BenQ W500

sikptq

New member
ja swoje pudlo wykonalem juz 2 dni temu :) .. zrobilem je ze sklejki 18mm wymiary to 54x54x19 obraz wydostaje sie przez szybke szczelnie przyklejoną do plyty frontowej( klej +tasma ) ( szybka wykonana z antyramy o wymiarach 10x15 ;] )... do tego z tylu duze otwory wlotowe ( dla bezpieczenstwa i swobodnego puszczenia kabli ) , dziurkowana czesc plyty na wprost wlotu z boku benq oraz najwazniejsze wydajny 12cm wiatrak wyrzucajacy cieple powietrze z wiadomego rogu proja , wiatrak umieszczony z boku zeby dodatkowo zgubic wydostajacy sie dzwiek .....


testow wykonalem ogrom poniewaz jak chyba kazdy tutaj boi sie o swojego proja :) po testach na sucho dzis juz calkiem spokojnie ogladnalem film w porze wieczornej :) ... moze amplituner nie byl jakos super cicho ale dzwiek nie przeszkadzal moim wspolokatorom! ...

z rezultatow wygluszenia jestem zadowolony ! moze nie jest duzo ciszej , jednak dzwiek zmienil barwe i naprawde jest o wiele mniej wkurzajacy :) .... przewrazliwiony co 5 min sprawdzalem temp wyrzucanego powietrza :) .. wszystko bylo super ( na moje widzi misie :) ... ilosc wyrzucanego powietrza powoduje jego duze zasysanie z przeciwnej strony pudla .. cyrkulacja jest bardzo dobra ! .... wydaje mi sie rowniez ze opóźnilo sie wlaczenie wiatraczka w proju co tylko pocieszylo mnie ze moze benqu tez nie czuje sie zle z moim nowym wynalazkiem :)


fotki wrzuce jak tylko odzyskam aparat ;]


zapomnialem dodac ze calosc bedzie jescze wygluszona kilkuminimetrowa warstwa korka co na pewno dadtkowo zgubi rezonans , oczywiscie kupie tez cichszy wiatraczek :) ... ale to wszystko jak bede mial chwilke czasu
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja bym tak projektora nie potraktował. Przynajmniej swojego.

Niech Cię nie zwiedzie (niska) temperatura powietrza wydmuchiwanego z pudełka. To nie jest powietrze wyrzucane z projektora!!!

To co wydmuchuje wentylator na ścianie skrzynki to przede wszystkim powietrze z przestrzeni pomiędzy projektorem a ściankami skrzynki, w przepływie powietrza jak w całej przyrodzie działa zasada najmniejszego oporu.

Tak naprawdę ważne jest, czy nie wzrosła temp. wewnątrz maszyny (chyba niemożliwa do zmierzenia bez naruszenia plomb). Nawet pomiar temperatury powietrza wydmuchiwanego przez projektor nie jest wystarczająco miarodajny, choć to jest już jakiś wskaźnik.

Jeśli tak się bawić, to tylko z wentylatorem umieszczonym bezpośrednio na wprost wylotu z projektora, ewentualnie w oddaleniu, ale z zastosowaniem kanału łączącego wentylator i kratkę wylotową projektora.

To samo dotyczy wlotu powietrza do projektora. Zabudowa z otworami wentylacyjnymi znacznie zmniejszy ilość powietrza zasysanego przez układ chłodzenia projektora. Tutaj też niezbędny jest wentylator, nawiewający powietrze wprost w kratki wejściowe projektora.

Dlatego ja o takiej kombinacji nie myślę w połączeniu ze zmniejszeniem hałasu (choć też się da, ale będzie kosztować dużo wysiłku), ale o rozwiązaniu problemu braku chłodzenia przy zaniku napięcia zasilającego.

Przy takich kombinacjach NIEZBĘDNE JEST WYMUSZENIE PRZEPŁYWU powietrza przez układ chłodzący projektora!!! Niemal tak, jakby wentylatorów w projektorze nie było...
 

sikptq

New member
wiatrak napisał:
Ja bym tak projektora nie potraktował. Przynajmniej swojego.

Niech Cię nie zwiedzie (niska) temperatura powietrza wydmuchiwanego z pudełka. To nie jest powietrze wyrzucane z projektora!!!

To co wydmuchuje wentylator na ścianie skrzynki to przede wszystkim powietrze z przestrzeni pomiędzy projektorem a ściankami skrzynki, w przepływie powietrza jak w całej przyrodzie działa zasada najmniejszego oporu.

Tak naprawdę ważne jest, czy nie wzrosła temp. wewnątrz maszyny (chyba niemożliwa do zmierzenia bez naruszenia plomb). Nawet pomiar temperatury powietrza wydmuchiwanego przez projektor nie jest wystarczająco miarodajny, choć to jest już jakiś wskaźnik.

Jeśli tak się bawić, to tylko z wentylatorem umieszczonym bezpośrednio na wprost wylotu z projektora, ewentualnie w oddaleniu, ale z zastosowaniem kanału łączącego wentylator i kratkę wylotową projektora.

To samo dotyczy wlotu powietrza do projektora. Zabudowa z otworami wentylacyjnymi znacznie zmniejszy ilość powietrza zasysanego przez układ chłodzenia projektora. Tutaj też niezbędny jest wentylator, nawiewający powietrze wprost w kratki wejściowe projektora.

Dlatego ja o takiej kombinacji nie myślę w połączeniu ze zmniejszeniem hałasu (choć też się da, ale będzie kosztować dużo wysiłku), ale o rozwiązaniu problemu braku chłodzenia przy zaniku napięcia zasilającego.

Przy takich kombinacjach NIEZBĘDNE JEST WYMUSZENIE PRZEPŁYWU powietrza przez układ chłodzący projektora!!! Niemal tak, jakby wentylatorów w projektorze nie było...

ja bym tak do konca nie byl tego pewien ,wielokrotnie sprawdalem temperature scianek skrzyni w roznych miejsca i skoro ich tempretura jest poprostu pokojowa to znaczy ze jednak to powietrze z proja jest zabierane, poza tym projektor ma dwie predkosci wiatraczka przy chlodzeniu i skoro drugi " bieg" sie nie wlacza to chyba swiadczy o tym ze temperatura wewnatrz nie podskakuje.

.... po co wymuszac nawiew do srodka ? przeciez nie dazymy do dodatkowego wychlodzenia proja tylko do utrzymania jego optymalnej temperatury ... wiec jesli temperatura powietrza zanjdujacego sie wokol wlotu jest i tak mniejsza dzieki cyrkulacji to i tak to jest lepiej niz w otwartej przestrzeni ! ...

a dlaczego uwazasz ze zle jest gdy wiatraczek wyrzuca ze skrzyni zimne powietrze ? przeciez skoro wyrzuca zimne do znaczy ze to zimne wychladza juz to cieple wypadajace z proja ... bo innej drogi nie ma do wiatraczka :) ?!? ... przeciez sam wspomniales ze powietrze bedzie lecialo po najmniejszej lini oporu wiec innej mozliwosci nie ma ....

zabacz u siebie w benqu jaka jest ilosc wyrzucanego powietrza ... a nastepnie ( jak masz mozliwsc ) ilosc wyrzucanego powietrza przez witaraczek 120mm nastwionu chocby na 6v .... roznica jest kolosalna oczywiscie na korzysc 120mm ....

ja nie mam zamiaru ryzykowac zywotnosci mojego benq , dlatego tez wlasnie zbudowalem ta skrzynie ze swiadomoscia ze moze sie okazac ze wyrzuca je po 30min prob ... jednak po na prawde licznych wielu godzinnych roznych probach i testach jestem przekonany ze na pewno nie zaszkodzi to mojemu benq !

oczywiscie nikomu nie polece tej konstrukcji zeby potem nie bylo .... zdjec tez nie bede na wszelki wypadek dawal zeby mnie potem nie oskarzano ze im cos zepsulem :) .. a jak mi sie zepsuje na pewno dam znac ze cos takiego sie stalo :p
 

krzychu125p

New member
sikptq napisał:
1..... po co wymuszac nawiew do srodka ? przeciez nie dazymy do dodatkowego wychlodzenia proja tylko do utrzymania jego optymalnej temperatury ... wiec jesli temperatura powietrza zanjdujacego sie wokol wlotu jest i tak mniejsza dzieki cyrkulacji to i tak to jest lepiej niz w otwartej przestrzeni ! ...

2. a dlaczego uwazasz ze zle jest gdy wiatraczek wyrzuca ze skrzyni zimne powietrze ? przeciez skoro wyrzuca zimne do znaczy ze to zimne wychladza juz to cieple wypadajace z proja ... bo innej drogi nie ma do wiatraczka :) ?!? ... przeciez sam wspomniales ze powietrze bedzie lecialo po najmniejszej lini oporu wiec innej mozliwosci nie ma ....

1. Przychylam się do opini Wiatraka że ma to być zabezpieczenie w przypadku wyłączenia prądu - ochrona lampy.

2. uważam że tworzy się by-pass i gro powietrza opływa proja. Dobre rozwiązanie na poprawę chłodzenia jak chodzi wentylatorek proja ale nie zabezpieczy to lampy gdy wyłączą prąd - powietrze opłynie proja.
Wiatrak dobrze radzi żeby podpiąć dodatkowe wentylatory pod kratki proja.
 
Ostatnia edycja:

sikptq

New member
na ale jaki problem gdy wylacza prad ? .. wtedy tylko wyciaga sie odrazu gore skrzyni ... i dostep do powietrza jest taki sam jak w przypadku pozostawienia go na otwartej przestrzeni ! poza tym gdy bedzie chwilowa przerwa w dostawie pradu to projektor sie nie wlaczy a wiatraczek tak wiec czemu mialo by to szkodzic ? .. oczywiscie w zaden sposob nie powiem ze jest to dodatkowe zabezpieczenie bo tak nie jest ale czym pogarsza sprawe w czasie wylaczenia pradu ? ... bo rozumiem ze w czasie jego normalnej pracy nie zaszkodzi niczemu ?!?!

prosze przekonajcie mnie jesli jestescie na 100% pewnie bo tez nie chcialbym zaszkodzic benq...
 

krzychu125p

New member
Moje zdanie: Jeśli benq chodzi to nie pogorszy to raczej chłodzenia jeśli faktycznie część wyrzutowa "skrzynki" jest blisko wywiewnej części proja i wentylator wyciągowy skrzynki pracuje z równą bądź większą wydajnością co wentylator proja.
Ale po nagłym zaniku napięcia (kiedy normalnie wentylator proja powinien jeszcze schładzać lampę) Twój dodatkowy wentylator będzie sobie przeciągał powietrze drogą o niższych oporach przepływu czyli między obudową skrzynki a projem.
Żeby to urządzenie miało zabezpieczyć lampę to powietrze powinno być "przepychane" przez bebechy W500. A według mnie tak bedzie tylko w niewielkim stopniu. - ale to tylko moja opinia:)
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
sikptq napisał:
....skoro drugi " bieg" sie nie wlacza to chyba swiadczy o tym ze temperatura wewnatrz nie podskakuje...

W projektorach, typowo drugi bieg wentylatora nie jest uzależniony od zmierzonej temperatury, a od włączonego trybu pracy lampy (high/low)

sikptq napisał:
....po co wymuszac nawiew do srodka ?...

Jeśli kombinacja ma być powiązana z podtrzymaniem pracy chłodzenia projektora po zaniku napięcia, to konieczne jest wymuszenie przepływu powietrza przez projektor. Inaczej wentylowana będzie jedynie przestrzeń pomiędzy projektorem a skrzynką, w której ten jest zamknięty, a wewnątrz projektora zrobi się całkiem gorąco...

sikptq napisał:
....a dlaczego uwazasz ze zle jest gdy wiatraczek wyrzuca ze skrzyni zimne powietrze ?...

Porównaj ciepło jakie wydostaje się z projektora, z tym które wydostaje się ze skrzynki. Jeżeli projektor dmucha gorącym to dobrze, bo znaczy to że ciepło jest wydalane z projektora. Natomiast jeśli powietrze wydmuchiwane ze skrzynki jest zimne, to znaczy że ciepło wydalane przez projektor pozostaje wewnątrz skrzynki. Czyli projektor ma gorsze warunki pracy...

sikptq napisał:
....zabacz u siebie w benqu jaka jest ilosc wyrzucanego powietrza...

Ale jak porównywałeś strumienie powietrza? Bo ocena że tak lub inaczej dmucha w dłoń jest niedokładna. Potrzebny jest do tego anemometr (miernik prędkości powietrza) oraz krótki kanał, o przekroju dopasowanym do wielkości kratki wentylacyjnej projektora. Mierzysz prędkość w kilku punktach wylotu z tego kanału, uśredniasz ją, i znając przekrój tego kanału obliczasz wydatek (m3/h). Tak samo należy zrobić z dodatkowym wentylatorem (dane od producenta mogą być "marketingowo" zbyt optymistyczne).

sikptq napisał:
....zdjec tez nie bede na wszelki wypadek dawal zeby mnie potem nie oskarzano ze im cos zepsulem...

A może jednak zapodaj fotki, dyskusja będzie bardziej konkretna. ;)

Jeśli chcesz sprawdzić wpływ skrzynki na projektor, to skombinuj termometr, zmierz temperaturę na wydmuchu w niezabudowanym projektorze (na kratce wylotowej projektora), a potem powtórz ten pomiar dla projektora zamkniętego w skrzynce.

Podnoszę wątpliwości, żeby nie było iż lekkomyślnie rozgłaszam "pomysły", które kogoś mogą przyprawić o awarię lub szybsze zużycie sprzętu... ;)
 

spowiednik

New member
Niepotrzebnie macie "sraczkę" z powodu zaniku napięcia. W tej sytuacji lampa też nie jest zasilana (nie wiem skąd pomysł, że może się coś spalić), więc wystarczy po takim incydencie nie odpalać projektora przez kwadrans, żeby lampa samoczynnie wystygła bez pomocy wiatraka. Jeśli ktoś mimo wszystko ma sraczkę to niech nie robi kombinacji ze skrzynkami tylko kupi UPS-a, bo jego koszt to nie jest nawet 10% wartości Benka.

Jeśli chodzi o kwestie przepływu powietrza - przedmówcy dobrze napisali - jeśli nie zastosujecie kołnierzy bezpośrednio do kratek wlotowych i wylotowych benka (tak jak obudowa peceta ma plastikowy kołnierz przykręcony do blachy żeby wiatrak zasysał powietrze i pchał na procek bezpośrednio z zewnątrz a nie z wewnątrz obudowy), to wszelkie działania są tylko fikcją i tak naprawdę nie macie żadnego wpływu na obieg powietrza w tej skrzynce. Przy odrobinie szczęścia nie zaszkodzicie benkowi, ale miarodajne wyniki da pomiar temperatury wewnątrz obudowy benka z założoną skrzynką i bez niej. Mierzenie przepływów powietrza nie ma sensu, bo rzecz rozbija się właśnie o temperaturę pracy benka.

UPS porządnej firmy APC model 325VA/210W wytrzyma 5 minut przy pełnym obciążeniu, przy czym zauważysz zanik napięcia i wyłączysz proja, co spowoduje, że bedzie pobierał niewielką ilość mocy na podtrzymanie pracy wiatraka, a w konsekwencji wydłuży czas pracy UPS-a do około 20 minut co jest w zupełności wystarczające. Koszt około 200 pln.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
A jak sądzisz, dlaczego po wyłączeniu projektora (i lampy) wentylator chłodzący pracuje jeszcze przez dwie minuty? Sama z siebie lampa wystygnie po godzinie.

Oczywiście, nie uważam zaników napięcia za nadrzędny problem. Dlatego napisałem, iż mój pomysł nieprędko doczeka się realizacji. I dlatego, zamiast wydawać kilkaset PLN na niekoniecznie skuteczny UPS, wolę wydać kilkadziesiąt PLN na wentylatorki, kondensator i zasilacz... ;)

Byle jaki UPS narobi więcej szkody niż pożytku - w momencie załączenia projektora może wystąpić "przysiad" napięcia wyjściowego z UPS'a, a lampy halogenowe bardzo nie lubią takich fikołków...


A jeśli chodzi o ewentualny zanik. Po takim przypadku NALEŻY wręcz ponownie włączyć projektor. Po to, aby uruchomić wentylator chłodzący projektora. Jeśli doszło do przegrzania wnętrza projektora, to i tak lampa się nie włączy, za to przez jakiś czas bebechy projektora będą chłodzone.

Czekanie na samoczynne stygnięcie projektora to nie jest dobry pomysł.

Niestety, są jeszcze w kraju rejony, gdzie stabilność sieci zasilającej pozostawia dużo do życzenia...
 
Ostatnia edycja:

sikptq

New member
nie bardzo chce mi sie juz pisac i odpowiadac na negi typu czy zmierzylem ilosc wyrzucanego powietrza przy pomocy jakiegos tam urzadzenia bo chyba kazdy widzi roznice kiedy wieje wietrzyk a kiedy łeb komuś urywa , bo taka jest roznica i ze temperatura powietrza po wylocie z wnetrza skrzyni jest chlodniejsza niz po wylocie bezposrednio z wentylatora bo dla mnie sa to rzeczy oczywiste .... tak jak kolega wiatrak sugeruje jeyny sposob zeby cos pomierzyc to wstawic termometr .. ktos wie jaki zakres temperatur musi na nim byc ? ... ustawic go na srodku wylotu ?, opireajac o kratke ? .. fotki postaram sie zrobic w weekend :)

pozdrawiam i zycze wesolych swiat-ecznych pozadkow :p
 

spowiednik

New member
To że wieje chłodne powietrze wcale nie oznacza, że jest to powietrze z projektora!! mogą to być boczne przepływy, które mieszają się ciepłym powietrzem z projektora i dają pozorne wrażenie, że jest lepiej. Skąd masz pewność że ciepłe powietrze z projektora nie kotłuje się gdzieś tam wewnątrz boxa, a tylko jego część w rzeczywistości wylatuje poza box? Moim zdaniem bez wykonania pomiarów temperatury z boxem i bez, po prostu igrasz z ogniem, ale to Twój projektor i Twój lajf.
 
Ostatnia edycja:

sikptq

New member
no jacy wy dziwni jestescie ... przeciez napisalem ze wykonalem wielogodzinne proby i testy :) i sprawdzalem rowniez takie rzeczy czy cieple powietrze sie gdzies nie kotluje :popcorn:.... polecam zaczac czytac ze zrozumieniem , moze wreszcie dotrze do was ze tez glupi nie jestem i nie bede ryzykowal swojego benq :fool:

.. ze swojej strony koncze juz wywody na ten temat bo nawet jak zmierze temperature i wyjdzie nizsza niz powinna byc to tez zaraz ktory wyskoczy ze to i tak bedzie zle :bober: bo nie wiem .. powietrze powinno byc gorskie a nie miastowe :fool: ....

widze ze i tak jestem jedyny ktory poszedl o krok w przod i wydal te cale 40 zl na wygluszenie benq ... moze ktorys z was zamiast srac w gacie ze strachu tez sobie cos takiego zbuduje i sam sprawdzi czy mu dziala czy nie .... no chyba ze jak juz o tym napisalem to was cykor przelecial i polecieliscie dmuchac na swojego proja coby sie nie przegrzal :niewiem:

.... a tu wystarczy sprobowac .. no nic ... milo sie z wami gawedzilo :)
 

spowiednik

New member
Niepotrzebnie się ciśnieniujesz chłopie :) odrzućmy emocje. Jeśli jesteś pewien że wszystko sprawdziłeś to nie ma tematu. Chciałem tylko zasygnalizować pewne sprawy, które mogłeś pominąć a Twoja odpowiedź była nieco agresywna. Mi osobiście szum nie przeszkadza z miejsca gdzie stoi proj więc nie zamierzam robić gwałtownych ruchów w celu wyciszenia go.
Pozdrawiam
 

mario2401

New member
Witam. Mam już zainstalowanego benqa na półce i puszczone wszystkie kable, jednak pojawił się pewien problem, a właściwie nie problem, tylko małe nieudogodnienie. Otóż jak wiadomo w500 ma jedno wejście HDMI, a ja mam puszczone dwa kable HDMI (od komputera i tunera sat) i za każdym razem jak chcę oglądać na proju jedno lub drugie muszę przesunąć projektor i zmieniać wtyczki. Trochę to denerwujące, bo za każdym razem muszę od nowa ustawiać benq. Chciałbym spytać czy istnieje może jakiegoś rodzaju sumator sygnału HDMI? Znalazłem na allegro coś takiego:

Niestety nie mogę wklejać jeszcze linków, więc proszę znaleźć na allegro numer tej aukcji: 506010140 (przepraszam za utrudnienia)

Tylko nie wiem czy to się sprawdzi i rola tej przejściówki polega na rodzieleniu JEDNEGO HDMI na dwa czy też można go zastosować w drugą stronę i będzie ona sumować dwa sygnały HDMI w jednym wejściu? Nie widzę w tej przejściówce żadnego przełącznika, czyli nawet jakby to zadziałało to jak ona się będzie zachowywać po podpięciu dwu żródeł sygnału HDMI? Z góry dziękuję za podpowiedzi. Widzę, że kilka osób kupiło już tą przejściówkę na allegro, więc może jest wśród forumowiczów osoba, która już używa tego typu sprzętu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ustrojstwo, którego numer podałeś, przydatne jest "w drugą" niż Tobie potrzebna stronę - do zestawu jedno źródło (np odtwarzacz) i dwa wyświetlacze (np. projektor i tv).

To czego potrzebujesz nazywa się przełącznik hdmi.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup amplitunera kina domowego, to wstrzymaj się z zakupem samego przełącznika, w tej chwili raczej wszystkie nowe modele amplitunerów oferują taką możliwość.


Jest jeszcze jedna ewentualność. Jeśli tuner sat ma wyjście component, to puść taki kabel do projektora.
 
Ostatnia edycja:

Review

New member
Używam Benq W500 od pół roku- oto kilka moich uwag.

Zastanawiałem się nad zakupem ekranu projekcyjnego i przekonał mnie do tego obraz prezentowany przez jednego z użytkowników:
http://picasaweb.google.pl/proevo82/ProjekcjaNaCianieVsProjekcjaNaSpecjalistycznymEkranieWersal#
i kupiłem elektryczny ekran Suprema Andromeda. Zdziwiłem się bardzo bo nie zauważyłem wogóle różnicy pomiędzy moją wygładzoną cekolem i pomalowaną jasną matową farbą dulux i zakupionym ekranem.

Kabel zakupiony na allegro 15m wogóle odmówił wyświetlenia obrazu 720p, zakupiłem drugi 10m. W ramach porównania kupiłem jeszcze kabel 3xRCA (component). Okazało się że kablem component obraz ma 2 razy lepszą jakość niż kablem HDMI.

Oglądam tylko w trybie econo, gdyż hałas w trybie normal jest nie do zaakceptowania. Na szczęście różnica w wyświetlanym obrazie jest nieznaczna, więc uważam że problemu nie ma.

Zdejmowanie klapki porusza cały projektor po powoduje konieczność ustawienia projektora i ostrości. Zdecydowałem się więc klapki nie nakładać.


Dotychczas tylko jeden kolega poruszył temat ustawień jakości obrazu. Niestety wklejone przez niego obrazy są niewidoczne. Proszę więc o ponowne wklejenie i podzielenie się użytkowników swoimi ustawieniami w menu. Proszę nie pisać że jest to indywidualna sprawa...
 
Ostatnia edycja:

Fanek

New member
Bez reklam
Review napisał:
Używam Benq W500 od pół roku- oto kilka moich uwag.

i kupiłem elektryczny ekran Suprema Andromeda. Zdziwiłem się bardzo bo nie zauważyłem wogóle różnicy pomiędzy moją wygładzoną cekolem i pomalowaną jasną matową farbą dulux i zakupionym ekranem.

Kabel zakupiony na allegro 15m wogóle odmówił wyświetlenia obrazu 720p, zakupiłem drugi 10m. W ramach porównania kupiłem jeszcze kabel 3xRCA (component). Okazało się że kablem component obraz ma 2 razy lepszą jakość niż kablem HDMI.
a możesz podać link ze swoim ekranem?
dasz rade zrobić fotki porównawcze na component i hdmi ?
jaki to kabel hdmi ?
 
Do góry