Antena do DVB-T

rembick

Member
Witam,

Bardzo fajnie, że powstał ten dział.
Mam takie pytanko. Jakiej anteny najlepiej użyć? Mieszkam 30km w linii prostej od Śremu. Normalnie korzystam z n, ale przydałby się Polsat. Są jakieś konkretne wymagania dotyczące anteny?
 

cyber78

Member
Bez reklam
Mam zamiar kupić antenę do DVB-T (w MM są za około 50zł, allegro 25zł - wiecie o jakie chodzi) - pytanie, czy będzie odbierała jak postawię ją w mieszkaniu (Wa-wa Ursynów)? Nie mam możliwości wystawienia na zewnątrz, a nie chcę wydać pieniędzy jeżeli będzie bezużyteczna.

Napiszcie jak wam odbiera sygnał na takich antenach.
EDIT: szczególnie mieszkańców Ursynowa proszę o informację.

A może rodzaj anteny nie ma znaczenia, i wystarczy zwykła pokojowa?
 
Ostatnia edycja:

Grzes2

New member
Przede wszystkim weź pod uwagę jedną kwestię - antena do DVB-T nie różni się niczym od tej do telewizji analogowej. Trzeba więc po prostu zastosować te same metody doboru.
 

a4tech

New member
Jest dokłanie tak jak pisze Kolega @Grzes2.
Specjalna antena do DVB-T to MIT !!!!! :???:
Taki Chłyt matetingowy ;)

Pozdro.
 

acton777

New member
Bez reklam
Antena DVBt to mit, ale zwrotnica to juz inna bajka.
Starsze "tną" częstotliwości (bo do tego zostały stworzone), na których jest nadawane DVBt.
 

Grzes2

New member
acton777 napisał:
Antena DVBt to mit, ale zwrotnica to juz inna bajka.
Starsze "tną" częstotliwości (bo do tego zostały stworzone), na których jest nadawane DVBt.

Nie siej bezpodstawnych wątpliwości. Wyraźnie napisałem, że zasady są te same. Antena (i cała instalacja) zawsze musiała być dostosowana pasma, w którym znajdują się kanały, które chcesz odbierać. Na potrzeby DVB-T nie zostały wydzielone żadne nowe częstotliwości i nic się tu nie zmieniło. Dla przykładu więc w Warszawie potrzebujesz anteny na IV pasmo i tyle.
 

comag

New member
polecam tą antenę z symetryzatorem , na chwilę obecną wszystkie DVB-T w polsce nadają w zakresie (21-60) .

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm


przy bardzo trudnych warunkach (słaby sygnał )
dokupić ten wzmacniacz
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-101_15db_ekranowany_B4007.htm
założyć w miejsce symetryzatora .

Opcja z wzmacniaczem niezbędny zasilacz
, polecam ten :
http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy_antenowych_zs_12v_100ma_z_regulacja_D0015.htm
 
Ostatnia edycja:

cyber78

Member
Bez reklam
Wielkie dzięki za odpowiedzi, tak czułem, że te anteny DVB-T to bajer - wiele rzeczy tak się sprzedaje dzisiaj.
 

acton777

New member
Bez reklam
Grzes2 napisał:
Nie siej bezpodstawnych wątpliwości. Wyraźnie napisałem, że zasady są te same. Antena (i cała instalacja) zawsze musiała być dostosowana pasma, w którym znajdują się kanały, które chcesz odbierać. Na potrzeby DVB-T nie zostały wydzielone żadne nowe częstotliwości i nic się tu nie zmieniło. Dla przykładu więc w Warszawie potrzebujesz anteny na IV pasmo i tyle.
znam się na swojej robocie i wiem co mówię. Nie twierdzę, ze na wszystkich zwrotnicach będzie problem, ale np. tutaj:
http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zx-280_c18_p1425.html
Kanały, na których nadają DVBt w P-niu to 23 i 39 ( 490 i 680 Mhz).

A tu przykład tej samej zwrotnicy po wprowadzeniu DVBt:
http://sklep.delta.poznan.pl/zwrotnica-zx-380-dvb-t_c18_p3269.html

Dokładnie widać róznicę ( dla ułatwienia, w drugim przypadku wytłuszczona)

Klient miał zamontowaną zx280 i na niej jakość sygnału max 25-38%, na zx380 75-82% :D (reszta instalacji bez zmian).


PS. UKF, nie ma w tym przypadku, zadnego znaczenia.
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Mając w linii prostej do Śremu ponad 80 km bez problemu sąsiad łapie DVB-T na marnym szerokopasmowym druciaku z marketu za 15 złotych.
 

acton777

New member
Bez reklam
Mój klient, tez łapał na "siatce", odległość ok 50 km., ale sygnał "przechodził" przez P-ń i w czasie gorszej pogody, było "szatkowanie" obrazu. Po zmianie zwrotnicy, nawet w czasie ulewy, mógł spokojnie oglądać. ;)
 

a4tech

New member
Ja natomiast mam do Was takie pytanko... :)

Czy ktoś z Was miał może kontakt z ---TAKĄ--- anteną (Telmor DIGIT activa) ?????
Co to jest warte i jak się ew. sprawdza w "trudniejszych" warunkach (ogólnie słaby sygnał) ?????

Ja i tak muszę zmienić u siebie całą instalację antenową.
A takie coś napewno ładniej wygląda na dachu niż pordzewiałe lub pośniedziałe druty ;)
Pytanie tylko czy spełni poprawnie swoją podstawową funkcję :confused: :confused: :confused:


Pozdro.
 

arsenal

Moderator
VIP
a4tech napisał:
Ja natomiast mam do Was takie pytanko... :)

Czy ktoś z Was miał może kontakt z ---TAKĄ--- anteną (Telmor DIGIT activa) ?????
Co to jest warte i jak się ew. sprawdza w "trudniejszych" warunkach (ogólnie słaby sygnał) ?????

Ja i tak muszę zmienić u siebie całą instalację antenową.
A takie coś napewno ładniej wygląda na dachu niż pordzewiałe lub pośniedziałe druty ;)
Pytanie tylko czy spełni poprawnie swoją podstawową funkcję :confused: :confused: :confused:


Pozdro.
Odpowiem tak. Firma Telkom Telmor jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Dużo podzespołów w mojej instalacji jest tej firmy i wysoką jakość po prostu widać już na pierwszy rzut oka. Używam anteny naziemnej Telkom Telmor ASR 860 P25 i aktywnego rozgałęźnika RTA-140
http://www.telmor.pl/gallery_thumbn...0507284995c7b605e93.jpg&type=gallery_fullsize
Bo mam trudne warunnki odbioru. Działa bardzo dobrze Wiem, że można zamiast szerokopasmowej dobrać kierunkowe i tak ustrojstwo w analogu zestroić i ustawić, że szerokopasmówki się kryją. Tylko wg mnie szkoda kasy skoro po wejściu DVB-t byle antena się nada.
 

krzywybajbus

New member
witam
widzę że udzielacie pomocnych rad. poszukuję anteny do odbioru TVP HD i nie wiem co wybrać. mieszkam w warszawie w bloku. do Pałacu mam 1,5km. niestety mieszkam w kamienicy(studnia) i jest problem z ustawieniem anteny na pałac a zresztą tu i tak jest dużo bloków na około. proszę o jakieś typy. 1 taki na balkon w studni. 2 taki na dach ale niechętnie. mam taką pokojową ale czasami jak deszczyk pada albo sąsiedzi wywieszą pranie na balkon to pojawia się pixeloza a to jest denerwujące jak się meczyk ogląda.:twisted::twisted:
 

kuzniecow

New member
tak, jak mówili przedmówcy. Jeśli antena odbiera analogowe, odbierze też cyfrowe. Jeśli nie odbierze analogowych z tej samej stacji nadawczej, reaczej nie odbierze cyfry, zwłaszcza, ze te są nadawane zazwyczaj z nadajników o dużo mniejszej mocy. Nie potrzeba, żadnej specjalnej anteny czy sprzętu do odbioru DVB-T. W moim przypadku podpiąłem starą antenę siatkową , włączyłem przeszukiwanie i tyle. TVP HD odbierzesz tak samo jak inne kanały z pakietu.
 
Do góry