Antena 120cm i Konwerter Monoblock Twin V-22

trade

Klub HDTV.com.pl
vip
Jak w temacie. Mam zamontowaną starą antenę satelitarną (jakieś 8-10 lat) o średnicy 120cm. Zakupiłem n-ke (sam dekoder) zatem muszę dokupić sobie konwerter. Chciałbym wykorzystać tą starą antenę (jeśli się da). Zastanawiam się czy konwerter Monoblock Twin V-22 tak często polecany do n-ki (z recorderem) można zastosować do tak dużej anteny. W opisie konwertera na stronie hollex piszą, że idealny dla anteny 80-85cm? Czy zatem powinienem kupić inny konwerter do mojej wielkiej anteny?
 

zoltan

New member
Ja mam n-ke z recorderem na antenie 120cm, w podobnym wieku jak twoja. Tez myslalem o podobnym konwerterze, ale z racji wielkosci anteny i informacji dotyczacej konwertera (idealny dla anteny 80-85cm) nie eksperymentowalem, tylko postanowilem zastosowac osobne konwertery w uchwycie zez. Kupilem konwerter Inverto TWIN i dalem na HotBirda. Stary uniwersalny konwerter Sharp, jeszcze od Wizji Tv dalem w zezie na Astre. Miedzy konwerterami dalem przełącznik DiSEqC 2/1 . Wszystko dziala bez zastrzezen.
 

rychu

New member
Zdecydowanie konwertery monoblock współpracują z antenami o średnicy ok. 80 cm., musisz kupic 2 konwertery i wtedy da się je dokładnie ustawić dla jak najlepszego sygnału.
 

trade

Klub HDTV.com.pl
vip
Mam inne pytanie odnośnie anteny do N-ki. Moja antena Mabo ma teoretycznie podane kąt elewacji -4 : 29. A u mnie w Rzeszowie trzeba ustawić kąt elewacji na 31,9 stopnia. Czy to znaczy że nie ustawie takiej wartości na mojej antenie?
 

trade

Klub HDTV.com.pl
vip
Poradziłem sobie jakoś i mam siłę i jakość na przyzwoitym poziomie. Siła stale 92%, tylko jakość nie może się ustabilizować skacze w przedziale 92%-99%, nie wiem czy to przeszkadza czy nie. No i jest jeszcze BER, starałem się zmniejszyć jak tylko mogłem ale ostatecznie został na poziomie 1,9E-3. Nie wiem czy to dużo czy dalej powinienem zmniejszać, jak radzicie? Jeszcze aktywacja się nie zakończyła więc o obrazie nic nie mogę powiedzieć.
 

trade

Klub HDTV.com.pl
vip
Czekam na aktywację ale tutaj w tzw. międzyczasie pojawia mi się pytanie co z Aster? Mam Monoblock Twin. Jak ustawiłem Diseqc to dla LNB1 było fajnie, dla LNB2 nie bylo jakości dla LNB3 było jak dla LNB1 a dla LNB4 też nie było jakości. Zatem co muszę zrobić aby złapać Aster? Poruszać konwerterem?
 

Taluk

New member
Już wyżej koledzy Ci zasugerowali, że 120 cm antena nie nadaje się do monoblocku.
Rozumiem, że już masz nowy konwenter monoblock twin więc moja rada - kup nową antenę 80-90 cm i z tym konwenterem będziesz odbierał sygnał zarówno z HB jak i Astry bez "zeza" i przełączników DiSEq.

Jeśli podajesz parametr BER to napisz na jakim kanale bo jest różny dla różnych kanałów. BOK zawsze prosi o podanie BER na 1 kanale TVP 1.
 

trade

Klub HDTV.com.pl
vip
Taluk napisał:
Jeśli podajesz parametr BER to napisz na jakim kanale bo jest różny dla różnych kanałów. BOK zawsze prosi o podanie BER na 1 kanale TVP 1.
Ten BER co podałem wtedy to był BER przed aktywacją. Teraz jak sprawdziłem dla kilku kanałów SD to BER był 0. Dla kanałów HD to już różnie ale zwykle od 1.3E-3 do 2,8E-3. Siła dla kanałów SD wynosi jakieś 70 a jakość zawsze 100. Dla HD siła jest różna ale zwykle oscyluje w okolicach 90 a jakość też ponad 90.
Te dane które podałem znalazłem wchodząc na jakiś kanał, wciskałęm na pilocie setup a następnie wchodziłem do diagnostyki. Nie wiem czy tak to należało sprawdzić.
Aster narazie nie ma bo wczoraj skupiłem się na hotbird i zapomniałem o aster. Mam nadzieję że wystarczy poruszać konwerterem aby złapać aster.
 

Taluk

New member
Do janwojx

Dlatego, że monoblock to dwa konwertery w jednej wspólnej obudowie o rozstawie dostosowanym do anten 60 - 90 i kącie widzenia 6 stopni i nie ma możliwości zmiany rozstawu tych dwóch konwenterów.
Anteny w zależności od wielkości mają także różne kąty widzenia, im antena większa tym kąt mniejszy /np. przy 60 cm kąt widzenia - 3,1 st. a już przy 120 cm wynosi tylko 1,6 st.

I dlatego właśnie do dużych anten zalecany jest układ dwóch konwenterów pracuących w "zezie". Tu można swobodnie ustawiać rozstaw konwenterów między sobą co daje możliwość dobrego odbioru z obu satelit HB i Astry.
 

zoltan

New member
Nie jestem pewien, czy zalezy to od srednicy anteny, ale byc moze tak wlasnie jest. Patrzac na konwerter TWIN MONOBLOCK (anteny 70-90cm.) widze, ze rozstaw miedzy "glowicami" konwerterow (te zolte czesci) jest niewielki. U mnie przy antenie 120cm. i ukladzie 2 osobnych konwerterow w uchwycie zez rozstaw miedzy tymi "glowicami" konwerterow wynosi cos okolo 2cm. Wiec roznica jest spora.
 
Do góry