Bękarty wojny

Status
Zamknięty.

dnc

Moderator
VIP
bekartywojny 021.jpg



bekartywojny 022.jpg


Platforma multimedialna klasy PC:
CPU: AMD Athlon 64 X2 5200
RAM: 4GB
GPU: Asus 9600GSO (DVI-HDMI HDCP)
Napęd BD: LiteOn DH-4O1S
System: Windows XP SP3
Program odtwarzający: Cyberlink Power DVD 10
DSP: Yamaha RX-V650 (SPDIF)
TV: Panasonic 42PV60 (włączony tryb kinowy)

Film
Video: MPEG4 AVC HD 1080p,
Audio: DTSHDM ENG 5.1, DTS 5.1 PL I inne
Napisy: PL i inne
Menu filmu: ENG

Materiały dodatkowe
Video: MPEG4 AVC HD, MPEG2 SD
Audio: DTSHDM 5.1, DTS 5.1, DD 2.0
Napisy: PL i inne

Czas trwania: 153 min.
Format obraz: 2.40.

Zawartość opakowania: płyta BD.
Zawartość płyty: film właściwy (HD), zza kulis (HD+SD), film propagandowy „Duma narodów” (HD), galeria plakatów (HD), trailery do filmu (HD).
Produkcja: Universal 2009

Płyta dostarczona dzięki uprzejmości sklepu



Recenzja:

Gdyby mi ktoś powiedział: ”To film przewrotny”, nie uwierzyłbym. A jednak.
II Wojna Światowa, Francja. Doświadczony oficer SS Hans Landa prowadzi śledztwa w sprawie zniknięć żydów francuskich. Wie, że te zniknięcia są tylko fasadą, za którą kryje się gigantyczna ilość ludzi dobrej woli, którzy im pomagają. Jego doświadczenie, przewrotność, ogromna wiedza z zakresu psychologii ludzkich zachowań, znajomość języków, czynią go niezniszczalnym i skutecznym śledczym. Wszystkie jego akcje kończą się powodzeniem. Żydzi giną, a ich obrońcy ze łzami w oczach nie są w stanie nic zrobić by temu zapobiec. Tymczasem w innym miejscu Francji ląduje grupa amerykańskich żydów – młodych mężczyzn, którzy są żądni krwi. Komando chce zabijać, katować, być takimi jakimi są faszystowscy żołnierze. Okrucieństwo nie zna granic. Po obu stronach trupy ścielą się gęsto.
„Bękarty wojny” to typowy film Tarantino. Mnóstwo dialogów. Mnóstwo okrucieństwa. Ani grama seksu, choć zmysłowości i erotyzmu co niemiara. Cała akcja została zmyślona i tylko kilka postaci jest prawdziwych, to ogląda się go jak paradokument. Zwarta szybka akcja, okraszona gigantyczną ilością dialogów sprawia, że ten bardzo długi film nie nuży się. Postacie są grane tak autentycznie, że ma się wrażenie realizmu sytuacji. Nie przypadkiem Christoph Waltz został wyróżniony Oskarem za rolę drugoplanową, a scenariusz filmu otrzymał nominację. Doskonale i zagrany i wyreżyserowany film robi wrażenie. Co ważne, każde kolejne oglądnięcie czyni go jeszcze ciekawszym. Ma się wrażenie, że dopracowanie szczegółów scenariusza, realizm postaci i miejsc jest nieprzypadkowy.
Jednym słowem. Rewelacja. Tego filmu nie należy przeoczyć. Zaś fanów Quertina Tarantino nie muszę zachęcać do jego oglądnięcia.

Podsumowanie:

Edycja BD tego filmu została przygotowana bardzo starannie. Prócz długiego i bardzo ciekawego filmu mamy do dyspozycji mnóstwo dodatków. Na uwagę zwraca film propagandowy „Duma Narodów”, który był elementem całego scenariusza "Bękartów...". Choć wiele materiałów było nakręconych w rozdzielczości SD, to je także warto zobaczyć. Są doskonale przygotowane. Robią wrażenie zarówno realistyczny „Jak powstaje Duma Narodów”, jak i „Z RodemTaylorem przy kuflu piwa”. Można też zobaczyć jak w wielu krajach reklamowano film. Jakie plakaty powstały.
Jestem pod wrażeniem pracy, jaką włożyli producenci filmu w tę płytę. Jest dopracowana. Ostatnie produkcję troszkę mnie zawodziły. Brakowało mi właśnie tych dodatków. Albo ich nie było w ogóle, albo były nie przetłumaczone, albo jeszcze coś innego. Tutaj jest wszystko na miejscu, tak jak ma być.
Robi wrażenie także jakość obrazu i dźwięku. Zarówno obraz – czytelny, ostry, szczegółowy, jak i dźwięk – zwłaszcza w scenach dynamicznych – jest dopełnieniem całości.
Mógłbym jeszcze pisać wiele o nim, ale w zasadzie więcej nie trzeba. Ten film warto zobaczyć. Bo tak się robi nowoczesne, dynamiczne, niesamowicie nakręcone filmy, choć opowiadają o czasach, które nie przeszły pozytywnie do historii. Może właśnie dlatego, że kręcił go Amerykanin, nie są one obciążone martyrologią, nie obwiniają one nikogo, nie są patetyczne i nudne. Choć istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie na takich filmach młodzi ludzie będą czerpać wiedzę o XX wieku. Mam nadzieję, że potraktują to tylko jako film. Jako pewną wizję autora. Bez angażowania w to prawdy historycznej. Bo chyba nie w tym jest rzecz.

Moja ocena:
Ogólna wydania: 9/10
Jakość obrazu: 9/10
Jakość dźwięku: 9/10

Wzorzec ocen (oceny końcowe nie sumują się, ani nie jest to średnia):
10 – perfekcyjny
9 – idealny
8-7 – bardzo dobry
6-5 – dobry
4-3 – dostateczny
2-1 – poprawny
0 – tragedia

bekartywojny 001.jpg


bekartywojny 002.jpg


bekartywojny 005.jpg


bekartywojny 007.jpg


bekartywojny 008.jpg


bekartywojny 011.jpg


bekartywojny 015.jpg


bekartywojny 017.jpg


bekartywojny 020.jpg
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry