Blue-ray Full HD Problem

lordmoll

New member
Witam

Mam problem z odtwarzaniem blue-ray na tv. Mianowicie po włączeniu filmu (Trasformers 2) wszystko widać na całym ekranie. W momencie startu filmu niestety pojawiają się czarne pasy (góra/dół). Skoro to HD to dlaczego nie odtwarza tego na całym ekranie.

Dodam że niektóre DVD (np. underworld: evolution) wyświetlają się na całym ekranie.

Czy macie jakieś rady co należałoby zrobić żeby wszystko działało jak należy.

z góry dzięki za pomoc

TV: Samsung LE37A551
Blue-ray: Panasonic BMP-BD60
Połączone kablem HDMI

pozdr.
 

Kristobal

New member
Niektóre filmy są zrealizowane i wyprodukowane w proporcjach telewizyjnych 16:9 - aspekt ekranu 1.85:1 - i właśnie takie filmy wypełniają cały ekran, standardowego telewizora panoramicznego, a niektóre w proporcjach typowo kinowych 21:9 czyli 2.39:1 i wtedy pojawiają się pasy u dołu i góry ekranu.
Są 3 możliwości:

1. Oglądać tak jak jest - z pasami
2. Zrobić zoom na pełny ekran
3. Kupić telewizor 21:9 :)
 

SławekSS

New member
Bez reklam
Czy macie jakieś rady co należałoby zrobić żeby wszystko działało jak należy.
tak, mamy rady:
1. dowiedzieć sie co to jest full HD i na czym to polega
2. kupować filmy o stosunkach boków 1.78:1 ekwiwalent 16:9
3. nigdy nie kupować i nigdy nie ogladać filmów z formacie kinowym czyli o stosunkach boków 2.35:1 lub 2,40:1, ogólnie wyższym niż 1.78:1
4. mieć pretensje do producenta, reżysera, ze stworzyli film o takich proporcjach boków, ze u ciebie sa pasy
5. jesli pkt.4 nie satysfakcjonuje, to mieć pretensje do wydawcy płyty DVD, BR że nie poobcinał boków(wywalił ok 30% tresci obrazu) i nie dopasował do tv o stosunkach boków 16/9
6. kupić tv o stosunkach boków 2.40:1(philips takie produkuje-do kupienia w mediamarktach i innych saturnach za ok 20tys.zł).
7. dowiedzieć sie cos więcej na temat formatów obrazu stosowanych przy kreceniu filmów.
 

lordmoll

New member
Hej

Dzięki wielkie za pomoc - faktycznie jakoś wcześniej nie przywiązywałem do tego uwagi.

Czyli teraz powinienem kupować filmy w proporcjach 1,78:1

a co z filmami w proporcjach 1,85:1?? na wiki jest napisane że:

1,85:1
: Amerykański i brytyjski format panoramicznego obrazu kinowego odtwarzanego z taśm 35 mm.

więc rozumiem że to odpada?

pozdr.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
a co z filmami w proporcjach 1,85:1?? na wiki jest napisane że:

1,85:1
: Amerykański i brytyjski format panoramicznego obrazu kinowego odtwarzanego z taśm 35 mm.

więc rozumiem że to odpada?
rozbroiłes mnie ta wypowiedzią :D
Jak bedziesz kupował tylko format 1.78:1 to :

  • nie obejrzysz 80% filmów
  • bedziesz ogladał filmy z obcietym obrazem po lewej i prawej stronie(tak na oko 30% obrazu)
Daj spokój i przywyczaj sie do tych pasów, bo taki jest format kinowy.
 

lordmoll

New member
rozbroiłes mnie ta wypowiedzią :D
Jak bedziesz kupował tylko format 1.78:1 to :

  • nie obejrzysz 80% filmów
  • bedziesz ogladał filmy z obcietym obrazem po lewej i prawej stronie(tak na oko 30% obrazu)
Daj spokój i przywyczaj sie do tych pasów, bo taki jest format kinowy.

No to powiedz mi dlaczego piszesz:
2. kupować filmy o stosunkach boków 1.78:1 ekwiwalent 16:9
3. nigdy nie kupować i nigdy nie oglądać filmów z formacie kinowym czyli o stosunkach boków 2.35:1 lub 2,40:1, ogólnie wyższym niż 1.78:1

Mnie pasy nie przeszkadzają, po prostu chciałem wiedzieć od czego to zależy i na co zwracać uwagę :)

sprawdziłem trzy różne filmy (opisy z pudełka):
1,78:1 - obraz z pasami
1,85:1 - obraz na całym ekranie
16:9 Anamorphic - obraz na całym ekranie (z tego wynika że jeżeli jest taki opis na pudełku to obraz jest na całym ekranie)

pozdr.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
słuchaj, pierwszą wypowiedź napisałem z sarkazmem, chciałem Cie zmusić, do poszukania w necie co jest format obrazu itp.
sprawdziłem trzy różne filmy (opisy z pudełka):
1,78:1 - obraz z pasami
1,85:1 - obraz na całym ekranie
16:9 Anamorphic - obraz na całym ekranie (z tego wynika że jeżeli jest taki opis na pudełku to obraz jest na całym ekranie)
16:9 to jest to samo co 1.78:1 i na tych formatach nie bedzie pasów. beda wypełniały cały ekran, przy kazdym innym formacie beda pasy wieksze lub mniejsze. odnosnikiem jest szerokość ekranu fullhd liczona w pikselach, czyli 1920.
Ekran jako ekran ma wysokość 1080 pikseli. To teraz sobie dziel to 1920 przez 1.78;1.85;2.35;2.40 i wtedy wyjdzie Ci ile obraz zajmie pikseli w pionie czyli wysokosci.

np. 1920:2.40=800 pikseli, czyli bedziesz miał pasy na górze i na dole w wysokości 1080-800/2=140 pikseli na kazdy pas.
jesli obraz bedzie miał 1.78:1 to:
1920:1.78=1078,65 czyli pełne 1080 pikseli w pionie czyli zajmie Ci cały ekran.

to 1.78:1 to jest zaokraglenie, dlatego w rachunku powyzej nie wyszło pełne 1080. tak naprawde jest to 1.77777777(7):1
 

lordmoll

New member
Wszystko rozumiem ale skoro jest tak jak mówisz to coś chyba u mnie jest nie tak.

Mam na dvd trasformers w formacie 1,78:1 i niestety wyświetla obraz z pasami (niestety mam tylko jeden taki film - tak bynajmniej jest na pudełku)

Filmy w formacie 1,85:1 są na całym ekranie.


Więc jak to wytłumaczyć?


pzodr.
copy.png
favicon.ico
 

SławekSS

New member
Bez reklam
nie wiem, jedynie mozna wytłumaczyć tych transformersów w ten sposób, ze sa jeszcze napisy które wchodzą na dolny czarny pas, wtedy faktycznie obraz moze być przesyłany z czarnymi pasami, a format jest podany jako taki bez pasów.

co do 1.85 które posiadasz, to jest jeszcze kwestia sprzetu. Jesli odtwarzacz masz podłaczony z tv analogowo, to obraz w takim wypadku zawsze jest powiekszony (na szerokośc i długość) w stosunku do obszaru widocznego. pasy na pewno bedziesz miał, jesli podłaczysz odtwarzacz kablem hdmi i w tv ustawisz pixel na pixel.

nastepna mozliwość to taka, ze ten film tak jest nagrany.

Daj spokój i nie zajmuj sie takimi bzdetami.
Życzę Szczęśliwego Nowego Roku i abyś miał tylko takie problemy :)
 

lordmoll

New member
nie wiem, jedynie mozna wytłumaczyć tych transformersów w ten sposób, ze sa jeszcze napisy które wchodzą na dolny czarny pas, wtedy faktycznie obraz moze być przesyłany z czarnymi pasami, a format jest podany jako taki bez pasów.

co do 1.85 które posiadasz, to jest jeszcze kwestia sprzetu. Jesli odtwarzacz masz podłaczony z tv analogowo, to obraz w takim wypadku zawsze jest powiekszony (na szerokośc i długość) w stosunku do obszaru widocznego. pasy na pewno bedziesz miał, jesli podłaczysz odtwarzacz kablem hdmi i w tv ustawisz pixel na pixel.

nastepna mozliwość to taka, ze ten film tak jest nagrany.

Daj spokój i nie zajmuj sie takimi bzdetami.
Życzę Szczęśliwego Nowego Roku i abyś miał tylko takie problemy :)


Dzięki za wszystkie informacje :)
Tobie również życzę wszystkiego dobrego w nowym roku


pozdr.
 

adam6150

New member
Drogi Lordzie!
Pozbądz się swojego panasa i kup LG 370 lub 390 te playerki mają funkcje zoom. Bedziesz mógl sobie do woli powiększac obraz bez szkody dla jakości. Funkcja bardzo przydatna w Blu-Rayu ponieważ wiekszość filmow wychodzi jednak w wersji 2,35 lub nawet 2,40:1 z czarnymi pasami u gory i dołu ekranu.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
A jaki to ma sens? To tak jakby słuchać filmu tylko z kanału centralnego i tylnich, a przednie lewy i prawy wyrzucić.
Zapewne ktos napisze, ze i tak główna akcja jest w centrum kadru, a i owszem, w centralnym tez jest główna część czyli dialogi :D
 

vasyndrom

New member
mnie tylko ciekawi ktore wydanie transformersow bylo w 1.78.1 bo takiego jeszcze nie spotkalem oO no chyba ze mowa tutaj o kreskowce a nie filmie M. Bay'a to wtedy zwracam honor.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
czyli jak zwykle Polacy muszą wydać wersje okrojoną z obrazu.
Twórca tworzy film w jakimś formacie, a polak musi go okroić z treści, bo jakże inaczej. Ja unikam takich wydań. ja chce obejrzeć cały film, a nie kawałek.
 

lordmoll

New member
Odtwarzacz kupiłem niedawno w związku z tym nie będę go już zmieniał na inny (droższy od tego co posiadam), technologia idzie bardzo szybko do przodu więc mogę poczekać.

Wspominałem wcześniej że mnie te pasy nie przeszkadzają, chciałem tylko się dowiedzieć dlaczego tak jest obraz wyświetlany.

Chcąc kupić film nie będę się zastanawiał czy będą pasy czy nie. Gdy każdy do tego przewiązywał uwagę to by nikt nie kupował filmów i sprzetu (bo ten coś ma aten nie)

tak na marginesie to ten zoom nie ucina czasem obrazu??


pozdr.
copy.png
favicon.ico
 

SławekSS

New member
Bez reklam
nic nie zmieniaj, masz bardzo dobry odtwarzacz.

zoom ucina obraz - jak dla mnie nie do przyjecia, nie powinno byc takiej opcji.

No to teraz wiesz juz o co biega, miłej zabawy :)
 

janusz

New member
Bez reklam
Opcja taka powinna być i już!!!
Na dowód weź modele panasonica DVD, miały tą opcje doskonale dopracowaną. Nie znaczy to jednak, że trzeba z tej opcji korzystać, użytkownik ma mieć wybór. Nawet jak mój znajomy lubi w tv opcję "ROZCIĄGNIĘTY" to niech ma. Oczywiście tylko dla tej opcji zmieniać odtwarzacz to bezsens.
 
Do góry