BenQ W600+ i 3D anaglyph

xbazzz

New member
witam,

na youtubie można od jakiegoś czasu oglądać filmiki w 3D, poza tym znalazłem ostatnio kilka filmów w wersji anaglyph 3D i tu moje pytanie czy korzystając z projektora BenQ w600+ i zwykłych okularów red/cyan będę mógł się cieszyć wrażeniami 3D ? czy jest jakieś "ale" i jest to trudniejsze niż kupienie okularów za 20 zł ? z góry dzięki za pomoc

dodam, że nie mam w kompie karty graficznej typowo generującej obraz 3d, ale widziałem także w grze Batman Arkham City, że jest możliwość ustawienia obrazu 3d i projektor raczej się nie buntuje, ale nie znam się więc wolę zapytać ;)
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Testowalem u siebie 3d przez kolorowe okularki - nie warto. Efekt w sumie jest i 3d wyraznie widać (sprawdzalem na ResidentEvil) ale ogólnie jakość obrazu nie powala.
 

xbazzz

New member
a możesz powiedzieć w jakim sensie nie powala ?

myślisz, że czym było to spowodowane ? tanimi "niespecjalnymi" okularami, jakością filmu czy po prostu ta technika "anaglyph" to takie 3D od biedy i jeśli 3D to nie anaglyph ? sporo jest filmów w tej technice z jakością 720p czy full HD, więc chyba powinno to w jakiś sposób wyglądać przyzwoicie

na jakim projektorze sprawdzałeś ?
 

locutus23

New member
anaglif jest zawsze taki sam mozna go ogladac na wszystkim.oczy bedą cie bolały efekt 3d bedzie identyczny jak w stereo i polar jadynie kolory bedą całkowicie skopane i moze byc wiekszy crosstalk

pociadam w domu wszystkie 3 technologie najlepsze jest stereo
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Kolorowe okularki... to kolorowe okularki a więc w jednym oku brakuje ci czerwonego a w drugim oku brak niebieskiego.
3D jak najbardziej jest i jest super widoczne (czasami z crosstalkiem, to zależy od filmu oczywiście) ale kolory są przekłamane.
 

szaman154

Member
Podepnę się pod temat bo ja również posiadam projektor Benq W600+ i mam pytanie czy jak puszczę z komputera film 3D side-by-side np. w Stereoscopic playerze to czy potrzebne mi będą tylko okulary czy jeszcze muszę jakiś konwerter Optomy 3DXL dokupić, i jakie ewentualnie te okulary stereoskopowe czy aktywne , czy jakieś inne bo jest ich tyle ,że już nie wiem które wybrać.
 

xbazzz

New member
specjalnie tu wszedłem, żeby zapytać o to samo ;) filmów side-by-side jest w necie sporo więcej... jest jakiś sposób na to z W600+ i zwykłym lapkiem?
 

locutus23

New member
Przebyliśmy długą drogę od momentu kiedy Sir Chales Wheatstone rozpoczął pierwsze eksperymenty nad fotografią stereo w 1838 roku. Jego wynalazek uchodzi za pierwsze urządzenie do oglądania obrazów stereoskopowych. Od tamtego czasu średnio co kilkanaście lat powraca pomysł projekcji 3D i próby przeniesienia formatu do domowego zacisza. Obserwujemy zatem kolejne już podejście do tematu projekcji 3D, tym razem miejmy nadzieję że format ten zagości na stałe w naszych domach.

Skąd się bierze efekt 3D?
Wrażenie głębi obrazu tworzone jest w odpowiedzi na sygnał wzrokowy. Każde oko jest oddalone od drugiego o około 65mm. Oba obrazy są zatem lekko przesunięte. Obraz z każdego oka trafia do mózgu. Mózg porównuje oba obrazy, z lewego i prawego oka w celu określenia głębi. Ilustracja poniżej przedstawia zasadę działania układu.

percepcja.jpg

Efekt projekcji 3D polega na tym, że przedstawiając oczom ten sam przedmiot w 2 różnych miejscach jesteśmy w stanie oszukać mózg i przekonać go, że płaski obraz który w rzeczywistości widzi ma swoją głębokość. Narząd wzroku rejestruje obraz w sposób dwuwymiarowy. Ponieważ jednak oczy znajdują się od siebie w pewnej odległości (stąd to przesunięcie), każde rejestruje inny obraz (trochę przesunięty i pod nieco innym kątem). W mózgu następuje połączenie obrazów z obu oczu w jeden trójwymiarowy.
Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze techniki projekcji 3D w zastosowaniu domowym są następujące:

Anaglif
okular-anaglyph.gif
Anaglif to jeden z najstarszych typów projekcji stereoskopowej dający złudzenie trójwymiarowości podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych), okularów. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka.


Cechy:
- możliwy do zastosowania w każdym systemie projekcyjnym
- tanie okulary
- równocześnie przekazywana jest informacja do lewego i prawego oka
- słaba jakość kolorów, utrata informacji
- nie wymaga specjalnego ekranu ani urządzenia projekcyjnego
- przykłady: projekcja SuperBowl w 2009 roku, filmy wydane na Blu-ray, kompatybilny z każdym urządzeniem projekcyjnym.

Projekcja aktywna
okular-aktywne.gif
Jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w kinie domowym. Polega na wykorzystaniu specjalnych okularów migawkowych z naprzemiennym wyświetlaniem obrazu dla lewego i prawego oka. Dzieje się to przy jednoczesnym przysłanianiu oczu dla których dany obraz nie jest przeznaczony. Okulary pełnią rolę filtru, przysłony która decyduje, który obraz ma trafić do którego oka. Okulary aktywne są sterowane za pomocą nadajnika umieszczonego przy urządzeniu projekcyjnym. Migają naprzemiennie z bardzo dużą częstotliwością w takt pojawiających się na ekranie obrazów naprzemiennie serwując informacje dla lewego i prawego oka.
Cechy:
- sekwencyjne przesyłanie klatek
- aktywne okulary synchronizują się do emitera
- okulary kosztują kilkaset złotych
- nie jest wymagany specjalny ekran
- przykłady: gry PC, większość telewizorów plazmowych i projektorów kina domowego (JVC, Sharp, Sony).
Projekcja pasywna
okular-pasyw.gif
W odróżnieniu od projekcji aktywnej, system bazuje na jednoczesnym przesyłaniu obrazów dla lewego i prawego oka. Obrazy przed trafieniem na specjalny ekran projekcyjny są polaryzowane, w zależności od wersji systemu na kołowo bądź liniowo. Do projekcji można użyć jednego projektora, bądź dwóch projektorów. Ta druga wersja jest najczęściej stosowana przez projektory 3D klasy High End takie jak Sim2 Lumis 3D, czy Runco. Do prawidłowej projekcji wymagane są ekrany srebrne.

Cechy:
- pasywne okulary odpowiednie do danego systemu polaryzacji
- wymagany srebrny ekran projekcyjny
- można stosować z jednym bądź dwoma projektorami
- wymagany aktywny filtr zainstalowany w układzie optycznym
 
Ostatnia edycja:
Do góry