Aranżacja salonu AV, wybór ekranu do Optoma HD25e

zookid

New member
Trzeci tydzień jestem bez ekranu, bo mam problem na co się zdecydować i jak najlepiej zaaranżować pokój pod projekcję i kino domowe.
Zdjęcia poglądowe:
Z kanapy:

zookid-albums-salon-picture409-image2.jpg


Z miejsca na ekran:

zookid-albums-salon-picture410-image1.jpg


"Belka" przed którą będzie ekran:

zookid-albums-salon-picture411-image3.jpg


Odległość linii głośników od "belki":

zookid-albums-salon-picture412-image6.jpg


Informacje w cm:
Odległość od ściany do ściany(belki) : 525cm
Wysokość sufitu : 255cm
Odległość miedzy głośnikami : 280cm
Odległość do głośników : 350cm

Założyłem ze z tych 525cm odejdzie troche na projektor i ekran wiec odległość projekcji będzie wynosić ok 480cm
Według wyliczeń (Optoma HD25e Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size) minimum przy zoomie 1.0 to 120 cali, max przy 1.2 to 144cale.
Przy zoomie 1.1 ekran powinien mieć ok 132 cali i gain 0.9.

Przy wiekszym osoby siedządze na skrajnych bokach kanapy miałyby cześć obrazu zasłoniętego przez głośniki (sytuacja nieczęsta ale możliwa)

Pojawia sie kilka pytań:
1. Jaki ekran wybrać?
Wiadomo ze najlepiej w tym przypadku sprawdzi sie rozwijany z napinaczami za >4kzł, chociaż rozpatrywałem także opcje jakiegoś szybko rozkladanego ramowego.

2. Czy ekran powinien być jak najwiekszy i być jak najdalej czy moze zmniejszyć troche ilość cali i przesunąć go w stronę linii głośników?

3. Pewnie przydałaby sie dodatkowa adaptacja pomieszczenia ale kolorystyka scian raczej jest nie do ruszenia. Trochę pokombinuje z polepszeniem dźwieku (dodanie zasłon itp.)

4. Sugestie?

P.S. Pokój jest w wersji "roboczej" wiec niektóre meble mogą się zmenić - -szczególnie w okolicy schodów.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem powinieneś wybrać ekran rozwijany a nie ramowy bo nie masz gdzie go na stałe zamontować. Jeśli byś miał przed każdym seansem go składać a później rozkładać to po miesiącu takiej zabawy już by Cie szlak trafiał na samą myśl seansu kinowego. To ma Ci przyjemność sprawiać a nie odwrotnie.

Ekran zdecydowanie bliżej i dopasowany wielkością do przestrzeni pomiędzy kolumnami tak aby kolumny boczne nie wchodziły w światło powierzchni projekcyjnej. Oczywiście weź pod uwagę minimum te 2-3 osoby do seansu, a nie tylko Ciebie usadowionego na środku...;-) i dopasuj ekran aby też miały komfort z oglądania a nie, że 1/3 ekranu będzie im zasłaniała kolumna bo więcej nie będą z Tobą chciały oglądać... Komfort oglądania zapewnij w trakcie seansu min. tym 3 osobą..;-). A kolumny które by wchodziły i zasłaniały ekran wyglądały by po prostu słabo, tak jak byś na siłe je tam wcisnął i nie pomyślał że oprócz ekranu masz jeszcze na dostawkę głośniki. To ma wyglądać i działać profesjonalnie oraz sprawiać przyjemność Tobie jak i innym.

Zdecydowanie pomyśl po pierwsze o odcięciu dopływu promieni słonecznych z zewnątrz w 100% oraz pomyśl o zaciemnieniu salonu na ciemny kolor bo biały salon zabije Ci obraz pod względem nasycenia kolorów oraz głębi czerni (o tym to będziesz tylko mógł pomarzyć w Twoich aktualnych warunkach)..

No i ostatnie wyjście moim zdaniem najlepsze, które sprawi że będziesz się cieszył bardzo dobrym obrazem kinowym bez zaciemniania tj. zaczernienia salonu to kupno stałego ekranu jakim jest np. Magic screen. Ekran ten montuje np. na łańcuchach/lince itd. do haków i na czas seansu go zakładasz po seansie go zdejmujesz ale nie rozmontowujesz. Minus tego ekranu jest taki, że musisz mieć gdzie go w całości zdjąć i przechować. Ale odchodzą Ci problemy z kolorami oraz poziomem czerni w jasnym salonie...;-) Ekran ten produkują do 120"max. Drugi minus to cena bo musiałbyś się liczyć z kosztem ok. 5tyś...
 
Ostatnia edycja:

zookid

New member
Bipo:

Ramowy też mogę ściągać i gdzieś chować ;)

Teoretycznie mam miejsce na ekran jeśli miałby być ściagany - za schodami jest ok 15cm do ściany ale tak jak piszesz to kwestia komfortu i pytania czy jestem z niego w stanie zrezygnować ;)

Co do Magic Screen - dużo nad nim zachwytu pojedynczych osób ale jakoś mało konkretnych informacji i obiektywnych ocen. Cieżko powiedzieć czy się u mnie sprawdzi, bo nie wiadomo do końca jak porownywać jego parametry.


Eidt:
Tak sobie mierzę i widzę że jest jeszcze jedna opcja - ramowy/MS - o wielkości 110 cali (podobny miałem poprzednio przed przeprowadzką) zaraz za linią głośników.
Montaż na linkach - tak jak zaproponowałeś i od biedy nawet nie musiałbym go chować a jedynie opuszczać. W takim ustawieniu zasłaniałby mi wszyskie kable które wychodzą z tyłu wzmacniacza i innych urządzeń.
Przy takiej wielkości wysokość wynosiłaby ok 143cm z 3cm borderami i może ta sztuczna "ścianka" nie wyglądałaby tragicznie ;) (zawsze mogłbym go schować)
Do odlądania ekran bym podnosił na odpowiednią wysokość.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Powiem Ci, że w Twoim przypadku tak sobie myślę, że ten magic screen byłby idealny po tym co dopisałeś dlaczego tak uważam bo:
- masz jasny salon,
- nie musisz zaciemniać ścian
- masz możliwość zawieszenia takiego ekranu,
- po seansie chowasz go koło schodów i po kłopocie
- masz bardzo dobry obraz z nasyconymi kolorami oraz czerń

Do minusów bym zaliczył:
- cena,
- brak czarnej ramki w okół ekranu ale to zawszę można już samemu dorobić, z kilku kantówek które można obszyć czarnym matowym materiałem...;-)
Widziałem kilka razy obraz na tym ekranie i moim zdaniem jest to dobry pomysł szczególnie dla osób które mają nieprzystosowane pomieszczenia do kina domowego i nie są to strikte salki tzw.jaskinie. Bo do tych ostatnich zastosowałbym już zwykłe ekrany ramowe ewentualnie ekrany zwijane.
 

zookid

New member
Wcześniej miałem samodzielnie zrobiony ekran na płycie HDF - przy jasnych ścianach i białym suficie - i dobrze mi sie oglądało.
Miałem oczywiście zasłony które nie przepuszczały światła (powiedzmy ze 5% wchodziło bokami).
No i założenie było takie że filmy ogladam wieczorami (w lato późnymi)

MS to ciekawa opcja ale nie wiem czy warta swojej ceny. Mimo że produkt wydaje się być ciekawy to trochę zniechęca mnie sposób wypuszczenia go na rynek.
Brak wyszczególnienia konkretnych modeli, ich parametrów, różnic, cen.
Zdecydować na kupno można się praktycznie albo w ciemno albo po przejażdżce do Świdnicy, tudzież najbliższego szczęśliwca posiadającego taki ekran.
Oczywiście można zadzwonić do producenta ale nie wiem dlaczego zamiast produkować sie przy każdym kliencie na ten sam temat, nie może on umieścić więcej informacji na swojej stronie internetowej?
A co do rewolucyjnej techonologii to mam pewną teorię ale to już inny temat.

Aktualnie ściany i sufit mam szare, wcześniej miałem biały sufit i żółte ściany i też nie narzekałem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Prosta sprawa, rozwijany koniecznie z pasem rozbiegowym - naturalnie czarnym (min.50cm) - wylicz tak aby dół kończył się zaraz przy centralnym + standardowo czarne bordery po parę cm.
Nie martwiłbym się też specjalnie odbiciami (wiadomo, że idealnie nie będzie), ale w Twoim przypadku ekran nie będzie na styk przy ścianach.
Ramowy sobie w tym wypadku odpuść.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
No to jak się czujesz nie pewnie co do tego wynalazku jakim jest MS., to tak jak Ci napisałem wcześniej oraz Armanig kup sprawdzony ekran rozwijany dobrej firmy np. Adeo czy K.a.u.b.e.r itd. z bocznymi ramkami i po kłopocie..;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rozumiem, że masz na myśli już samo oglądanie?
110" z 3.8m, trochę mało. Ja mam 120" z 3.5m i jest w sam raz.
135" z 4.8m (moim zdaniem) chyba lepsze rozwiązanie.
Bipo ma 130" jak pamiętam z 4m.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Jesli masz na mysli odleglosc widza od ekranu to 110 z 3.5, chyba ze chcesz posadzic 4 osoby w rzedzie obok siebie, ale i tak lepiej je scisnac . Jezeli masz na mysli odleglosc od projektora, to lepiej przemysl najpierw odleglosc od widza.

Edit: sorry ale myslalem, ze zastanawiasz sie nad znalezieniem optymalnej pozycji dla widza, a najwyrazniej ta jest juz z gory ustalona. Dopiero teraz doczytalem poczatek i zobaczylem zdjecia. Czyli rozumiem ze kanapa jest 480cm od ekranu i tam ma pozostac? Jesli tak, to lipa pod kazdym wzgledem. Poza tym 135'" wydaje sie dac mniejszy FoV z 480 cm niz 110 z 350cm.
Moim zdaniem optymalnie byloby kanape przesunac do przodu, na te 350cm, przynajmniej na czas seansu, ekran 115-120", a projektor razem z tylnimi glosnikami surround powiesic z tylu.
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Rozumiem, że masz na myśli już samo oglądanie?
110" z 3.8m, trochę mało. Ja mam 120" z 3.5m i jest w sam raz.
135" z 4.8m (moim zdaniem) chyba lepsze rozwiązanie.
Bipo ma 130" jak pamiętam z 4m.

Armanig, jakiś czas temu pisałeś, że będziesz testował trzy ekrany. proszę podziel się swoją opinią, jeżeli to tych porównań doszło. Czy nadal użytkujesz Benq 1070?.Dzięki. Darek.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tylko co teraz będzie lepsze
- 110 cali z 3,8 metra
- 135 cali z 4,8 metra

Wszystko kwestia gustu, ja mam 130" z 3,8-4,0m.
Wg zaleceń THX:
-szerokość ekranu x 1,5 = odległość widza od ekranu
U mnie było wg. tego wzoru 4,5m bo w podstawie mam 3m, ale po pewnym czasie kanapa powędrowała do przodu od tylnej ściany bo już się przyzwyczaiłem do obrazu i był za mały..;-).:mrgreen:
 

zookid

New member
bubafat:
Pozycja projektora jest ustalona - maksymalnie z tyłu pokoju, mniej więcej nad głowami widzów.

Pytanie o to czy ekran dać pod "belke" czyli za drzwi czy przed drzwi tj. zaraz za linię głośników - co chyba uczynię.
A widz może sie przemieszać jeśli ma taką ochotę ;)

Z szerokością ekranu nie moge szaleć bo rozstawienie głośników mi je nieco ogranicza.

armanig:
Wiekszy akran ma tę wadę ze przy wiekszej ilości widzów moze pojawic sie problem zasłaniania ekranu przez kolumny (od biedy mozna je przesuwać)
 

zookid

New member
bubafat:
Dzięki za poświęcenie czasu i napisanie tak obszernej wiadomości, nie wiem czemu finalnie ją edytowałeś i usunąłeś.

Nie wiem też czemu odniosłeś wrażenie, że u mnie wszystko jest "na opak" i chaotycznie, bo cieżko mi sie z tym zgodzić.

Ustawienie głośników dla dobrego stereo jest dla mnie najważniejsze i na tym skupiłem sie na początku - stąd ograniczenie wielkości ekranu szerokością ich rozstawienia.
Żeby poprawić scenę, będą wędrować tył-przód, aż znajdę optymalną pozycje. I uważam że w moim przypadku to jedyna możliwa opcja.
Niestety nie mam dedykowanego pomieszczenia AV stąd dla optymalnego odsłuchu nie mogę kolumny postawić obok kuchennego blatu.
Są kompromisy, nie da sie tego uniknąć.

Niestety nie mam też profesjonalnych urządzeń pomiarowych żeby zrobić to najlepiej jak to możliwe ale słuch mi do tej pory wystarczał i wydaje mi się że się sprawdzał :)

Co do projektora to mam go już ponad rok więc "kilka" filmów zdążyłem już oglądnąć (wcześniej miałem benq w100)
Do optomy zrobiłem samodzielnie ekran do poprzedniego mieszkania i byłem zadowolony z efektu.

Teraz mam większe możliwości aranżacji - mniejszy ekran bliżej, albo wiekszy dalej - stąd wątek. Wydaje mi sie zasadne, że pytam o rade, właśnie żeby nie było byle jak.

Jeśli uważasz, że coś konkretnego mam spieprzonego to napisz, ja się zastanowię czy masz rację i czy mogę coś z tym zrobić.

Wydaje mi sie że nieco pobieżnie przeczytałeś wątek przed wyrażeniem opinii ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry