Amplituner Yamaha a wybór dekodera dźwięku

Witam. Dla większości was pewnie to pytanie wyda się głupie, ale ja jestem zielony w temacie, a w google nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi. Chodzi mi o wybór odpowiedniego dekodera dźwięku przy oglądaniu filmów z dźwiękiem wielokanałowym. W moim ampli mam do wyboru opcje STRAIGHT czyli odtwarzanie dźwięku nieprzetworzonego, lub dekodery dźwięku tj. Pro Logic, Pro Logic II w różnych wersjach (movie, music, game). Jaka jest różnica czy włączę sobie tryb Straight czy jakiś w ww dekoderów? Rozumiem, że movie do filmów, music do muzyki itd., ale generalnie czym się będzie różnić owe Straight z np. Pro Logic II ?
Czy Straight mam rozumieć jako dźwięk wielokanałowy taki jak sobie zamierzył producent filmu, a dekodery dźwięku Pro Logic niejako wymuszają dźwięk wielokanałowy po swojemu?

Zapomniałem jeszcze, że jest jeszcze coś takiego jak programy kształtowania przestrzeni dźwiękowej Cinema DSP 3D. Czy warto tego używać?
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Witam. Dla większości was pewnie to pytanie wyda się głupie, ale ja jestem zielony w temacie, a w google nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi. Chodzi mi o wybór odpowiedniego dekodera dźwięku przy oglądaniu filmów z dźwiękiem wielokanałowym. W moim ampli mam do wyboru opcje STRAIGHT czyli odtwarzanie dźwięku nieprzetworzonego, lub dekodery dźwięku tj. Pro Logic, Pro Logic II w różnych wersjach (movie, music, game). Jaka jest różnica czy włączę sobie tryb Straight czy jakiś w ww dekoderów? Rozumiem, że movie do filmów, music do muzyki itd., ale generalnie czym się będzie różnić owe Straight z np. Pro Logic II ?
Czy Straight mam rozumieć jako dźwięk wielokanałowy taki jak sobie zamierzył producent filmu, a dekodery dźwięku Pro Logic niejako wymuszają dźwięk wielokanałowy po swojemu?

Zapomniałem jeszcze, że jest jeszcze coś takiego jak programy kształtowania przestrzeni dźwiękowej Cinema DSP 3D. Czy warto tego używać?
Za pomocą jakiego dekodera oglądać filmy to już zależy od Ciebie, co ci pasuje, ja oglądam tylko w Straight jak filmy są zapisane w DD,DTS,DTS-HD. Wszystkie inne to dla mnie zbędny dodatek, ale czasami korzystam z Pro Logic II music lub 7 Chanel Stereo podczas słuchania muzyki.
 
Wczoraj podczas oglądania filmu z dźwiękiem DD próbowałem wychwycić różnicę między Straight a Cinema DSP standard i Si-Fi i szczerze mówiąc nie potrafię powiedzieć kiedy efekty dźwiękowe były lepsze czy gorsze. Więc chyba faktycznie zbędny dodatek.
 

GMZ

New member
dtsy

podbijam temat, ja kupiłem Yamahę RX-V477 i zestaw kolumn, miałem od kumpla pożyczony odtwarzacz multimedialny Dune HD Base i uwierzcie, że przy materiałach nagranych w DTS przy odtwarzaniu przez Dunę (przy włączonym Straight na ampli) dźwięk był idealny, jak włączyłem to samo przez kompa (próbowałem MPC-HC i VLC) i przy wciśnięciu staight, ampli nie wykrywał tego już jako DTS i grały tylko przednie kolumny. Dźwięk był wyraźnie gorszy przy przełączeniu na Neo:6 cinema i inne tryby dźwięku przestrzennego. Stąd moje pytanie czy macie jakiś program na PC, że gdy odtworzycie nim DTS-a lub inny z dźwiękiem przestrzennym to czy po wciśnięciu straight amplituner widzi to prawidłowo jako DTS. Proszę o odpowiedź.
 
Do góry