Android TV - minął ponad rok, co dalej?

Status
Zamknięty.

Damaranus

New member
Witam ponownie, nie ukrywam że od czasu moich ostatnich wizyt na forum minęło dobre parę miesięcy. Stałem się posiadaczem Sony W755 i radości nie było końca przez ostatni rok. Żartuję, kto śledził moje wpisy ten wie że miałem wiele zastrzeżeń do działania Androida jak i samego telewizora, ale po tych.. 11 miesiącach wszystkie zażegnałem ale po prostu o nich zapomniałem.

Kilka dni temu wpadłem na pomysł zajrzeć do Google Marketu i zobaczyć co tam ciekawego pojawiło się. W sumie nie miałem nigdy czasu pograć czy pobawić się aplikacjami, bo moja zabawa z telewizorem ograniczała się do dekodera UPC, Kodi, Vevo i YouTube. A więc i wielkie plany parowania 100 padów, podłączania dysków, NASów, zgrywania filmów na dysk, itp. po prostu nie miało miejsca.

I co teraz? Wpisuję w Google AndroidTV a tu kupa. Nic się nie dzieje, poza tym że modele X z 2016 właśnie otrzymują 6 wersję Androida, która jakby nie patrzyć wnosi kilka poprawek i nowych funkcji, ale szczerze, ile osób z tego skorzysta.

W grudniu zeszłego roku kupiłem telewizor, nadal uważam że Android TV jest dobrą i bardzo wszechstronną platformą (szczególnie gdy skorzystamy z ES File Menagera i wgramy kilka własnych plików .apk) ale tak na poważnie... nic przez te 11 miesięcy nie wydarzyło się co by sprawiło że AndroidTV naprawdę był nie do zastąpienia. Dziś wracam do niego z uśmiechem, gdyż okazało się że w markecie Google na TV pojawił się SkyForce w nowej odsłonie. Szkoda tylko że jest to jednak wersja mocno przerobiona i nawet sparowanie TV z padem od XBOX nie sprawiło abym rzucił telefoni tablet i przeniósł rozgrywkę na duży ekran.

Nie boję się zadać pytania: co poszło nie tak, że pomimo prawie półtorarocznej obecności na rynku TV, Android TV nie oferuje nic nowego? A może to nie w AndroidTV jest problem a w użytkownikach, którzy nadal nie wiedzą jak wykorzystać potencjał tego systemu, który też swoje oblicze ujawnia w telewizji internetowej niż czarnym pudle od UPC.

Jakie są Wasze odczucia dot. systemu?
Czy niższe modele mogą liczyć i powinny liczyć na Androida 6?
Z jakich aplikacji przez ostatni rok korzystaliście? W co graliście?
Jakie urządzenia sparowaliście z TV aby wykorzystać potencjał Androida?
Co udało Wam się zepsuć w Androidzie?
Czy Waszym zdaniem Android TV jest argumentem przy wyborze systemu telewizora albo samego telewizora? Rok temu był i nadal uważam że to dobry pomysł... tylko czy Google też tak uważa?
Zapraszam do dyskusji.
 

Damaranus

New member
Być może się mylę, być może szukałem zbyt płytko, być może Google manipuluje wynikami ale widzę jedno: przez rok czasu w temacie SMART TV niewiele się wydarzyło, co w moim odczuciu daje powód przypuszczać że producenci TV albo nie widzą potencjału jaki kryje się za ekranem ich telewizorów, albo nie widzą w tym żadnych korzyści. Widzą je za to w pakowaniu coraz to wymyślniejszych technologii obrazu. To jest logiczne, pytanie jednak czy nie jest to zbyt ograniczone myślenie jak na 2016 rok. Trudno oczekiwać po smart TV wodotrysków, ale pierwsze zapowiedzi i newsy ze świata AndroidTV pozwalały nam wyobrazić sobie multimedialny świat od Google na wyciągniecie pilota. Nic takiego się nie stało. Przeglądam market i widzę ogrom gier, które jeszcze rok temu instalowałem z .apk chwaląc się tym osiągnięciem na YouTube. Dziś są dostępne do pobrania i co ważne, są dopasowane do ekranów telewizorów.

Nie mniej AndroidTV przeszedł kilka aktualizacji przez rok i poza pojawieniem się 1, może 2 przycisków w Ustawieniach, nic się nie wydarzyło. Czy jest to jednak system spisany na straty? Nie sądzę. Z jednego ważnego powodu: o ile w PL Janusze nie wykorzystują w pełni potencjaiłu TV w połączeniu z internetem, to jednak system oferuje przede wszystkim dostęp do ogromu aplikacji które pozwalają na wyświetlanie materiałów VIDEO oraz gier, które nadal mogą być silnym argumentem np. dla rodzin, które nie chcą czy nie mogą pozwolić sobie na zakup konsoli czy innego urządzenia do grania.

W moim odczuciu nie ma argumentów za tym aby żałować wyboru AndroidTV, ale jednak czuję niedosyt że po takim czasie, nadal Google a co ważniejsze sami producenci TV nie skorzystali z tego systemu aby zaoferować swoim użytkownikom coś ponad przeciętność.
 

Damaranus

New member
Ale z tego co głoszą zagraniczne serwisy, Android TV jest na wymarciu i słusznie widzę i ja, że nikt się tą platformą za bardzo nie interesuje. Okazuje się że Google stawia na Google Cast, które jak widać spełniło oczekiwania użytkowników i staje się coraz popularniejsze. Nie ukrywajmy, jeśli android TV ma dotrwać do 2017 roku, będzie potrzebował dobrego marketingu i mocnych bebechów w telewizorach, a na to nic nie wskazuje, aby ktoś chciał rywalizować w umieszczaniu coraz to lepszych procesorów i grafik w telewizorze, który na dobrą sprawę nie wykorzysta tego potencjału. Chyba że jednak ruszymy szturmem na telewizję internetową pozostawiając zewnętrzne źródła obrazu januszom.

Widzę w AndroidTV potencjał, ale tak jak zmienia się Android na telefonie, tak przez ostatnie półtora roku nic nie zmieniło się w Android TV. Nic. Trudno mi rokować jakich zmian potrzebuje ten system, bo w końcu Microsoft i Sony zarabiają na konsolach, a więc mało realne aby któraś firma zgodziła się przenieść rozgrywkę na TV bez zakupu dodatkowego sprzętu. A może to po prostu kwestia pokazania jakie możliwości niesie ten system... tylko pytanie, jakie możliwości niesie ten system? Dlatego zapytałem o to Was... jakie są Wasze opinie o android TV po roku użytkowania go.
 

masaj007

New member
Chwila ale Google Cast nie niej pełnoprawnym zamiennikiem Android TV. To przystawka do strumieniowania.
Jak dla mnie to w tej chwili najlepsza platforma do telewizji bo ma zapewnione wspracie aplikacji z Google. Zobaczcie, że dopiero teraz Google przestaje wspierać Androida 2.3 więc aplikacje będą miały długie życie. Wszystkie inne platformy dla TV mają wadę w postaci aplikacji dedykowanych na daną platformę, których jest dużo mniej i są słabiej spierane.
Najgorsze w TV z Android TV są bebechy, które są po prostu słabe. Topowe modele powinny mieć snapdragony 8*0 a te ze średniej półki 6*0 a nie taką biedę jak teraz...
 

Damaranus

New member
Tak, o tym dyskutowaliśmy rok temu, dlaczego już wtedy telewizory miały tak słabe bebechy, ok, platforma testowa, nikt nie oczekiwał cudów. Jakie bebechy będą teraz? Nie wiem, nie znalazłem. Chętnie jednak wybiorę się do MM aby to kiedyś sprawdzić. Nie mniej jednak szukam nie tyle w naszej prasie internetowej, co zagranicznych serwisach, jakiejkolwiek wzmianki o Android TV i co? Android TV 2016 a może 2017? Future? News? What now? nie ma. Owszem, nowe telewizory będą miały Android TV, dołączy do nich TCL i kilku innych mniej znanych Januszom producentów. SONY i Philips nadal będą podtrzymywały tą platformę, Samsung aktualizuje Tizena. I chociaż nadal pojawia się określenie: android mógłby być lepszy, to nikt, nie pisze nic więcej co dalej... poza kilkoma wpisami o aktualizacji do wersji 6. Sony też już nie chwali się Android TV na stronie, chociaż nadal ma osobne filtrowanie dla swoich telewizorów. To ciekawe. A może to pokazuje, że telewizor jest tak specyficznym urządzeniem, że nie jest mu potrzebne oprogramowanie tak rozwinięte jak w tabletach i telefonach.

Jak wspomniałem, sam nie wiem czego oczekiwałbym dalej po tym systemie, ale martwi mnie to że ani nic nie oczekuję, ani nawet nic się z nim nie dzieje.
 

masaj007

New member
Dobrze ale czego Ci brakuje w AndroidTV pomijając bebechy? Programowo jest nieźle i tylko brakuje mi opcji dostosowania ekranu domowego i posegregowania sobie wszystkiego. Sam Android jest rozwijany i łatwiej go przenieść na telewizor niż pisać nowy system. Tizen jest bardzo ok ale nie ma tylu aplikacji co soft od Google.
Ja nie widzę innej sensownej drogi dla SmartTv poza Androidem
 

Damaranus

New member
Android 6 rozwiązuje problem segregowania aplikacji na ekranie głównym, przyśpiesza androida i w zasadzie tyle. Widzisz, problem polega na tym że nie wiem czego chcę, dlatego że trudno mi jest pojąć co jeszcze miałbym robić z telewizorem poza oglądaniem telewizji i filmów. Jednak poruszyłem ten temat nie tylko ze względu na przyszłość ale i przeszłość systemu (doświadczenia użytkowników) chcąc nieco poznać ich zainteresowania itp.

Co do przyszłości systemu, spójrz: każda aktualizacja na telefonie jest hucznie ogłaszana. Google oraz inne firmy pieją z zachwytu nad nowymi funkcjami i możliwościami systemu, nie tylko w zakresie połączeń ale i Twojej aktywności w sieci czy użyteczności systemu w pracy, w domu, w samochodzie. Android TV przez ponad rok nie otrzymał nic. Wiesz, może i czepiam się, ale spójrzmy na to wprost: półtora roku i ani jednej wzmianki o rozwoju Android TV... to już Tizen ma więcej wpisów. A tu nic.

Czuję niedosyt. Nie mniej jednak nie o to w tym temacie chodzi tylko... :)
 

masaj007

New member
No to pytanie czego Ci brakuje. Jeżeli tylko świadomości, że masz najnowszą wersję oprogramowania to musisz zmieniać telewizor co roku. Producenci nie będą wypuszczać nowych aktualizacji w nieskończoność. Nie wiem co ma dać android 7.1 na tv ale u mnie na telefonie prawie niczego nie zmienił poza powiadomieniami. Także dałbym spokój z gonieniem za najnowszymi aktualizacjami.
Jeżeli mogę to w tym temacie zapytam się czy ktoś zna jakiś box, który bez problemu zdekoduje materiał 4K wysłany z NAS-a i będzie obsługiwał HDMI CEC. Oczywiście na AndroidTV.
 

Damaranus

New member
Nie chodzi tylko o cyferki, nie jestem takim maniakiem aby wyczekiwać z zegarkiem w ręku kolejnych aktualizacji Androida, moja zatrzymała się w telefonie na wersji 4.1 i szczerze, nie widzę większych różnic w stosunku do 6 na tablecie. Chodzi jednak o to że Google nic nie zrobiło z tym systemem przez rok czasu... sorka, półtora. System pojawił się na telewizorach i na tym skończył się bum na Android TV. Rozumiesz? Wpisz w Google hasło Android TV. Nic nie zobaczysz nowego poza wpisami z 2015 roku że SONY i PHilips stawiają na system od Google. Mało tego, samo Google nawet nie chwali się żadnymi zmianami w Android TV (nawet pomimo wypuszczenia ATV na 6 wersji samego Androida), podczas gdy w tym samym czasie sieć zalewa nas milion newsów o kolejnych odsłonach androida. Nawet Samsung ma więcej do powiedzenia o swoim systemie, czy to w TV czy w zegarkach, opaskach fitness itp. System rozwija się, dostarczając nowych możliwości (nie aplikacji, a funkcji), a tym czasem Android TV wisi w miejscu od ponad roku.

Owszem, Android TV jest tylko zapleczem telewizora, który dla większości użytkowników nie ma znaczenia bo... nie korzystają z sieci w TV czy mają konsole. Interesuje ich tylko kabel od anteny i telewizja, parę filmów, kino domowe.

Dlatego pytam, jakie są wasze wrażenia z Android TV? Z jakich jego możliwości korzystacie? Co instalujecie? :popcorn:
 

Marta84

New member
Mi sie Android TV bardzo podoba - jedynym problemem jest dzis wydajnosc sprzetu w telewizorach.
Modele 2015/2016 sa po prostu za słabe (najwoljiejsze dostepne aktualjie procesory) i mają za mało pamieci RAM.
Jak w 2017 wejda modele z 2GB ram i do tego 8 rdzeni (nawet jesli kialby to byc Mediatek) to bedzie dobrze.

Kodi smiga dobrze na takich sprzetach, choc z tego co wiem producenci TV nie oficjalnymi sponsorami Kodi wiec nigdy Kodi jie bedzie tak dobrze smigac na TV jak na dedykowanych playerach (pomijam chinskie no name za 50-60 usd bez wsparcia bo to jest dramat)
 

apk19

New member
Co do aktualizacji to na 2 tablety , 1 telefon nie ma aktualizacji systemu i to nie są stare tablety .
Ja też myślałem o zakupie Telewizora z Androidem ale niestety oprócz oczywistych zalet ma wady .
Od kiedy miałem komputer zawsze były problemy z systemem od win 95 do Windows 10 z wiechami systemu brakiem stabilności , a co 3 – 9 miesięcy format dysku .
Od 3 lat mam Lunuxa Ubuntu 16.04LTS dzięki temu skończyły się problemy ze stabilnością a teraz Ubuntu działa szybciej niż Win 10 i nie martwię się wirusami .
Linux miał być w wersji mobilnej i byłby alternatywą dla tabletów i Telewizorów ale na razie telewizory tunery Satelitarne wykorzystują Linuksa ale niestety w ograniczonych wersjach .
Ja wybrałem Telewizor z systemem WebOS 3.0 i jestem zaskoczony szybkością działania internetu filmów a co do gier to wchodzimy na strony www z grami czekamy jak się załadują i gramy . Gier w systemie jest z 30 ale z internetu tysiące . Oprócz tego mamy 4 kanały z satelity HB 13E 4k UHD .
 

masaj007

New member
Android to też Linux ;)
BTW. Mam komputery od kiedy były z DOS-em dostarczane i od Windows 7 zwiech już nie ma. Reinstalowałem służbowego lapka 3 lata temu i śmiga super
 

jasssu

New member
Ja z tego co teraz obserwuję Android na Philipsie chodzi o niebo lepiej niż miało to miejsce na początku. Praktycznie nie ma z nim problemów. Jeśli chodzi o takie szczegóły jak menu to ja się w to nie zagłębiam, korzystam z tych możliwości, które są. Ogólnie uważam, że idea wypaliła i telewizory, a zwłaszcza SmartTV zyskały na przestawieniu się z wewnętrznych smartów na Andka. :)
 

Damaranus

New member
Aby dyskusja była wartościowa, @jasssu "a zwłaszcza SmartTV zyskały na przestawieniu się z wewnętrznych smartów na Andka" czyli co zyskały? Bo w mojej ocenie zyskały dostęp do Google Marketu. Ale ja pytam o praktykę, bo fajnie się o tym pisze, ale nie widzę aby ktoś jakoś mocno z tego korzystał. Sam po sobie widzę, jak korzystam. YouTube i Kodi (poza Kodi wszystko inne mam w typowym SmartTV). Więc pytanie rzmi co Twoim zdaniem zyskały? Nie pisz mi o tym co znajdę w Google bo znam to na pamięć, zresztą rok temu sam toczyłem dyskusje dot. przewagi Androida nad Smart TV i nadal uważam że ma przewagę, ale po roku nic w tym systemie się nie zmieniło.

Co do @Marta84 w tym rzecz, że nic nie zapowiada się na to aby wchodziły mocniejsze parametry. Wymusi to sam Android, ale tak jak rok temu marzyło się nam zobaczyć telewizor np. z NVidia na pokładzie, tak wszystko wskazuje na to że nie zobaczymy tego. I tego nie rozumiem bo nvidia i cała zabawa z grami z Android Market wydała się strzałem w dziesiątkę i znalazła wielu zwolenników. Ale... ale SONY ma PS. Więc zostaje PHILIPS który może w ten sposób stworzyć mega platformę do rozrywki i zabawy.

@apk19 moim zdaniem podszedłeś do tematu bardzo zapobiegawczo. Android to aplikacje a nie wchodzenie przez WWW. Przez WWW to dużo systemów można by powiedzieć że oferuje cuda na kiju, ale nie o to w końcu chodzi. W mojej pracy do tej pory klienci mają pretensje że jak korzystają z poczty w telefonie to nie jest ona responsywna, a ja pytam, po co? Po co wchodzisz na WWW na telefonie jak możesz skorzystać z aplikacji nie wspominając o tym że możesz sobie ustawić kiedy co ma pobierać + ogrom korzyści jak powiadomienia. WebOS nie jest złym systemem, jak żaden SMart TV (no chyba że Smart TV SONY, bo to faktycznie mocno odstawało od tego co oferował rynek rok temu).
 

Marta84

New member
Nvidia nie wejdzie w TV, bo promuje swojego Shielda z uslugami streamingu.
Daje to comiesieczne wplywy i dodatkowo forse za sprzet. Cena jest nadal wysoka w stosunku do zawartosci sprzetowej wiec bilans maja na plus.

Android TV nalezy traktowac tylko jako kolejna ewolucje SmartTV i nic innego.
Ze wzgledu na moc samych ukladow elektronicznych nigdy jie bedzie to alternatywa dla konsol czy pc. No chyba ze uslugi streamingu beda tansze i intrenet zdecydowanie szybszy.
Dzis granie w FHD i wysokich detalach to praktycznie męka w PL. Brakuje przepustowosci.
 

zbylek

New member
Witam.
Rok temu zastanawialem sie nad kupnem nowego TV ale sie wstrzymalem. Moj Philips 8404 właśnie pokazal jakosc psujac sie po raz kolejny i rozwazam kupno, jednakze po paru wpisach tutaj nie wiem czy nie naprawic szajsu i poczekac z rok jeszcze.

To czego ja bym oczekiwal od Androida to .... smart home i możliwości uruchomienia takiej aplikacji jak - tasker.
Mam stacje pogodowa na androida, chcialbym zamontowac w domu kamerke z apka na androida, jest wiele roznych nozliwosci zczytywania danych z domu i wyswietlania ich z harmonogramem ale do tego potrzeba tez mozliwosci sprzętowych. I nie wiem czy dostepny sprzet Sony na to pozwoli. Do Philipsa jestem zrazony na cale zycie uwzgledniajac to ze jego stary system smart tv jest nieobslugiwany i chcac kiedys skorzystac z dramatycznie wolnego youtuba tv mnie poinformowal ze zaprzestal to wspierac 😐

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

Damaranus

New member
Smart home to to co powinno nas czekać w najbliższym czasie, szczególnie że temat wraca regularnie przy okazji premier sprzętu, który można w jakikolwiek inny sposób użyć, niż przewiduje to jego przeznaczenie. Nie mniej dla Kowalskiego wydaje się że smart home nie jest stworzony a nawet jeśli to nie kontrolą z Telewizor a bezpośrednio w urządzeniu. Póki co odświeżyli pralki, ale szczoteczki do zębów też :p To co jednak mi się najbardziej spodobało to nowe urządzenie do pomiaru cukru, genialne wykorzystanie prostego połączenia chya BT aby zapisywać dane i prowadzić dziennik.

Zainstaluję z ciekawości z .apk tego Taskera i zobaczę czy działa. Minus takich instalacji to póki co brak skrótu na pulpicie, ale kto wie, może jak wejdzie 6 (albo kupisz tv androidem 6 - sseria X) to będzie można ręcznie dodawać skróty.

Widzicie, każdy kto pisze że Android to ewolucja Smart TV pisze prawdę - to jest jakiś kierunek ewolucji smart tv, ale jak widać nie jedyny - Samsung właśnie się aktualizuje i nic nie zapowiada się aby Tizen miał zostać zakończony. Ale nadal pytam... ewolucja czyli co? konkretne argumenty podparte doświadczeniem i obserwacją. Nie chcę info z sieci... Android jest ewolucją która zatrzymał się (oczywiście mowa o TV) rok temu. Wyjdzie 6 - ok, ale nadal nie wnosi ona nic przełomowego. Tizen przejdzie sporo zmian i co lepsze... caly czas jest rozwijany.
 
Status
Zamknięty.
Do góry