Audio w HD

BitTornado

New member
Jak to jest z tymi formatami audio na bluRay albo hddvd,naprzyklad jesli zakupie bluray player i niemam zadnego wzmacniacza audio czyli kina domowego, mam tylko tv plazmowy i podlaczam do niego Bluray jak on mi odtworzy scieszke dzwiekowa naprzyklad DTS HD albo Dolby true hd jako Stero ?
 

blejdd

New member
odpowiedz wydaje się być prosta... Nie odtworzy. zadając pytanie sam sobie juz na nie odpowiedziales. Ja osobiscie nie wyobrazam sobie formatu DTS puscic na 2 lub 1 glosnik w tv w formacie DTS... zreszta ? jaki to mialoby sens :p po to sie odtwarza w DTS,DD, zeby plynnie rozdzielalo na 5.1 i w góre przy znakomitym rozlozeniu barw dzwieku w satelity itd.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Otrzymasz w głośnikach od tv zwykły dźwięk stereo.
 

Szemot

New member
No ale to też tylko w wypadku jest nasz odtwarzacz ma dekoder DTS-HD a niekoniecznie musi miec. tak samo jak dzis kupisz odtwarzacz DVD za 300zł i podłączysz do TV ogladajac jakis film w normalnym DTS i dzwiek bedzie milczał bo sprzetowo nie dekoduje DTSu wtedy jedynym wyjsciem to przesłanie sygnału do amplitunera zeby sam zdekodował.

Jednak mam 2 pytania do speców:
1. Co jesli mamy odtwarzacz stacjonarny Blue-Ray/HDDVD z dekoderem DTS-HD i podłacze go po analogowym wyjsciu 5.1 do amplitunera który standartowo moze odtworzyc zwykły DTS. Czy wtedy jakośc dziwku bede miał lepsza niż jakby ten film był w DTS i analogowo wysłany do maplitunera ??

2. Czy jesli mamy odtwarzacz stacjonarny Blue-Ray/HDDVD z dekoderem DTS-HD i podłacze go cyfrowo zeby amplituner go zdekodował ale ma tylko dekoder DTS. to dzwiek bedzie obnizony do DTS czy wogóle nic sie nie odwtorzy ??
 

polariscon

New member
Szemot napisał:
Jednak mam 2 pytania do speców:
1. Co jesli mamy odtwarzacz stacjonarny Blue-Ray/HDDVD z dekoderem DTS-HD i podłacze go po analogowym wyjsciu 5.1 do amplitunera który standartowo moze odtworzyc zwykły DTS. Czy wtedy jakośc dziwku bede miał lepsza niż jakby ten film był w DTS i analogowo wysłany do maplitunera ??

2. Czy jesli mamy odtwarzacz stacjonarny Blue-Ray/HDDVD z dekoderem DTS-HD i podłacze go cyfrowo zeby amplituner go zdekodował ale ma tylko dekoder DTS. to dzwiek bedzie obnizony do DTS czy wogóle nic sie nie odwtorzy ??

AD.1.
A więc tak jeśli odtwarzacz posiada możliwośc zdekodowania sygnału audio HD typu DD TRUEHD czy też DTS-HD należy go podłączyc analogowo do odpowiednich gniazd w amplitunerze. Następnie amplituner ustawiamy w tryb Multichannel (ONKYO) i powinniśmy usłyszec w głośnikach dźwięk HD.
Różnica jest słyszalna bardzo.

AD.2.
Połączenie cyfrowe odtwarzacza HD z amplitunerem w celu transmisji (niezdekodowanego) dźwięku odbywa się wyłącznie poprzez łącze HDMI 1.2 i wyższe (coax i toslink odpada ze względu na zbyt małą przepustowośc i brak CP). Także jeśli twój ampli nie posiada HDMI 1.2 to niemożliwe jest takie podłączenie. Po toslinku otrzymasz tylko dźwięk stereo.
 

lepp

New member
Bez reklam
Ja się właśnie zastanawiam czy warto podpiąć analogowo Blu reya do ampli. Mam w tym miejscu wpięte SACD, co prawda płyt mam tylko kilkanaście. Czy naprawdę warto? Moze jakieś "rozdwajacze" kupić i nie rezygnować ani z jednego ani z drugiego.
 

avidya

New member
A może ktoś przytoczyć róznice techniczne między dźwiękiem Dolby Digital (ew. DTS) a DTS HD i innymi ściezkami dźwięku HD? Podobno są ogromne, a dla mnie ogromna różnica to już pro logic (ew. stereo 2 czy 6 kanałowe) a DD właśnie.
pzdr, a.
 

Szemot

New member
polariscon napisał:
AD.1.
A więc tak jeśli odtwarzacz posiada możliwośc zdekodowania sygnału audio HD typu DD TRUEHD czy też DTS-HD należy go podłączyc analogowo do odpowiednich gniazd w amplitunerze. Następnie amplituner ustawiamy w tryb Multichannel (ONKYO) i powinniśmy usłyszec w głośnikach dźwięk HD.
Różnica jest słyszalna bardzo.

AD.2.
Połączenie cyfrowe odtwarzacza HD z amplitunerem w celu transmisji (niezdekodowanego) dźwięku odbywa się wyłącznie poprzez łącze HDMI 1.2 i wyższe (coax i toslink odpada ze względu na zbyt małą przepustowośc i brak CP). Także jeśli twój ampli nie posiada HDMI 1.2 to niemożliwe jest takie podłączenie. Po toslinku otrzymasz tylko dźwięk stereo.

Ad1. ale nie wyjasniles czy moge da podlaczyc do zwyklego amplitunera nie HD i miec dobry dzwiek.

ad.2 jesli serio tak jest to tylko przez konsumpcjonizm zeby kupowac nowy sprzet. przeciez to jakas bzdura. Toslink ma toretyczne przepustowosc 1Tb/s a jedynymi ograniczeniami sa przejsciowki koncowki itp alenawet z nimi ma wieksza predkosc niz HDMI

avidya napisał:
A może ktoś przytoczyć róznice techniczne między dźwiękiem Dolby Digital (ew. DTS) a DTS HD i innymi ściezkami dźwięku HD? Podobno są ogromne, a dla mnie ogromna różnica to już pro logic (ew. stereo 2 czy 6 kanałowe) a DD właśnie.
pzdr, a.

jesli chodzi o DTS to mozesz poczytac na DTS.com chyba ze po angielsku kipesko czytasz to głównie bitrate. Standartowy DTS ma 680-780Kb/s przepustowosci. DTS HD ma 1/5Mb wzwyz. Co wiecej moze (ale nie musi) miec 7.1 dyskretnych kanałów (w DTS jest to maxymalnie 6.1 przy DTS-ES Descrete). W najlepszym rodzaju DTS Master Audio masz 7.1 kazdy kanał próbkowany 96/24bity o przepustowosci wszystko 24Mb/s. Jesli chodzi o DTS 96/24 to nawet jesli to DTS5.1 96/24 to te 96/24 jest tylko w przednich dwóch kanalach a reszta kanalow jest normalna. Jelsi chodzi o DD Plus itp to pewnie analogicznie. Z ta róznica, ze podstawowe DD to maxymalnie 5.1 dyskretnych kanałów (a nie 6.1 jak w DTS) oraz przepustowosc maxymalnie 448Kb/s dlatego slychac miedzy innymi leszy dzwiek w DTS niz w DD bo jest mniejsza kompresja dzwieku. Nie mialem przyjemnosci slychac narazie zadnego dzwieku HD ale mam nadzieje uslyszen jak najszybciej :-]
 
Ostatnia edycja:

polariscon

New member
Szemot napisał:
Ad1. ale nie wyjasniles czy moge da podlaczyc do zwyklego amplitunera nie HD i miec dobry dzwiek.
Właśnie to zrobiłem. Jeśli chcesz mieć dobry dźwięk to zależy to także od amplitunera, kolumn, przetworników w playerze, okablowania itd.

Szemot napisał:
ad.2 jesli serio tak jest to tylko przez konsumpcjonizm zeby kupowac nowy sprzet. przeciez to jakas bzdura. Toslink ma toretyczne przepustowosc 1Tb/s a jedynymi ograniczeniami sa przejsciowki koncowki itp alenawet z nimi ma wieksza predkosc niz HDMI
O tutaj chyba się mylisz i to dosyć bardzo, max przepustowość łącza TOShiba-LINK to 125Mbit/s, 1Tb to bardzo duża przesada (owszem włókna światłowodowe mogą transmitować dane z prędkością do 40Gbit/s) ale TOSLINK to standard z 1983r. i co najważniejsze w tym wypadku nie obsługuje CP (Content Protection) wymaganego dla HD.
 

Szemot

New member
A co to jest to Content Protection ??

No i jesli nawet by to mialo 125 Mb/s to i tak jest to 5rotnie wiecej niz DTS Master Audio wiec nadal nie widze tu braku sensu optyka
 

Szemot

New member
aaa to sie odrazu mówi, ze chodzi o HDCP :p Swoja droga jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze czyli w tym przypadku kolejny raz o okradanie konsumentów.
 

krzychu125p

New member
przesyłanie dźwięku HD

witam.
Chciałbym się upewnić czy dobrze myślę i czym mam dobre informacje:
stoję przed wyborem kupna ampli z dekoderami dd i dts HD lub ampli bez dekoderów dźwięku HD ale posiadającego wejścia analogowe 7.1. (duża różnica w cenie)
Czy jeśli puszczę dźwięk HD zdekodowany z blue-ray na ampli z wejściami 7.1 to czy będzie to to samo jakbym puścił dźwięk (sygnał) HD nie zdekodowany na ampli który to zdekoduje ??
Bedzie różnica w jakości?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Może być, w zależności od klasy sprzętu dekodującego. Problem w tym, że obecnie dostępne odtwarzacze BD dekodują tylko w systemie 5.1.

ArtS :)
 

krzychu125p

New member
ArtS007 napisał:
Może być, w zależności od klasy sprzętu dekodującego. Problem w tym, że obecnie dostępne odtwarzacze BD dekodują tylko w systemie 5.1.

Mówię o przyszłości za 2,3,4 lata gdy BR znacznie potanieje i wejdzie więcej filmów z dźwiękiem HD tylko czy odtwarzacze będą miały te dekodery w standardzie (skoro teraz mają 5.1).
 
Do góry