Brak obrazu Dolby Vision, dźwięku Atmos, lub błędy na ekranie- zielone piksele, matryca z dwóch części? Problemy z podłączeniem.

Lived

New member
Cześć,
Moi drodzy bardzo proszę pomoc, sugestie, cokolwiek gdyż nie potrafię sobie poradzić a walczę z problem dobre kilka miesięcy.

Sprzęt:
Xbox series X
Amp: Yamaha rx-v685
Tv: Sony KDL 75xf9005
Kable: HDMI ultra high speed takie po 200pln za kabel 3m.

Zasada jest taka że do Amp mam podpięte różne sprzęty (przewody 1-1,5m) a TV z amp podpięty 3m przewodem HDMI pod złącza ARC w tv i amp. Wszystko działa w miarę Ok. Jak puszczam usługi z aplikacji na tv np HBO to dźwięk leci przez ARC do amp. Jak przełączę sobie źródło w tv na HDMI 2 ARC nazwałem je sobie Yamaha to przełącza mi obraz na amp Yamaha i tutaj w zależności który do niej sprzęt mam podpięty i uruchomiony np blu-ray albo ps4, przełączam źródło wejścia w amp już pilotem i dźwięk z tego wejścia pozostaje na amp a obraz przesyłany jest na tv. Jak wyłącze amp, to dźwięk automatycznie przełączy sie na tv ale obraz yamaha przekazuje do tv nawet jak jest wyłączona.

Problem zaczyna sie przy Dolby Vision i Atmos i 4k.

W TV mam ustawiony ulepszony format ze źródeł HDMI 2 ARC i 3. Inaczej nie działa 4K i Dolby Vision. W amp w sekcji HDMI obraz jako direct ( czyli przepuszczenie sygnału bez ulepszaczy). Dla każdego wejścia HDMI w amp HDCP na automat.

Jeśli do HDMI 3 w tv podłączę bezpośrednio Xboxa series x to na tv mam obraz 4k z Hdr Dolby Vision a dźwięk przez złącze w tv HDMI 2 ARC jest przekazywany do amp ale tylko dźwięk 5.1.
W takiej konfiguracji nie ma możliwości włączenia na xboxsie Dolby Atmos.

Doczytałem sie że opcja pojawia się tylko wtedy kiedy Xbox jest podłączony bezpośrednio do amp. Toteż podłączam go tak jak inne urządzenia najpierw do amp a amp przez HDMI 2 ARC do tv i …..

albo jest Dolby Vision 4K i włączona opcja Dolby Atmos (wreszcie się pojawia sie) ale obraz na tv przerywa lub migają losowo zielone piksele, albo wogole nie ma obrazu tylko na dole info z tv że brak jest sygnału input (ale dźwięk leci). Bluray podłączony do amp tez żyje własny życiem. Raz jest obraz na TV a raz brak Input. Jak wyłącze ulepszony format w tv to nie ma Dolby Vision ale obraz sie pojawia. Jak zostawię ulepszony format w tv a w xboxsie wyłącze HDR i Dolby Vision, to tez obrazu nie ma, albo mruga. Czasem pomaga wyłączenie z gniazda wszystkiego - jednak tylko przez chwilę.

Kable już testowałem w różnych kombinacjach i ze zmianą źródeł.

Zauważyłem natomiast że jak podłączę Xboxa do amp, amp do tv pod złącze HDMI 3 to nie ARC to mam i obraz 4k z Dolby Vision oraz Atmos z Xboxa na tv …ale nie słychać dźwięku tylko tv pokazuje wiadomość że aby był dźwięk to należy podłączać przewod pod HDMI 2 ARC a wtedy nie ma obrazu.

Ratunku… nie wiem co dalej z tym zrobić.
Dziękuje za każde słowo!

Wiem że najprościej podłączyć Xboxa bezpośrednio do HDMI 3 omijając amp i cieszyć sie 5.1 i Dolby Vision, tylko pytanie czy poprzez takie podpięcie tv dalej do amp przez HDMI 2 ARC przekazuje 5.1 czy pseudo 5.1. I dlaczego nie mogę się cieszyć Atosem w podłączeniu Xbox-amp-ARC do TV, tylko są zakłócenia lub brak sygnału.

A może to wina TV? Nowa sztuka kupiona 4 lata temu w Sony Center. Przy okazji zauważyłem w niej pionowo dokładnie środkiem kreskę tak jakby matryca była zrobiona z dwóch części. Widać to tylko na zgaszonym tv. Lewa połowa TV obija mniej światło i bardziej do góry, a prawa bardziej odbija - stad to zauważyłem. Tv jeszcze na gwarancji. Kreska ledwo ale jest widoczna dla wprawnego oka.
 
Do góry