Banany czy na golasa?

soplus

Active member
Bez reklam
Czy warto inwestować w końcówki bananowe czy lepiej podłączyć gołe kable do kolumn i wzmacniacza? Jakieś różnice w jakości dźwięku są zauważalne?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Banany to zabezpieczenie przed zwarciem, nierozstrzępiające się końcówki drucikówi możliwość szybkiego przełączania.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
"Gołe" końcówki dadzą lepszy kontakt z zaciskami niż banany. Poza tym powinny być zlutowane, wtedy nie będzie zwarcia i, co ważniejsze, miedź nie będzie się z czasem utleniać.
Banany to wygoda przy podłączaniu (nic mnie tak nie wkurza, jak wtykanie przewodów w wąziutkie terminale ampli Yamahy, które są jeszcze blisko siebie - do frontów mam banany (przynajmniej małe potworki nie rozwalają mi przewodów podczas zabawy za kolumnami)...
 

_spy_

New member
Czy różnice będą zauważalne, to zależy od klasy sprzętu i wyczulenia słuchacza.

Przy porządnym kablu głośnikowym - gołe, nie lutować, dobrze dokręcić.

Jeśli już koniecznie chcesz lutować, to lut nie może być jakościowo gorszy od kabla (np. z dodatkiem srebra) i trzeba zabezpieczyć granicę lutowania bo to miejsce gdzie kabel (żyły) łatwo się łamie.

Banany tylko dla wygody, jeśli zamierzasz często przełączać kable.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Lut nawet ze srebrem szybciej się utlenia niż miedź.


Srebro się nie utlenia (nie z tlenem z powietrza), a cynę należy silnie podgrzać, by wytworzyć tlenek cyny. To co powoduje "oksydację" srebra to siarka zawarta w powietrzu (w przypadku zanieczyszczonych obszarów) - siarka reaguje też z miedzią. Powleczenie miedzi srebrem praktycznie zapobiega jej utlenianiu.
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Najwięcej srebra to 4% w spoiwach lutowniczych. Spoiwo lutownicze nie jest dobrym rozwiązaniem na utlenianie czegokolwiek.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Jako że nie zamierzam przepinać kabli to dam sobie spokój z bananami na razie i w lepsze kable zainwestuję.
 

rafal735r

New member
"Gołe" końcówki dadzą lepszy kontakt z zaciskami niż banany. Poza tym powinny być zlutowane, wtedy nie będzie zwarcia i, co ważniejsze, miedź nie będzie się z czasem utleniać.
Producenci zawsze zalecaja aby wtykac gole przewody i ich nie izolowac zadną cyną, bo moze to pogorszyc brzmienie.
 
Do góry