Bass-reflex - tył czy przód - fakty i mity.

D

Deleted member 141725

Guest
Część
Wątek był poruszany w wielu tematach, jednak często przerywany dlatego zakładam osobny temat.
Czy kolumny lepiej aby miały bass-reflex z tyłu czy z przodu. Jak z tyłu to czy najczęściej podawana odległość od ściany ok 40-50cm jest prawdą. Może ktoś ma kolumny i stoją np bezpośrednio przy ścianie?
Dyskusje poruszam, gdyż jak większość z nas musi iść na pewne kompromisy. U mnie brak możliwości postawienia kolumn głośnikowych czy standów. Dlatego moje Dali Concept 2 wiszą na uchwytach, ale bardzo stabilnych. Moje głośniki mają bass-reflex z przodu. Szukam nowych głośników z większym bassem - a takich najwięcej jest z bass-reflexem z tyłu. Czy jak postawie je na uchwytach i średnio tylna płyta kolumny będzie ok 8-10cm od ściany to nie zapanuje nad bassem? Pokój ok 20m2
Nie oczekuję odpowiedzi typu kup podłogowe czy znajdź miejsce na standy - niestety nie mam takiej opcji chociaż wiem, że to by było najlepsze rozwiązanie.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Bliskość ściany podbija bas, twardość ściany też i teraz odwieczne pytanie czy producent wziął to pod uwagę przy projektowaniu kolumny. Z doświadczenia wiem, że niektórzy tak robią zwłaszcza z podstawkowcami i dlatego decydują się na tylny bassreflex.
 
D

Deleted member 141725

Guest
Już w podobnej cenie są Monitor Audio BX2 z większym głośnikiem bassowym i wydaje mi się, aczkolwiek i jednych i drugich nie słyszałem, że maja większy bass. Myślę jednak, że do mojej powierzchni chyba muszę jednak zastosować subwoofer aby bass był słyszalny :(
 

pkomp

New member
a do tego jeśli głośnik sporo pompuje to i powiew z bassrefleksu jest spory - blisko ściany może to stać się słyszalne
 
D

Deleted member 141725

Guest
Pożyczyłem na weekend za kaucją BX2. Powiem, że z bassem jest lepiej niż w Concept 2 (przynajmniej w moim pomieszczeniu z CA) Niby głośniki mniejsze, a bardziej dynamiczne. Myślę czy szukać dalej czy nabyć BX2 czy może jednak Concept 2 + sub (myślę nad JAMO SUB210)?
 
D

Deleted member 141725

Guest
wiem i chciałbym... ale mam ok 1000zł więc albo zadowolę się BX2 albo jakiś tani sub otwarty.. :(
 
Do góry