BenQ W500

kazoo

New member
Bardziej mi pasuje ekran przenosny wiec jesli kupie taki ktory mozna zwijac i dostosowac do formatu 4:3 albo 16:9 to bede mogl przeciez ustawiac format obrazu.
Jednak macie racje do benq w500 tylko ekran 16:9 wiec teraz musze tylko pomyslec jaki kupic, potrzebuje taki ktory bede mogl latwo przenies bo bede uzywal projektora w dwoch pomieszczeniach
 
Ostatnia edycja:

Advii

New member
Witam

Pytanko nowicjusza:p


Z tego co się dowiedzalem po 10 min klikania,projektor ma kilka trybów wyświetlania np 16:9 itp. Jednak trapi mnie jedno,czy jeśli postawie projektor np 6 metrow od sciany to moge wyswietlic obraz o rozdzielczosci np 40 cali czy tylko powyzej 90?? Wiem ze mozna regulowac troche pokretlem ale to powieksza i zmniejsza obraz raczej niewiele:( A chodzi mi o to zeby uzyskac obraz ok 100 calowy ala boje sie ze przy 6-7 metrach wyjdzie owiele wiecej Prosze o pomoc:)
 

Bambolo82

Banned
Advii napisał:
Witam

Pytanko nowicjusza:p


Z tego co się dowiedzalem po 10 min klikania,projektor ma kilka trybów wyświetlania np 16:9 itp. Jednak trapi mnie jedno,czy jeśli postawie projektor np 6 metrow od sciany to moge wyswietlic obraz o rozdzielczosci np 40 cali czy tylko powyzej 90?? Wiem ze mozna regulowac troche pokretlem ale to powieksza i zmniejsza obraz raczej niewiele:( A chodzi mi o to zeby uzyskac obraz ok 100 calowy ala boje sie ze przy 6-7 metrach wyjdzie owiele wiecej Prosze o pomoc:)
Z 6 metrów nijak nie uzyskasz 40" ani 100". Skorzystaj z kalkulatora projekcji żeby się dokładnie zorientować ile max i min cali możesz uzyskać z iluś tam metrów: http://benq.pl/projectioncalculator/benq_calculator_fs.html

Z kalkulatora wychodzi że na projektorze Benq w500 z 6 metrów możesz mieć min. 152" i max. 183". Dla 100" maksymalna odległość wynosi ok. 4 m, a minimalna 3.30 m.

Ja oglądam obraz 91" w formacie 16:9 przy odległości projekcyjnej ok. 3.5 m
 
Ostatnia edycja:

Advii

New member
Wielkie dzięki za odp:)

Szkoda ze tylko projektory za kilkadziesiąt tys potrafią robić takie cuda(ze sporej odległości wyświetlać rożne rozmiary):D

PS. Na czym ustawiacie swoje projektory,bo np 3,5 to prawie wychodzi w połowie pomieszczenia,czym maskujecie kable,a jeśli podwieszacie to co z zasilaniem(można dostać takie długi przewód,a może gniazdo na suficie)??
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli połowa pomieszczenia to chyba jedyne praktyczne rozwiązanie podwiesić projektor pod sufitem.
Domyślam się, że te 6...7 metrów to dłuższa ściana? Można też spróbować zmienić aranżację i układ wnętrza, coby projekcja odbywała równolegle do krótszej ściany. Ma to też zaletę w postaci zmniejszenia odbić światła od bocznych ścian.

W500 ma do zasilania standardowe gniazdo IEC, takie jak np w komputerze. Można więc stosować różniste kable, łącznie z samoróbnymi, żeńską wtyczkę IEC, przewód 3x1,5mm2 i wtyczkę sięciową kupisz w sklepie elektrotechnicznym lub z częściami elektronicznymi.

Maskowania kabli jest wiele sposobów, od wkucia ich pod tynk do położenia korytka kablowego. Zamiast korytka możesz podwiesić na linii projektor - ściana kilka kasetonów albo jeden duży z rigipsu, itepe itede...
Jeśli będzie kaseton, to nad nim można też ukryć dodatkowe gniazdko sieciowe...
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
wiatrak napisał:
Maskowania kabli jest wiele sposobów, od wkucia ich pod tynk do położenia korytka kablowego. Zamiast korytka możesz podwiesić na linii projektor - ściana kilka kasetonów albo jeden duży z rigipsu, itepe itede...
Jeśli będzie kaseton, to nad nim można też ukryć dodatkowe gniazdko sieciowe...
Z tym wkuwaniem pod tynk to bym się zastanawiał.
Rodzaje kabli połączeniowych do projektorów zmieniają się co parę lat.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Można wkuć pod tynk rurę kablową lub korytko, i zawsze kable się wymieni...
Przypuszczam że HDMI wystarczy na długi czas...
A za parę lat to będzie dominować transmisja bezprzewodowa.
Zostanie tylko kabel zasilający.;)
 

k0dram

New member
Witam
Mam takie pytanie gdyz sam przymiezam sie do kumpna w/w projektora , czy da sie wymienic fabryczne chlodzenie na inne ? ( cichsze) projektor chcialbym ustawic w pokoju ( 4x3 m ) a tego co czytalem glosnosc urzadzenia jest znaczaca i moze przeszkadzac , zastanawialem sie nad innym wiatrakiem> bo rozumiem ze to sam wiatrak generuje najwiecej szumu ? jako ze mieszkam w bloku to ciezko mi bedzie zagluszyc wiatrak glosnikami ( ze wzgledu na sasiadow ) , czy projektor jest zamplombowany z zewnatrz ? pewnie za takie posuniecia traci sie gwarancje no ale jak cos sie zepsuje zawsze mozna wsadzic stary wiatrak ;)

pozdrawiam
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
k0dram napisał:
Witam
Mam takie pytanie gdyz sam przymiezam sie do kumpna w/w projektora , czy da sie wymienic fabryczne chlodzenie na inne ? ( cichsze) projektor chcialbym ustawic w pokoju ( 4x3 m ) a tego co czytalem glosnosc urzadzenia jest znaczaca i moze przeszkadzac , zastanawialem sie nad innym wiatrakiem> bo rozumiem ze to sam wiatrak generuje najwiecej szumu ? jako ze mieszkam w bloku to ciezko mi bedzie zagluszyc wiatrak glosnikami ( ze wzgledu na sasiadow ) , czy projektor jest zamplombowany z zewnatrz ? pewnie za takie posuniecia traci sie gwarancje no ale jak cos sie zepsuje zawsze mozna wsadzic stary wiatrak ;)

pozdrawiam
Po pierwsze grzebiąc w środku stracisz gwarancję. Po drugie wiatrak hałasuje bo lampa bardzo mocno się nagrzewa i działa na wysokich obrotach. Jeśli chcesz porównania jak głośno działa W500 to jest to 28 dB w eco i 32 dB w pełnej mocy. Np. Xbox 360 emituje szum o głośności 55 dB.

Bardzo ciche projektory poniżej 20 dB znajdziesz raczej wśród sprzętów 1080p.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie wiem czy nie czytałem recenzji W500, gdzie autor nieco się dziwił, wiatrak (hmmm) śmiga głośno a z wylotu powietrza wcale nie bucha gorąco... I dobrze zresztą, znaczy że proj się tak nie grzeje...
Tania konstrukcja (tak jak W500) nie jest zapewne za bardzo optymalna, Benq pewnie wstawił wiatrak jaki był pod "ręką", może zapas z innych modeli... Można przypuszczać że mniej wydajne i cichsze chłodzenie nie zaszkodzi. Ale pewności niet...
No i kwestia co tam w środku hałasuje, typowe śmigiełko jak np w kompie czy inny wynalazek?

Pytanie k0drama skierowane jest do jakiegoś "senior usera" W500, któremu się skończyła gwarancja, i na dodatek ma smykałkę do majsterkowania...
A W500 to nienajstarszy model... Nie wiem jak na początku, ale teraz dają 3 letnią gwarancję, tak że sprawa wymaga czasu... ;)

Poza tym często bywa tak, że na obudowie nie ma plomb, ale za to wewnątrz urządzenia już są...

Pewną opcją na wyciszenie proja jest jego zabudowa wytłumiona od wewnątrz akustycznie. Oburzonym użytkownikom dodam że oczywiście ODPOWIEDNIA zabudowa. Uwzględniająca konwekcję powietrza z i do projektora bądź wyposażona we wspomaganie cichymi wiatraczkami od kompa. Ale to już niezła i nieco eksperymentalna kombinacja...

Cichy jest Sanyo PLVZ5, ale 1000 pln droższy od W500.
 

sarkazz

New member
Dzisiaj po zakupie W500 przeraziłem się trochę hałasem. W Eco trochę lepiej. Też mam 4x3, natomiast głośniki nie były jakoś makabrycznie głośno, jak już zagłuszały to.

Co do akustyki - od razu pomyślałem żeby pod W500 (będę go miał nad głową) zrobić jakąś adaptację (półka czy coś). Trzeba by sprawdzić widmo, może dałoby się to odbić/rozproszyć/pochłonić jakimś tanim ustrojem.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nawet goła odpowiednio duża półka nad głową może nieco ten hałas odgrodzić. Z kolei jeśli półka będzie blisko sufitu to między półką, tylną ścianą a sufitem mogą powstać odbicia i może zrobić się nieco głośniej...;)

Jedyne co to trochę pomyśleć i poeksperymentować.

Typowy ustrój do hi-fi raczej nie, prędzej po prostu coś miękkiego na półkę pod i ścianę za projektor. Ale w czymś miękkim lubi gromadzić się kurz, a tego projektor nie lubi... Tak więc etat dla Marysi. I odkurzacz... :rolleyes:

A jeszcze a propos kombinacji z samym projektorem. Są dwie składowe hałasu. Sam wentylator, czyli korelacja prędkości obrotowej i jakości łożyskowania. Tutaj wymiana wentylatora może pomóc. A druga składowa to konstrukcja kanałów powietrza, ma ono co wewnątrz chłodzić, lampa, panele, jest to mały labirynt i tutaj wymiana wiatraczka nic nie da. Po prostu im bardziej skomplikowana droga do przejścia przez powietrze tym głośniejszy szum.

Odpal współczesny wiatraczek do kompa, prawie nie słychać. Ale po wstawieniu do starego zasilacza, gdzie na wlocie i wylocie są szczeliny w obudowie, to już całkiem całkiem se szumi.
 

Bambolo82

Banned
michalczar napisał:
moglby ktorys z posiadaczy benq w500 zamiescic pare fotek z gier z kompa?
Nie bardzo mi się chcę, ale zaręczam że gra w Virtua Tennis 3 na ekranie 91" obsługiwanym przez Benq w500 PORAŻA ZMYSŁY!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mój kolega był totalnie zaskoczony jakością obrazu ze współczesnego projektora, bo kojarzył tą technologię z zabawkowymi rzutnikami slajdów z dzieciństwa.

Grało się super w tenisa.
 
Ostatnia edycja:

michalczar

New member
Bambolo82 napisał:
Nie bardzo mi się chcę, ale zaręczam że gra w Virtua Tennis 3 na ekranie 91" obsługiwanym przez Benq w500 PORAŻA ZMYSŁY!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mój kolega był totalnie zaskoczony jakością obrazu ze współczesnego projektora, bo kojarzył tą technologię z zabawkowymi rzutnikami slajdów z dzieciństwa.

Grało się super w tenisa.
Narobiles mi tylko wiekszej ochoty na screeny benq w500 z gier z kompa;]
moze ktos inny by sie pokusil wzucic pare fotek, crysis, assasin, badz cokolwiek, thx
 

truskawka

New member
witam

napalilam sie na zakup tego tak chwalonego projektora, ale moj chlopak ostudzil moje emocje ogolnie co do projektorow.

twierdzi ze projektory strasznie halasuja, grzeja jak kaloryfery, od kompa do projektora mielibysmy okolo 4 metry i podobno kabel ktorym sie prowadzi sygnal z kompa do projektora czym bedzie dluzszy tym bedzie gorsza jakosc?
czy ma racje?


rozdzielczosc 720p to ponoc mniej niz pol HD - jak DVD. i za tym mam pytanko, bo tutaj duzo osob pisze ze podlaczyli pod N telewizje badz konsole. Jesli on wyswietla obraz 720p to mimo ze podlaczymy cos co wyswietla obraz fullHD nie siagniemy lepszej jakosci tylko ta 720p tak?
czyli jesli ten projektor wyswietla maxymalnie obraz na poziomie DVD to nawet jak podlaczymy TV full HD to nie wyswietli tego lepiej od DVD?
czy jestem w bledzie?:>


jak projektor ktory moze wyswietlic obraz na ekranie 100 calowym to jesli go podlczaymy na 70 cali to bedzie obraz lepszy?
i czy jest mozliwosc podlaczenia ekranu do sufitu? u mnie musialby byc na scianie z oknem.
 

sarkazz

New member
truskawka napisał:
twierdzi ze projektory strasznie halasuja
Tanie tak. Ale nie można miec wszystkiego w klasie budzetowej.

grzeja jak kaloryfery
Zimny telewizor 32" czy gorące 92". Da mnie wybor prosty.

od kompa do projektora mielibysmy okolo 4 metry i podobno kabel ktorym sie prowadzi sygnal z kompa do projektora czym bedzie dluzszy tym bedzie gorsza jakosc?
czy ma racje?
W przypadku przesylu analogowego - tak, w przypadku cyfrowego (np. HDMI-DVI) absolutnie nie. Jakoś najwyższa z możliwych.

rozdzielczosc 720p to ponoc mniej niz pol HD - jak DVD.
DVD to 720×576 HD Ready to 1280x720. Między DVD a HD Ready jest przepaśc. Nawet na 22" LCD na DVD nie moge patrzec...


jesli ten projektor wyswietla maxymalnie obraz na poziomie DVD to nawet jak podlaczymy TV full HD to nie wyswietli tego lepiej od DVD?
czy jestem w bledzie?:>
DVD jest gorsze od HD Ready, jak wyzej.

jak projektor ktory moze wyswietlic obraz na ekranie 100 calowym to jesli go podlczaymy na 70 cali to bedzie obraz lepszy?
To zalezy od odleglosci od ekranu.

i czy jest mozliwosc podlaczenia ekranu do sufitu? u mnie musialby byc na scianie z oknem.
Tak, mozna.
 

truskawka

New member
dziekuje za odpowiedz.
jeszcze jedno pytanie: w laptopie i w komputerze mam zwykle wyjscie analogowe z przejsciowka DVI-D-Sub. wiec jak mam podlaczyc kabel HDMI-DVI ,sa jakies przejsciowki?
 

Pit80

New member
Ostatnio wyciągnąłem Benqa z pudła i rzuciłem jakiśtam mecz z euro na szybko na ścianie. Postawiłem go na stole metr od siebie i odnoszę wrażenie,że jest cichszy gdy jest w tej pozycji. Wcześniej wisiał półtora metra nad głową, oczywiście odwrócony i huczał bardziej.
Eksperymentował ktoś w ten sposób? Będę musiał jeszcze popróbować zanim zdecyduję się czy ostatecznie go podwiesić czy postawić na półce.

Co do wątpliwości Truskawki to może przemyśl sprawę pod kątem co będziesz oglądać bo projektor nie zastąpi telewizora.

Ja jestem zadowolony z wyboru. Ostatnio byłem u kumpla który kupił 52'' LCD Sharpa. Pomijam ile za niego zapłacił bo to kosmos, możnaby spokojnie full HD projektor nabyć za tą cenę lub jakiś przeciętny TV HD Ready do oglądania wiadomości itp plus projektorek HD.
Na tym LCDku nie da się oglądać TV w jakości SD bo rani oczy a mecz czy film nawet w dobrej jakości na 52'' nie robi wrażenia w porównaniu z 90-100''.

Pzdr
 

truskawka

New member
wiem wiem juz sie naczytalam ze TV odpada :p zrezta szkoda zarowki :)
a w jakiej wy jakosci filmy ogladacie ? bo mi przychodzi tylko do glowy DVD . skad bierzecie filmy w jakosci HD ? :hmm:
ja mam na biezaco duza ilosc divix ow, ale pewnie kiepsko sa wyswietlane na 80 calowym ekranie?
odleglosc 4 metry a moj chlopak ciagle sie upiera ze przy tak malej odleglosci nie ma komfortu ogladania tak duzego ekranu :/
 
Ostatnia edycja:
Do góry