Amplitunery high-end

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Jaki sens kupować ampli w okolicach 10k jeżeli tani marantz 6013 plus końcówka to pobije a koszt takiego zestawu to około 6k ?

W sumie chyba nie ma sensu. Starsze wersje marantza sr60xx i sr70xx roznily sie od siebie.
Wersja 6013 od 7013 praktycznie niczym sie nie rozni.

7013 odrobine mocniejszy
Ma wbudowany Auro 3d
I ma kalibracje Bass sync - - - nie wiem dokladnie co to jeat.



Jeszcz odnosnie nazwy tematu. To nie sa amplitunery high end. Amplitunery o ktorych wspominamy to amplitunery "najwyzszej polki do domu" bo mozna je nazwac.

High endem sa systemy dzielone, czy traktowane przez niektorych amplitunery firmy Arcam czy Anthem. Ale czy do zwyklego domu czy tez salki na poddaszu sa potrzebne te systemy?

Lepiej za oszczedzone pieniadze dolozyc do lepszych subwoferow lub jakiejs adaptacji muzycznej lub do bardziej profesjonalnego projektora czy ekranu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Żaden z nich nie jest "hajendem", to średnia-wyższa półka popularnych modeli.
Marantz jest przewartościowany cenowo na PL rynku.
Szukaj ofert (okazji) za granicą, adekwatna cena za serię "7xxx", to max 5k.
Ceny rzędu 7k, to absurd (możliwości/cena).
Miałem w ostatnich latach chyba wszystkie modele rok w rok i różnice cenowe zawsze przewartościowane, to się nie zmienia, a oszczędności idą w grube tysiące.

Istotne jest to, do czego chcesz głównie wykorzystać, ile będziesz wykorzystywał kanałów i z czym ma grać.

Ampli (te droższe), czyli już z 11 końcówkami pod pełnym obciążeniem, a już na pewno z prądożernymi skrzynkami, klepnie i może nie wyrabiać.
Zasadność żadna, po za jednym "allinone" klockiem.
Można to rozwiązać lepiej, ale dojdą dodatkowe klocki.

Tutaj lepiej zastosować tzw. "dzielonkę" pre/pro, czyli ampli robi za przedwzmacniacz, a końcówką zasilasz. Istotne też jest, jakiej klasy jest ten przedwzmacniacz w ampli, a seria 7xxx ma lepszy od 6xxx, więc warto dołożyć jeżeli chcesz go w taki sposób wykorzystać.

Ew. kupić procesor, czyli bezkompromisowo i końcówkę 7/9/11 kanałową - w zależności od potrzeby.
Można też odciążyć ampli wzmakiem/końcówką, lub przy 9 kanałowych wykorzystać do rozbudowy do 11 (7.1.4), ale istotne jest to, czy ampli posiada możliwość przekierowania.
Marantz posiada, Onkyo już nie. U mnie w Onkyo wzmak 9070 marnuje się zasilając parę sufitowych, zamiast fronty. U Marantza (i nie tylko) możesz już przekierować końcówkę ampli na sufit, a wzmak/końcówkę wykorzystać jak ustawa przewiduje na frontach, czyli tam gdzie najbardziej potrzebna.

Niuanse, ale istotne przy wyborze. Podstawą są też skrzynki, taki Klipsch jest bardzo łatwy do napędzenia, łączyłem z 4-5 ampli w domu i to wstaje niemal na każdym (co nie znaczy, że na końcówkach nie jest jeszcze lepiej), drugie skrzynki dla porównania, na ampli nie chcą zupełnie grać, prądożerne i wymagające, nawet na końcówkach MM7025/MM7055.


Bez podania konkretów nikt Ci tu nie poda obiektywnych rozwiązań, ale faktycznie, Onkyo od modeli 830 (czyli już 9 końcówek) wypada najtaniej, podobnie SR7xxx, ale nie u nas.

Nie bez znaczenia jest też to, jak zamierzasz słuchać. Jeżeli korzystasz z upmixów, to warto pochylić się też nad ampli które oferują tryby których nie ma konkurencja, być może trafisz na taki który będzie najlepiej Ci pasował - tutaj tryb THX (wyjątkowo) fajnie wypada właśnie w Onkyo, u Marantza mi tego brakuje.

Lepiej za oszczedzone pieniadze dolozyc do lepszych subwoferow lub jakiejs adaptacji muzycznej lub do bardziej profesjonalnego projektora czy ekranu.

Nie inaczej. 99% forumowych pomieszczeń, to kompromisy.
Sprzęt to kropla w morzu w życiu codziennych spraw.
Wyciskami co możliwe, od akustyki (czyli podstawa) do zasadności wartości sprzętu.
Żaden sprzęt w takich warunkach nie gra na 100%, coś za coś.
Inwestycja w H-E, często nie ma zupełnie sensu, a że często funkcjonuje "zastaw się a postaw się" , to mamy jak mamy. Na oko widać, że u niektórych te sprzęty grają na pół gwizdka możliwości.
Co innego dedykowane pomieszczenia z odpowiednią adaptacją akustyczną, kalibracją itp, tutaj można poszaleć.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Znowu marantz posiada auro a onkyo nie.

Dla kogos kto nie moze postawic sufitowych nad glowa, ale moze powiesic gorne przednie nad frontami i tylnie na tylniej scianie moze to byc dobrym rozwiazaniem. Konfiguracja auro ale odtwarzanie atmos.

Ot, taki inny pomysl jako kontra THX onkyo


Co do dzielonek. Osobiscie bym sie nimi nie podniecal. Jest bardzo obszerny temat na avsforum zagranicznym forum o tematyce audio, gdzie sztab ludzi doszukuje sie roznic miedzy systemem dzielonym opartym na procesorze marantza i amplitunerze marantza serii 7. Podobno roznic brak a roznica cenowa - - bez komentarza.

Jak juz wspomnialem.
Ja dzisiaj jak mialbym kupowac to pewnie kupilbym marantza 6013 / 7013 lub onkyo rz840 ze wzgledu na stosunek cena/jakosc.

Jakbym mial wiecej kasy do wydania to moze dzielonke Yamahy, bo fajnie sie prezentuje.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Już lata temu na avforum była dyskusja, jest w tym trochę prawdy.
Zresztą ja to testowałem u siebie na wszystkie możliwe sposoby, więc mędrców forumowych nie potrzeba, tam też nikt nie zauważył jak ma się RZ1100 do reszty, a dystrybutorzy, czy towarzystwo na AS oczy otwierało jak pytałem, co jest grane z moim RZ1100, bo stoi obok RZ810, czy nawet seria 6xx i coś tu nie pasuje, a jednak wyszło i co mamy obecnie? Brak następcy RZ1100, wszedł RZ830 z 9 końcówkami, teraz RZ840 i zastąpił zdaje się definitywnie. Popłyneli z klasą "D" i tyle, ta się sprawdza, ale nie w tej klasie sprzętu.
Następcą, ale już 11- kanałową mamy teraz RZ3400 który wchodzi na rynek.
Zasadność z końcówkami w przypadku Marasia, jest dopiero przy wymagających skrzynkach, są różnice.
Ty możesz tego u siebie nie poczuć, Twoje Heco czy Klipsche, to nie Opusy. Co tu porównywać.
Dochodzi jeszcze kwestia "subtelnej" dynamiki, czego pewnie połowa i tak nie usłyszy. Czy warto? Zależy dla kogo, są tu tacy, co nie słyszą różnicy pomiędzy wzmakiem, a ampli w torze stereo.
Nie zmienia to faktu, że lepiej jakąś Emotive chociażby wrzucić, tylko po co, do Klipscha.
Ten jest jak łania, rwie się na "byle" czym.

Co do Auro, THX itd. Właśnie o tym pisze, nie ma tu jedynie słusznego ampli.
Co mi z ceny/jakość w Onkyo, jak nie wykorzystam konfiguracji Auro. W drugą stronę - np. dla mnie, mam Atmosa - wystarczy, ale na starych poczciwych DD/DTS jak się trafi, zresztą podobnie DtsMaster, TrueHD wykorzystuje często tryb THX. W mojej ocenie najlepiej upmixuje 5.1 do 7.1 i wprowadza "kinowe brzmienie", ale brakuje już jak w np. w dolby surround upmixu do sufitowych.
Oczywiście można też słuchać na direct i zupełnie olać jakiekolwiek tryby.

Na tą Yamahe (dzielonkę) to się sam szykuje, zobaczymy. Bardziej z ciekawości.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W 830 działa. Po ostatniej aktualizacji wprowadzili też THX Select Cinema.
Generalnie aktywność poszczególnych trybów zależne od danego źródła.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @przemm. Na twoim miejscu w pierwszej kolejności nie myślał bym o wyborze ampli lecz o tym co chcę, a co mogę osiągnąć w danym pomieszczeniu. I dopiero w tym kontekście studiuję możliwości danego urządzenia. Bo nie wyobrażam sobie zakupu np. takiego Denona X8500, którego po prostu się nie wykorzysta. Najpierw ampli jako stała i serce systemu, a następnie dobór odpowiednich kolumn, kształtując brzmienie zestawu. Tak ja podchodzę do zakupu/wymiany amplitunera.
W moim przypadku podstawą jest Auro, jako najbardziej elastyczne i nie ukrywam, że najlepiej dla mnie brzmi. I dlatego też, oczywistym wyborem dla mnie jest Denon/Marantz jako wspierający ten format, w śród sprzętu „popularnego”. Owszem, chciałoby się coś takiego jak StormAudio. Lecz powiedzmy sobie szczerze; nie stać mnie i nie miałbym gdzie tego użyć. Można tylko pomarzyć.
A propos. Swego czasu pisano, że Dolby zamierza zlikwidować upmix ścieżek Dolby obcymi kodekami. Panowie dostali prztyczka w nos od KE za chęć wprowadzenia takich „praktyk” w wyniku czego, Dolby wycofało z tego „pomysłu”. Być może, wprowadzą to obostrzenie ze swojej strony, uniemożliwiając DSU odtwarzanie ścieżek nie Dolby. Ale z drugiej strony, jak dla mnie, to głupota bo sami by się ograniczali. Natomiast Auro i DTS są ze sobą jak najbardziej kompatybilne. Oczywiście po za Xem.
 

przemm

New member
To jak rozwinął się ten temat przerosło trochę moje oczekiwania. Dzięki wszystkim za cenne wypowiedzi.

Powiem Wam jak to z mojej (nieprofesjonalnej) strony wygląda.

Po 10 latach używania sprzętu AV, chcę go zmodernizować i wymienić amplituner (HK AVR360), telewizor (SONY KDL-52HX900) i kolumny (stare Monitor Audio). Zależy mi na wsparciu wszystkich popularnych formatów obrazu i dźwięku (razem z 4K) i rozbudowie zestawu 5.1 do 7.1 lub 9.1 (rozbudowa bardziej z głośnikami pod sufitem chyba).

Mam od zawsze takie przeświadczenie, że nie powinno się specjalnie oszczędzać na sprzęcie AV - wolę zapłacić więcej, a mieć spokój na następne 10 lat, niż za rok (dwa) wymieniać. Jednocześnie bez sensu jest przepłacać za sprzęt, którego i tak się nie wykorzysta.

- Narazie kupiłem CA AZUR 851N (za jakąś śmieszną cenę na Black Friday) i on załatwia mi słuchanie muzyki razem ze STAXem SRM 006-tS,
- Swoje Oppo BDP-95 zamienię pewnie na jakiś odtwarzacz multimedialny typu Zidoo / Shield itp. bo głównie działam z kontenerami .mkv
- Telewizor na Philips 65OLED804

Więc jeszcze ampli i następnie kolumny. Ampli wychodzi na to, że mniej stereo, a bardziej dźwięk przestrzenny. Gdybym miał dzisiaj wybierać padło by na Marantza pewnie - poza wszystkim innym, nawet wizualnie mi się podoba.

P.S. Zgadzam się, że highend to jeszcze droższe modele a tutaj chodziło mi bardziej o te "najwyższej półki do domu"
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Żeby nie zaśmiecać tematu. To fakt. No i?
Takich osób jak ja są dziesiątki i jakoś nie widzą i nie mają z tym problemu. Jedynie żal, że to nie Auro wiedzie prym. Zresztą i tu nie raz pisano, że niektóre ścieżki przez DSU brzmią lepiej niż oryginalne. Mnie cieszy każdy format, jak i interesuje każdym z nich. W Stanach np. pieją nad Xem i nie mogą doczekać się jego wersji Pro, która m.in. miałaby mieć możliwość korzystania z głośników CH i VOG z Auro. Dla tych, którzy mają szeroką perspektywę zagadnień audio, a nie klapki na oczach i widzą tylko swój „czubek nosa” na zasadzie; mam Atmosa a reszta to chłam, na AVSForum jest temat poświęcony Auro. Można zapoznać się z wypowiedziami osób które mają i użytkują Auro aby wyczytać, że ci pierwsi i najwięksi, wcale nie muszą być najlepsi. Można dowiedzieć się o ciekawych sprawach i zagadnieniach od ludzi z doświadczeniem, z których również i ja korzystam, a nie teoretyków. Ale, co ja tam wiem. Przecież mam Auro.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Również tak sadzę***nie ma sensu płacić dwa razy więcej niż można kupić***SR7013, ale fajną alternatywą może być***yamaha 3070 lub pioneer lx901.
 

przemm

New member
Dam oczywiście znać jakie wrażenia, jak tylko sprzęt dotrze. Zapłaciłem ciut mniej niż 2x więcej w stosunku do 7013, bo 10k kosztował.

Pewnie macie rację i SR7013 byłby optymalnym wyborem, ale wziąłem ten 8012 z 11 kanałami. Dla wszystkich zainteresowanych tu jest potwierdzenie różnic:

Marantz SR8012 has more channels, more power per channel, bigger power supply and higher signal to noise ratio. It has a toroidal transformer.
 

barburian

New member
Bez reklam
Cześć mam pytanie - Czy do Marantza SR 7013 jest sens wpinać końcówkę mocy by poprawić stereo ? Czy już sam SR 7013 gra na tyle dobrze że końcówki nie trzeba ? Co radzicie
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Cześć mam pytanie - Czy do Marantza SR 7013 jest sens wpinać końcówkę mocy by poprawić stereo ? Czy już sam SR 7013 gra na tyle dobrze że końcówki nie trzeba ? Co radzicie

Sama koncowka wielkie "G" da.
Do stereo szukaj wzmacniacza z Main iN - Pre-OUT.

Calkiem inne granie wzmacniacz a avr marantza. Ja upolowalem Denona pma2010 i go mam wpiete do stereo Marantza

Zreszta, marantz nie ma dobrych wzmacniaczy, musisz szukac innych firm. :)
 

werf

Active member
Bez reklam
Warto dołożyć do kina, żaden tani wzmacniacz nie da tyle frajdy. Jeśli musisz iść na kompromis bierz wzmacniacz i do nie go jakiś stremaer/cedek ....
 
Do góry