Amplituner z dolby atmos+głośniki 7.1 budżet około 12000

maciekplacek

New member
mam pytanie, co sądzisz o głośnikach centralnych? Czy warto inwestować w dobry centralny, czy prawdą jest że centralny powinien być tej klasy co fronty.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Z tymi 90 % to trochę przesadziles. Ktoś inny napiszę, że sub jest najważniejszy. Każdy głośnik w układzie 5.1 wg mnie jest tak samo ważny
 

Ruxpin

New member
mam pytanie, co sądzisz o głośnikach centralnych? Czy warto inwestować w dobry centralny, czy prawdą jest że centralny powinien być tej klasy co fronty.

Wiesz co - z moich doświadczeń powiem, że do muzyki - niekoniecznie.


Natomiast do koncertów z płyt BD zdecydowanie tak - wręcz koniecznie, jeśli chcesz ich słuchać wielokanałowo (a nie 2.0), bo wtedy ułomność "centrala" względem "frontów" wychodzi natychmiast i jest szalenie zauważalna.


Typowo do kina domowego, to już oczywiście i bezdyskusyjnie tak, bo wydaje mi się, że główną scenę w filmach buduje właśnie "central".


Posiadam jeszcze swój "stary" głośnik centralny Paradigm CC390 (zobacz na goglach jakie to "bydle") i dopóki on właśnie napędzał mi kanał centralny, to efekt był piorunujący. Zmieniłem go na Klipscha (jak sygnaturze) po pierwsze dlatego, że nie mieścił mi się w nowym salonie optycznie ze względu na jego rozmiary, ale też po wymianie "frontów" na Klipsch RF7II kompletnie nie zgrywał się pasmem z nimi, więc wyleciał do gabinetu. Niestety możliwości mojego salonu w dziedzinie odtwarzania filmów i koncertów bardzo na tym zabiegu ucierpiały. Nie przeszkadzało mi to jednak aż tak bardzo, bo głównie słucham muzyki i jak już wspomniałem na wstępie - przy muzyce nie ma to (DLA MNIE!) wielkiego znaczenia, bo i tak "rozkładam" przód bardziej na fronty i odciążam central (tak lubię) lub w ogóle słucham stereo (2.0).


Natomiast teraz kiedy wdałem się w romans z Atmosem, to przy filmach zaczęło mi brakować potężniejszego i wydajniejszego (chyba nie tyle mocowo, ile pasmowo) "centrala". Dlatego przymierzam się do zmiany mojego obecnego Klipscha na 450-kę "atmosową", nawet jeśli to pociągnie za sobą konieczność drobnej przebudowy meblościanki. Tylko jak pisałem kilka postów wcześniej - na razie ten "atmosowy central" cholernie jest drogi (4,5kzł), więc czekam, że może coś się na tym polu poprawi za kilka tygodni.


Mam nadzieję, że cokolwiek wyjaśniłem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z tymi 90 % to trochę przesadziles. Ktoś inny napiszę, że sub jest najważniejszy. Każdy głośnik w układzie 5.1 wg mnie jest tak samo ważny

Zgadzam się, każdy jeden jest istotny i tego się trzymajmy.
Z tym, że akurat central w KD odgrywa większość istotnej roboty.
Suba zawsze można przekierować na fronty i "Kowalski" nie zauważy różnicy, centrala jak wmiksujesz na fronty to głucha kura usłyszy różnice.

Ja mam wrażenie, że Maciek sobie jaja zwyczajnie robi.
 

Ruxpin

New member
Z tymi 90 % to trochę przesadziles. Ktoś inny napiszę, że sub jest najważniejszy. Każdy głośnik w układzie 5.1 wg mnie jest tak samo ważny


Myślę, że jeśli rozpatrujemy typowo KD, to Kolega ma całkowitą rację. Może nie tyle chodzi o to jak dobry jest sam central, tylko jak dobrze wyważony jest cały system - poszczególne głośniki względem siebie nawzajem, czyli żeby nie było dużych różnić pomiędzy ich możliwościami.


Krótko mówiąc, powtórzę za "drosophilia": "każdy głośnik w układzie 5.1 (...) jest tak samo ważny".
 

Ruxpin

New member
Z tymi 90 % to trochę przesadziles. Ktoś inny napiszę, że sub jest najważniejszy. Każdy głośnik w układzie 5.1 wg mnie jest tak samo ważny


...a tak przy okazji - bo widzę, że masz pionka 924 w sygnaturze - ja też mam taki sprzęt w gabinecie (właśnie m.in. z rzeczonym CC390) i nie mogę rozgryźć o co "biega" z tymi ustawieniami zakresów/częstotliwości kolumn wyświetlanych w formie kolorowych pasków w menu głośników. Rozpracowałeś to? Jak to ugryźć?
 

maciekplacek

New member
Ruxpin, jaj sobie nie robię, pytam bo ampli mam podłączony pod dekoder nic+, i słyszę że właśnie przy filmach sporo pary idzie w centralny. Ten Monitor Audio Gold C150 to kawał głośnika, fronty się sprawdziły, brzmią rewelacyjnie to pomyślałem że może centralny sobie sprawię.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Krótko mówiąc, powtórzę za "drosophilia": "każdy głośnik w układzie 5.1 (...) jest tak samo ważny".
W idealnym świecie, tak.
A teraz ilu z was ma 5 identycznych kolumn dookoła siebie? ;) Znamy odpowiedź..

No więc w praktyce można mieć małe monitorki na surround i np uzupełniać subem i wciąż uzyskać dobre KD.
Ale nie ma opcji dobrego KD z cherlawym centralem!
 

Ruxpin

New member
W idealnym świecie, tak.
A teraz ilu z was ma 5 identycznych kolumn dookoła siebie? ;) Znamy odpowiedź..

No więc w praktyce można mieć małe monitorki na surround i np uzupełniać subem i wciąż uzyskać dobre KD.
Ale nie ma opcji dobrego KD z cherlawym centralem!

Ja mam!


Ty też masz z tego co widzę.
 

Ruxpin

New member
No teraz to przesadzasz. W garniturze - nawet najdroższym i najlepszym - też góra i dół są inne, choć stanowią spasowany komplet. W samochodzie mam system audio wysokiej klasy montowany fabrycznie i również głośniki nie są jednakowe pomimo, że stanowią zgrany system.
Spasowanie kolumn w domowym systemie wcale nie polega na tym, że mają być jednakowe, identyczne ("Te same wymiary, kubatura, moc") - no chyba nie planujesz postawić takiej samej kolumny jako centrala jakie masz na frontach, tylko trochę demagogię uprawiasz.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiadomo podstawa to żeby kolumny były z tej samej serii. Wtedy brzmienie jest spójne.

Ruxpin idealnie by było mieć 5 takich samych kolumn. Najlepiej takie jak fronty. Da się to zrobić tylko do tego trzeba mieć ekran, żeby centralny postawić za nim. Ktoś wrzucał kiedyś taką fotkę z B&W Diamond. Jest to do zrealizowania, ale trzeba mieć do tego warunki.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dokładnie oto chodzi. Transparentny akustycznie ekran a zanim 3 identyczne kolumny.

Jak w końcu uda mi sie spełnić życiowe marzenie, kupno domu z piwnicą i pomieszczeniem dedykowanym pod KD to tak właśnie będzie! ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ruxpin,
Nie przesadzam, a zwracałem się do Ciebie z retorycznym pytaniem, czy oby na pewno masz "takie same", a nie z "tej samej serii".
To mała różnica już w samym nazewnictwie.

Nie kto inny, jak ja wklejałem tą fotkę z B&W.
Wszystkie skrzynki takie same, transparentny ekran, profesjonalna kalibracja. Marzenie.
Więc daj spokój z jakimiś garniturami, bo nie w tym rzecz co jest (a raczej nie jest) realne na typowe warunki, a co jest niemal idealnym rozwiązaniem.

Po za tematem.
Inna sprawa, że spora część zestawów 5.1 na wyposażeniu ma marne surroundy.
Sporo użytkowników twierdzi, że nie są jakąś istotne w kinie, bo "coś" tam tylko uzupełniają. Co jest oczywiście bzdurą. Testowałem na różnych skrzynkach i to co można osiągnąć na "tylnej ścianie" na dobrych mocnych skrzynkach, wnosi bezcenne wrażenia. Ta ściana żyję, małe monitorki tego nie oddadzą.
Już sama średnica to niebo a ziemia.
Sporo o tym kiedyś pisałem, nie ma sensu tego wałkować po raz enty.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tu nie ma żadnej przesady. Dobrze to słychać w koncertach, wtedy efektowe pompują ile wlezie, dlatego starałem się by reszta kolumn miała przy najmniej takie same wymiary przetworników co fronty, nawet sufitowe, nie mniejsze. W koncertach to nawet żałuję, ze to "tylko" efektowe.
Wszystkie takie same do idealna referencja, ale wyłącznie dla bezkompromisowców ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tutaj nikt się nie przyp.... .:) Koledzy mają rację odnośnie 5ciu czy 7miu takich samych kolumn i prubuja to wytłumaczyć koledze... ;-) Ale wstawić je to trzeba mieć niezły metraż. .. mazenia. . :) .
 
Do góry