Amplituner z pre-out + wzmacniacz stereo do komputera

srekal34

New member
Witam. Jako że na dniach kupuję nowe kolumny - Monitor Audio RS5, zastanawiam się nad czymś, co je napędzi. W tej chwili mam Pioneera VSX-917, ale on nie odbiera dźwięku po HDMI i to także jeden z powodów wymiany.
Głównym, a zarazem jedynym odtwarzaczem będzie komputer wyposażony w bluray i kartę Radeon 4890 - zdolną przepuścić po HDMI PCM 7.1 192KHz - a więc nie sądzę by odstawała czymkolwiek od topowych odtwarzaczy bluray.
Muzykę mam głównie w plikach flac zgrywanych z płyt audio CD.
Cel to filmy bluray i muzyka w dobrej jakości.
Za całość chciałbym się zmieścić w 3 tysiącach zł za nowy amplituner i uzywany wzmacniacz - bo słyszałem że starsze modele są często lepsze od tych nowych.
Z tego co rozumiem, to potrzebny jest ampli z preoutem i wzmacniacz z main-in, czy tak? Podłączam fronty do wzmacniacz, amplituner ciągnę z preout do main in we wzmaku, a na końcu komputer poprzez HDMI do aplitunera, tak?
Czy taki zestaw da mi lepszy dźwięk niż samo ampli dobrej klasy, np. H/K 355?
Jaki zestaw byście polecili? Pozdrawiam
 

don111

Banned
zdecydowanie warto zainwestować we wzmacniacz, HK 355 nie jest żadną konkurencją w stosunku dla używanego, markowego wzmacniacza
Yamaha 663, HK 255 albo tańsze starsze Denon 1908, Yamaha 661 (przyjmują sygnał HD po hdmi), zostanie ok 1 tys. lub 2 tys. na wzmacniacz ale chyba lepiej jednak zainwestować na przyszłość w amplitunery z wbudowanymi dekoderami HD....

wzmacniacz nie musi mieć main-in, tylko wtedy masz 2 gałki wzmocnienia... nie jest to problemem
chcesz wiedzieć więcej to poszukaj w wyszukiwarce na jakiej zasadzie to działa, było o tym pisane wiele razy ;)
 

srekal34

New member
2 gałki nie będą problemem, skoro zawsze będę słuchał z wykorzystaniem amplitunera, to pokrętło we wzmacniaczu ustawiam raz i więcej go nie ruszam;)
Czyli Yamaha 663 będzie dobrym wyborem - ale jaki wzmacniacz z nią dobrze zagra? I czy jej pre-out jest na tyle dobry by była wyraźna poprawa w jakości dźwięku?
 

don111

Banned
ta Yamaha ma podobno dobry pre out, nie wiem jak HK 255 ale nikt nie narzekał ;)
różnica w samym stereo jest na korzyść HK, ponieważ jest niewiele droższy chyba osobiście bym do niego dołożył... może nawet na początek byłbyś w miarę zadowolony z brzmienia w stereo z samym amplitunerem
 

srekal34

New member
Ale niestety H/K nie współpracuje poprawnie z HDMI w Radeonie :(
A Yamaha w stereo jest sporo gorsza, więc jestem skazany na dodatkowy wzmacniacz
 

don111

Banned
Marantz pm 80, pm 66ki, może coś z Yamahy...
powinny pasować brzmieniowo

ale ten HK to sprawdzony model, pozostałbym przy nim
 

Potito

Banned
srekal34 - we wczesniejszym poscie napisales ze chcesz przeslac dzwiek do komputera poprzez HDMI ? Generalnie albo masz swietna karte muzyczna ktora udostepnia taka mozliwosc albo po prostu mylimy tu fakty ;) 99% podlaczen kompa z ampli idzie poprzez kable optical lub coaxial.
 

srekal34

New member
Przecież napisałem jaką mam kartę - Radeon 4890, który ma zintegrowanego któregoś z wyższych modeli Realteka, przepuszczającego dźwięk PCM 7.1 192KHz, a w dźwięku cyfrowym przecież tylko to się liczy ;)
Teraz, z uwagi na słaby ampli owszem mam podłączone coaxialem ;)(tylko 96KHz wysyła karta muzyczna na płycie, karta na karcie graficznej leży odłogiem)
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
Nowe karty graficzne posiadają wyjście hdmi, którym leci zarówno obraz jak i muzyka. Ja też podłączam kompa z ampli przez hdmi, a mam Geforce 9500m.

Może troche się podłącze pod temat, sam również poważnie myśle nad kupnem wzmacniacza a warunki mam analogiczne- dźwięk przez hdmi z laptopa, ampli Denon 1908, kolumny Dali Concept 6.
Po wstępnych przymiarkach na polu został HK 970, HK 980, Denon 700 (faworyci ze względu na estetykę) i ewentualnie Marantz PM 5003, Rotel RA-04. CA i NAD'a mimo, że to świetne wzmacniacze odrzucam ze względu na marną (w moim subiektywnym, osobistym odczuciu;) ) prezencję. Pokój 20m2. Nie chciałbym przekroczyć 1500zl chyba, żeby to stanowiło naprawdę dużą różnicę (stąd uwzględnienie hk 980). Co z tego byście polecili?
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
wygląda na jakąś wyższą serię ale raczej nikt go nie słyszał...
z tego co można o nim powiedzieć to chyba tylko, że ma pobór mocy 250W (HK 680 brał chyba 300W z tego co pamiętam)
raczej wybrałbym sprawdzony model :)
z końcówką zawsze też "skazany" jesteś na pre-out tego amplitunera, nawet jakbyś sobie sprawił kiedyś CD ;)
 

srekal34

New member
Sprzedawca mówi, że ta końcówka zagra sporo lepiej w takim zastosowaniu niż hk680... a cd raczej nigdy nie kupię z uwagi na wygodę w odsłuchiwaniu stereo z komputera... żadnych żonglowań cd itp..
 

BoDeX

New member
srekal34 napisał:
Przecież napisałem jaką mam kartę - Radeon 4890, który ma zintegrowanego któregoś z wyższych modeli Realteka, przepuszczającego dźwięk PCM 7.1 192KHz, a w dźwięku cyfrowym przecież tylko to się liczy ...


Gorąco Cię namawiam abyś organoleptycznie przeprowadził próby z HDMI.

To, że nie wyśle bitstreamu HD ( TrueHD / DTS HD MA) to pewne, ale czy
na pokładzie zdekoduje te formaty do LPCM 7.1 i poprawnie wyśle po HDMI
pozostaje wielką zagadką .
 
Do góry