Amplituner do stereo, AVR-X1100W?

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Patrząc od strony technicznej, wzmacniacz KD zastosowany do stereo będzie miał przewymiarowany zasilacz (podobnie jak to bywa we wzmacniaczach stereo).

Niekoniecznie .Zasilacze typu SMPS rozwiązują ten problem i są szeroko stosowane pomimo konieczności stosowania skomplikowanego filtru wejściowego i wyjściowego ,dodatkową zaletą jest możliwość stosowania małych kondensatorów filtrujących ,a sam zasilacz ma objętość i wagę mniejsza o 1/3 w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań .Największą zaletą jest sprawność zasilaczy SMPS która wynosi min. 80%

Wiele budżetowych wzmacniaczy stereo dla obniżenia kosztów posiada stopień końcowy zbudowany w postaci układu scalonego (np.Cambidge Audio AM ) ,powiem szczerze ,że nie widziałem amplitunera KD na układach scalonych ,więc chyba nawet bez "czapki pilotki" jest oczywiste co lepiej zagra
 

Rafal7

Banned
Podstawowe błędy przy porównani brzmienia są takie:
- odsłuchy w różnych warunkach - różne pomieszczenia, materiał muzyczny, wymiana wielu elementów toru jednocześnie, itd.,
- długie odstępy czasowe między odsłuchami,
- brak precyzyjnego wyrównania głośności przy porównaniach,
- brak kontroli sugestii, upodobań, nastawienia oceniającego.

Nie wiem skąd masz te teorie ale to nie trzyma się ni kupy ni dupy.

U mnie kolumny stoją w tym samym miejscu, ja siedzę w tym samym miejscu, wszystko w pokoju jest na swoim miejscu, jedyne co to amplituner stoi po lewej a wzmacniacz po prawej stronie.


Ostatni argument jest najlepszy, jakby amplituner grał tak samo jak wzmacniacz to osoba robiąca odsluch nie stwierdzila by że ampli zagrał gorzej chyba że jest głuchy.

Według Ciebie głośność powinna być ustawiona co do 0.01 db?


Sprzęt mam pod nosem i nie muszę za nim jeździć więc nie zapominam co jak brzmi.
 

popej

New member
Z mojej krótkiej listy błędów testowych, pierwsze dwa punkty są dość oczywiste i łatwe do usunięcia, dotyczą głównie testów sprzętu w sklepie.

Natomiast kto z publikujących tutaj swoje opinie może potwierdzić, że uniknął dwóch końcowych? Przypomnę: precyzyjne wyrównanie głośności oraz kontrola upodobań i nastawienia oceniającego.

Tu jest ciekawy przykład pokazujący, że ostatni punkt może uniemożliwić zaobserwowanie ewidentnych różnic brzmienia:
Audio Musings by Sean Olive: The Dishonesty of Sighted Listening Tests

Według Ciebie głośność powinna być ustawiona co do 0.01 db?
Człowiek wyłapuje różnice głośności rzędu 0.3dB. Przy testach powinno być lepsze wyrównanie poziomów, bo inaczej słuchacz zwykle lepiej oceni sprzęt grający głośniej.

Wyrównanie poziomów poniżej wrażliwości słuchu wymaga użycia miernika: prawda czy fałsz?
 

Rafal7

Banned
0.3 dB to nie to samo co 0.01 dB

Też podchodziłem z dystansem do teori że wzmacniacz zagra sporo lepiej od amplitunera.
Wszystko się zmieniło dopóki nie kupiłem wzmacniacza
Dodam że gdy włączyłem wzmacniacz to po około sekundzie usłyszałem różnice miedzy wzmacniaczem i amplitunerem.
I twierdzę że tylko głuchy lub ten co nie chce nie usłyszy różnicy, nie da się nie usłyszeć tego.
 

Henry

Active member
Bez reklam
0.3 dB to nie to samo co 0.01 dB

Też podchodziłem z dystansem do teori że wzmacniacz zagra sporo lepiej od amplitunera.
Wszystko się zmieniło dopóki nie kupiłem wzmacniacza
Dodam że gdy włączyłem wzmacniacz to po około sekundzie usłyszałem różnice miedzy wzmacniaczem i amplitunerem.
I twierdzę że tylko głuchy lub ten co nie chce nie usłyszy różnicy, nie da się nie usłyszeć tego.
Moim komentarzem do wypowiedzi kapusty jest tylko tyle - 100% prawdy.
Nawet przy porówaniu wysokiej klasy amplitunerów, z bardzo dobrym torem audio- SR7009/ DENON X4100 vs PM8005 od razu słychać dużą przewagę wzmacniacza stereo
 

Rafal7

Banned
Popej dyskutujesz i dyskutujesz, wstawiasz jakieś linki do których nawet nie zaglądam
Nie ma sensu nawet w nie wchodzić, nie będę tego czytał.
Jeżeli zabierasz głos i obstajesz przy swoim to poprzyj to swoimi argumentami wynikającymi z własnych testów czy doznań podczas odsluchu, bo linki z neta to nie dla mnie, każdy może napisać co chce
Nie piszę tu o wyrównaniu db.
Cały czas mam na mysli że amplituner jest równy wzmacniaczowi.
 

palusik

Member
Dziwne teorie, sam miałem wzmacniacz stereo, ba nawet wzmacniacz za 50 zł z lat 80 podpięty do kolumny. Różnica pomiędzy KD a stereo jest BARDZO zauważalna w muzyce. Zdecydowanie na plus stereo. Tutaj nie ma się***co nawet sprzeczać.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Popej
Cały czas mam na mysli że amplituner jest równy wzmacniaczowi.

Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji
 

Rafal7

Banned
Ja uważam że dyskutujemy o sprzęcie o którym najczęściej się tu pisze i jest polecany.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji

X2000 vs PMA720- znacząca przewaga wzmaka (koledzy porównywali wyższe modele amplitunerów, w tym X4000 z tym wzmakiem i też zauważyli przewagę wzmacniacza za ok 1000 zł
X4100/SR7009 VS PM8005- oczywiście duża przewaga wzmaka
To tak na szybko z mojego podwórka :)
 

collider

New member
Bez reklam
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji

Tyle, ze ten HK to amplituner stereo. Porownaj sobie typowe amplitunery KD z piecioma lub wiecej koncowkami.
 

3echo

Member
Bez reklam
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji
Też tak uważam.
Wracając do tematu ...może Pylon Pearl 25?Podobno rewelka w tej cenie.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia

Witam,
jeśli już jesteś taki drobiazgowy to podaj proszę na jakich kolumnach ?
Nie zajmę stanowiska bo ani ten ani ten mnie nie interesuje ale obawiam się, że znów piszesz to
co przeczytasz w necie.
Bumbanie i cykanie to nie wszystko w odsłuchu stereo.

Pozdr.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
SDman - rozkręć Harmana i Cambridge Audio AM 5/10 i dojdziesz sam do wniosku .Ja rozumiem że wszystko co jest w Twojej dyspozycji jest najlepsze i stanowi wzorzec do naśladowania .Akurat stoi u mnie i gra z kolumnami Monitor Audio , pierwsze co się nasuwa na myśl to kultura brzmienia - jeżeli szukasz bumbania i cykania to nie ten adres

W kwestii brzmienia nie będę się dalej rozpisywać gdyż przecież moje opinie są niewiarygodne w porównaniu do Twoich .Może niech głos zabiorą osoby które na co dzień się zajmują testowaniem sprzętu -chociaż pewnie niektórzy też będą mieć zastrzeżenia , szczególnie w sytuacji kiedy recenzja nie jest zgodna z ich oczekiwaniami

Harman powędrował na stolik jako pierwszy. Zaciekawiło mnie po prostu, że amerykański koncern nie produkuje wzmacniacza poniżej 2000 zł, a amplituner stereo – owszem.
Szybko stwierdziłem, że HK3390 jest bardzo dobry. Nigdy bym się nie spodziewał, że wielka dwukanałowa maszyna zagra tak naturalnym i przestrzennym dźwiękiem. Równowaga tonalna nie budzi zastrzeżeń; może z wyjątkiem najniższego basu, do którego zaraz dojdziemy. Temperaturę barw nastawiono na zero. W pierwszych minutach odsłuchu nic nie razi, a i później sytuacja się nie pogarsza. Harmana słuchałem przez dwa tygodnie i nie miałem ochoty zabierać się za pozostałe urządzenia. Tak dobrze grał.
HK3390 nie daje się przyłapać na tanich sztuczkach. Co więcej, po jakimś czasie staje się jasne, że poza neutralnością i realistyczną barwą oferuje kilka smaczków, których szukalibyśmy raczej we wzmacniaczach specjalistycznych audiofilskich wytwórni. Jest dynamiczny, ale bez efekciarstwa. Do tego dochodzą dźwięczne wysokie tony i przestrzeń. Chyba właśnie jej otwartość najbardziej przypadła mi do gustu. Dźwięk bez problemu odrywał się od kolumn. Audio Physiki Spark 5 mogły pokazać swoją ulubioną sztuczkę: zniknąć, zostawiając scenę wypełnioną muzyką. Co ważne, dźwięk nie nosił śladów ostrości. Nie słychać w nim agresji ani natarczywej ekspozycji szczegółów (których jest stosunkowo dużo). Harman nie robi z tego zagadnienia. Po prostu gra.

Ale wiecie co? Gdybym miał dwa tysiące na wzmacniacz, Harman trafiłby na krótką listę kandydatów do odsłuchu. Gdybym w ramach testu nie potraktował go kilkoma specyficznymi płytami, nawet bym nie zauważył braku najniższych pomruków. Cała reszta to w tej cenie bardzo wysoki poziom.
 

SDman

Banned
Akurat stoi u mnie i gra z kolumnami Monitor Audio , pierwsze co się nasuwa na myśl to kultura brzmienia - jeżeli szukasz bumbania i cykania to nie ten adres

Witam,
no precyzyjny to nie jesteś kolumn MA jest wiele i z tego co się orientuję to w różnym przedziale cenowym, lepiej się jednak nie ujawniać.
Jakbyś podal konkretnie model każdy mógłby to zweryfikować.

Z tej wypowiedzi raczej to Ty chwalisz co masz.

SDman - rozkręć Harmana i Cambridge Audio AM 5/10 i dojdziesz sam do wniosku .

cóż, pozostawię Tobie rozkładanie sprzętu na czynniki, nie znam się na tym.
Zamiast tego wolę słuchać i to u siebie w domu -warto zadać sobie trud przywiezienia sprzętu.

Pozdr.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji
Trafnie napisane.
 

palusik

Member
Nie chcę stawać po niczyjej stronie dyskusji ,ale Panowie konkretnie - który amplituner i który wzmacniacz stereo ?

Weźmy taki Cambridge Audio AM 10 i Harmana HK 3390 - cena praktycznie taka sama ,chyba trzeba być kompletnie głuchym aby nie odróżnić który klocek gra lepiej .Przecież to ampli Harmana roznosi w puch brytyjski wzmacniacz ,i to we wszystkich aspektach brzmienia
Wiadomo że droższe konstrukcje wzmacniaczy liczących się firm wykażą swoją wyższość nad amplitunerem ,ale jeżeli ktoś dysponuje amplitunerem KD np.Marantz serii 5000 i dokupuje sobie do tego wzmacniacz pokroju Denon PMA 520 do słuchania w stereo ,to ja szczerze mówiąc bardzo zastanawiam się nad sensem takiej operacji

Różnie jest, miałem amplituner Onkyo 60x i podpiąłem wzmacniacz za 50 zł, 30 letni. Zdecydowanie lepiej w stereo na wzmacniaczu. Jak masz KD z średniej półki - SR5008/9 i kupisz wzmacniacz za parę stów używany - dobrze wybrany! - to i tak zostawi KD w tyle.
 

krzysiek29

New member
Niech zainteresowany sam sprawdzi tezę , że amplituner KD gra "gorzej" w stereo od wzmacniacza stereo i czy ta różnica jest dla niego wystarczająca aby na któryś z nich się zdecydować. Każdy z nas (lub prawie) coś tam porównywał z czymś ale zwykle to rozmija się z pytaniami pytających.

np. moja teza: stary ampli Yamaha v440RDS w stereo gra zauważanie lepiej od denona AVR-X1100W szczególnie bas :smile:
 

3echo

Member
Bez reklam
Porównując ampli i wzmak za 2000zł to pewnie przewaga wzmaka,ale opinie są takie,że aby ampli zagrał tak jak wzmak za 1000zł to musi kosztować 3000zł.Czy aby napewno?
 
Do góry