Benq W1070

marcing3

Member
Witam

Mam pewien problem,a mianowicie w przyszłym roku planuje kupić ww projektor tylko mam problem z ekranem,który będę robił sam.
Według gain-u z kalkulatora w granicach 07-08 to farba tikkurila H499 będzie dobrym odcieniem

Choć poczytałem trochę forum i dużo osób pisze że do 3D gain 08 będzie za ciemny,ale znów gain 1.0
do 2D moze być zbyt jasny.
Można by zrobić tak że do 2d mieć ekran z gain-em 1.0 i zakładać filtr ND2 a do 3d ściągać filtr

Ekran będzie ramowy tylko teraz kwestia formatu i wielkości,chciał bym format 2.4:1 filmy koncerty itp w większości będą puszczane z kompa przez hdmi,wiec jest możliwość dowolnej zmiany rozmiaru i formatu filmów,oraz przesuwania napisów.

Proszę mi pomoc w wyborze wielkości ekranu,czy 100" będzie dobry jeśli projektor jak i kanapa jest w odległości 310 cm od ekranu czyli według kalkulatora wychodzi 235 na 98 cm czyli 100" dla formatu 2.4:1
Czy to nie będzie za blisko ?

Proszę o jakaś poradę czy dobrze myślę
 
Ostatnia edycja:

marcing3

Member
Hej

Dzięki za odzew,czyli co lepiej mniejszy ekran ? Zależy mi na jakości obrazu ale zarazem na wielkości gdyż teraz mam 47 cali led i trochę to małe jest :)

Oraz powiem szczerze ze trochę nie ogarniam tych formatów,czyli jeśli zrobię 21:9 to obraz i tak zawsze będzie wyświetlany 16:9 tak pomimo zmiany formatu w playerze tak ?

Czyli żeby mieć 21:9 musiał bym kupić taki projektor dobrze myślę ?

Pozdrawiam
 

HILUX

New member
Tak - Projektor 16:9 wyświetla tak samo jak twój TV - będą czarne pasy.
Czy będzie za duży obraz tego nie wiem. Każdy ma swoją ocenę. Moim zdaniem jest za wielki.
Jeżeli odległość oparcia będzie 3.1m od powierzchni ekranu - to taki najprostszy sposób ''polowy'' aby sprawdzić wielkość ekranu = podobieństwo trójkątów.
0,5 ekranu projekcyjnego ma się do 3.1m jak 0.5 ekranu TV do odległości X. Czyli przysuń oparcie sofy do TV na odległość 1,5m i oglądaj. Zmniejsz tylko kontrast bo projektory tak nie walą po oczach :)
Albo laptopa 17'' przytknij do klatki piersiowej i oglądaj - to mniej więcej ten sam efekt.
Włącz jakieś akcje bardziej dynamiczne. Na statycznych scenach to i nosem po ekranie można jeździć :)
Jutro może włączę projektor to sprawdzę to w naturze ;)
-------------------------------------------
edit: jeszcze sobie coś przypomniałem:

Optymalna wielkość obrazu wg zaleceń THX jest dla odległości gdzie kąt ogarnięcia obrazu = 36 stopni - Wg THX daje najlepsze połączenie komfortu oglądania , jakości obrazu i pochłonięcia akcją.

Czyli zgodnie z THX:

1) odległość od ekranu = 3.1m
2) X= szukana idealna połowa szerokości dla naszych oczu
3) Szukamy połowy szerokości, więc 0,5 kąta = 18 stopni

Czyli mamy trójkąt --> X/3,1=tg18 --> X=1.01m x2 = 2m

Czyli idealna szerokość dla ciebie wg THX = 2mb = 90''
Mam nadzieję, że teraz się lepiej poczujesz :)
 
Ostatnia edycja:

marcing3

Member
Hej

No widzisz i od razu się lepiej czuję :D Tylko znów według BenQ W1070 Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size odległość projektora od ekranu musiała by wynosić 260 cm a chcę projektor odsunąć maksymalnie do tylnej ściany,czyli jakieś 3 metry od ekranu.
Da rade to wtedy skorygować zoomem ?

Czyli rozumiem że mam robić ekran 16:9 tak ?


I wtedy również suwaki w Projection Calculator przesuwają się na czerwone pole,co w takim razie z gain-em ?.Musiał bym chyba zrobić bardzo ciemny ekran bo może być za jasno,ale znowu co z 3D ?

Wtedy jaką farbą malować trzeba by ekran żeby było ok chyba że G499 i do 2d zakładać filtr ND2 a do 3d zdejmować.

Już mi ręce opadają :x
 

marcing3

Member
Teraz jeszcze patrze na kalkulator od benq i żeby obraz z 3 metrów mógł byc 90" to zoom musiał by być ustawiony na max czyli 1.3 to chyba nie za dobrze.

A zoom na 1.15 z tej samej odległości to ekran ma wielkość 102"

Podaje link do stronki,też ciekawie pokazane BenQ Projector Calculator

Przepraszam za szybką odpowiedz miało być edytowane
 
Ostatnia edycja:

HILUX

New member
w fotografii jest tak, że im mniejszy zoom tym więcej światła wpada. Więc analogicznie tutaj jeżeli dasz Zoom na min. to będziesz miał najjaśniejszy obraz. Ostrość się nie zmieni. Po prostu dobierają zoom do optyki. Mogliby przecież dać zoom x5 jak w aparatach ale kosztem obrazu.

Jeżeli oglądasz tylko i wyłącznie 21:9 to możesz zrobić taki ekran i domalować czarne pasy. Zwiększysz tym jeszcze bardziej subiektywne postrzeganie kontrastu. Czarne pasy będą jak smoła i reszta obrazu będzie się wydawała bardziej nasycona.
 

marcing3

Member
No właśnie chodzi o to że oglądam i jedne i drugie,o jakich pasach piszesz gdybym robił 21:9 ? Choć nie wiem czy nie zdecyduje się na 16:9

Chodzi Ci o bordery ? czy o jakieś dodatkowe pasy ?
 

marcing3

Member
Ok to chyba zrobię 16:9 jednak bardziej uniwersalny,a mógł by ktoś napisać
jakim kolorem farby malować h499 czy g499 Tikurilla

Chodzi o to żeby obraz nie był za ciemny w 3d oraz za jasny w 2d.
Jakiś kompromis poprostu.

Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
BenQ W1070 absolutnie nie nadaje się do pracy z ekranem 2.35:1 - można by wyświetlić taki obraz z filmem Cinemascope 21:9 na ekranie o takich proporcjach unikając czarnych pasów. Niestety, nie mamy żadnej możliwości uzyskania proporcji 16:9, nawet ręcznie zoomem obiektywu (za mały zakres w tym modelu). W przypadku materiału 16:9 należy zmniejszyć obraz o 1/3, aby uniknąć znacznego obcięcia pasów na górze i dole (znikną napisy, wyniki meczów itp.)

Ogólnie temat instalacji ekranu 2.35:1 jest interesujący, jeśli nawet nie dotyczy W1070. Mamy następujące możliwości:
- nieliczne, bardzo drogie rzutniki z matrycą 2560x1080, np. projectiondesign avielo optix superWide235 za grubo ponad 100 tys. zł ;),
- zastosowanie drogiego (ponad 10 tys. zł) obiektywu anamorficznego rozciągającego obraz w poziomie o czynnik 1/3 do formatu 2.35:1 - projektor lub Blu-ray musi mieć tryb anamorficzny likwidujący czarne pasy poprzez rozciągnięcie obrazu 2.35:1 w pionie do proporcji matrycy 16:9,
- wykorzystanie zoomu obiektywu do zmiany wielkości obrazu i wyświetlania w żądanej proporcji 2.35:1 lub 16:9 przy zachowaniu stałej wysokości obrazu - bardzo ciekawe i eleganckie rozwiązanie problemu. Rzutnik jest wyposażony w zmotoryzowany obiektyw i pamięć nastaw (zoom, ostrość, Lens Shift) dla różnych formatów. Przykłady: Panasonic AT6000, JVC X35 - ceny ponad 10000 zł,
- metoda dla wytrwałych: ręczna zmiana wielkości obrazu między formatami 21:9/16:9 przy pomocy zoomu o dużym zakresie (>1.5X) - po prostu regulujemy sobie wielkość obrazu (ostrość i położenie Lens Shiftem), aby zachować stałą wysokość obrazu na ekranie panoramicznym 2.35:1.

Dobór wielkości ekranu jest w pewnym sensie subiektywny, ale nie należy popadać w przesadę - w końcu poszczególne piksele nawet projektora 1080p zaczną być widoczne, a obraz straci spójność i ostrość. Moim zdaniem, rozsądne maksimum przy odległości 3.10 m to około 90-95 cali.

Nie da się tylko przy pomocy gain ekranu pogodzić wymagań 2D i 3D - co by nie robić, obraz 2D będzie i tak zbyt jasny (W1070 jest bardzo jasny, ekran nieduży), a 3D wymaga i tak gain co najmniej 1.0, a jeszcze lepiej 1.2-1.3.
W najlepszym trybie kinowym BenQ W1070 osiąga około 1000 lm (BrilliantColor wyłączony, lampa Eco), co dałoby na ekranie szerokości 210 cm Matt White gain 1.0 luminancję aż ~37 fL, czyli ponad 2 razy więcej niż zalecane 16 fL - rozwiązaniem jest filtr ND2 do obrazu 2D. Oczywiście dotyczy to pokoju całkowicie zaciemnionego.

Jeśli chciałbyś pobawić się kalkulatorem projektorowym, to zdecydowanie odradzam projectorcentral.com, niezły jest następujący Projector Calculator

Odcień H499 wydaje się zbyt ciemny, G499 chyba lepszy, ale nie są to specjalistyczne farby do ekranów w rodzaju ScreenGoo. Efekt jest trochę trudny do przewidzenia, ale na początek powinno wystarczyć. Oby nie na stałe. Zdecydowanie zalecana byłaby kalibracja, która pozwoliłaby unormować kolory i inne cechy obrazu, ale to dodatkowe min. 400 zł.
Nic nie zastąpi solidnego ekranu ramowego, np. Adeo Planar 200x112 Ref White gain 1.0 za 1500 zł. Wersję 100" 220x124 wyceniono na 1566 zł.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

marcing3

Member
ALKOR dziękuje bardzo za tak wyczerpującą odpowiedz,czyli problem wyboru formatu już mam z głowy,

Czyli rozumiem z tego że mógł bym pomalować tą g499 i do 2d zakładać filtr tak ?.
Czy żeby zakładać filtr to powierzchnia musi być Matt White ?

Jeszcze jedno pytanko,czy ekran może być pod sufitem ? przy wysokości 2,60,chodzi o to że będę miał ekran na tej samej ścianie co tv 47" i mam 2 możliwości rozwiązania tematu,

Albo ekran będzie nad tv przymocowany na stałe z tym że pod sufitem,albo
będzie również nad tv ale nie na stałe przymocowany tylko w momencie oglądania z projektora ekran zsuwał bym przed tv który by został zasłonięty przez ekran projektora i wtedy odległość od dolnej krawędzi do podłogi wynosiła by ok 90cm.

Tylko jeszcze myślę jak rozwiązać sprawę opuszczana ekranu,albo zrobię to na łańcuszkach albo jakiś inny patent.

Sprawa jeszcze do przemyślenia.

Pozdrawiam
 

marcing3

Member
No właśnie też taka blackout znalazłem,a powiedz robiłeś taki ekran może ? jeśli tak to jak wrażenia.

Oraz czy ten materiał nie jest połyskliwy ? Gdybym kupił np w kolorze białym to mógł bym pomalować np g499.
Chodzi ci o taki materiał
Tkanina BLACKOUT - Tkaniny na mb - w atrakcyjnej cenie w sklepach Leroy Merlin.

Jeszcze pytanie jak ma się struktura materiału do np idealnie równej płyty Chodzi mi o to czy nie widać tej struktury podczas oglądania,choć z drugiej strony oryginalne ekrany też maja podobna strukture

Oraz jak sobie poradziłeś z naciągiem materiału na rame ?
Pozdrawiam
CYTAT

"Moze ja cos pomoge...

1. Przy odleglosci z ktorej bedziesz ogladal ekran chyba troszke za maly... ja ogladam z 4 metrow i mam ekran 2 x 1.2m i czasem wydaje sie, ze troszke moglby byc wiekszy. Nalezy jednak pamietac, ze wielkosc ekranu to kwestia gustu - najlepiej przetestuj to sam wyswietlajac obraz, nawet na gola sciane
2. Na poczatku mialem gola sciane. Potem sam zbudowalem ekran ramowy. Material blackout(bialy) pomalowalem mieszanka "Black Window". Efekt? Sam material blackout doskonale radzi sobie ze swiatlem rozproszonym, przez co czern jest o wiele lepsza niz na golej scianie. Dodatkowe pomalowanie(choc nie jest konieczne, dla projektorow z dobrym poziomem czerni) jeszcze bardziej poglebia czern - kosztem nieznacznego wybielenia kolorow. U mnie sie to doskonale sprawdza.

3. Tak jak pisalem wczesniej - material blackout na ramie z listewek. Material ten dobrze sie rozciaga. Pomalowanie dodatkowo usztywnia.

4. Ja polecam zrobic kalibracje samemu. Chyba nie mam sensu placic za to komus, jesli nie ma sie profesjonalnie przygotowanego pomieszczenia, profesjonalnego ekranu itd... chyba szkoda kasy. Sam kalibracje robilem na plycie AVS HD 709(chyba tak to sie jakos nazywalo). Do sciagniecia za darmo z sieci.

5. Moze byc drewno, byle by nic lakierowanego - co dobija swiatlo. Ja mam czarne zaslony - taka namiastka kina "


Znalazłem twój post,pozwoliłem sobie wkleić masz może jakieś zdjęcia jakości obrazu ?
 
Ostatnia edycja:

HILUX

New member
A dlaczego nie chcesz rolety? Skoro to nie jest typowe pomieszczenie kinowe?
Mi się bardzo podoba taki pomysł z półką i listwą maskującą - tu pokazane z ekranem 92''
plus: estetyka i rozwijanie bez górnego boardera co też przekłada się na lepszą jakość ekranu (mniejsza płaszczyzna) ( łatwo zauważyć to w roletach okiennych im mniejsza wysokość tym roleta lepiej trzyma fason )
p1040989o.jpg

p1040984z.jpg
 

marcing3

Member
No tak tylko że rolowany zrobię z takiego płótna jak podałem,i nie wiadomo jak by się to zachowywało,w sumie bordery można by naszyć na materiał i zamontować na rolecie,w sumie pomysł ok tylko jaki będzie obraz na tym materiale który i tak musiał bym pomalować G499 żeby odcień był w miarę neutralny

Dla mnie osobiście wygodniejsze rozwiązanie było by na zwijanym,bo ramowy musiał bym przestawiać po projekcji,z tym że znów ramowy wydaje się pewniejszy w porównaniu do zwijanego (jeśli chodzi i marszczenie )
 
Ostatnia edycja:

HILUX

New member
Aha - Ja myślałem już o gotowej rolecie. Jak sam będziesz robił to raczej wyjdzie z tego niewypał :)
Ja Dałbym odwrotnie - Ekran jak najniżej (ważniejszy) a TV nad nim. Zdejmowanie i zakładanie ekranu 200x110 będzie upierdliwe. Lepiej chyba stały ekran ramowy a do LCD dać wieszak sufitowy z regulacją od 60 do 120cm. Tak orientacyjnie podaję - musiałbyś dokładnie policzyć. Na czas projekcji TV podciągasz nad ekran a później obniżasz do wysokości około 1,40m dolna krawędź TV - jest to już chyba całkiem akceptowalna wysokość do TV z 3mb
---
Jednak jeśli ma być tam TV to lepsza byłaby gotowa rolokaseta zakrywająca TV - Brak odbić przy projekcji od ekranu LCD jest chyba jednak lepszy niż super naprężone płótno z odbiciami. Najtańszy ekran 90'' 16:9 Grey = około 400zł. Z droższych to coś mi się zdaje, że za 1500zł jest sens. Bo cała pośrednia kategoria to i tak te same ''china'' z różnym logo i marżą. Ale pewności nie mam :)
 
Ostatnia edycja:

marcing3

Member
Ekran będzie na pewno ramowy bo jak mam kupić taki za 400 zł i się denerwować marszczeniem i nierównościami,to wolę zrobić sam.
Jestem przekonany że zrobiony własnoręcznie ekran powinien być lepszy od takiego za 400 czy nawet za 700 zł.
Robiłem sam głośniki do kina wiec wiem trochę na temat jak można zaoszczędzić kasę a mieć jakość przewyższająca nie jeden zestaw za kwotę kilkukrotnie droższy.

Dlatego chcę zrobić sam tylko nie wiem z czego robić podstawę,z materiału czy z płyty i oczywiście ramę drewniana do tego.
 

marcing3

Member
Czy jest ktoś na forum kto używał tkanin Matt White Hd z "Ekrany projekcyjne.pl"

Bo chyba zdecyduje się na zakup tego materiału i zrobię ekran zwijany,tylko czekam na jakieś potwierdzenie jakości produktu przez kogoś kto tego używał.

Dokładnie chodzi o ten :http://ekrany-projekcyjne.pl/p976,g...-czarnymi-borderam-i-matt-white-2d-hd-3d.html

Jest to nowa możliwość zamawiania tkaniny pod wymiar razem z borderami,z tym że teraz wychodzi to trochę drogo, gdyż za tkaninę 95" łącznie z borderami wychodzi 550 zł.
Czyli 200 zł liczą sobie za namalowanie borderów.


Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry