Brak dźwięku ARC - Pioneer VSX-323-K i Samsung UE55JU6740

sosik1

New member
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Sam do końca nie byłem pewien, w której sekcji założyć wątek - czy tej dotyczącej telewizorów, czy może amplitunerów, ale wydaje mi się, że mój problem może dotyczyć konfiguracji tego ostatniego. Przejrzałem kilka tematów na Forum na temat ARC, ale nie miał nikt dokładnie takiego przypadku. Do rzeczy. Podłączyłem PS4 Pro bezpośrednio pod telewizor Samsunga (UE55JU6740) (bo niestety przez amplituner, mimo 4K passthrough i kabli high-speed, przechodził tylko 1080p) i chciałbym puścić z niego dźwięk przez ARC na amplituner Pioneera, model VSX-323-K. Oba urządzenia połączone są porządnym (czyli takim, na którym działa 4K) kablem - w TV do HDMI3 (ARC), no i oczywiście w amplitunerze do HDMI OUT. Funkcja Anynet+ w Samsungach, z tego co mówił konsultant Samsunga, aktywuje również funkcję ARC w telewizorze. Jednak kiedy wybieram wyszukiwanie urządzeń, dochodzi do 30%, TV pokazuje komunikat „wyszukiwanie urządzeń (VSX-323)“ (czyli w jakiś tam sposób widzi amplituner), po czym... nagle dobija do 100% i „nie znaleziono urządzeń“. W „pionku“ ustawione oczywiście na ARC ON, tu jest sprawa prosta. Chociaż w jakiś sposób się ze sobą komunikują, no bo jak tylko przełączę w TV na HDMI1 (na którym jest konsola), amplituner w momencie przełącza się w tryb TV. Do tego mogę sterować jego głośnością za pomocą pilota telewizora. W urządzeniach audio w TV, oprócz standardowych trzech (głośniki TV, Bluetooth i złącze optyczne), mam teraz czwarte - HDMI Receiver, i niby wybrany jest jako aktywny.

Dzięki z góry za pomoc, chętnie przyjmę każdą radę, czy podpowiedź.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Raczej rozkminiaj podłączenie konsoli przez amplituner, pewnie trzeba włączyć cos w nim by poszło 4k. Będzie lepszy dzwięk niż przez telewizor.
 

sosik1

New member
No nie za bardzo. Nie ma tam takiej opcji, „4K passthrough“ jest jakby aktywne standardowo. Właśnie się tu wczytuję szczegółowo w instrukcję amplitunera i wychodzi na to, że on akceptuje sygnał 4K/24p, 4K/25p i 4K/30p - czyli tak jakby typowo pod Bluraya, pod filmy. No bo jak konsola nadaje w 60 Hz, to wydaje mi się, że to może być przyczyną, że się mogą nie dogadać. A że konsola rozpoznaje odbiornik jako maksymalnie 4K/30p, priorytetem jest 60 Hz, a nie rozdzielczość, to nadaje 1080/60p. W sumie logiczne. Ok, ten temat zarzuciłem. Postanowiłem natomiast skupić się na tym dźwięku. Czy ja wiem, czy taki gorszy będzie dźwięk z telewizora po ARC? Nie działa to czasem na takiej zasadzie, że TV przekazuje dalej niezmieniony zakodowany dźwięk i dalej amplituner już sobie go odpowiednio dekoduje? Póki co, konsola podłączona jest pod TV i dalej dźwięk idzie optykiem do amplitunera. W konsoli ustawione DTS, w TV Bitstream DTS, na ampli świeci DTS, 5.1 śmiga pięknie. Takie tymczasowe rozwiązanie „na okrętkę“, póki nie ogarnę ARC. Pozdrawiam.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Więcej na ARC nie wyciągniesz niż to co masz teraz na optyku, sygnał z PS4Pro może być z HDRem czego niekoniecznie musi przepuszczać twój ampli nawet ze swoja funkcją Ultra HD (4K) Pass Through, tu też kwestia jaka jest zgodność HDCP i jakie standard HDMI, 4K przepuszczało już HDMI 1.4, a do PS4Pro potrzeba HDMI 2.0 i HDCP 2.2.
 

sosik1

New member
Znaczy wiesz, nie chodzi mi to, żeby wyciągnąć „więcej“, bo wiem, że nie wyciągnę. Żeby nie było, z dźwięku oferowanego po optyku jestem bardzo zadowolony, a myślę, że połączenie przez ARC byłoby po prostu wygodniejsze, bo wyeliminowałoby konieczność zastosowania dodatkowego przewodu. Co się zaś tyczy PS4 Pro, HDR mam w opcjach obrazu wyłączony, zresztą mój TV nie obsługuje HDR-u, więc spokojnie i tak można ustawić na Auto. Próbowałem także włączyć/wyłączyć HDCP, bez skutku. Zarówno przewód HDMI dołączony do konsoli, jak i ten mój przesyłający obraz z ampli do TV, po podłączeniu nimi konsoli bezpośrednio do TV dają 2160p/YUV420, więc raczej są zgodne. Tak że z koniecznością podłączenia konsoli bezpośrednio pod TV się już w zasadzie pogodziłem. Dziwi mnie po prostu, że telewizor pokazuje, że wysyła dźwięk do „odbiornika HDMI“, a w amplitunerze cisza. Hm.
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
A w ogóle masz przez ARC (bez podłączonego optyka) jakieś audio na ampli, np. z jakiegoś programu z TV. Może tu gdzieś tkwi problem, ustawienia opcji w TV. Jak masz a konsola przez TV nie daje audio przez ARC na ampli obstawiam niezgodność HDCP, ampli z konsolą, mimo, że są podpięte przez TV, to i tak HDCP i HDMI sprawdza wszystkie urządzenia na torze sygnału.
 

sosik1

New member
Przez ARC z TV na ampli nie przechodzi nic - ani HBO GO, ani Netflix, ani YT, ani film puszczony z dysku USB itd. Znaczy niby telewizor twierdzi, że audio wysyła. Jak tylko wyłączę „pionka“, dźwięk momentalnie wraca na głośniki TV. Czyli jakaś tam komunikacja jednak jest. A, i na słuchawkach też nic.
 
Ostatnia edycja:

Killarmy

New member
bo samsungi vel szaj... tak mają, miałem dokładnie ten sam problem u rodziców w połączeniu z ampli Yamahy. Wszystko niby widzi, regulując głośność pokazuje ikone amplitunera itp., a dźwięku brak. Skończyło się na dodatkowym optyku tv-ampli.
 
Do góry