auto-kalibracja w Sony STR-DN1030

color1

New member
Jakis czas temu kupilem owy amplituner i uzywam go z zestawem glosnikow 5.0 tzn. bez suba bo glosniki i tak daja po scianach, ale do rzeczy: jak napisane bylo w manualu przeprowadzilem autokalibracje z mikrofonem ktory byl w zestawie, mikrofon polozylem na oparciu kanapy czyli kilka cm. za moja glowa jak siedze. Po zakonczonej kalibracji zajrzalem w ustawione parametry i tu mam pytanie, czemu wszyskie parametry byly takie rozstrzelone ? Np. FL +8db FR -2db, tyly podobnie.
Skad sie biora takie ustawienia ? A moze mikrofon powinien byc umiejscowiony w innym miejscu ?
 

Yamato

New member
na te testy dziala akustyka pomieszczenia, ustawienie, odleglosc, materialy uzyte w pomieszczeniu, wiele roznych rzeczy, ktore wplywaja na odsluch, swoja droga moze to tez byc niedokladnosc tej autokalibracji :)
 

color1

New member
ale az taka niedokladnosc ? ostatecznie ustawilem wszystko (co wiedzialem) manualnie, odleglosci przy pomocy dalmierza laserowego i +/-db na ucho choc nie wiem czy wlasciwie... ale w takim razie po co w ogole ta autokalibracja skoro wyniki w ogole nie imaja sie rzeczywistosci ?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Faktycznie trochę te ustawienia ; auto; rozrzucone. W moim wprawdzie 1020 gdy ustawiałem auto kalibrację wyniki były zbliżone np. w odległości frontów wykazywało 20 cm. różnicy , a ; głośność; była na frontach 0.5 dB. Jak ustawiałeś auto miałeś ciszę w pokoju , czy na drodze mikrofon ampli nie miałeś jakiejś ; przeszkody; nie chodziłeś w czasie kalibracji? Wszystkie zakłucenia mogą mieć wpływ na końcowe wyniki.
 

color1

New member
pozamykalem okna, cisza calkowita, nic na drodze kolumn, drugie ustawienie zrobilem tak, ze usiadlem i sie troche obnizylem na kanapie a mikrofon polozylem na... glowie ;) - kalibracja podobnie od czapy. nie tyle odleglosci kolumn (bo te prawie byly ok, tez jakies 20 cm roznicy niz w rzeczywistosci) ale dziwne ustawienia jesli chodzi o podbicie /obnizenie db wzgledem lewo/prawo - a moze jakis feler jest z glosnikiem np. gra ciszej (moze mikrofon lepiej slyszy niz moje ucho) ? fazy sprawdzone...
aha, kanapa stoi plecami przy samej scianie, ale tez centralnie w pokoju i wzgledem sprzetu a/v

ostatecznie wyrownalem poziom frontow (lewo/prawo) i to samo z ustawieniem sr
 
Do góry