Avr Hk255+CD Hd980

dasior10

New member
Witam jestem tu nowy,od jakiegos czasu obserwuje to forum i tak pomyslałem ze czas do Was dołączyć.
Ostatnie natknąłem sie na bardzo podobne pytanie w dziele INNE ale przy tym pytaniu było wiecej kłótni niz jasnych odpowiedzi.
Prosze napiszcie co ma lepsze przetworniki audio(chyba nazywa sie to DAC(jezeli sie mylę prosze o sprostowanie),dokładniej chodzi mi o dzwiek stereo)hk255 czy Hd980.Jezeli znacie nazwe zastosowanych tam przetwornikow to bardzo prosze o napisanie oraz ich parametrów.Dzieki za odpowiedzi
 

pkomp

New member
w AVR255 Burr Brown 24/192kHz
w HD980 Wolfson 24/384kHz (chociaż trafiłem też info że jest 24/176.4kHz)

to tyle co udało mi się namierzyć - dochodzi jeszcze kwestia jakości toru audio za przetwornikiem
dokładne oznaczenia musiałby ktoś podać otwierając sprzęt :)
 
Ostatnia edycja:

dasior10

New member
Dzieki za odzew,parametry widze ze napisałes ale teraz dopiero jestem"głupi"co to znaczy?napisz prosze ktory przetwornik bedzie lepszy do stereo?co to jest tor audio?widze ze sie znasz to wez mi to wytłumacz,dzieki
 

pkomp

New member
tego ci nie powiem - ten CD ma wbudowany DSP który robi jakieś zabiegi resamplując w górę - dla mnie to generalnie bez sensu - najlepiej jakby wypluwał dokładnie to co na CD - chyba że można ten system wyłączyć

który lepszy to niestety ci nie powiem bo zwyczajnie nie wiem co to za przetworniki - zero informacji w necie

masz ten sprzęt?
to podłącz CD cyfrowo do ampli i sprawdź w trybie direct/pure audio czy jak to się tam zowie jak gra
potem wyjdź z CD analogowo i w tym samym trybie sprawdź jak gra - najprostsze porównanie
 

Max78

New member
CD - sorki, ale ten nośnik nie zaszaleje jeśli chodzi o najwyższą jakość dźwięku.
SACD to coś innego - tam masz więcej informacji zakodowanych w strumieniu audio, który jest w 'mniejszym stopniu okrojony'.

Przetworniki w CD/ampli - tutaj zawsze była wojna, czy upsamling i sztuczne uzupełnianie ma sens, czy nie.
Wg mnie - im mniej kombinowany sygnał, tym lepiej.
Lepiej (wg mnie), aby wydostać z płyty CD jak największy zakres informacji, która nie będzie zdegradowana w torze audio całego układu (odtwarzacz, ampli).
Tutaj dochodzimy do tego, że sam dźwięk na CD (w tym proces jego produkcji :D) ma duże znaczenie.

Przetworniki to przetworniki - mają wpływ, pytanie tylko co TY chcesz uzyskać z płytki CD? Można sztucznie różnistymi przetwornikami poprawiać czystość/brzmienie, ale IMO to próba stworzenia z niczego czegoś, czego faktycznie nie ma.

Poczytaj sobie troszkę tutaj CD MODS - modyfikacje odtwarzaczy CD
Może znajdziesz nieco info w temacie przetworników i sensu ich montażu, jak i dalej zakupu sprzętu z takimi (drogimi) układami :)
 

dasior10

New member
Dzieki za zaangazowanie w temat.
Do "pkomp"-a prosze wytłumacz mi jasniej jak mam to sprawdzic bo za bardzo tego nie rozumiem( podłącz CD cyfrowo do ampli i sprawdź w trybie direct/pure audio czy jak to się tam zowie jak gra
potem wyjdź z CD analogowo i w tym samym trybie sprawdź jak gra - najprostsze porównanie)czy w hd980 jest taka funkcja direct/pure audio?
A czy HD980 odtwarza płyty SACD?
(PROSZE O WYROZUMIAŁOŚC)
 

pkomp

New member
no wiadomo max że SACD ma więcej informacji ale to czy staje się użyteczna zależy od rodzaju muzyki...disco czy pop na tym nie skorzysta...klasyczna jak najbardziej
i tak wciąż 3/4 muzyki powstaje w 44.1kHz więc nie widzę sensu zabawy w SACD....dynamika 16 bit również wystarcza w zupełności zważywszy jak prasuje się obecne nagrania - ostatnia metallica bodajże i na 8 bitach zmieściłaby się w zupełności tak jest sprasowana...mam kilka płyt z poziomem średnim w okolicach -8dB i tego cholerstwa nie da się słuchać - po 20 minutach człowiek zmęczony jakby wiercił w ścianie 5 godzin...nawet cicho słuchając męczy taka muzyka
Zakres płyty CD wystarczy by mieć bardzo wysoką jakość nagrania o ile ktoś nie przesadzi z kompresją...druga kwestia i tak znaczna większość kolumn nie odtwarza za wiele powyżej 20kHz więc i plusy z wyższego pasma żadne


dasior

bierzesz jakąś porządnie zmasterowaną płytkę CD którą znasz lubisz i wiesz że gra super

1.podłączasz poprzez spdif CD do amplitunera - w amplitunerze wyłaczasz wszystkie cuda korzystając z dtrybu direct/pure audio (specjalny tryb do słuchania muzyki - nie wiem jak się w HK nazywa ale zapewne jest - zobacz w instrukcji w razie co)
słuchasz
2.podłączasz poprzez cinch analog CD do ampli i tak samo korzystasz z trybu direct/pure audio
słuchasz

jeśli CD ma możliwość wyłączenia wbudowanego DSP w trybie po analogu jak i po spdif to wyłączasz i jeszcze raz słuchasz

wybierasz ten tryb który ci najbardziej odpowiada :)
 

dasior10

New member
Znaczy dynamika z płyty CD to 8 lub 16bit,a z Płyty SACD 24bit czy tak mam to rozumieć?
Prosze napiszcie czy moj HD980 odtworzy wszystkie płyty SACD?
"Pkomp"nie wiem co to jest to direct/pure(moze jest to oznaczenie w innych markach)ale u siebie w instrukcji AVR HK255 znalazłem takie cos:
Cytuje
SURROUND OFF,DSP SURROUND OFF
te tryby pozwalaja na ominiecie bloku DSP i zaprezentowanie czystego sygnału stereo bez obróbki cyfrowej.Surround Off(Bypass)moze byc uzyty wyłącznie z analogowym sygnałem i zachowuje jego integralnosc posyłając go wprost do końcówki mocy.Zarządzanie basem(jako czesc procesu DSP)jest niedostepna w trybie Surround Off.DSP Surround Off pozwala na zadządzanie basem,ale wciąz omija blok procesora prezentując czyste stereo.
Czy o to chodzi?
W/g mnie to tryb SURROUND OFF moze byc uzyty tylko z sygnałem analogowym(znaczy kaseta magnetofonowa lub płyta gramofonowa)
a tryb DSP SURROUND OFF Z sygnałem cyfrowym (np.z płyty CD)
prosze o wyrozumiałośc za tak skomplikowane pytania
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
nie nie - płyta CD ma parametry 44.1kHz i 16 bit

technika cyfrowa podczas ściszania powoduje zmniejszenie rozdzielczości bitowej(dlatego lepsza jest regulacja analogowa głośności)
rozdzielczośc bitowa świadczy o zakresie dynamicznym - dla 16 bitów jest to 96dB dla 24 bitów juz 144dB (odstęp miedzy najcichszym a najgłośniejszym sygnałem)
źle zmasterowana i mocno skompresowana płyta potrafi miec ten zakres rzędu 40dB a to świadczy o tym że 8 bitów głebi by wystarczyło do zapisania tego dziadostwa którego nie da sie słuchac na żadnym poziomie głośności :D

aha w hk jest suround off - i dobrze dsp surround off poda ci czysty sygnał na końcówki mocy
 

neptun001

New member
Hej! Noszę się z zamiarem kupienia odtwarzacza CD, stawiam na harmana bo już mam ampli i tu pytanie czy przy obecnej konfiguracji, czyli avr255, kablach atlas hyper 2.0 i ma rx6 kupić hd980 czy doinwestować i kupić hd990? Będzie między nimi różnica w dźwięku? Może w ogóle zostawić temat i odtwarzać z panasonica bd80? Chcę wyciągnąć z tego ampli ile się da, jeśli nie zadowoli, przejdę na wzmaka stereo.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Styknie HD980 i podłączamy go po analogu kabelkiem 2RCA-2RCA.

kimber_tonic_rca.jpg
 

dasior10

New member
Wielkie dzieki za troche informacji napewno będą dla mnie przydatne.Mam jeszcze jedno pytanie o ktore pytałem wczesniej :gdyz nie moge znalezc tego w instrukcjach:
Czy HK Hd980 odtwarza płyty SACD(jedno i dwuwarstwowe oraz hybrydowe)
CZy na tych SACD jest zapisany dzwiek STEREO czy moze 5.1 POZDRAWIAM:eek:k:
 
Ostatnia edycja:

Bepeh

New member
o ile pamietam to sacd czyta 250 lub 49 ale to odtwarzacz dvd

zwroc uwage na philipsa 9600 oraz samsunga 8500/8900 jesli chodzi ci o dobre stereo... a masz przy okazji blue ray - jest test w ostatnim audio video lub audio...

nawet obydwa pasuja troche do HK, sam rozwazam dokupienie do HK355 wlasnie pod katem stereo ale przy okazji czegoś jeszcze na przyszłość
 

pkomp

New member
philips i samsung mają marne przetworniki - nie umywa sie to nawet do HK
w takim wypadku mozna kupic byle co byleby podłaczyć cyfrowo z ampli
 
Do góry