Auro-3D.

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak myślałem, że coś nie teges. Najważniejsze, że jesteśmy w domu. ;)
I jak pisałem, nieliczni opisują wstawki jak należy.
Napisz o wrażeniach.

Wrazenja powiem tak....

Gdy pierwszy raz uslyszalem Lichtmonda (auro) na swoim systemie to strasznie mi sie spodobalo, swietne przejscia tlo i scena. Super. Dlatego pisalem wczesniej ze to jest zapewne wizytowka auro.

Natomiast 4 czesc lichtmonda w atmosie powiem tak. Brak jest zaskoczenia. Jak dla mnie jest to ten sam poziom lub slabiej. Wogole nie slysze gory - atmosa, nie ma przejsc na gore. Wydaje mi sie ze caly dzwiek maja wycofany na tyl - tylnie i boczne glosniki caly czas pompuja. Skupili sie bardzo mocno na glebi ale nie wykorzystali dobrodziejstw atmosa.

Jednak smialo moge powiedziec ze Lichtmond o ile dla mnie jest wizytowka auro, tak do bycia wizytowka atmosa wiele mu brakuje. Nie ma szans do utworu Gravity (on chyba w dts:x jest) czy Storm (burzy).


Zalaczylem jeszcze raz Lichtmonda 2, kawalek Rainbow i niestety nie ma co porownywac. Nie wazne ze ampli wykrywa mi tylko 7.1 i upmixuje do atmosa. O wiele bardziej podoba mi sie ten kawalek aniezeli 4 plyta.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Rozumiem Kolego i przykro, że ulubiony format zawiódł. No cóż. Auro stworzono dla muzyki, więc... Poza tym, ja trochę inaczej do tego podchodzę.

No widzisz, Tobie niepodeszło wydawnictwo Atmosowe, a mnie Aurowe. Taki paradoks. Ale to z pewnością ze względu na inne kryteria oczekiwań. Ja nie nastawiam się na efekty (szeroko rozumiane) w muzyce, gdyż dla mnie efekty to przede wszystkim kino.
Ja czerpie przyjemność z samego słuchania muzyki. Jaka by ona nie była. I format nie ma tu żadnego znaczenia. Wszystkie płyty są świetnie zrealizowane. Ale mnie, z tych czterech wydawnictw pod względem zawartości muzycznej, najbardziej przypadło do gustu 2gie i właśnie 4rte.

Co do kolejnej płyty Lichtmond, to ukaże się ona za rok - zespół wydaje płyty w dwuletnich odstępach, na gwiazdkę. Pisząc o tym swego czasu, tylko zasugerowałem, że może będzie to wydawnictwo w DTS:X przez analogię, skoro był Atmos, Auro, to czas na następnego gracza. Jednak, jak kiedyś pisałem, zespół podpisał umowę o współpracy z Wilfriedem więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednak następna płyta zostanie wydana w Auro-3D.
 

RAF1977

Banned
No i dobrze, niech tak zostanie, bo auro3d najlepiej pasuje do tej muzyki.
A tak czekałem na płytę w tym roku.
Tak czułem że już się nie pojawi i zrobiłem sobie prezent z dwóch wydań 3 płytowych w 3d z narracją Davida Attenborough.

56408ce48a0d6065c7c7bf0f0f5d394e.jpg


Chyba nie tylko litchmond nie poradził sobie z atmosem...
Oglądam właśnie grę o tron remaster w Atmos i to jest porażka. Lepiej brzmi w adyssey dsx niż w Atmos.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Chciał nie chciał, muszę zabrać głos odnośnie postu http://www.hdtv.com.pl/forum/1432718-post1343.html, bo nie można tego tak zostawić.
Postanowiłem sprawdzić powyższą informację odnośnie stwierdzenia : „Added Dolby Atmos speaker support for Auro 3D 7.1 or 9.1 playback”.
Zdaje się, że coś jest nie halo.



Wbrew temu, co napisano w changelog, głośniki sufitowe Atmosa wcale nie odtwarzają Auro. Jak widać na fotce, są nieaktywne. Chociaż konfiguracja odtwarza Auro, lecz bez wspomnianych głośników. No i jest zagwozdka; o co chodzi? Poza tym jest to najnowszy i ostatni firmware dla X4400H (generalnie drugi w kolejności).

Lecz w kontekście powyższego, intrygujące są te dwa pliki aktualizacyjne, o których wcześniej pisałem. Przecież równie dobrze, można nimi zaktualizować urządzenie przez Sieć. Więc w tej sytuacji; jaki miały by one sens? Myślę, że są one tym samym, o czym mówi changelog tyle tylko, że do samodzielnego update, zamiast przez Sieć.
Co i tak nie zmienia faktu, że nie działa to tak, jak napisano.

Może któryś z Kolegów natknął się gdzieś w Sieci, na tematy z tym związane?

Poniżej całościowy changelog

changelog_AVRX4400H.txt
Last updated:- 20/11/2017
FW VER 5030-3074-8361-0134

**************************************************************
20.11.2017

Firmware vers: 5030-3074-8361-0134 (DZ17-108, AVR-X4400HBKE2)

1) Added Dolby Atmos speaker support for Auro 3D 7.1 or 9.1 playback
2) Bugfix for no sound from AirPlay after standby
3) Bugfix for TV sound grouping with Bitstream/Multi PCM
4) Other bugfixes and stability improvements

Filename:- DPMS_AVR-X4400HALL_LEGO_0007.zip
- heos_40.prod_1.430.160.zip
**************************************************************
**************************************************************
20.09.2017

Firmware vers: 5030-9261-7351-1124 (DZ17-065, AVR-X4400HBKE2)

1) When playing some ripped Audio CD´s via a USB stick, an "unsupported file
format" error can occur.
2) Added QQ Music for China.
3) Added Amazon music system for Japan, UK, Germany, France, Italy and
Spain.
4) Added HEOS Home Entertainment skill with your Amazon Alexa feature.
(Voice control for Amazon)

Filename:- DPMS_AVR-X4400HALL_LEGO_0006.zip
- heos_40.prod_1.421.153.zip
**************************************************************
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No to ładnie. Z niecierpliwością czekam na jakiegoś manuala.

"Dupsko" też ładnie wygląda - PreOut 15.2
 
Ostatnia edycja:

Gregmo

Member
Po cenie z Usa bardzo mozliwa cena na euro to 3999 jak bedzie ta z niemieckich stron 3499 to byloby super . No iciekawe jak rozwiąża kwestie auro i atmos w konfiguracji
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli ampli może odpalić maksymalnie 13.x, a podłączyć w sumie można 15.x - do ew. przełączania różnych konfiguracji.
Ciekawe jak sobie da radę w praktyce przy takim obłożeniu.


[youtube]Z1LLb5eB6ms[/youtube]
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dobre pytanie. To trafo, w kontekście wzmacniaczy, wygląda mizernie.

No i niestety, nie wykorzystano potencjału urządzenia. Aż się prosi, przy tej liczbie wzmacniaczy, aby zrealizować moją koncepcję, odnośnie połączenia Auro z Atmosem. A tak, nic się nie zmieni. W dalszym ciągu (dla ortodoksów), pozostaje opowiedzieć się za jednym z kodeków; albo Auro, albo Atmos, lub zdecydować się na jakąś „popapraną” konfigurację dla/do wszystkiego. Widać, nikogo to nie interesuje. Szkoda.
Tak więc, koncepcja splitera Kolegi @bomarek, wciąż żywa. Tyle tylko, że w tym przypadku, musiałby on obsługiwać większą ilość kanałów górnych/sufitowych. Ale to już zadanie dla Marka. ;-)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Bezkompromisowe podejście do tematu.
Rozwiązanie dla najbardziej wymagających, chcących i mających możliwości.
Czyli raczej nie na nasz rynek. ;)



Kolego @Gregmo, a może jednak? Idź na całość! ;)

Zasada działania/pracy splitera jest taka sama, jaką już wcześniej opracował Kolega @bomarek, a które to urządzenie z powodzeniem pracuje u niego od dłuższego czasu.
I dzięki temu "patentowi", połączenie Auro z Atmosem jest jak najbardziej możliwym i stosunkowo prostym rozwiązaniem. I zdaje się, że jeszcze długo takim pozostanie. Jeśli nie jedynym.

Oczywiście, X8500H łączy oba kodeki,



ale to tylko namiastka (jak dla mnie) tego, czym być to powinno. I być może, niektórym to wystarczy. Lecz, tak czy inaczej, musi przybyć głośników na "górze".
Chociaż, wystarczy przemieścić głośniki RHL i RHR z tylnej ściany na boczne, a otrzymamy idealną konfigurację Auro. Przynajmniej dobre i tyle.
Swoją drogą ciekawe, jak Denon rozwiązał zagadnienie kalibracji. Wszak mamy podłączone 15 głośników, a wzmacniaczy jest 13. Któraś z pary, w zależności od konfiguracji i wyboru głośników, musi być przełączana. Bo oczywistym jest, że wszystkie (15 głośników) nie mogą pracować jednocześnie, w tym samym czasie.

A przy okazji. Dzięki uprzejmości Ryszarda, seniora wśród aurowców. :)



PS Był amplituner, jest wzmacniacz.
http://manuals.denon.com/AVCX8500H/EU/EN/index.php
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Duży plus za Alexe w amplitunerze, a nie dalej jak miesiąc temu o tym myślałem. Świetne posunięcie i jakby nie było mała rewolucja.

"Denon i Alexa
System wyposażono w funkcję Alexa Smart Home Skill for Entertainment Devices. Pozwala ona na wypowiadanie poleceń głosowych i swobodnie sterowanie różnorodnymi funkcjami, takimi jak włączanie/wyłączanie, regulacja głośności, wyciszanie, odtwarzanie muzyki/pauza, zewnętrzne przełączanie wejść i oraz obsługę streamingu. Funkcja Amazon Alexa będzie dostępna w wybranych krajach od wiosny 2018 roku"
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Pewnie zagadnienie splitera spowszedniało i nie budzi już takiego zainteresowania, gdyż zapewne nie jedna osoba oczekuje takiego systemowego rozwiązania ze strony producentów urządzeń, na co bym raczej nie liczył. Przykład X8500H na to wskazuje bo przecież sam dla siebie, może być spliterem. Więc trzeba sobie radzić samemu. Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku.

Dlatego też, postanowiłem raz jeszcze napisać w tym temacie, lecz w nieco innej formie. Co do zasady pracy samego splitera, to chyba wszystko zostało napisane i jest jasne, więc ograniczę się jedynie do graficznego przedstawienia jego zastosowania w konfiguracjach, co będzie znacznie czytelniejsze. I może ktoś z tego skorzysta.
Dla tych co chcą i mogą





A przy okazji.
Tematem, który chciałbym poruszyć, to możliwość odtwarzania Auro i Atmosa na jednej konfiguracji. Możliwość ta istnieje od dawna i nie jest to coś odkrywczego, lecz ja, dopiero teraz postanowiłem to przetestować. Chodzi o to, że w menu amplitunera należy wybrać przypisanie głośników jako górne przednie i górne tylne, ponieważ tylko ten wybór umożliwia odtwarzanie obu kodekom. I w tym momencie nie ma żadnego znaczenia, jak fizycznie rozlokujemy głośniki górne/sufitowe w przestrzeni. Może być to układ Auro, Atmos, czy Bóg wie co jeszcze, przyjdzie nam do głowy. Istotne jest tylko to, aby wybrać wspomniane wcześniej przypisanie głośników. I tyle.

No i właśnie tu, w moim przypadku, zaczynają się schody. Nie testowałem tego na wcześniejszym SR7010.Teraz mam X4400H. Nie wiedzieć czemu, problem na tym przypisaniu głośników ma Atmos.
Wiem, że takie przypisanie głośników stosuje Kolega @RAF1977 na swoim SR7010, na układzie głośników Auro, i nie zaobserwował żadnych, niepokojących zjawisk. A jak to wygląda u mnie?

Odtwarzając ścieżki Auro, czy to przez swój kodek, czy upmiksując je przez DTS HD+Dolby Surround, czy nawet upmiksując ścieżkę Atmos przez kodek Auro, wszystkie one brzmią rewelacyjnie. Tzn. nie ma różnicy w odbiorze, po przełączaniu się między nimi. Wszystkie „brzmią tak samo”.
Natomiast odtwarzając ścieżkę Atmos, przez swój kodek, brzmi ona… słabo. Tzn. dźwięk staje się cichszy, „sprany” z jakości, brakuje tej „soczystości”, którą ma na swojej konfiguracji. Naprawdę, nie wiem, co o tym sądzić.
Trzeba będzie bliżej się temu przyjrzeć.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
A jak masz ustawione dynamic EQ I dynamic Volume?
Ja zauważyłem, że najlepiej działają, jak oba są włączone i u mnie sporo poprawią właśnie cały surround I centralny.
Dynamic EQ mam włączony i korekta -5db.
Dynamic Volume włączone na "light".
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No właśnie. Chodzi o to, że ta różnica występuje od razu po kalibracji, na czystych ustawieniach i w tym jednym przypadku. A nie sztuką jest późniejsze kręcenie, bo przecież odbija się to automatycznie na pozostałych kodekach.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tylko do atmosa powinienes zalaczyc dwie powyzsze funkcje. U mnie tez mam je wlaczone tak jak kolega wyzej.

Nie wiedziec czemu ale czy to atomic blonde czy Bourne to DTS: x. O wiele bardziej mi sie podoba niz atmos.

Dziwne ze nikt nie skomentowal nowego procesora od Marantza w 13.2 jako alternatywa dla denona x8500 :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry