Basy - Czy to normalne?

blaqpoet

New member
Zauwarzyłem u siebie dziwną rzecz tzn. Na niektórych piosenkach sobwoofer nie wydaje prawie basów a głośniki basowe w kolumnach wtedy wydają. Czy to normalne bo na większości piosenek mam piękny głęboki bas a na niktórych ledwo słychać jak podejde do soba. Zauwarzyłem to po zmianie amplitunera wcześniej nie wiem czy to było bo na starej wieży chodził tylko 2 dni. Sobwofer stoi w rogu i tam uzyskuje najlepszy bas.
 

zeberko

New member
Z niskim basem (tak poniżej 40Hz) nie jest prosta sprawa, są miejsca w pokoju, w, którym basu nie słychać, a w innych jest bardzo głośny.
Kąt pokoju wpływa, że bas jest mocno podbity (głośniejszy, o około 6dB), ale o mniejszej jakości (bardziej rozlazły)
Inna sprawa to jak dokonany podział między subwooferam, a frontami. Jeśli cięcie jest nisko (np. 40Hz) to czasem materiał muzyczny jest pozbawiony tych częstotliwości i sub milczy, a grają kolumny główne.
Inny problem, że pewne częstotliwości mogą być grane przez suba i frony w pewnej przeciw fazie, a inne się wzmacniać i jest potrzebna dokładna korekcja (płynna) fazy lub takie ustawienie suba (brak płynnej regulacji) w pokoju by w miejscu odsłuchu grało nam jak się "patrzy".
To tylko wierzchołek tzw. góry lodowej jakim jest problem dobrego ustawienia subwoowera w systemie audio.
 

blaqpoet

New member
dzięki wszystko zrozumiałem :) Najbardziej jestem zadowolony z tego że go ustawiłem w rogu bo długo szukałem miejsca (był słaby bas)
 
Do góry