Amplituner + głośniki 5.0/5.1 do Blu-ray

roach_rch

New member
Witam,
powoli kompletuję kino domowe. Za odtwarzacz Blu-ray służy mi notebook HP Pavilion dv7-1040ew (w dużym skrócie: 1x HDMI out, 0x SPDIF). Telewizor to Sharp LC-32XL8E. Obecnie jestem na etapie wyboru amplitunera i głośników, i tu proszę o pomoc bo w tej kwestii jestem zupełnym laikiem. Pokój ma wymiary ok. 4 x 7 m. Problem z wyborem głośników jest taki, że muszą mieć odpowiednią wielkość, w skrócie - być dość małe. Jedynym zestawem jaki miałem okazję "przymierzyć" w domu był Wharfedale Valdus 300 i jego gabaryty są raczej maksimum tego, co jestem w stanie wstawić do pokoju:( Głównie chodzi o tylne satelitki i o wysokość głośnika centralnego, wymiary głośników przednich i ew. subwoofera są raczej bez znaczenia. Co do samego zestawu WV300, to grał całkiem przyzwoicie z amplitunerem Denon AVR 1509, ale okazało się, że ów amp nie spełnia moich założeń dot. dekoderów :( Obecnie rozważam zakup zestawu DENON AVR-1909 + JAMO S416, ale nie wiem nic na temat tych głośników, a cena całości jest dość wysoka...


Wymagania co do amplitunera / głośników:

amp:
- dekodery True HD i DTS HD Master Audio. Jeśli któregoś by nie było, to proszę o uzasadnienie, dlaczego mimo wszystko jest to dobry wybór (powtarzam - jestem laikiem i wychodzę z założenia, że oba te dekodery powinny być obecne)
- więcej niż 1 wejście HDMI. 3 byłyby optymalną ilością.

głośniki:
- zestaw 5.1 lub 5.0 (jeśli nie będzie wielkiej różnicy - zaznaczam, że mieszkam w bloku, którego nie mam zamiaru nagłaśniać w całości:))
- bezwzględnie drewniane

Interesuje mnie tylko sprzęt nowy, na gwarancji. Będzie używany w 70% do filmów na Blu-ray (DVD rzadziej) lub ew. x264 (zdecydowanie jestem zwolennikiem kupowania płyt BD z pełnowartościową zawartością, ale niestety nie wszystkie filmy, które chcę obejrzeć, są warte zakupu) i w 30% do muzyki (hiphop i funk, żadnego "piłowania" ani "łupanek"). Zakupiony sprzęt spędzi u mnie kilka, jeśli nie kilkanaście, dobrych lat, więc wolałbym aby nie był z najniższej półki.

Co do ceny... nie ukrywam, że chciałbym zmieścić się w przedziale 2000-3000, w skrajnych przypadkach 3500 zł.

Proszę o rzetelnie uzasadnione propozycje. Z góry dziękuję.
 
Ostatnia edycja:

PopaY

New member
Bez reklam
3000zł za amplituner i kolumny czy sam amplituner? Bo jeśli za "komplet" to raczej nic nie kupisz. Najtańszy amplituner ze wszystkimi dekoderami do Sony 820. O kolumnach zapomnij, bo za 3000zł nie kupisz żadnych w drewnie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
poniewaz budzet masz mocno ograniczony proponuje przemyslenie kupna amplitunera rowniez markowego i z dekoderami HD ale troche tanszego np.yamahy - przy 3500 kazda stowka sie liczy...
przez "drewniane" kolumny mysle ze rozumiesz nie plastikowe- czyli z mdf - mysle ze cos powinno sie znalezc- ale najpierw musisz znac kwote jaka pozostanie ci po zakupie ampli, pamietaj ze nawet bardzo dobry ampli na byle jakich kolumnach niczego nie pokaze
przy wyborze zestawu glosnikow sugeruje ci skupic sie na jak najlepszych (osiagalnych dla ciebie cenowo) frontach i ukladzie 5.0 jezeli odczujesz brak suba to po jakims czasie moze uda ci sie uzbierac i dokupic, jesli kupisz za ta kwote zestaw 5.1 - czyli cena rozlozy sie na suba kosztem pozostalych glosnikow - a zestaw ten po odsluchach nie bedzie cie zadowalal to bedziesz w "slepej uliczce"
 

roach_rch

New member
mat74 napisał:
poniewaz budzet masz mocno ograniczony proponuje przemyslenie kupna amplitunera rowniez markowego i z dekoderami HD ale troche tanszego np.yamahy - przy 3500 kazda stowka sie liczy...
Czy mógłbyś zaproponować jakieś konkretne modele? Czy w tych granicach cenowych będzie słyszalna różnica w brzmieniu przykładowego Denona i Yamahy o podobnej specyfikacji? Zaznaczam, że opieram się na opinii, że Denon jest bezkonkurencyjny.

mat74 napisał:
przez "drewniane" kolumny mysle ze rozumiesz nie plastikowe- czyli z mdf - mysle ze cos powinno sie znalezc- ale najpierw musisz znac kwote jaka pozostanie ci po zakupie ampli, pamietaj ze nawet bardzo dobry ampli na byle jakich kolumnach niczego nie pokaze
Powiem tak - podczas wycieczki do MM poprosiłem o zaprezentowanie mi kilku zestawów 5.1 i wszystkie firm Sony, Samsung, Panasonic, etc. (plastiki) drażniąco rzęziły, a nie grały. Powiedziano mi, że jeśli kupować głośniki to tylko drewno, dlatego też takie przyjąłem założenie. Jeśli jest jakaś nieplastikowa alternatywa dla drewna, która ładnie brzmi to oczywiście wezmę ją pod uwagę, jednak i w tym przypadku proszę o podanie konkretnych modeli za którymi powinienem się rozglądać.

mat74 napisał:
przy wyborze zestawu glosnikow sugeruje ci skupic sie na jak najlepszych (osiagalnych dla ciebie cenowo) frontach i ukladzie 5.0 jezeli odczujesz brak suba to po jakims czasie moze uda ci sie uzbierac i dokupic, jesli kupisz za ta kwote zestaw 5.1 - czyli cena rozlozy sie na suba kosztem pozostalych glosnikow - a zestaw ten po odsluchach nie bedzie cie zadowalal to bedziesz w "slepej uliczce"
Myślę, że do czasu aż nie zmienię mieszkania (a trochę to jeszcze potrwa) obejdę się bez suba. Również uważam, że lepiej teraz kupić lepsze 5.0 niż liche 5.1.

A jak opinie nt. zestawu DENON AVR-1909 + JAMO S416?
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o drewno, to jakbyś miał ok. 4-5 kPLN (na jedną kolumnę), to coś by się znalazło. Poniżej, to co najwyżej drewniana okleina (fornir).
Co do Denona - nie ma bezwględnie najlepszych ampli, ale teraz na przykład mając 2,5kPLN do wydania na ampli wg mnie najlepszym wyborem byłby Onkyo 805 (chociaż i tak w stereo prezentuje się stosunkowo żałośnie - w porównaniu z wzmacniaczami stereo za ok. 1,5kPLN).
Przy Twoich oczekiwaniach musisz wybrać ampli, który przetwarza dźwięk z HDMI (jakieś 1400PLN w górę), jeśli podepniesz lapka z softem, który dekoduje formaty HD, to dekodery w ampli stają się zbędne - wystarczy, że ampli przetwarza wielokanałowy format LPCM). Przy 3kPLN na zestaw raczej nie można być wybrednym - za 1600 trudno kupić przyzwoity zestaw 5.0 - z tanich zestawów podobał mi się Quadral Quintas 500 - jakieś 1300PLN).
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jesli sluchales i porownywales DENONA i YAMAHE ,slyszysz roznice i ten pierwszy gra dla ciebie lepiej to nie ma o czym dyskutowac to ty wydajesz forse i tobie musi pasowac , myslalem o modelu yamahy 663 ma wszystkie kodeki i jest bodajze troche tanszy - ale absolutnie nie mowie ze lepszy - tak jak mowilem albo sluchales jesli nie -musisz posluchac
co do drewnianych glosnikow- mysle ze chodzi nam o to samo....nie sadze zebys widzial gdzies "drewniane" kolumny ktore byly z drewna....;)
to jest zawsze plyta...
w ostatniej kwesti jestesmy zgodni
 

roach_rch

New member
pejotpe napisał:
Przy Twoich oczekiwaniach musisz wybrać ampli, który przetwarza dźwięk z HDMI (jakieś 1400PLN w górę), jeśli podepniesz lapka z softem, który dekoduje formaty HD, to dekodery w ampli stają się zbędne - wystarczy, że ampli przetwarza wielokanałowy format LPCM).
Hmm, no właśnie... posiadając jako soft PowerDVD 9 Ultra to powinno być możliwe. Dlatego początkowo chciałem kupić Denona AVR-1509 (z HDMI, bez dekoderów dźwięku HD), ale z innego wątku (hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=353395#post353395) zrozumiałem, ze to nie wyjdzie. Chyba, że źle zrozumiałem...

mat74 napisał:
esli sluchales i porownywales DENONA i YAMAHE ,slyszysz roznice i ten pierwszy gra dla ciebie lepiej to nie ma o czym dyskutowac to ty wydajesz forse i tobie musi pasowac , myslalem o modelu yamahy 663 ma wszystkie kodeki i jest bodajze troche tanszy - ale absolutnie nie mowie ze lepszy - tak jak mowilem albo sluchales jesli nie -musisz posluchac
Nie słyszałem Yamahy. W związku z tym czeka mnie kolejna wycieczka po marketach :)

Kolejne pytanie - co lepsze Wharfedale Vardus 300 czy Quadral Quintas 500? Vardus droższy, ale przekonałem się, że niezawsze jest to wyznacznik "lepszości".
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
niestety nie wkleiles linka (moze nie mozesz jeszcze) - wiec nie wiem co tam jest opisane

co do glosnikow - to samo co z amplitunerami- odsluch!!!!!!

nie jestem znawca komputerow a tymbardziej ich mozliwosci pod katem wysylu formatow dzwieku HD , ale ostatnio natknalem sie na informacje dotyczace tego wlasnie zagadnienia w odniesieniu do PC- i okazuje sie ze nie jest calkiem tak "rozowo" i czasem jest tam jakas "abrakadabra"...
 

roach_rch

New member
Link do wątku o Denon AVR 1509 - skopiuj to --> hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=353395#post353395

i wklej do pasku adresu przeglądarki. Nie mogę dodawać linków :(
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
juz pamietam- rozumiem ze sam sprawdziles dokladnie specyfikacje tego ampli i na pewno nie przyjmuje dzwieku przez HDMI ?!
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o tańsze ampli, to za jakieś 1450PLN można kupić starszą yamahę 661 (właściwie, to jej delikatnie okrojony odpowiednik htr 6060), która przyjmuje multichannel pcm po hdmi, oprócz tego bonusowo ma pre-out na wszystkie kolumny (w przeciwieństwie do 663 za jakieś 1900PLN nie ma dekoderów hd). Co do kolumn: musisz posłuchać, jak gra ampli z wybranymi kolumnami i czy to brzmienie Ci odpowiada. W przypadku wielu kolumn płacisz ekstra za markę (niekoniecznie jakość) i to sporo.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Amplituner powinien być z nowymi dekoderami więc TX-SR606 lub AVR1909. Sorki jak gdzieś napisałeś o wielkości pokoju ale ja nie mogę jej znaleźć.
 

vvlad

New member
Witam,

Poszukuję kina domowego z blueray ew. osobno nagłosnienie + odtwarzacz. Niestety nie jestem zbytnio obeznany w temacie, a ograniczenia czasowe niepozwalają mi zagłębić się w forum. Pomoże ktoś?
 

roach_rch

New member
Hmm, a nie dałoby rady skonfigurować software'owego playera (WinDVD / PowerDVD / jakikolwiek inny) tak, aby wysyłał po HDMI dźwięk LPCM, a nie bitstream? Wtedy mógłbym szukać amplitunera bez dekoderów TruHD / DTS-HD MA...
 
Do góry