po 1 kwietnia( bo był to żart primaaprilisowy) dumnie potwierdziło że im też się udało.

Czy ich wywalili za głupotę i OSZUSTWO NAUKOWE. Gdzie tam, wiem z kądinnąd że nadal pracują. na UMK :grin: :mrgreen: :confused:


Więc co się martwisz że ktoś kupi Plazmę czy LCD z nieprawidłowych przesłanek i będzie zadowolony ze świetnego obrazu. Dzisiaj właściwie kazdy Tv nowy ze sklepu jest OK :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry