BenQ W500

dread

New member
Bez reklam
Jesli chodzi o w500 to jest to raczej ciekawostka bo koszt takiej zabawy w przypadku w500 to jest jakas dziesieciokrotnosc ceny samego projektora, jesli nie wiecej (soczewka + uchwyt + dodatkowy skaler - bo w500 nie robi horizontal streching).

Ale jak ktos w wiekszosci oglada rzeczy w 2.35:1 i ma kase to nie ma sie nad czym zastanawiac. Osobiscie patrzac na taki ekran mam mokro w majtkach 8)
Zaleta poza wykorzystaniem pelnej rozdzielczosci projektora jest tez wiecej swiatla dzieki brakowi czarnych pasow u gory i u dolu ekranu.

PS. Tidus, piszemy 2.35:1 a nie 2:35:1.
 

michalczar

New member
Tak zeby nie zakladac nowego watku, co byscie zrobili na moim miejscu, kupili benq w500 za +/- 2100zl w polsce, czy dolozyli i kupili za +/-2620zl epsona tw700 lub sanyo z5 za +/- 2680zl, tw700 badz sanyo z5 kupilbym w austri.
 

Bambolo82

Banned
Mi się tam dobrze ogląda na w500 bez jakiś tam soczewek anamorficznych. Czasem pas czarny jest, czasem go nie ma lub jest mniejszy.

Teraz pracuje nad systemem audio do mojego Benq'a. Kolumny 5.0 już mam (tanio, jeszcze na gwarancji, za 400 zł, bardzo fajne, 5 gwiazdek w Kino Domowe - dzięki kontaktowi jaki nawiązałem na tym forum). Laptopik z wyjściem SPDIF już mam. Tera amplituner (koniecznie z dekoderami DD HD i DTS-MASTER) i kabelki.

Na razie zakupy idą sprawnie, po minimalnych kosztach i jestem baaardzo zadowolony.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
michalczar napisał:
Tak zeby nie zakladac nowego watku, co byscie zrobili na moim miejscu, kupili benq w500 za +/- 2100zl w polsce, czy dolozyli i kupili za +/-2620zl epsona tw700 lub sanyo z5 za +/- 2680zl, tw700 badz sanyo z5 kupilbym w austri.

Jezeli dadzą gwarancję która będzie można realizować w Polsce to możnaby się się zdecydować, zwłaszcza na Sanyo z5.

Nie spodziewaj się przepaści jakościowej co do obrazu czy wygody użytkowania pomiędzy Benq, Epson i Sanyo.

Zastanów się czy przyda Ci się duży zoom w Sanyo i Epsonie w warunkach twojego pomieszczenia do oglądania. Być może będzie niezbędny, a być może nie. Pomierz i przemyśl sobie na spokojnie instalację.
 

michalczar

New member
Bambolo82 napisał:
Jezeli dadzą gwarancję która będzie można realizować w Polsce to możnaby się się zdecydować, zwłaszcza na Sanyo z5.

Nie spodziewaj się przepaści jakościowej co do obrazu czy wygody użytkowania pomiędzy Benq, Epson i Sanyo.

Zastanów się czy przyda Ci się duży zoom w Sanyo i Epsonie w warunkach twojego pomieszczenia do oglądania. Być może będzie niezbędny, a być może nie. Pomierz i przemyśl sobie na spokojnie instalację.

a jesli cena by nie grala roli a gwarancja bylaby do zrealizowania w polsce na ktorego z tych trzech bys sie zdecydowal?
 

Bambolo82

Banned
michalczar napisał:
a jesli cena by nie grala roli a gwarancja bylaby do zrealizowania w polsce na ktorego z tych trzech bys sie zdecydowal?
Widziałem Benq w500 (sam go mam) i Epsona (ma go narzeczony siostry). Ogląda się oba bardzo dobrze i podobnie.

Sanyo z5 nie widziałem, ale coś mam przeczucie że jest najlepszym modelem w tej klasie projektorów do kina (mechaniczna klapka, podobno najcichszy, dualiris, 2 wejścia HDMI).

Bedziesz zadowolony ze wszystkich trzech, ale ja bym chyba wybrał teraz Sanyo z5 (gdyby cena nie grała roli). Bo tak jestem baaardzo zadowolony z wyboru Benq w500 (zapłaciłem 1000 zł mniej niż za Sanyo z5).
 
Ostatnia edycja:

michalczar

New member
Powiedzmy zeby mi sie udalo kupic sanyo z5 zamiast benq w500. Obraz sanyo wyswietlany z tej samej odlegosci co benq bedzie troche mniejszy(patrzylem w kalkulatorze projekcji) przypuscmy ze mam juz zamontowany projektor, maxymalnie blisko sciany a chcialbym uzyskac przekatna pare cali wieksza to czy moge obraz jakos rozciagnac?
 

dread

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Mi się tam dobrze ogląda na w500 bez jakiś tam soczewek anamorficznych. Czasem pas czarny jest, czasem go nie ma lub jest mniejszy.

Tu nie chodzi tylko o to czy komus czarny pas przeszkadza czy tez nie.

Niezaprzeczalnym faktem jest, ze zdecydowana wiekszosc filmow jest w formacie 2.35:1. Soczewka anamorficzna powoduje, ze dla tego typu filmow na ekranie 2.35:1 otrzymujemy ponad 30% wyzsza rozdzielczosc i ok. 20% wiecej swiatla w porownaniu do tej samej przekatnej na ekranie 16:9.
Film pokrywajacy cala powierzchnie ekranu tez daje swoje (ktos chyba na tym forum nawet pokazywal fotki z filmu 2.35:1 na ekranie 16:9 bez i z zaslonietymi pasami i byl wyraznie lepszy kontrast na korzysc tego drugiego).
Poza tym zobaczcie jak sie prezentuje taki ekranik - click. Jak dla mnie cudo :)

Oczywiscie nie jest to opcja dla projektorow typu w500, korzysc z uzycia soczewki anamorficznej do ceny jest tutaj mocno zachwiany ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>>michalczar

Jeśli rozważać samą jakość obrazu, to przy dobrym zaciemnieniu, Sanyo do 80 cali, powyżej Epson. Sanyo jest ganiony za małą jasność, na mniejszym ekranie będzie lepiej świecił. 2700 pln, kurczę, tanio. Wydaje mi się że to już wyprzedaz. Nie pamiętam w jakim sklepie sieciowym, w UK lub DE, przy Sanyo była wzmianka że w magazynie mają ostatnie sztuki i nowej dostawy już nie będzie.

Jeśli 2700 pln to cała kwota jaką masz, to lepiej za 2100 pln weź Benq'a.
Przecież trza jeszcze kupić ekran!

Obraz da się jakoś rozciągnąć. Po to projektory mają regulowany zoom.;)
I wydaje mi się że trafiłeś na trefny kalkulator albo coś źle odczytałeś.
Albo instrukcje, które se ściągnąłem z netu kłamią.
Z5 z odłegłości 2,4m wyświetli obraz o przekątnych od 40 do 80 cali.
W500 dla odległości 2,3m wyświetla od 60 do 70 cali.
Tak twierdzą User's manual.pdf do obu modeli.

>>Bambolo

Na plus Z5 trzeba też zaliczyć możliwość czyszczenia paneli przez użytkownika, dają w zestawie dmuchawkę.

Masz jakiś amplituner na oku? Najtańsza z nowymi dekoderami jest chyba Yamaha V663, około 2000 pln. No ale zaraz zacznie się wyscig... ;)

>>dread

Wyższej rozdzielczości nie uzyskamy, o tej decyduje źródło.
Ale o jednym nie pomyślałem gdy mowa o soczewce anamorficznej.
Czyli o wykorzystaniu całego światła, jakie daje projektor. Tu rzeczywiście jest zysk, może nie kolosalny, ale i tak jest to zabawka dla tych, którzy na proja wydają powyżej hmhmhm ..000 pln, więc każde polepszenie jakości obrazu ma znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

erni111

New member
jestem zdecydowany na benq w 500 epson 700 kosztuje ok 1300zl wiecej wiec czy warto chyba nie. ale mam pytanie! o jakich pasach czrnych mowicie w benq? wydaje mi sie ze jak sie sprawdzi benq to za kilka lat kupie ful hd i moze bedzie kosztowal ok 3-4 tys.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
"WHAT DO I NEED?

What equipment do I need to run a constant height setup?
......
1. 2.35 programming

Movies/tv shows/dvd's and even trailers. Anamorphic enhancement preferred. Look out for HD 2.35 clips/movies in the future."

Czyli to co pisałem wcześniej. Do pełnego wykorzystania rozdzielczości potrzebny jest materiał video z anamorficznie zakodowanym materiałem 2,35:1. Na standardowych Blu i DVD tracisz na rozdziałce.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
dread napisał:
Oczywiscie, ze uzyskamy - jest to glowna zaleta uzycia soczewki anamorficznej.
Przeczytaj link, ktory podal Tidus lub np. ten temat.
Wiatrak: Nie chodzi tu o źródło bo tu rozdzielczość jest stała, ale o wykorzystanie pełnej rozdzielczości paneli projektora. I tutaj właśnie zyskujesz na rozdziałce - tracisz jeśli wyświetlasz czarne pasy.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> erni.

Proporcje współczesnych wyswietlaczy do TV i kina to 16:9. (1,77:1)
Filmy kinowe w przeważającej ilości kręcone są w proporcjach 2,35:1 (2,4:1).
Stąd czarne pasy na dole i u góry.

>>Tidus

Cytat z podanego przez Ciebie linku.
"Other Limitations of Anamorphic Lens

Several limitations to the use of anamorphic lenses have been noted above, but a couple more points should be made. First, they are quite expensive relative to the projectors. The Panamorph UH380 is the least pricey of the HE lenses; others like the Schneider and ISCO are much more expensive. For the price of an anamorphic lens you can step up from a good 720p projector to a high performance 1080p model.
Second, one of the benefits of the new Blu-ray and HD DVD formats is that they will deliver movies in native 1920x1080 format directly to a 1080p projector, so that they can be viewed without scaling. The use of an anamorphic lens requires that 2.35 material encoded in native 1080p format be rescaled vertically, and then stretched optically. So you lose the advantage of seeing the film in its pure native format, perfectly reproduced from the HD DVD or Blu-ray disc. Advocates will say that the cost in reduced image acuity is insignificant, and it may well be. But it is something to be aware of."

Pomimo wykorzystania pełnej rozdzielczości projektora, tracimy na rozdzielczości ze źródła.

Oczywiście jest kwestia o co się bić, o utracone ok. 200 linii z Blu (które i tak zawierają czarne pasy) i reskalowanie obrazu czy o "more flimlike experiences in home theater with viewing 2,35:1 screen".
 
Ostatnia edycja:

erni111

New member
dziekuje ale i tak dalej jestem ciemna masa z tego!
Więc od nowa! Mam film na dvd! Na TV niema panoramy czy chodzi o te pasy? I wrzucam ten sam film na projektor 90” czy uzyskam cale 90”? czy jednak na dole będzie pas i u góry? Jaka to grubość pasu? I czy tak tylko się dzieje w benq czy we wszystkich projektorach? A co z grami np. na xboxie 360? Czy tesz są pasy?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
wiatrak: wad jest znacznie więcej i może dojść do zniekształceń lub nierównomiernego naświetlenia w bocznych partiach obrazu. No i soczewki kosztują majątek. Dlatego ja kombinuję z maskowaniem części zwykłego ekranu 16:9, tak by czarne pasy wyświetlały się w zamaskowanej części ekranu.
 

Bambolo82

Banned
wiatrak napisał:
>>Bambolo

Na plus Z5 trzeba też zaliczyć możliwość czyszczenia paneli przez użytkownika, dają w zestawie dmuchawkę.

Masz jakiś amplituner na oku? Najtańsza z nowymi dekoderami jest chyba Yamaha V663, około 2000 pln. No ale zaraz zacznie się wyscig... ;)
Właśnie Yamahę wezmę, model 663 z nowej linii za ok. 1550 zł na skapiec.pl

Erni, na grach z X360 żadnych pasków nie będzie! Będziesz zachwycony, obojętnie co weźmiesz Epson, Sanyo czy Benq!

Full HD już za granicą już kosztuje ok. 4500 zł (w Polsce pewnie na jesień lub na gwiazdkę)
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> Bambolo, Erni

Przypuszczam że dla kogoś, kto nie miał nigdy dłużej w domu projektora, to na początek nawet z prezentacyjnego będzie frajda. Szczególnie przy grach. Z czasem (dłuższym lub krótszym), jak się oko wyrobi, to filmy będą już nie takie...

>> Erni

Co do pasów, to nie tylko Benq. Wszystkie wyświetlacze będą miały pasy wyświetlając pełną kinową panoramę (2,35:1). I stary tv 4:3, i nowy 16:9. Ten ostatni oczywiście mniejsze. Jeśli nigdy nie oglądałeś filmu z dvd na tv panoramicznym (no bo chyba stąd pytanie o grubość pasów?) to na okładce DVD w stopce z informacjami o płycie jest taki znaczek, ekranik z pasami, na górze napis 16:9, w środku 2,35:1 i obok "Do wszystkich typów telewizorów".;) ;) Tak łopatologicznie i bez obrazy!!! ;)
Jeśli oglądałeś dvd na tv 16:9, to wiesz jakie na projektorze będą pasy.

>> Tidus

No i soczewka wstawiona przed proja też zabierze troszkę światła.
Topowe projektory mają wymienne soczewki (obiektywy?), to chyba lepsze rozwiązanie od np. Panamorpha.

Poza samoróbną kombinacją z borderem, o której myślę przy okazji przyszłej instalacji, są dwa rozwiązania.
Ekran z regulowanymi dolnym i górnym borderem (droższy) albo ekran z regulowanym górnym borderem i zabawa z pionowym lens shiftem. Tylko ciągle kręcić obiektywem (szczególnie że w pionie jest trudniej regulować ze względu na ciężar obiektywu), to też można się wściec.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
wiatrak: nowsze projektory mają lens shift sterowany pilotem. Mój HC4900 tak ma. Nie musisz jednak używać lens shiftu - niektóre playery mają funkcję poruszania obrazem i można go zwyczajnie przesunąć w dół lub w górę itd. Nie ma z tym wiele zachodu. A co do regulowanego borderu - myślałem o takim rozwiązaniu przejściowym, instalacji rolety dodatkowo opatrzonej specjalną taśmą do borderów. Różnica w kontraście powinna i tak być duża, bo oko będzie miało się gdzie zahaczyć.
 
Do góry