Amplituner do kina domowego, playstation3, blu-ray

Droo

New member
Witam
Szukam obecnie nowego amplitunera do mojego kina domowego. W tej chwili uzywam Sony str-dg710 i glownym problemem jest brak obslugi dolby true hd, oraz dts hd ma. Jako ze PS3 tez nie obsluguje tych formatow, a przynajmniej dts hd (jesli sie nie myle) to czesto mam problemy z dzwiekiem ogladajac filmy na blu-rayu lub grajac w gry na ps3 - czasem nie dzialaja tak jakby niektore kanaly, lub nie ma dzwieku surround, i musze przelaczac pomiedzy bitsream, a LPCM w PS3. I teraz moje pytanie brzmi, czy kupno amplitunera z dekoderami HD pomoże, czy to wina ps3, który w zaden sposob nie przepusci pelnego dts hd? I jesli kupilbym amplituner ktory by potrafil wewnetrznie to dekodowac, to w jaki sposob powinno byc to podawane przez ps3 - jako linear pcm, czy bitsream?

No i oczywiscie jesli kupno nowego ampli ma tu sens to prosilbym o rady jaki moglby to byc w okolicach 1500zl. Na razie zastanawiam sie nad Onkyo sr607 lub Denon avr1909.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
ps3 (jesli to nie jest wersja slim) nie jest w stanie wyslac bitstremu formatow HD. tak wiec umiejetnosc dekodowania tych formatow przez amplituner niczego nie zmienia, ps3 wysyla te formaty w postaci rozkodowanej do sciezki wielokanalowego LPCM, teoretycznie powinno sobie radzic ze wszystkimi formatami (lacznie z dts hd ma 7.1) jesli wiec nie jestes zadowolony z efektu jej dzialan zmiana amplitunera niewiele pomoze.

ps.nie sprawdzalem danych technicznych ,ale rozumiem ze amplituner ktory posiadasz w tej chwili przyjmuje dzwiek przez HDMI.
 

Droo

New member
tak obecny amplituner przyjmuje dzwiek przez hdmi.

Czyli generalnie rzecz biorac to nie ma sensu bo nic nie zmieni? Myslalem ze problem jest taki ze i odtwarzacz i amplituner nie obsluguja tego dzwieku, i ze jesli chociaz jedna ze stron bedzie w stanie go zdekodowac to juz bedzie ok. W przypadku amplitunera zakladalem ze ps3 moglby przeslac taki dzwiek w postaci bitstream (czyli jak ja to rozumiem, przekazanie strumienia bitów w żaden sposób nieprzetworzonych) i amplituner robi z tym dalej co trzeba (dekoduje) i wysyla do glosniczkow. oczywiscie moge gadac bzdury bo kieruje sie tylko zdrowym rozsadkiem a nie jakas konkretna wiedza w temacie.

Nie chodzi mi o jakas oszalamiajaca zmiane jakosci dzwieku, bo nie jestem audiofilem, ale chcialbym zeby wszystko dzialalo tak jak nalezy i bylo slyszalne we wszystkich glosnikach. Tak jak pisalem, w zaleznosci od filmu czasem niektore kanaly sa nieslyszalne w zaleznosci od wyboru lpcm, lub bitstream na ps3.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
dopiero ps3 slim jest w stanie wypuscic formaty HD jako bitstream ! "stare" ps3 nie jest w stanie tego zrobic! zawsze dokonuje dekodowania "on board" - tak juz je skonstruowala firma sony. wybor miejsca dekodowania odnosi sie jedynie do "starych" formatow
 

Droo

New member
To na czym polega problem z ps3 (nie slim). Jak dostaje sciezke np dts hd to ja przetwarza na linear pcm? Jest tu jakas strata, czy nie? Czy moze konwertuje taki dts hd to zwyklego dts? Troche sie w tym wszystkim pogubilem. Czy w takim razie zwykle ps3 jest w stanie obsluzyc wszystkie obecne formaty HD wewnetrznie i bezstratnie?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak- rozkodowywuje sciezke i przesyla ja w postaci LPCM. teoretycznie nie powinno tu byc mowy o jakis stratach !
 

Kaszan

New member
mat74, a powiedz jeszcze jak powinien być ustawiony amp w przypadku przesyłu LPCM-u przez PS3 Slimkę (niestety też nie posiadam dekoderów HD w ampie ale mogę przesyłać dźwięk przez hdmi). Gdy dźwięk podawany jest na amp w postaci pcm-u, mam możliwość ręcznie ustawić w moim Denonie na np. Dolby PL Music, Dolby PL Cinema, DTS: NEO itp. Szczerze mówiąc nie bardzo potrafię się połapać w tym programach... z tego co czytam w instrukcji amp, sam powinien przestawić mi się na coś w rodzaju MULTI CH IN, ale tego jeszcze nie doświadczyłem:) może mój laptop ma tylko hdmi stereo i ścieżki pcm wysyła właśnie jako stereo... Zobaczymy co będzie jak podłącze w święta PS3.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
rozumiem ,ze wysylasz wszystkie formaty w postaci LPCM .
dzwiek wchodzi jako "multichannel pcm" i taka informacja wyswietlana jest na display'u amplitunera- absolutnie nie wlaczaj zadnej z podanej funkcji ! sa to wszystko "ulepszacze" czy raczej "uprzestrzenniacze" :)D) dzwieku majace jeszcze jakis sens gdy podawana sciezka dzwiekowa jest dwukanalowa np.DD 2.0, jednak w tym przypadku (wielokanalowe lpcm) ich stosowanie nie ma najmniejszego sensu-a wrecz przeciwnie ,jedynie degraduje podany sygnal ! (nie powinno byc w ogole mozliwosci takiego "grzebania" przy sygnale lpcm!:D)
powinienes miec w menu audio ustalenie pewnych stalych automatycznych ustawien amplitunera dla roznych formatow wchodzacego sygnalu, ustaw poprostu "multi pcm" na "multi pcm" (bez ingerencji "polepszaczy"). oczywiscie wszystkie nastawy czyli autokalibracja itp. dziala na takim sygnale.

ps.te programy zdaja swoj egzamin przy np. ogladaniu filmu z TV gdy podawany sygnal jest dwukanalowy i najczesiej w jakosci ,ktorej juz raczej nic nie spaprze...:D - musisz poprobowac ktory z tych programow najbardziej bedzie ci odpowiadac i przy jakim sygnale.
 

Prokop

New member
Bez reklam
mat74 napisał:
nie powinno byc w ogole mozliwosci takiego "grzebania" przy sygnale lpcm!:D
Chyba że jest to sygnał LPCM stereofoniczny nie wielokanałowy, wówczas dekodery ala LOGIC 7 można używać wg. własnych upodobań :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
przeczytales cala moja wypowiedz ?!
"ps." tez ?!;)
na sciezke z plyty CD odtwarzanej w playerze chyba logica nie nakladasz ?!
a filmy z dwukanalowa sciezka dzwiekowa w dzisiejszych czasach zdazaja sie chyba jedynie w telewizji.
 

Kaszan

New member
Tak właśnie myślałem ale zdezorientowało mnie to, że zarówno przy podłączeniu dekodera HD cyfrowego polsatu jak i laptopa po hdmi (w przypadku filmów z dekoderem ac3, bo w przypadku DTS-ów czy DD amp oczywiście przrestawiał się sam) , nadal byłem w stanie przełączać programy jak się okazuje przeznaczone do uprzestrzenniania ścieżek stereo. Nie powiem- jakiś tam efekt przestrzenny był :)D). No i tu mnie jedna rzecz zastanawia- o ile z laptopa mogłem się spodziewać, że hdmi puszcza lpcm jedynie w stereo, to czy to normalne ze dekoder HD nie wypuszcza dźwięku multi channel?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jak najbardziej :D. wiem ,ze niektore tunery nie przepuszczaja przez hdmi formatow zakodowanych (tzn.DD , DTS to nawet nikt nie nadaje :D) a nawet jesli to potrafia to zrobic to i tak nie dekoduja tego sygnalu tylko wypuszczaja bitstream.
jedynym rozwiazaniem w takim przypadku (problem z dzwiekiem przez hdmi) jest podlaczenie przez spdif .
 

Droo

New member
Wrocilem niedawno do domu i sprawdzilem ustawienia mojego ps3 (ustawilem wszystko jak na screenach z wczesniej wspomnianego artykulu, czyli wlaczylem wszystkie lpcm'y do 96khz). Niestety po wlaczeniu dowolnego filmu w chwili obecnej nie ma przedniego centralnego kanalu (nie slychac dialogow), jak wyswietlam display na pilocie to pokazuje mi juz nawet ze ps3 wypluwa dzwiek dts hd 7.1, 5.1, czy dolby true hd, w zaleznosci od filmu (probowalem na roznych BR z roznymi sciezkami), zas na amplitunerze wyswietla sie ze dostaje PCM 48, wiec wszystko wyglada ok, ale niestety nie slychac centralnego kanalu. Probowalem nawet przestawic ustawienia w "sound settings" tak jak bylo wczesniej i wciaz nic :hmm:
 

furi_dp

New member
Kaszan napisał:
Tak właśnie myślałem ale zdezorientowało mnie to, że zarówno przy podłączeniu dekodera HD cyfrowego polsatu jak i laptopa po hdmi (w przypadku filmów z dekoderem ac3, bo w przypadku DTS-ów czy DD amp oczywiście przrestawiał się sam) , nadal byłem w stanie przełączać programy jak się okazuje przeznaczone do uprzestrzenniania ścieżek stereo.

trochę off top - nie wiem jakim masz dekoder CP, ale mój samsung HD ma taką przypadłość, że po HDMI wcale nie wysyła dźwięku w innym formacie niż 2 kanałowe stereo, pcm. dopiero po puszczeniu dźwięku optykiem na ampli zobaczyłem napis Dolby Digital w przypadku takich kanałów jak MTVN HD czy niektórych programów np na TVN.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
michal_psk napisał:
Puść obraz z ps3 na TV (przez HDMI), a dźwięk puść osobno do ampli przez SPDIF.

porada mniej wiecej taka sama jakbys poszedl do lekarza z bolaca noga ,a on kazal by ci kustykac na drugiej....

Droo- kanal centralny nie dostaje sygnalu wcale,czy jest zbyt cichy ?!
 

Droo

New member
mat74 napisał:
porada mniej wiecej taka sama jakbys poszedl do lekarza z bolaca noga ,a on kazal by ci kustykac na drugiej....

Droo- kanal centralny nie dostaje sygnalu wcale,czy jest zbyt cichy ?!

Troche dokladniej przyjrzalem sie problemowi i przeprowadzilem rozne proby.
Proby wykonywalem teraz na filmie BR epoka lodowcowa 3 z dzwiekiem dts hd 7.1.
Kanal centralny dostawal po prostu inny sygnal, czyli gral, ale nie to co powinien. Nigdzie nie bylo slychac dialogow (sprobowalem to samo omijajac amplituner, czyli podlaczajac przez hdmi bezposrednio do tv, i dzwiek z glosnikow tv zachowywal sie tak samo - brak dialogow).
Aby wszystko gralo dobrze musialem odznaczyc wszystkie opcje dla LPCM poza 2 kanalowym, czyli odznaczyc wszystkie 5.1, 7.1 itp a zostawic tylko 2channel LPCM.
Przy takim ustawieniu dzwiek gra, owszem, ale wyglada na to że ze wszystkich glosnikow leci to samo (przy ustawieniu LPCM w ps3), natomiast po przestawieniu na bitstream, wszystko bylo ok, czyli wszystkie kanaly graly to co powinny, ale amplituner wyswietlal dts ex matrix 2/3.1, czy cos takiego w kazdym razie z tego co rozumiem sygnal ktory dostawal traktowal jako zwykly stary dts. Na czym to wiec polega, skoro dziala w ten sposob, to znaczy ze ps3 podaje sygnal dts hd w bitsreamie tylko moj amplituner traktuje to jako zwykly dts, tak?
Natomiast dziwna jest sprawa po ustawieniu na linear pcm, bo jesli mam zaznaczone aby ps3 podawalo (jesli dostepne) takze lpcm w 5.1 czy 7.1 to dzieje sie to o czym pisalem, czyli brak dialogow, centralny kanal gra nie to co trzeba itp. Czy jest mozliwe ze moj amplituner nie przyjmuje w takim razie wielokanalowego LPCM, a jedynie 2-kanalowy? (W specyfikacjach napisano ze przyjmuje "PCM 96 kHz 24 bity") Bo to by chyba wszystko tlumaczylo i oznaczalo ze jednak zmiana amplitunera pomoże. Proszę o radę
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
powiem ci szczerze ,ze chyba sie troche "zamotales" z tymi ustawieniami :)

przede wszystkim powtorze po raz kolejny - ps3 (nie slim) nie wysyla nigdy formatow HD jako bitstream !
masz albo cos skopane w ustawieniach ps3 ,albo ustawieniach ampli. w dodatku sadzac po twoim opisie (nie latwe jest znalezienie przyczyny problemu jesli nie widzi sie i nie slyszy sprzetu ;)) wyglada to tak jakbys oprocz podlaczenia przez HDMI uzywal rowniez podlaczenia optykiem i ta wlasnie droga probowal przeslac LPCM . nie ma takiej mozliwosci aby ps3 po przestawieniu na bitstream wyslalo takowy z formatow hd do amplitunera z kolei ten nie posiadajac kodekow hd ,rozkodowywal sam "core" - poprostu techniczna niemozliwosc !
jesli masz konsole podlaczona optykiem to odlacz!
 

Droo

New member
Dziekuje za pomoc i cierpliwosc. Bujam sie z tym problemem juz od ponad roku i chce to wszystko wreszcie zrozumiec.

Nie mam podlaczenia optykiem, nawet nie posiadam takiego kabla. Wszystko idzie tylko i wylacznie przez hdmi.
Zeby kompletnie nie zwariowac sprawdzilem to jeszcze raz. Mam nawet w tej chwili wlaczony film i przelaczam pomiedzy linear pcm, a bitstream i tak:

na linear pcm:
-po wlaczeniu display na ekranie wyswietla mi sie "DTS HD MA 7.1Ch 48 kHz", -na amplitunerze "PCM 48",
-ale niestety dzwiek ze wszystkich glosnikow leci ten sam, czyli ampli podaje na wszystkie glosniki ten sam kanal, najlepiej slychac to po dialogach ktore leca ze wszystkich stron.

na bitstream:
-display na ekranie pokazuje "DTS Multi-Channel 48kHz"
-amplituner wyswietla "DTS-ES matrix 3/2.1"
-dzwiek jest podawany tak jak pownien (przynajmniej tak mi sie wydaje, dialogi leca z centrala i wyraznie slychac oddzielne dzwieki w tylnych glosnikach)


Jeszcze raz wspomne, ze sciezka dzwiekowa na tej plycie to DTS HD 7.1, a w ustawieniach "sound settings" dla hdmi mam zaznaczone dd5.1, dts5.1 i Lpcm 2channel (wszystkie lpcmy 5.1, 7.1 mam odznaczone bo inaczej nie mam czesci dzwiekow, zarowno w bitstreamie jak i linear pcm).

Jeszcze apropo tego ze ps3 nie wysyla hd po bitstreamie. Moze i nie wysyla, ale je konwertuje wewnetrznie do zwyklego dts'a i w ten sposob przesyla dalej, i stad napis "DTS Multi-Channel 48kHz"?
 
Ostatnia edycja:
Do góry