AVCHD PO OBRÓBCE - wrażenia

abcaa

New member
Witam
Jako że filmuję, i obrabiam filmy ale tylko te HDV, chciałem sprawdzić jak to jest naprawdę z tym avchd / wynik końcowy po obróbce / Nagrałem po 5min filmu kamerą sony 11 i canon100 obie na karty pamięci, ustawienia zbliżone do siebie. Obróbkę zrobiłem Pinnaclem 12.1 i UMF6+ z dodatkiem, wypaliłem płytkę BR, żadnych problemów nie było oprócz czasu renderowania, dłuższy od HDV. Moje zaskoczenie jest tylko jedno dlaczego wygląda to super jak kamera stoi w miejscu każdy ruch powoduje efekt zamazania albo skakania /ciężko to nazwać / myślałem że to wina renderu ale nie, włożyłem karty na których nagrywałem do PS3 , TV plazma fullhd i to samo. Nie ma tej płynności ruchu jak w HDV. Moje pytanie jest takie dlaczego? czy tak to ma wyglądać?
Mniejszy efekt zamazu i skakania był w kamerce sony/
 
Ostatnia edycja:

T_G

New member
ja generalnie filmuje canonem hf100 i to filmuje sztuki walki, nie zauwaylem tego efektu ale materialy montuje na premierze
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Ja też nic takiego nie zauważyłem.
Materiał wynikowy z plików AVCHD jest bardzo dobrej jakości. Żadnego zmazania ani skakania..... Kamera Canon HF100.

A w jakim trybie nagrywałeś?
 

Shinzon

New member
Miałem kamerę Sony CX-6 nagrywającą w AVCHD (sprzedałem i szukam coś nowszego). Generalnie muszę powiedzieć, że jakość filmów była bardzo dobra jak nie wykonywałem żadnych ruchów kamerą lub ruszałem nią bardzo, bardzo powoli. Szybszy ruch powodował, jakby to określić, efekt jak gdyby ktoś polał wodę na obiektyw. Brak ostrości i rozmazanie obrazu. Nagrywałem w najwyższym możliwym trybie jakości dla Sony CX-6 (o ile pamiętam 15mb/sec).

Poza tym bardzo kulała stabilizacja obrazu. Nie dało się nagrywać nic idąc nawet powoli bo efekt był jakby było trzęsienie ziemi i nie dało się tego oglądać. Podsumowując wydaje mi się, że technologia z jaką kamery Sony rejestrowały nagrania w formacie AVCHD w czasie kiedy wyszła Sony CX-6 była jeszcze niedopracowana. Bardzo jestem ciekawy jak wypadną najnowsze modele Sony HDR-XR520/500. Czekam z niecierpliwością na testy.

Z drugiej strony słyszałem, że np. Canon nie będzie kontynuował kamer HDV (model HV30). Czy zostanie zatem tylko format AVCHD dla kamer nieprofesjonalnych.

Trzeba przyznać, że od szukania nowej kamer to boli mnie już głowa. Co jedna to ma jakieś niedoskonałości. Myślałem ostatnio o kamerze HDV, ale z tego co wiem to nagrywają tylko na kasety, a z tym jest potem od pyty problemów, żeby to obrobić i przenieść na inny nośnik. Natomiast AVCHD z tą swoją kompresją też nie do końca mnie zachwyca (doświadczenia z Sony CX6).
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
abcaa napisał:
... ... każdy ruch powoduje efekt zamazania albo skakania /ciężko to nazwać / myślałem że to wina ... ...

AVCHD nie jest równy AVCHD.
Niektóre kamery, nie wiem jak Twoja pozwalają wybrać jakość AVCHD czyli jego przepływność. :p
Ja mam kamerę SONY i w zależnosci od przepływności jest ona mniej lub bardziej wrażliwa na tzw "szwenk" czyli szybki ruch poziomy kamery. Moja kamera m 4 różne ustawienia jakości (LP, Std, Normal HQ, +HQ)
Zobacz jak jest u Ciebie ;)

AVCHD, jest formatem amatoprskim, nie kręci się w nim produkcji filmowych kinowych, bywaja niechlubne wyjątki, jako kompresor uwypukla różne artefakty wynikajace z kompresji. Prawdziwą jakość HD uzyskasz na kamerze nieco droższej od 2400zł :)
 

abcaa

New member
Do GUcio

Mam kamery HDV / fx-1 i najnowszą 1000/ ale takich jaj jak z avchd w kamerkach które testowałem to nie widziałem. Jak wcześniej pisałem wszystko było ok. jak stałem w miejscu i się nie ruszałem, każdy ruch kamerą w lewo lub prawo powodował nie miły efekt przy pózniejszym oglądaniu tego, bolał wzrok!!. Co do jakości to jest ok. ale ten efekt "stroboskopu" czy jak się to nazywa. Chcę dokupić jakąś kamerkę na kartę i mam problem. A co do jakości którą nagrywałem, to był max w tych kamerach. / nie wyobrażam sobie aby nagrywać w gorszej jakości byłoby to bez sensu/

Pozdrawiam

A może ci co posiadają kamery na avchd nie przyznają się do do takich efektów które opisuję.....
 
Ostatnia edycja:

abcaa

New member
DO Shinzon

HDV jest bezproblemowy w obróbce czy czytałeś o tylu problemach co z AVCHD? bo ja nie. Zrobiłem sam nie wiem ile filmów na HDV i powiem tylko jedno żadnych problemów ale to żadnych, a jakość jest super. Kasetki DV przechowuję chyba od 10 lat / są w stanie idealnym / a dodatkowo przegrałem całe archiwum na płytki BR.

Pozdrawiam
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ja tu kiedys pisalem o stabilizacji mi tez sie nie podoba
a czy nagrywasz w 15 czy 9 nie ma znaczenia, a pisanie ze nagrywa sie zawsze w najlepszej tez, ogladajac na 40 calowym nie widac roznicy miedzy 15 a 9
ale jak Ty chodzisz z kamera w reku i chcesz dobre ujecie no to kiepsko to widze, co prawda w kamerkach innych lepiej to wychodzi np tym canon modelu na kasetki.
 

T_G

New member
"A może ci co posiadają kamery na avchd nie przyznają się do do takich efektów które opisuję....."

A dlaczego mieliby sie przyznac skoro opisywany przez Ciebie efekt nie wystepuje ? zeby Ci bylo razniej ?
 

abcaa

New member
T_G napisał:
"A może ci co posiadają kamery na avchd nie przyznają się do do takich efektów które opisuję....."

A dlaczego mieliby sie przyznac skoro opisywany przez Ciebie efekt nie wystepuje ? zeby Ci bylo razniej ?

Nie razniej tylko może im to nie przeszkadza?
 

abcaa

New member
ale jak Ty chodzisz z kamera w reku i chcesz dobre ujecie no to kiepsko to widze, co prawda w kamerkach innych lepiej to wychodzi np tym canon modelu na kasetki.[/quote]

Doświadczenie w filmowaniu to ja mam i nie chodzi o kręcenie podczas chodzenia bo to głupota do potęgi tylko ruch w lewo,prawo,góra,dół. podczas oczywista stania w miejscu.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
abcaa napisał:
Nie ma tej płynności ruchu jak w HDV. Moje pytanie jest takie dlaczego? czy tak to ma wyglądać?/

Czy twoje pierwsze kontakty z fx1 były idealne?
AVCHD wymaga mocniejszego komputera innych kodeków itp. Kamery cx11, HF100 choć są amatorskie wymagają troszkę obeznania. Z opisu wygląda, że coś źle robisz. Na początku wyłączyłbym „automatyczną wolną migawkę” funkcja ta jest domyślnie włączona w obydwu kamerach.

W dobrych warunkach oświetleniowych rozdzielczość obrazu powinna cię mile zaskoczyć.

Fx1
camcorder-testergebnisse_testbilder_testbild_iso_klein_2.jpg



fx1000
camcorder-testergebnisse_testbilder_testbild_iso_klein_86.jpg



HF100
camcorder-testergebnisse_testbilder_testbild_iso_klein_48.jpg
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Popieram !!!!
Trzeba poznać kamerę i wykorzystać jej możliwości.

Mam Canona HF100 i wiem o jakim "stroboskopie" piszą przedmówcy.
Ja tego nie mam i wcale niczego nie ukrywam.....
Cieszę się pięknym obrazem z tej kamery.
 

abcaa

New member
Do Slimak

Z fx nie miałem problemów jak i z programem do obróbki /wszystko odbyło się intuicyjnie/ bez próśb na forum jak i co zrobić wszystko było jasne. Z komputerem jest ok. 4 rdzenie i wiele innych potrzebnych do obróbki.
Ale to nie wina kompa ani programu do obróbki, jak wcześniej pisałem karty na których nagrywałem włożyłem do PS3, TV 42"plazma fhd i ten sam efekt jest co na wypalonej BR. Co do oświetlenia to jest jasne że bez lamp wieczorem to ani rusz a w dzień to rewelka. A więc co takiego zle zrobiłem nagrywając próbne nagrania na tych kamerach. Potrzebuję coś takiego w rezerwie mieć w kieszeni. Nie miałem na myśli obrażać nikogo mówiąc o zatajeniu przez urzytkowników o takzwanych zamazach. Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Już napisałem.

slimak napisał:
Na początku wyłączyłbym „automatyczną wolną migawkę” funkcja ta jest domyślnie włączona w obydwu kamerach.


Oczywiście są to tylko moje domysły na „odległość”.
 

matx

New member
Mam również kamerę AVCHD. Nie wiem za bardzo co masz na myśli pisząc o efekcie stroboskopu ale jeżeli odtwarzasz materiał na PS3 to może nie masz włączonej funkcji 50Hz (potrzebne w przypadku kamer PAL).
 

abcaa

New member
Teraz już wiem wszystko, kupiłem kartę Mark2 i bawiłem się kamerami 3 godziny, ustawienia i inne. Efekt zamazu minął ALE NIGDY NIE KUPIE KAMERY AVCHD zostaję przy HDV. Wszyscy posiadacze avchd przesiedli sie ze zwykłych kamer o piętro wyżej i myślą że z krowy zrobią słonia. Nikt przy zdrowych zmysłach posiadających HDV nie przejdzie na AVCHD / przynajmniej nie teraz, może za parę lat jak obraz będzie tak zwany miękki / BO jakość jest ok. ale wiele iinych spraw jwst do d..y. Panowie ci co kręcą wiedzą co znaczy obraz ostry i miękki.

Pozdrawiam
 

bankrootghost

New member
abcaa napisał:
Wszyscy posiadacze avchd przesiedli sie ze zwykłych kamer o piętro wyżej i myślą że z krowy zrobią słonia. Nikt przy zdrowych zmysłach posiadających HDV nie przejdzie na AVCHD / przynajmniej nie teraz, może za parę lat jak obraz będzie tak zwany miękki /

Nie za bardzo rozumiem, co chciałeś przekazać ogółowi w tej dość skomplikowanej formie gramatycznej.
Jedno jest pewne: zupełnie niepotrzebnie komplementujesz właścicieli kamer AVCHD - należy się cieszyć, że jesteś "przy zdrowych zmysłach" chociaż kultury Ci zdecydowanie brakuje ...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Abcaa, zupełnie nie wiem o czym piszesz.....Być może dlatego, że ja nie kręcę tylko filmuję....:D

Miałem kamerę HDV, mam kamerę AVCHD i powtarzam nie wiem o czym piszesz.
Nie wiem też o jakich "zwykłych" kamerach piszesz, bo jeżeli chodzi Ci np. o kamery miniDV to niejedna mogłaby Cię zaskoczyć jakością nagrań!!!

Ale serdecznie Cię pozdrawiam i życzę tylko udanych filmów i to niezależnie jaką kamerą rejestrowanych...
 
Do góry