Błędna kalibracja ezset/eq harman kardon 460

Jurgen84

New member
WITAM
SYTUACJA JEST TEGO TYPU, PO ZAKOŃCZENIU AUTOMATYCZNEJ KALIBRACJI PRZY POMOCY MIKROFONU I EZSET/EQ MAM DZIWNE USTAWIENIA. O ILE ODLEGŁOŚCI GŁOŚNIKÓW APLI WYKRYŁ W MIARĘ POPRAWNIE, TZN ODLEGŁOŚCI MU WYSZŁY RÓWNE ALE WALNĄŁ SIĘ W KAŻDYM PRZYPADKU O RÓWNE 50 CM ZA DUŻO, FRONTY I CENTRALNY MAM MIERZONE METRÓWKĄ RÓWNO PO 2,5 m OD MIEJSCA ODSŁUCHU A HARMANOWI WYSZŁO 3 m, TYŁY MAM PO 1,6m OD MIEJSCA ODSŁUCHU HARMAN OBLICZYŁ PO 2,1 m DLACZEGO, NIE MAM POJĘCIA??? A CO DO POZIOMÓW GŁOŚNOŚCI POSZCZEGÓLNYCH KOLUMN WYSZŁA MU DOPIERO NIEZŁA KARUZELA

FL +2 dB
FR -4 dB
CNTR 0 dB
SR +4 dB
SL -3 dB
SUB +6 dB

RÓWNIEŻ W ROZMIARACH KOLUMN SIĘ SPORO POMYLIŁ, FRONTY MAM PARĘ MA BX6 A USTAWIŁ JAKO MAŁE 80 Hz
CENTRALNY TEZ OD MA SERIA BX KTÓRY WEDŁUG PRODUCENTA MA DOLNA GRANICE 60Hz A HARMAN USTAWIŁ 40 Hz NIŻEJ NIŻ NA FRONTACH!!!!
TYŁY ODCIĄŁ PRZY 100 Hz ALE TO CHYBA POPRAWNIE BO TO MAŁE KOLUMIENKI Z POPRZEDNIEGO KINA KOMPAKTOWEGO PANASONICA
O CO TU CHODZI?? W CZYM MOŻE LEŻEĆ PROBLEM, JAK TO EWENTUALNIE RĘCZNIE POPRAWNIE SKONFIGUROWAĆ PRZY TAKICH ODLEGŁOŚCIACH JAK PODAŁEM
 

Jurgen84

New member
Ale czy wtedy kalibracja nie zatrzyma się przypadkiem na subie??? Bo wybieramy między 5.1 a 7.1 więc jak dojdzie do suba będzie go testował i testował tak w nieskończoność bo go w końcu nie usłyszy, chyba ze się mylę??
 

Trakkah

New member
Ale jak to gra? Słuchałeś muzyki, filmu i jest "karuzela", dzieje się coś dziwnego z dźwiękiem czy jest wszystko ok?
Zresztą wszystko to co poustawiał po kalibracji możesz zmienić mu ręcznie, tak jak Tobie będzie odpowiadać - odpowiednie odległości, odcięcia, poziomy głośności...
 

ranczo

New member
Bez reklam
Tak jak pisze tom0987 kalibracja bez suba , amplituner odcina na frontach jak "widzi" suba. W stereo wyłączam suba bo nie ma w ogóle niskich na frontach.
Dziwne ustawienia w menu po kalibracji to nic innego jak właśnie wynik korekcji pomieszczenia. Te odległości są wynikiem zbyt dużego echa w pomieszczeniu.
Jest możliwość wyłączenia korekcji już po kalibracji - jak ją wyłączam rośnie dynamika ale i dźwięk zaczyna mi się dotować w pokoju.
Tylko w dobrze zestrojonym pomieszczeni amplituner pokarze fizyczne odległości.

kalibracja kilkakrotnie sprawdza obecność głośnika , jak go niema test biegnie dalej a głośnika w menu brak
 

don111

Banned
poustawiaj to ręcznie, dla centrala ustaw 60hz, dla tyłów może być 100hz, fronty 40hz lub large
jednak przy stereo BX6 nie powinny mieć tego ograniczenia 40hz, doczytaj w instrukcji czy tym trybie jest ono zdjęte

wzmocnienie db - ustaw na ucho, najlepiej przy jakimś koncercie 5.1 - będzie słychać czy się centralny nie wybija za bardzo przed kolumny lub na odwrót, również tyły ustawisz aby był lekki pogłos
 

ranczo

New member
Bez reklam
odcięcia ustawia się zaokrąglając dolną częstotliwość kolumny w górę
jeżeli kolumna ma 36Hz to odcięcie ustawiasz na 40Hz
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja probowalem robic kalibracje w Denonie i tez poustawial takie absurdalne parametry. Np nie wykryl wogole tylnych glosnikow a fronty i centrum ustawil na large. Dlatego wylaczylem to, metr do łapy i ustawilem odleglosci kolumn wg. metrowki, EQ wg wlasnych preferencji, fronty na large reszta na small (250hz) bo wtedy mam najwiecej basu a glosnosc kolumn mam wszytkie na 0.
Wlasnie nie wiem czy tak moze zostac czy jakis glosnik podbic troche?
 

Jurgen84

New member
tak jak piszesz Whiplash tez zrobiłem, ale wiecie zawsze zostaje ten niedosyt ze mogło by być lepiej, niby mam t odległości teraz poprawnie wprowadzone ale nie jestem pewien co do głośności poszczególnych głośników który podbić który ściszyć .... i tez zastanawiam się czy tak jak napisał ranczo te dziwne ustawienia po kalibracji automatycznej to rezultat złej akustyki pomierzenia i próba skorygowania tego przez ampli po przez właśnie tak drastyczne różnice w podbiciu kolumn jeden front +3 drugi -2 itd pomimo tego ze są w tej samej odległości do miejsca odsłuch, ale żeby aż tak???
 
Ostatnia edycja:

tom0987

New member
jurgen 84 jak wyłaczysz suba auto kalibracja przejdzie prawidlowo tylko bez udziału suba ,możesz go potem ręcznie włączyć .Pamiętaj aby przy tej operacji była w pomieszczeniu cisza ,warto czasem zamienić kolumny frontowe miejscami ,niestety ale wszystko zależy od akustyki pomieszczenia.

Ps.
jak to nie pomoże proponuje pobawić się odcięciem na subie pokrętło na maxa ,oraz głośnością
 

Jurgen84

New member
w sumie tom0987 to z subem tez mam małe problemy, nie bardzo wiem na ile ustawic pokrętło głośności suba na jego tylnym panelu, sub to MA BXW10, GDY JEST USTAWIONE NA 1/3 TO PO AUTO KALIBRACJI W APLI MAM PODBICIE NA +10 dB (MAX) CZY TO NORMALNE?? POZA TYM NAJMNIEJ GO SŁYCHAĆ W MIEJSCU ODSŁUCHU NATOMIAST JAK SIĘ DO NIEGO PODEJDZIE TO SŁYSZY SIĘ FAJNY PRZYJEMNY MIĘKKI NISKO SCHODZĄCY BAS NIE TAKI PUDEŁKOWATY JAK W MIEJSCU ODSŁUCHU , MOŻE TO KWESTIA AKUSTYKI POMIESZCZENIA, NIBY ŚCIANY NIE SA PUSTE A POKÓJ UMEBLOWANY W PEWNYM STOPNIU ALE ZA TO NA PRZECIWLEGŁEJ ŚCIANIE DO FRONTÓW JEST SKOS NA SUFICIE/PODDASZE MOŻE TO MIEĆ JAKIŚ WPŁYW NA AKUSTYKĘ I WŁAŚNIE ŚWIROWANIE AUTOMATYCZNEJ KALIBRACJI?? MOŻE POMÓGŁ BY W JAKIMŚ STOPNIU JESZCZE JAKIŚ DUŻY GRUBY DYWAN NA CAŁA PODŁOGĘ ????
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja kalibrowalem bez suba bo mam 5.0 i takie glupoty poustawial. Niestety akustyka pomieszczenia moze miec tutaj glowny wplyw na takie parametry. Ale skoro mozna samemu ustawic to nie ma opcji ze bedzie gralo lepiej przy autokalibracji. Moim zdaniem mikrofon nie ustawi wszytkiego doskonale, wprowadzajac pomiary recznie mamy pewnosc ze ustawienie jest takie jak w rzeczywistosci a nie jak pisal kolega wyzej pol metra roznicy. Co do poziomu glosnosci to przeciez jest test tone, wlaczyc i na ucho wmiare dopasowac aby fronty graly wmiare rowno z reszta i tyle nie popadajmy w paranoje.

Nie wiem jak w Harmanie ale w Denonie nie mozna wprowadzac poprawek do kalibracji, jak sie cos zmieni to automatycznie amp. przechodzi do trybu normalnego i nie dzilaja Dynamic Volume, Dynamic EQ itd.
 
Ostatnia edycja:

tom0987

New member
tak jak pisałem odciecie suba na max,z tyłu pokrętło Hz na max ,ampli powinien odciać prawidłowo .Proponuje postawić suba w innym miejscu ,u mnie jak suba dałem gdzieś na 1/3głosnosci ampli mi go wyłączył,ustaw gdzieś na połowę.Co do dywanu na pewno coś w pokoju poprawi ?
 
Ostatnia edycja:

Jurgen84

New member
suba mam połączonego jednym kablem coaxialnym do wejścia LFE in na subie i SUB OUT w apli i przy taki połączeniu kręcenie gałką od odcięcia z tyłu suba nic nie zmienia bo w takim połączeniu tym zajmuje się ampli podobnież, chyba ze połączyć go po prostu cinchem L R i ustawiać odcięcie na subie?? sub w tej chwili stoi po lewej stronie lewej kolumny frontowej, akurat plecami do rogu pokoju jakieś 30 cm od samego winkla może to ustawienie daje popalić, próbowałem też równo w rzędzie z prawej strony lewego frontu i tak sobie bo w tedy głośnik gra jak by w fotel który stoi jakiś metr przed nim i chyba cała fala ulega wyciszeniu czy jak?? gdzieś w którymś wątku ktoś polecał aby nic nie stało na drodze sub ani przy kalibracji i także podczas późniejszego odsłuchu, ile w tym prawdy nie wiem....
 

optimuso

New member
kalibracja nie sluzy tylko ustawieniu poziomu glosnosci i odleglosci od sluchacza. Wiekszosc zapomina o wazniejszych zaletach kalibracji. Z tad audysey jest o klase lepszy od EZ set i Ypao
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Popieram kolegę. Nikt z nas nie wie jak w danym pomieszczeniu rozchodzi sie dźwięk, każdy ma inną akustykę w pomieszczeniu, dlatego Audyssey ustawia nieraz ciut inne parametry jak nam by się wydawało. Co do suba to ktoś kiedyś pisał że kalibracja nie specjalnie radzi sobie z niskimi częstotliwościami np. u mnie na subie jak ustawiłem podczas kalibracji na 1/2 to mi w setup ampli głośność ustawiło na min, czyli -12 i odległość 9m (w rzeczywistości mam 2m). Jak dałem tak na 1/3 to odległość mam 7m i głośność -9, i tak jest ok. Wcześniej jak ręcznie pozmieniałem odległości jak mam w rzeczywistości i podbiłem Db to zaczął mi dudnic i wybijać się ponad kolumny. Więc może nie należy sugerować się rzeczywistą odległością tylko najpierw posłuchać jak to zagra? Dodam że kolumny ustawiło mi prawidłową odległość, tylko małe "ale", do frontów i centrala mam 2,5m a od surroundów do miejsca odsłuchowego 1,6m i korekcja ustawiła mi głośność wszyystkich kolumn na 0. Gra to równo tylko dziwne że albo surround nie obniżyło Db albo frontów nie podbiło?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
W denonie nie mozna edytowac autokalibracji wiec musialem ustawic wszytko po swojemu. Co do twojego pytania, ale zauwaz ze glosniki przednie maja wieksza skutecznosc niz satelitki i dlatego ze do tylnych masz 1.6 m to przy 0 podbiciu graja tak samo glosno jak dalej odsuniete fronty. Ja bawilem sie Test Tone i na sluch ustawialem podbicie i u mnie surround lekko podbilem aby graly wmiare rowno z przodem i teraz ogladajac koncert w 5.1 w odpowiednich momentach slychac wyraznie publicznosc.
 
Do góry