ARC i znikające połączenie

TheTester

New member
ARC i CEC a znikające połączenie

Witam.
Na wstępie od razu zaznaczę, że nie jestem pewien które z dwóch urządzeń zawiniło tutaj...a nawet czy czasem oba na raz.

Mam połączone ze sobą Yamaha RX-V673 oraz Sony KDL-46EX500 poprzez HDMI z włączonym kanałem zwrotnym na dźwięk. Ta konfiguracja działała bez zarzutu przez nieco ponad 8 miesięcy. Żeby wyeliminować niepotrzebne zmienne - sprawdzałem połączenie na innych kablach.

Problem:
Po włączeniu TV pojawia się tradycyjny komunikat o Systemie Audio. Jednak po krótkiej chwili TV przestawia się na własne głośniki z komunikatem o błędzie komunikacji z Systemem Audio. Znika też wykrywanie stanu AVR, tzn. przestawienie w AVR na HDMI1, gdzie mam podłączone inne urządzenie, nie przełącza automatycznie TV, a tak było dotychczas. Muszę to zrobić poprzez TV.
Co ciekawe, czasem udaje się złapać połączenie TV<->AVR i wtedy działa dźwięk, a AVR jest widoczny w menu TV (jest taka opcja w TV gdzie można przejrzeć urządzenia wspierające ARC). Nie wiem jak i dlaczego. Wiem natomiast, że nie jest to powtarzalne i nie udało mi się znaleźć jakiejś zależności. Po wyłączeniu któregoś z urządzeń problem powraca.

Czy ma ktoś pomysł na to co może być nie tak? Lub jakieś dodatkowe sugestie odnośnie sprawdzenia?

Dodam, że próbowałem podłączać do innych wejść HDMI, na różnych kablach i nie łapało dźwięku, pomimo ręcznego wymuszenia w TV Systemu Audio (podkreślam, że opcjach TV AVR nie był widoczny). Odtwarzanie z innego urządzenia (HDMI1) działa poprawnie, tzn. jest widoczny normalnie obraz, a dźwięk jest na głośnikach.
Nie mam możliwości podpięcia AVR do innego TV (i vice versa).
 
Ostatnia edycja:

TheTester

New member
"Zresetuj" czyli miałbym przywrócić ustawienia domyślne (fabryczne)? Koszmar...Musiałbym spisać wszystkie ustawienia odnośnie obrazu w TV...Ale fakt jest to jakiś sposób na wyeliminowanie kolejnych zmiennych.

ARC jest przydatny, bo nie muszę skakać po pilotach jak chce się przełączyć z TV na HDMI1 i na odwrót. Nie mówiąc już o wspólnej głośności i zasilaniu.
 

TheTester

New member
Hm...chyba tak. Ale to by oznaczało, że znika mi zarówno ARC jak i CEC (bo chyba tak się to zwie).

Może i optyk pewniejszy, ale to kolejny kabel ;). Tak czy siak dzięki za sugestie. Na pewno ją rozważę, ale póki co chciałbym aby wspólne sterowania zadziałało.
 

TheTester

New member
Nie miałem jeszcze okazji spróbować resetu (choć pewnie dziś to zrobię), ale dodam jeszcze dwie ciekawostki:
1. Czasem jak zostawię wzmacniacz na aktywnym złączu od TV, to załapuje, ale ma od razu włączone wyciszenie dźwięku. Wtedy mogę ręcznie zmienić w TV na głośniki AVR i zazwyczaj załapuje choć dość często osiągam też efekt...
2. ...pogłosu. Grają jednocześnie głośniki TV i AVR...Czyli sygnał zwrotny jest i jednocześnie TV gra swoje.
 
Do góry