amplituner wielokanałowy czy stereo

ara65

New member
witam forumowiczów- to mój pierwszy post.
Planuję wymiane sprżetu (max 5 tys zł), waham się czy kupić ampli wielokanałowego czy stereo-ok 2 tys zł,kolumny przednie-ok 2 tys i blu-rey ok 1 tys zł.Moje niezdecydowanie wynika z tego ,iż w przeciągu kilku lat nie planuje zakupu dodatkowych głośników.Będe głównie słuchał muzyki,filmy będe oglądał rzadko. Wiem że za 2 tys zł kupię taki sobie ampli wielokanałowy lub niezły stereo.A morze zamisst blu-reya kupić lepszy odtwarzacz dvd,ale czy to nie jest krok do tyłu.
 

Kaszan

New member
Zdecydowanie wzmacniacz- patrząc perspektywicznie, nawet gdy już dojrzejesz za te kilka lat do kupna kolumn surround to kupisz przy okazji niedrogiego ampa z pre-outem, a wzmacniacz wykorzystasz jako końcówke mocy. Muzyka zabrzmi dużo lepiej, a w sporadycznym oglądaniu filmów fronty dadzą całkiem fajne efekty. Ewentualnie możesz zastanowić się nad amplitunerem stereo. Do czego chcesz głównie wykorzystywać blu-ray, do filmów czy do muzyki i jeśli do muzyki to w jakim formacie (mp3, cd audio itd.)
 

nowy66

New member
ara65 napisał:
Będe głównie słuchał muzyki,filmy będe oglądał rzadko.

sam sobie odpowiedziałeś - tylko wzmak+cd i tani BD jesli lubisz sobie pooglądać koncerty ciesząc się obrazem a dźwięk stereo (moim zdaniem do tej pory w znanych mi koncertach na BD) jest ... lepszy niż wielokanałowy.

pzdr
 

pejotpe

New member
Bez reklam
nowy66 napisał:
sam sobie odpowiedziałeś - tylko wzmak+cd i tani BD jesli lubisz sobie pooglądać koncerty ciesząc się obrazem a dźwięk stereo (moim zdaniem do tej pory w znanych mi koncertach na BD) jest ... lepszy niż wielokanałowy.

Ja bym dodał: ...w tej samej cenie. Bo dźwięk wielokanałowy to wypas, o ile wydasz 2-3 razy tyle co na stereo.
 

ara65

New member
Słuchać będe głównie cd ,troche mp3,czasami jakiś koncert na BD i film oglądne.Do tej pory słuchałem na sprzęcie pioneera(PD-S 504,SX-339),kolumny jamo e 805,ale sprzęt wiekowy,dobre kilkanaście lat,dlatego chciałbym coś nowszego_Ostatnio kupiłem plazmę i stąd pomysł na BD.Generalnie jestem zwolennikiem dobrego dżwięku i pomysł wzmacniacz+cd+tani BD spodobał mi się.Może jakieś propozycje?Słucham przedewszystkim rocka
 

Kaszan

New member
Ja bym poszedł dalej i zamienił CD + tani BR na droższy BR z dobrymi wyjściami analogowymi np Pioneer 51fd. Różnica na jakości cd będzie niewielka, na jakości BR już dosyć spora na plus. Do tego HK 980 (ostatnio w MM był 1300zł) lub CA i Monitor Audio RS6 lub BR5 w zależności od kwoty.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
nowy66 napisał:
dźwięk stereo (moim zdaniem do tej pory w znanych mi koncertach na BD) jest ... lepszy niż wielokanałowy.

mozesz powiedziec jakie koncerty z plyty BD i na jakim sprzecie porownywales ?!
 

ara65

New member
Kaszan napisał:
Ja bym poszedł dalej i zamienił CD + tani BR na droższy BR z dobrymi wyjściami analogowymi np Pioneer 51fd. Różnica na jakości cd będzie niewielka, na jakości BR już dosyć spora na plus. Do tego HK 980 (ostatnio w MM był 1300zł) lub CA i Monitor Audio RS6 lub BR5 w zależności od kwoty.
HK 980 był moim faworytem,ale okazało się ,że jest 0,5 cm szerszy niż wzmacniacze innych producentów i nie zmieści się na swoje miejsce.Narazie rozważam zakup marantz cd 5003,pm 5003 denon pma 510ae,cd510,z głośników magnat quantum 605 lub jbl es 80 i bd panasonik bardziej 60 niż 80.
O BD 51fd słyszałem dużo dobrego,na pewno to przemyślę
 

Kaszan

New member
Jeśli Denon to tylko od 700 AE w górę, 510 nie polecam bo to słaby wzmacniacz. Jeśli wybrałbyś kolumny monitor audio to świetnie pasuje do nich CA na przykład Azur 640. Marantz to też niezłe rozwiązanie.
Jeśli chodzi o kolumny to raczej odpuść JBL- chcesz kolumn do muzyki, miałeś juz sprzęt muzyczny wczesniej więc podejrzewam, że taie brzmienie nie będzie Ci odpowiadać. Magnaty to niezly wybór, Monitor Audio moim zdaniem jeszcze lepszy. Rozważ jeszcze Dali Concept 6.
Co do CD to już swoje zdanie wypowiedziałem- w tej kwocie chcąc kupić i CD i BR, nie będziesz miał ani dobrego BR ani świetnego CD. Poza pioneerem jest jeszcze kilka BR z bardzo dobry torem analogowym i to w tym kierunku bym poszedł.
 

Bucek

Banned
hej,

czy do Monitor Audio podstawkowych, np. serii RS ...

mozna podpiac cos Nada i czy bedzie to gorsze duzo od CA?

w jaki sposob majac amplituner wielokanalowy uzywa sie jeszcze wzmaka stereo jako koncowki mocy? podlacza sie miedzy ampli i kolumny przednie wzmak jakos?

nie znam sie :p wybaczcie :p
 

ara65

New member
Kaszan
z tego co się zorientowałem pioneera nie ma już w ofercie,mogą być problemy z kupnem.Podaj prosze Twoje propozycje
 

ara65

New member
&w jaki sposob majac amplituner wielokanalowy uzywa sie jeszcze wzmaka stereo jako koncowki mocy? podlacza sie miedzy ampli i kolumny przednie wzmak jakos?&
ja też tego nie wiem
 

Kaszan

New member
Zdecydowanie najlepiej spisuje się pioneer 51fd - na ceneo jest jeszcze w dziewięciu sklepach. U blackninji podejrzewam, że też byś jeszcze dostał. Alternatywą, może być też Pioneer 320- nie ma co prawda analogowego wyjścia wielokanałowego ale my mówimy o stereo, a tu powinien też sobie nieźle poradzić. Z innych przychodzi mi jeszcze do głowy Oppo BDP-831 ale tego w Polsce znaleźć bardzo trudno- musiałbyś mieć kogoś kto by Ci sprowadził z UK. No i ostatni, moim zdaniem najbardziej perspektywiczny, to... Sony BDP-S760.
Wzmiacniacz łączy się z amplitunerami które mają wyjścia pre-out. Kolumny surround i centralną łączy się normalnie z ampem, a frontowe ze wzmakiem, następnie wzmak z ampem przez wyjścia pre-out dla frontów. Można też przez coś co się nazywa dzielnik napięcia bodajże (nie trzeba wtedy pre-outa w amplitunerze) ale to już wyższa szkoła jazdy:) Dużo jest o tym na forum.
 
Ostatnia edycja:

hawk11

New member
A czy wzmak nie powinien posiadać wejścia main in. Tak mi się wydaje. Z ampli pre out do wzmacniacza main in. Proszę mnie poprawić jak się mylę.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
hawk11 napisał:
A czy wzmak nie powinien posiadać wejścia main in. Tak mi się wydaje. Z ampli pre out do wzmacniacza main in. Proszę mnie poprawić jak się mylę.

Może, ale nie musi. Jak ma, to miło, bo omijamy dodatkowy, niepotrzebny pre-amp, jeśli nie ma możliwości rozdzielenia pre od końcówek to trzeba po prostu ustawić pokrętło wzmocnienia w jednym położeniu.
 

Jeremy

New member
Ja takze nie polecam, podobnie jak przedmówca denon 510, slaby wzmacniacz, brzmienei zdominowane przez nadmiernie wpychajacy sie wszedzie bas, nie do przyjecia.
Zdecydowanie polecam rozejrzec sie za dobrym wzmacniaczem stero i ew rozbudowac system w przyszlosci o ampli z wyjsciem pre co pozwoli cieszyc sie przedewszystkim dobrym przekazem muzyki ale i zapewni ci komfort w ogladaniu multimediów.

Serdecznie pozdrawiam
 

ara65

New member
dzisiaj zrobiłem pierwsze podejście - niestety rozczarowanie.Testowałem marantza 5003 wzmacniacz+cd z kolumnami mission i33.Odniosłem wrażenie ,że mój stary sprzęt gra lepiej,poważnie.Troche lepiej dla mnie zagrała yamaha 497 z kolumnami ns 8700,jeszcze lepiej z elac fs 58.Ale to ciągle nie to czego spodziewam się po nowym sprzęcie.Może po prostu przyzwyczaiłem się do brzmienia pioneera,chyba poszukam zestawu A -A6J
 
Do góry