bi-amping wtyki bananowe kable

osjan84

New member
witam

mam pytanie dotyczące podłączenia bi-amping. Na razie mam podłączone tagi 606 se do yamaha 675 standardowo czyli do dolnych złączy kablem QED 79. prawa kolumna podłączona jest kablem długości 5m a lewa kolumna podłączona 6 metrowym kablem. Pytanie czy przy podłączeniu bi-amping można użyć innych kabli (tańszych) i czy długość kabli ma znaczenie. Czytałem, że teoria mówi o tym że kable mają mieć taką samą długość ale chciałbym zasięgnąć waszych opinii.

Drugie pytanie to o wtyki bananowe. Proszę o informację jakich wtyków bananowych użyć przy podłączeniu bi-amping. Facio w sklepie elektronicznym miał wtyki bananowe ale stwierdził, że dwie żyły (dwa kable) do jednego banana nie wejdą..
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Można użyć innych kabli:p. W teorii powinny być taj samej długości i im krótsze tym lepiej, ale to tylko teoria :) w praktyce nie ma to aż takiego wielkiego znaczenia chyba że różnica między jednym a drugim byłą by na prawdę duża. Nawet jeśli jedna kolumna potrzebuje dłuższy przewód to zazwyczaj i tak się kupuje je w tej samej długości, po prostu na jednaj będzie trochę zapasu:). Wszystkie wtyki można użyć, raczej kwestia ich wykonania. Jedynie przy na prawdę grubym przewodzie można wtedy wybrać banany które pomieszczą większy przekrój przewodu.
Jak dwie żyły do jednego banana?. Przewód składa się z "+" i "-" na plus banan i na minus banan czyli po jednej żyle. Wtedy przy bi-ampingu zdejmujesz blaski które mostkują sekcje górną kolumn z dolną dzięki czemu cała kolumna gra na jednym przewodzie, a w bi-ampingu górną sekcje zasila się osobną jak i dolną czyli kolumna nie gra na jednej końcówce mocy tylko dwóch. Czyli masz dwa przewody wychodzące z kolumny i wchodzące do ampli i z każdego przewodu masz dwa banany;)
 

osjan84

New member
:) no tak czyli z amplitunera z minusa wychodzą dwa kable do kolumny i z plusa wychodzą dwa kable do kolumny(w jednej kolumnie mam 4 gniazda- 2minusy i dwa plusy) no i tu jest wlasnie problem zeby zmiescic dwa plusy do jednego banana :D a jeśli chodzi o kabel to mogę spać spokojnie :) jeśli znasz jakiś sklep allegro który posiada odpowiednie banany to proszę o linka
 

eXtremePL

New member
Właśnie o to chodzi, że nie wyprowadzasz dwóch + z jednego gniazda amplitunera :D Jeśli ampli jest 7.1 to Jeden + bierzesz z gniazda głośników frontowych, a drugi z gniazda głośników efektowych, tych które zostały Ci po podłączenie zestawu 5.0. Zasilanie z tego samego gniazda, wtykając tam 2 przewody nie ma sensu. Lepiej sobie zworkę z kabelka zrób przy samej kolumnie, wyjdzie na to samo :p
 

dimo

New member
Prawdopodobnie kolega mówi o bi-wiringu, wtedy rzeczywiście do jednego banana (od amplitunera) wkłada się 2 końcówki kabli. Są banany które przyjmują kable nawet do 10mm kw. przekroju.
Co do różnych kabli to przyjmuje się że na sekcję basową powinny iść grubsze a na soprany cieńsze.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
mylisz pojęcia hehe. W kolumnie masz 4 gniazda 2 plusy i 2 minusy i przy bi-ampingu masz 2 przewody czyli też 2 plusy i 2 minusy czyli 4 banany. Wtedy ściągasz te blaszki i jeden przewód czyli plus i minus dajesz do górnych gniazd czyli do gniazda plus i gniazda minus a drugi przewód do dolnego gniazda plus i minus heh:p. Wtedy do ampli podobnie jeden przewód do ampli tam gdzie mają być fronty a drugi tam gdzie masz oznaczone bi-amping i w ampli ustawić bi-amping i śmiga
 

osjan84

New member
ło kurka dzięki już wszystko wiem rzeczywiście nie zauważyłem że z tyłu są surround back/ bi-amp. Czyli do tych górnych wtyków w głośniku przekrój kabla może być mniejszy(QED PERFORMANCE Przewód głośnikowy 42 STRAND [2 x 1.25mm2)? jeśli tak to bardzo dobra wiadomość :)
 

osjan84

New member
no i udało się.. dźwięk jest hyym nie wiem jak to nawet opisać ale to jakiś kosmos po prostu cud miód i orzeszki :) dzięki za pomoc
 
Do góry