ATMOS kiedy jest 7.1 a kiedy 5.1.2?

Status
Zamknięty.

deusexe

Member
Mam nietypowy problem, odkryłem ostatnio, że filmy z dźwiękiem Dolby ATMOS nie koniecznie muszą mieć kanał sufitowy, ale tylny. W amplitunerze mogę ustawić podczas odtwarzania filmu z ATMOSEM Speaker Layout: BACK albo HIGH. I tu jest problem, bo wzmacniacz sam nie wie jak jest zakodowany sygnał, co nie dziwi, bo nawet na kompie w MediaInfo mam:
"Great Wall" Rozmieszczenie kanałów : Object Based / Front: L C R, Side: L R, Back: L R, LFE
ale przy ustawieniu głośników na high działało idealnie - sprawdzone w scenie gdzie potworki biegały po "suficie". Ale skąd wiedzieć w którym filmie jak powinno się ustawić?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Mam nietypowy problem, odkryłem ostatnio, że filmy z dźwiękiem Dolby ATMOS nie koniecznie muszą mieć kanał sufitowy, ale tylny. W amplitunerze mogę ustawić podczas odtwarzania filmu z ATMOSEM Speaker Layout: BACK albo HIGH. I tu jest problem, bo wzmacniacz sam nie wie jak jest zakodowany sygnał, co nie dziwi, bo nawet na kompie w MediaInfo mam:
"Great Wall" Rozmieszczenie kanałów : Object Based / Front: L C R, Side: L R, Back: L R, LFE
ale przy ustawieniu głośników na high działało idealnie - sprawdzone w scenie gdzie potworki biegały po "suficie". Ale skąd wiedzieć w którym filmie jak powinno się ustawić?


Nie sluchaj tych pajacow wyzej. Nasmiewaja sie a sami nie wiedza co to atmos.

Atmos to sposob kodowania dzwieku - - tzw. zapis obiektu a nie sciezki dzwiekowej. Wiec defakto, film z atmosem moze byc z 1 glosnikiem a moze byc i 62 glosnikami.

To od ciebie zaleze jakie chcesz miec wypelnienje i w zaleznosci od wielkosci pomieszczenia gdzie i ile glosnikow chcesz miec.
Napewno duzo frajdy daja glosniki sufitowe, bo dodaja dzwiek z nowego kierunku. Wiec ja wole 5.1.2 aniezeli 7.1

Dlaczego w amplitunerze mozesz ustawic glosniki tylne albo gorne? Bo masz amplituner ze slabej polki. Kupilbys amplituner drozszy, do ktorego mozna podlaczyc wiecej glosnikow to bys podlaczyl i tylnie i gorne jednoczesnie.
 

DrWredman

Active member
Panowie spokojnie, hejter wam sie udzielił? :D

kolego deusexe,

Najpierw ustawiasz w amplitunerze swój system głośników, zgodnie ze schematem, który widzisz na ekranie. Potem robisz kalibrację systemu. I tyle.
Amplituner już sam sobie poradzi z poprawnym odtwarzaniem ścieżek audio.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Film z ATMOS to nic innego jak film z DOLBY TRUE HD. Różnica poleca na tym że w ścieżce true HD zaimplementowane są dodatkowe kanały, które amplituner w zależności od ilości podłączonych głośników sobie dekoduje. Jesli film z ATMOS odpalisz na amplitunerze ktory go nie obsługuje to wykryje on TRUE HD. Jeśli natomiast odpalisz film na ampli który obsługuje Atmos a ma konfigurację 5.1 lub 7.1 to wyświetli Ci zdekodowany dźwięk jako „ATMOS” lub „TRUE HD/ATMOS” ale finalnie będzie to True HD 5.1/7.1 w zależności od ilości podpiętych głośników. Może w tanich amplitunerach z 5 lub 7 końcówkami mocy jest inaczej i dają one możliwość podpięcia konfiguracji 7.1.2 i podczas odpalania filmu można sobie wybierać spośród 7.1 lub 5.1.2 (ponieważ amplituner ma tylko 7 końcówek). Armanig kiedyś coś wspominał o takim patencie w Onkyo RZ810 (chyba).
Napisz może jaki masz amplituner
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Film z ATMOS to nic innego jak film z DOLBY TRUE HD. Różnica poleca na tym że w ścieżce true HD zaimplementowane są dodatkowe kanały, które amplituner w zależności od ilości podłączonych głośników sobie dekoduje.


NIE


Jeśli natomiast odpalisz film na ampli który obsługuje Atmos a ma konfigurację 5.1 lub 7.1 to wyświetli Ci zdekodowany dźwięk jako „ATMOS” lub „TRUE HD/ATMOS” ale finalnie będzie to True HD 5.1/7.1 w zależności od ilości podpiętych głośników.


NIEKONIECZNIE, moze byc taki przypadek ale nie o to chodzi w atmosie.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
@lolo2
Sam jesteś pajac.

@deusexe ma atmosa w ampli bo ma onkyo rz800

Nie chce mi się już tego ciągnąc napiszę tak

do suur podłącz tylne głośniki

do high podłącz atmosy

w amplitunerze ustaw 5.1.2

ustaw typu high głośników

Resztę doczytaj w instrukcji***bo później takie cyrki się***pisze.
 

deusexe

Member
Dzięki @lolo2 ale 4k na amplituner to mało? :) RZ800 jest bardzo dobry i mam podłączone głośniki i kanał back i high, ale nie wiedziałem jak to działa, bo każdy film jest 8 kanałowy tylko w specyfikacji nie podają czy 7.1 czy 5.1.2 (pewnie lepiej jakby amplituner był 11 kanałowy... ) Z tego wynika, że w tych filmach jest zakodowany kanał i górny i tylny i można sobie wybrać.
A co do skonfigurowania to mam oczywiście jak kolega pisał skalibrowany od pierwszego podłączenia na system 5.1.2 ale na pilocie ONKYO jest taki magiczny przycisk "Q" i tam są ustawienia audio gdzie można szybko przestawić ten kanał na high albo back/
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Dzięki @lolo2 ale 4k na amplituner to mało? :) RZ800 jest bardzo dobry i mam podłączone głośniki i kanał back i high, ale nie wiedziałem jak to działa, bo każdy film jest 8 kanałowy tylko w specyfikacji nie podają czy 7.1 czy 5.1.2 (pewnie lepiej jakby amplituner był 11 kanałowy... ) Z tego wynika, że w tych filmach jest zakodowany kanał i górny i tylny i można sobie wybrać.
A co do skonfigurowania to mam oczywiście jak kolega pisał skalibrowany od pierwszego podłączenia na system 5.1.2 ale na pilocie ONKYO jest taki magiczny przycisk "Q" i tam są ustawienia audio gdzie można szybko przestawić ten kanał na high albo back/


Zeby to najprosciej wytlumaczyc ludziom nie obytym w algorytmie atmosa i zasady jego dzialania to zawsze trzeba powiedziec tak:

Atmos nie ma "sciezek dzwiekowych", nie ma ani 5.1.2 ani 7.1. Atmos to "atmos" masz nieskonczenie wiele sciezek dzwiekowych. Nie ma filmow w atmosie - - ilus tam kanalowych.


Za 4k to mozna prawie kupic Marantza 7010 i bedziesz mial 7.2.4 - - 13 glosnikow (w tym 2 na osobnych kanalach subwofery)
 

sypus

Member
bo każdy film jest 8 kanałowy tylko w specyfikacji nie podają czy 7.1 czy 5.1.2 (pewnie lepiej jakby amplituner był 11 kanałowy... ) Z tego wynika, że w tych filmach jest zakodowany kanał i górny i tylny i można sobie wybrać./
Jest albo 7.1, albo 7.1+atmos i możesz sobie wybrać konfigurację w drugim przypadku. W pierwszym masz tylko 7.1 bez atmosa.
 

deusexe

Member
Zeby to najprosciej wytlumaczyc ludziom nie obytym w algorytmie atmosa i zasady jego dzialania to zawsze trzeba powiedziec tak:

Atmos nie ma "sciezek dzwiekowych", nie ma ani 5.1.2 ani 7.1. Atmos to "atmos" masz nieskonczenie wiele sciezek dzwiekowych. Nie ma filmow w atmosie - - ilus tam kanalowych.
A to wszystko jasne.
Za 4k to mozna prawie kupic Marantza 7010 i bedziesz mial 7.2.4 - - 13 glosnikow (w tym 2 na osobnych kanalach subwofery)

Tak ale ja go kupowałem jakieś 4 lata temu...

PS. Nie podałem jaki mam model, bo myślałem że widać w stopce, ale widzę, że zniknęła...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Jest albo 7.1, albo 7.1+atmos i możesz sobie wybrać konfigurację w drugim przypadku. W pierwszym masz tylko 7.1 bez atmosa.

A 9.1? To juz atmos czy nie?

4ZCGYD5OJBv9WdcuRf8Sm2W-nVPbCAcsYvf5UIVSKXPLRKIUF4mkHQex75HTopuMsCTwg2e1kLf0WYoYnX_Ufbrqe-0sSS9RFTWbGeLorQyCLjQ0FtUMHKwZDn75wQSL9v4UQLS2AdfjhfXgllOzeH3tF5shvSN7oLI
 
Ostatnia edycja:

sypus

Member
A 9.1? To juz atmos czy nie?
Jak nie ma zakodowanych objektów atmos, to nie ważne ile będzie kanałów na dole - atmosa nie uzyskasz. Przecież nawet wyświetlacz informuje czy jest atmos, czy nie. Jak odpalisz film 7.1 to pokaże TrueHD, a jak ma obiekty zakodowane to pokazuje Dolby Atmos.


Chyba, że masz taki wypasiony ampli, że sam tworzy obiekty atmos, których nie ma na życzenie użytkownika :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zeby to najprosciej wytlumaczyc ludziom nie obytym w algorytmie atmosa i zasady jego dzialania to zawsze trzeba powiedziec tak:

Atmos nie ma "sciezek dzwiekowych", nie ma ani 5.1.2 ani 7.1. Atmos to "atmos" masz nieskonczenie wiele sciezek dzwiekowych. Nie ma filmow w atmosie - - ilus tam kanalowych.

No to przeciez piszę, że atmos to True HD ktory ma zaimplementowane dodatkowe kanały. O ile pamiętam moze ich być maksymalnie 128. ATMOS owszem jest oddzielnym formatem, ale działa wstecz z True HD, czyli de facto jest jego rozszerzeniem.
Odsyłam do literatury:

Dolby TrueHD vs Dolby Atmos - jaka jest różnica między nimi?
Za 4k to mozna prawie kupic Marantza 7010 i bedziesz mial 7.2.4 - - 13 glosnikow (w tym 2 na osobnych kanalach subwof ery)
Oj żeś się Lolo uczepił tego Marantza i wciskasz go każdemu na siłę. Armani przeszedł z Marantza na Onkyo, DrWredman tak samo, ja też uważam że w kinie domowym Marantz brzmi kluchowato. Owszem Marantz ma najlepszy stosunek ceny do wyposażenia i możliwosci, ale Dacia też ma najlepszy stosunek jakości ceny do tego co oferuje, co nie znaczy że jest najlepszym samochodem ;)
 

deusexe

Member
A jakie to ma znaczenie? Już mi lolo2 wszystko wyjaśnił. Ale jak bardzo chcesz wiedzieć to mam 10 w formacji 7.1.2 (2 górne z przodu pod sufitem).
 

deusexe

Member
Po co drążyć poczytaj sobie specyfikację TX-RZ800 ile ma kanałów, a ile można podłączyć i jak głośniki to co innego. Temat do zamknięcia.
 
Status
Zamknięty.
Do góry