Amplituner do Melodiki BL410

Tunde

New member
Dzięki Wam za podpowiedzi, z tego co mówicie wynika, że w cenie do ok. 3000zł Melodiki BL410 będą najlepszym wyborem. Co do posłuchania to nie takie proste bo jeden z salonów w ogóle nie ma Melodiki na stanie, a drugi ma kolumny ale nie ma Denonów (tylko najniższy model) .... :(
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To nie jest tak że będą najlepsze do 3k. Każdy lubi inne brzmienie. Zresztą Melodika kosztuje w detalu 2400zł więc pewnie ze 2-3 stówki idzie urwać. Na pewno stosunek ceny do jakości jest dobry. Do 3k bardzo dobre są też Dali Zensor 7. Ja bym również odsłuchał Q Acoustics 3050, trochę z innej bajki JBL Studio 280, w dobrych cenach są teraz Monitor Audio BX6, sporo osób chwali polskie Pylon Audio Sapphire 25. Jest w czym wybierać :)

Aha teraz się kapnąłem, że chodziło Ci o cały zestaw 5.0 za 3k więc moje propozycję do 3k raczej się nie zmieszczą.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Melodikę BL4 5.0 dostaniesz za 3 z hakiem, zobacz jeszcze Wharfadale Diamond 10.6, Boston Acoustics A360/ A25/ A250 są teraz za 3 tyś., Indiana Line Nota 565 za 3 tyś, Canton GLE 476/416/456 za niewiele ponad 3 tyś,
Trochę ciekawych zestawów w tym budżecie znajdziesz :)
 

Rafal7

Banned
Dzięki Wam za podpowiedzi, z tego co mówicie wynika, że w cenie do ok. 3000zł Melodiki BL410 będą najlepszym wyborem. Co do posłuchania to nie takie proste bo jeden z salonów w ogóle nie ma Melodiki na stanie, a drugi ma kolumny ale nie ma Denonów (tylko najniższy model) .... :(
No to w jednym salonie wypożycz Denona niby do domu na odsłuch i biegnij z nim do drugiego salonu.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
To nie jest tak że będą najlepsze do 3k. Każdy lubi inne brzmienie. Zresztą Melodika kosztuje w detalu 2400zł więc pewnie ze 2-3 stówki idzie urwać. Na pewno stosunek ceny do jakości jest dobry. Do 3k bardzo dobre są też Dali Zensor 7. Ja bym również odsłuchał Q Acoustics 3050, trochę z innej bajki JBL Studio 280, w dobrych cenach są teraz Monitor Audio BX6, sporo osób chwali polskie Pylon Audio Sapphire 25. Jest w czym wybierać :)

Aha teraz się kapnąłem, że chodziło Ci o cały zestaw 5.0 za 3k więc moje propozycję do 3k raczej się nie zmieszczą.
Mi się podobają takie Studio na przykład :)
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
ale mają niskie zużycie prądu gdy są włączone :) za sprawa innych zasilaczy - impulsowych, a nie transformatorowych.
Z całym szacunkiem - świstak siedzi i zawija sreberka. Ale jak ktoś lubi wierzyć w marketingowy bełkot...
Zasilacz impulsowy nie jest sprawniejszy od zwykłego trafo kiedy w dalszym ciągu zasila analogową końcówkę mocy.
Dopiero zasilenie cyfrowej końcówki dało by sensowny efekt. Baa impulsowy ma sprawność średnio 80-90% i to tylko w optymalnych zakresach mocy, trafo ma minimum 85% praktycznie w całym zakresie, dopiero kiedy rdzeń zaczyna się nasycać tracić sprawność.
Przede wszystkim sam wzmacniacz w klasie AB ma ok 70% sprawności, prąd spoczynkowy to ok 50-70mA.
Wiec przy zasilaniu np. +/- 35V dla jednej końcówki będzie to ok 6-7W kiedy nic nie gra z głośników (w stereo będzie to już 14W, przy 5 kanałach 30-35W plus elektronika z 10W). Wiec zmiana zasilania nic tutaj nie zmieni.
Jest to po prostu oszczędność producenta.
Koszt zas impulsowego 400W to ok 30-35zl, trafo o takiej mocy to już 80-90zl. Dość duża różnica dla tysięcy szt dla firmy...
Poza tym przy większych mocach "przysiada", gdzie trafo może oddać chwilowo nawet więcej mocy.

Cytat z czasopisma audio odnośnie 370'tki:
" Każda z siedmiu końcówek mocy AVR370 jest w stanie oddać potężną dawkę mocy - aż 145 W, a więc jeszcze więcej, niż deklaruje producent (125 W). Gdyby stał za tym "odpowiedni" zasilacz, mielibyśmy potencjał, jakiego... mieć nie możemy w urządzeniu tej klasy cenowej. W stereo wciąż jest wyśmienicie - 2 x 131 W, ale podłączenie trzeciego kanału wywołuje nieoczekiwanie poważny spadek - do 3 x 69 W. Przy wysterowaniu pięciu kanałów otrzymujemy 5 x 36 W (siedmiu nie sprawdzamy, gdyż nie mamy tylu obciążeń testowych). Ograniczenie wprowadza zasilacz, z którego konstrukcją eksperymentowano... i nie wyszło to najlepiej."
Także do stereo ok, ale do kina... Porządniejsze radyjko samochodowe ma taką moc... A co dopiero niższe modele...



Co do tematu, masz gdzieś blisko salon Denon'a? Byłem w dwóch i nigdy się nie zawiodłem, super obsługa. Np u mnie w Katowicach (SSC) można przesiedzieć i 2godz, konsultant z uśmiechem podpina każde kolumny jakie nam się uwidzi, miło się rozmawia i dyskutuje na temat tego co podpiął o wadach/zaletach, nie bajeruje i przede wszystkim nie mądruje się, nie oceniają ludzi z góry (czego nie można powiedzieć o kolesiach z MegaHz, ego i zadumanie poziom expert - poza kierownikiem ale on nie obsługuje za bardzo klientów, dziwię się, że zatrudnia takich ludzi).


Co do wyboru to Denon gra ładnie z Diamond 10.6, Zensor. Onkyo ciekawie się zgrywa z Dali, Klipsh, Magnat. Marantz jest ciekawym kompromisem powyższych i w miarę uniwersalny wobec kolumn ale też droższy.
Tak naprawdę my możemy co najwyższej naprowadzić, żebyś nie musiał za dużo szukać ale najważniejsze to musisz samemu posłuchać i wyrobić sobie jakieś zdanie. Poczuć, a raczej usłyszeć, że to jest to czego chcesz.
Najgorsze jest (juz parę razy tak miałem po zakupach dla znajomych), że w salonach/sklepach gra super, elegancko podoba się kupującemu po czym przejeżdżamy do ich mieszkania ze sprzętem, i czegoś tu brakuje.
I zaczyna się im tłumaczyć, że pokojo-kuchnio-sypialnia nie jest idealnym do odsłuchu, kanapa ustawiona np w miejscu gdzie tworzy się fala stojąca i jest mocno wycofany bas, za mało mebli/wystroju przez co jest za duży pogłos, dużo by tak można pisać.
Zakup dobrego sprzętu to połowa sukcesu, druga to pokój także z góry uprzedzam, żebyś się nie rozczarował (mam nadzieje, ze jednak tak nie będzie) po powrocie do domu i myślał, że podmienili kolumny w kartonach przy sprzedaży ;-)
 
Ostatnia edycja:

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ale po co takie głupie teksty?
I po co dodajesz znowu słowo oszczędny skoro w przypadku tych ampli akurat to nie ma znaczenia.
W przypadku pc owszem bo jako zasilacz liniowy o wielu napięciach impulsowy jest zdecydowanie lepszy od trafo ale nie w audio, jedynie sprawdza się w klasie D. Co zresztą jest też wykorzystywane często w subwooferach.
 

saint123

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie są tylko moje, a wzięte z książek, badań wielu firm, jak i własnych doświadczeń przy budowach różnych sprzętów.

Sam głupio odpowiadasz, a ja tylko staram się sprostować marketingowe mniejsze zużycie o jakim wspomniałeś i naprowadzić kupującego na mniejsze zło.

To, że Tobie odpowiada dźwięk, jakość tego sprzętu i wierzysz w to co pisze na broszulce producenta to indywidualna sprawa ale nie każdemu może się to spodobać wiec lepiej jeden z negatywnych czynników lepiej odrzucić, jeżeli się spodoba proszę bardzo ale powinien mieć tego świadomość przy zakupie.

I nie ma co sciemniać, że nagle o 30zl mamy mniejszy rachunek. Jeżeli były by jakieś różnice to maksymalnie o 10-15W w spoczynku z uwagi na ogólną budowę ampli (inne parametry tranzystorów, mniejszy proces technologiczny itp), a nie zasilania. Nawet działający 24h po miesiącu nie zrobiłby większej różnicy niż 6-7zl na rachunku.


Jest też osoba kwestia wytrzymałości, patrząc na rynek pc gdzie mamy takie zasilacze.
Często dużo bardziej zaawansowane i zdecydowanie droższe, a jest to najczęściej psujący się element.
Ampli nie kupujemy na 2-3lata, raczej średnio 5-6lat czasem niektórzy więcej.
Zawsze to jedna rzecz mniej, która się może zepsuć.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Szkoda tylko, że piszesz o innym zasilaczu niż Baltazar :)
A może nie wiesz, że amplituner zwykle ma 2 osobne zasilacze?

SAINT przynajmniej stara sie wytlumaczyc , przekazac swoje spostrzezenia.
Wypowiedzi typu " nieobchodza mnie czyjes wywody" to ignorancja i arogancja , bo skoro nikt procz kolegi SAINT niestaral sie przetlumaczyc badz podzielic sie wiedza - a forum m.in. Do tego sluzy to lepiej niech sie nie wypowiada. Kolega Baltazar wiekszosc wypowiedzi jakie moglem od paru miesiecy wyczytac to tylko tyle ze JBL i HARMAN sa najlepsze do wszystkiego co jest zartem, szczegolnie jak na rynku audio juz powoli schodza na dalsze plany. Niemusze sie znac na elektronice zeby widziec trend jaki na rynku widac. Ignorancja i nonszalancja ...

Pzdr
 

Tunde

New member
Czy ktoś kto posiada Melodiki BL40 jest w stanie mi podać rzeczywistą szerokość i głębokość skrzynek (bez podstawy).
 
Czy ktoś kto posiada Melodiki BL40 jest w stanie mi podać rzeczywistą szerokość i głębokość skrzynek (bez podstawy).


Mierzone od góry, głebokość 32,3 cm, na dole gniazdo na kable troche kilka mm wystaje tak samo jak podstawa. Szerokość 21,3 cm.


Jeśli chodzi o dźwięk w połączeniu z Yamahą. Według mnie grają bardzo dobrze. Nie wiem skąd bierze się opinia że Yamaha gra ostro. Ja żadnych "jazgotów" nie słyszę i przyjemnie się słucha. Zrobiłem kalibrację, skorygowałem trochę ustawienia i gra jak należy. Kolumny musiały się też wygrzać żeby grały tak jak powinny. Basu jest pod dostatkiem, w kinie suba nie potrzebuję. Według mnie odsłuchiwanie kolumn na amplitunerze powinny się też odbywać po przeprowadzonej kalibracji bo dźwięk znacznie się rózni, wtedy ma się przynajmniej porównanie. Niektórym muzyka się podoba bez żadnych "polepszaczy" w pure direct, innym, właczając mnie po odpowiednich ustawieniach. Tak jak koledzy pisali, weź sobie amplituner z pre out w razie czego jak jeszcze będzie Ci mało. W sumie zawsze coś się znajdzie żeby ulepszyć, po jakimś czasie może stwierdzisz że te głośniki już Ci nie starczają.


Jakość budowy też według mnie jest bardzo dobra i nie są to typowe skrzynki.
 

Tunde

New member
Paulvandyk - wielkie dzięki za twój post, bardzo przydatne informacje. Napisz jeszcze w jakim pomieszczeniu masz swój zestawik i czy twoje Rothy dają radę z całym zakresem brzmienia przy cichym wieczornym słuchaniu w stereo ? Ciekawy jestem również jak sobie radzą te maleństwa Oli10 na tyłach przy filmach.
 
Paulvandyk - wielkie dzięki za twój post, bardzo przydatne informacje. Napisz jeszcze w jakim pomieszczeniu masz swój zestawik i czy twoje Rothy dają radę z całym zakresem brzmienia przy cichym wieczornym słuchaniu w stereo ? Ciekawy jestem również jak sobie radzą te maleństwa Oli10 na tyłach przy filmach.

Nie ma sprawy. Mam salon z połączoną kuchnią około 36m2. Przeważnie słucham muzyki głośno, w tle jak coś robię, więc bas nie jest podkręcony na maxa dlatego przy cichym słuchaniu może go być mniej. Roth Oli10 na tyły są akurat. Słychać je wystarczająco, tak ustawiła je kalibracja i akurat w tym przypadku nie chcę nic zmieniać. Jak stwierdzisz że za cicho grają, zawsze można w ustawieniach amplitunera trochę podkręcić.
 

Tunde

New member
Mam jeszcze do Was pytanie odnośnie głośników na tył. Sytuacja jest taka, że kanapa narożna stoi zaraz przy tylnej ścianie, z prawej strony kanapy jest ściana z oknem ok. 50-60cm od kanapy, z lewej ściana w odległości ok. 170cm. Głośniki mają stać na długiej półce zamontowanej na ścianie za kanapą na wysokości ok. 50cm nad głową siedzącego. Jaki będzie w tej sytuacji lepszy wybór w przypadku zestawu Melodiki - BL10 czy może bipolarne BLS20 ?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Nie jest to idealne rozwiązanie, ale wolałbym powiesić BLSy niż stawiać BL na półce ;)
Chyba, że będziesz miał możliwość zamontowania BL na uchwytach i skierowania ich w stronę słuchacza
 

Tunde

New member
Nie jest to idealne rozwiązanie, ale wolałbym powiesić BLSy niż stawiać BL na półce ;)
Chyba, że będziesz miał możliwość zamontowania BL na uchwytach i skierowania ich w stronę słuchacza
Idealnie niestety nigdy nie będzie, uchwyty odpadają bo nie miałbym jak kabli schować, pozostaje więc wąska półka i albo BL albo BLS na niej.
 

Henry

Active member
Bez reklam
To byłbym za BLSami ;)
Jak masz jakiś dobry zaufany sklep, to mógłbyś się umówić i wypożyczyć do domu jedne i drugie, przetestujesz i będziesz miał porównanie.
 
Do góry