Benq w1070, bluray 3d, bez ekranu

deiff

New member
Przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów - to mój pierwszy post na tym forum.

Do rzeczy:

Od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem tytułowego projektora. Pierwszy test (3d) przeprowadziłem wczoraj, wykorzystując do tego białą ścianę (nie mam jeszcze ekranu), odtwarzacz bluray w Playstation 3, okulary Sainsonic Zodiac 144Hz oraz "dobry" kabel HDMI długości 2m. Po kilku problemach z rozruchem (m.in. PS3 należało skonfigurować aby podawał sygnał 3d na HDMI) udało mi się uruchomić film i cieszyć się głębią przestrzenną (z tego co widziałem na OSD wyświetlacza, projektor działał w trybie "frame packing"). Testowałem z filmem Hobbit (2 płyty Bluray).

Wszystko byłoby w porządku (jak na pierwszy test) gdyby nie zauważalna czerwona dominanta w obrazie, która jest jeszcze bardziej widoczna po zdjęciu lub wyłączeniu okularów (wtedy czarne pasy u góry i dołu powierzchni wyświetlanej były wyraźnie czerwone). Projektor działał w 100% na ustawieniach fabrycznych. Próbowałem kilku ustawień w sekcji Color Management, ale nie udało mi się wyeliminować czerwonej poświaty bez jednoczesnego zdecydowanego obniżenia tej składowej tam gdzie być powinna (tzn. poprawiała się czerń, ale cały obraz wtedy jakby tracił nasycenie).

Przyznam, że nieco utknąłem więc chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia. Czy poszukiwanie zaczynać w konfiguracji PS3, projektora czy też odpuścić sobie jakiekolwiek projekcje dopóki nie zakupię ekranu (przy okazji - na jakie parametry oprócz rozmiaru mam przede wszystkim zwrócić uwagę)?

A może po prostu "ten film tak ma"? Czy ktoś z Was posiada bluraya 3d z Hobbitem i mógłby to sprawdzić u siebie?

Pozdrawiam
 

Alkor

New member
Bez reklam
@deiff Witam na naszym projektorowym sub-forum. I tu pytanie. Po co zakładasz kolejny temat o W1070?

Problem lekkiego zaczerwienienia obrazu, zwłaszcza w czerniach to niestety cecha obrazu 3D BenQ W1070 - sprawa jest opisywana na różnych forach. W opinii testujących efekt zwiększa się przy użyciu dobrych i tanich okularów Sainsonic 144 Hz.
Ciekawe, czy dałoby się poprawić nadmiar czerwieni i wyrównać balans składowych RGB w trybie 3D po wykonaniu profesjonalnej kalibracji. To nie jest oczywiście ani proste, ani tanie (co najmniej 700 zł). Chyba że masz dostęp do dobrego kolorymetru (i1 D2, Pro), to możesz spróbować kalibracji we własnym zakresie. "Kalibracja" na oko raczej się nie uda - istnieje niebezpieczeństwo całkowitego rozstrojenia obrazu, przede wszystkim w ciemnych szarościach. Kalibruje się oczywiście po zainstalowaniu docelowego ekranu i ustabilizowaniu parametrów lampy po około 100 h pracy.

PS3 nie optymalnym źródłem do odtwarzania filmów 3D - nie wypuszcza obrazu 3D 1080/24p (czyli de facto 2x24p=48p). Jak to w ogóle działa? PS3 wypuszcza chyba obraz 3D w postaci 1080/60i frame packing - nie ma przecież wyjść HDMI 1.4.
Lepszy byłby stacjonarny Blu-ray 3D z HDMI 1.4 wypuszczający dwa strumienie 1080/24p. Wówczas BenQ W1070 wyświetla trzy razy każdą klatkę dla każdego oka: 3x24 Hz + 3x24 Hz = 144 Hz. Ta technika zwana Triple Flash stosowana była dotąd w kosmicznie drogich projektorach SIM 2 Lumis 3D za...150 tys. złotych polskich ;). Dzięki temu pod względem stabilności, płynności, ostrości obrazu filmowego 3D może konkurować z bardzo drogimi maszynami high-end, chociaż oczywiście ma znacznie słabszy kontrast i realizm obrazu.

Pozdrawiam.
 

McWolf

New member
Zignoruj totalnie wywod kolegi Alkor, rozpisal sie niepotrzebnie, a tylko otarl o sedno problemu.
Twoj problem zniknie jak reka odjal, kiedy zalozysz dobre okulary 3d dlp-link.
Sainsonic 144 Hz to nie byl dobry wybor.
Okulary, ktore poprawnie wspolpracuja z BenQ w1070 i calkowicie blokuja ta czerwien, w kolejnosci od najlepszych do najgorszych(na projektorze skalibrowanym w trybie 3d).

Benq 5J.J7K25.001 (Zwane takze D3)
True Depth 3D DLP-link
Benq 5J.J3925.001
3DTV Corp DLP LINK
 

akanid

New member
Okulary, ktore poprawnie wspolpracuja z BenQ w1070 i calkowicie blokuja ta czerwien, w kolejnosci od najlepszych do najgorszych(na projektorze skalibrowanym w trybie 3d).

Benq 5J.J7K25.001 (Zwane takze D3)
True Depth 3D DLP-link
Benq 5J.J3925.001
3DTV Corp DLP LINK

No OK ja już mam wieszak, okulary i ekran a tylko na projo czekam. Jedno pytanie. Te okular benq 5J.J7K25.001 to przecież chyba starszy model w stosunku do 5J.J3925.001. Ja mam te drugie. Nowszy model chyba w teorii powinien lepiej byc dopasowany do W1070. Podkreślam, że nie jestem pewien czy to nowszy model ale tak mi się wydaje. Projo powinno być we wtorek wiec sie łokaże :)
 

McWolf

New member
Tak, 5J.J7K25.001 to starszy, jednak lepszy model.
Lepszy pod wzgledem jakosci obrazu, a gorszy bo dziala na wymienna baterie.
 

akanid

New member
A jeszcze pytanie z innej beczki nieco. Może ktoś zmierzyć jaką długość ma kabel zasilający projektor co jest w zestawie? Takiej informacji nie mogę nigdzie znaleźć a byłaby bardzo pomocna przy planowaniu jak pobiec z kablami po pokoju.

z góry dziękuję
akanid
 

przypal

New member
Witam

Odkopuję trochę temat. Proszę napiszcie które okulary aktualnie są najlepsze do W1070 i gdzie je można kupić, bo niestety ani starego modelu Benq ani Truedepth nie można w Polsce kupić. Z góry dzięki za odp.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Tak, jestem zadowolony.
Jednak jak wiekszosc uzytkownikow Optomy serii HD odsylalem w ramach gwarancji celem wymiany optyki (problemy z ostroscia obrazu).
Wczesniej mialem starszego brata - model HD65 (ktorego de facto wciaz mam na sprzedaz :) ), rowniez bylem, jestem zadowolony.
Fotek z projekcji zadnych nie wrzucalem, gdyz mozna ich wiele znalezc na zagranicznych forach.
Pozdrawiam.
 
Do góry