Amplituner do głośników Koda!

tomanek22

New member
Witam!Mam zestaw głośników firmy Koda AV706F + subufer SW700, które zakupiłem pare ładnych lat temu z DVD.Odtwarzacz zdechł, kolumny zostały, praktycznie nieużywane.Czy możecie poradzić jaki amplituner byłby odpowiedni do tego typu kolumn?Myślałem o Yamaha RX-V 371 ale nie wiem czy to odpowiedni wybór?
Amplituner był by podłączony do PS3 i N-ki.Pokój mam 5x4.Z góry dziękuję za podpowiedzi!
 

dragon79

Member
Moim zdaniem myślisz bardzo dobrze. Yamaha robi dobre i tanie amplitunery. RX-V371 nie ma co prawda menu ekranowego GUI i gniazda USB, ale chyba lepiej, że producent w ramach redukcji kosztów zrezygnował z tego a nie z jakości wzmacniacza audio.

Ja mam głośniki Koda AV707v2 i SW1000v2 i też myślę o ampli Yamaha ale o modelu RX-V471. Od V371 różni się on tym, co napisałem powyżej, oraz tym, że ma trochę lepszy wzmacniacz i lepsze zaciski głośnikowe. Oczywiście wolałbym kupić RX-V671, ale ten jest sporo droższy (około 500zł).

W internecie, na portalach anglojęzycznych można znaleźć wiele dobrych opinii o tanich modelach Yamaha. Piszą, że Yamaha RX-V471 w odsłuchach na ''ślepo" brzmi jakby był amplitunerem o jedną lub nawet dwie klasy wyższym i znacznie droższym. Co prawda brakuje mu nieco dynamiki z racji na słabszą niż w droższych modelach sekcję wzmacniaczy, ale za to dźwięk jest dobrze kontrolowany w całym zakresie mocy a zniekształcenia nawet dla pełnego obciążenia są minimalne. Tak czy inaczej wydaje mi się, że taka moc wystarczy do nagłośnienia pokoju o wielkości 20m2.

Dla mnie dodatkowo ważnym argumentem przemawiającym za zakupem amplitunera Yamaha jest niski pobór mocy w trybie Standby (0,1W) oraz w trybie HDMI Standby Through (1,2W) przy czym Yamaha, chyba jako jedyny producent, określa ten parametr w katalogu i instrukcji obsługi - bynajmniej jest się czym chwalić na tle konkurencji, która potrafi w tym trybie skonsumować nawet 30W mocy.

edit: Yamaha RX-V371 nie posiada trybu HDMI Standby Through.
 
Ostatnia edycja:

irnus

New member
Denon 1311. Będziesz miał dyskretne końcówki, pasywne chłodzenie, 4 HDMI, 3d pass through, iPod USB. Przeklejam opinie z ceneo:

"Zgadzam się z grubsza z tym co nawypisywał Waldek. To bdb amp AV, chociaż jego zalety widzę w czym innym. Dekodery to żaden wyróżnik skoro prawie cała konkurencja też je ma. Reszta to subiektywne wrażenia, czyli co się komu wydaje, więc nie wnikam w to... Ale jakoś nikt nie zauważa najmocniejszej strony denona. Ten amp ma dyskretne końcówki, co w tej klasie sprzętu jest niespotykane! W pioneerach i onkyo są scalone końcówki, tak jak w yamahach aż do serii 6xx, przy czym yamaha 667 - czyli najtańsza na tranzystorach - jest ponad kilkaset zł droższa! Do tego denon ma solidne pasywne chłodzenie, więc ani za rok, ani za 5 lat nic nie będzie w nim szumiało czy brzęczało, a przy wentylatorach to nieuniknione. Dlatego pewne minusy, jak nie najlepszy SNR i dynamika, albo zbyt wolny bas to drobnostki. W sprzęcie za 1300 zł nie może być idealnie, ale tu przynajmniej sama konstrukcja urządzenia jest wyższej klasy. I nawet model 1311 ma tranzystory i radiator!!! Brak mu jednak autokalibracji i ma dość ubogi DSP, więc warto dołożyć te dwie stówy i brać 1611. Polecam."


Denon tym modelem oddał honor każdemu, kto nie chce (nie może) wydać kasy. Bez chamstwa – po prostu usunął drogie funkcje, ale zostawił nietknięte znakomite fundamenty. Specyfikacja:

http://www.denon.ee/static/catalog/failid/AVR1311_E2.pdf
 

tomanek22

New member
Czyli Denon 1311 będzie dobry do kolumn jakie posiadam?I oczywiście można podłączyć PS3 i N-kę do tegoż amplitunera, a z niego po HDMI obraz na telewizor?
 

dragon79

Member
Czy Yamaha RX-V 371 mocno odstaje od tego Denona, czy to sprzęt porównywalny jakościowo (odsłuchowo)?

Denon AVR-1312 (na parametry tego patrzyłem) nie obsługuje HDMI Audio Return Channel (Yamaha obsługuje) - chociaż to nie jest dla Ciebie problemem, skoro i tak sygnał masz z n-ki.
Nie ma też automatycznej kalibracji i optymalizacji dźwięku Audyssey (Denon AVR-1612 ma, a Yamaha RX-V371 i wyższe ma YPAO) - bez tego można sobie poradzić.
Nie posiada USB (RX-V371 też nie, ale RX-V471 już tak).

W porównaniu do RX-V371 na plus jest to, że AVR-1312 ma menu ekranowe GUI i lepszy wzmacniacz.

Ani RX-V371 ani AVR-1312 nie obsługują trybu standby HDMI Pass Through (zresztą Denon AVR 1612 też nie obsługuje tego trybu, a Yamaha RX-V471 tak).

Więc jak widać, musisz określić, co jest dla Ciebie priorytetem i wybrać odpowiednio do swoich upodobań.
Jeśli chodzi o odsłuch, to musisz to sam sprawdzić, bo każdy słyszy inaczej. Natomiast nie wydaje mi się, żebyś ze względu na dyskretne końcówki mocy Denona zdecydowanie uznał, że produkuje lepszy dźwięk. To nie jest ta klasa sprzętu.


Dodatkowo nawiązując do wypowiedzi irnusa na temat pasywnego chłodzenia chcę dodać, że od ponad 11 lat ma amplituner Technicsa z wentylatorem i jeszcze nigdy go nie słyszałem a to z tego względu, że włącza się dopiero przy większym poborze mocy / większym wzmocnieniu. Zatem po pierwsze nie pracuje przez cały czas pracy ampli a po drugie nawet jak się włączy to dźwięk jest na tyle głośny, że nie słychać pracy wentylatora.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
W cenie Denona 1312 możesz kupić 1611, który posiada lepszy wzmacniacz, kalibrację, te same dekodery i charakteryzuje się najlepszym współczynnikiem cena/jakość w tym przedziale cenowym. Kalibracja zapewnia mi.in dynamiczny EQ w zależności od poziomu głośności i pomieszczenia. Tego nie osiągniesz "ręcznie".
 

irnus

New member
Dragon o odsłuchu to nie wiem, bo porównywałem Onkyo 609 oraz Denon 1612 i była scena stereo w Denonie a w Onkyo nie. Wydaje mi sie że to nie lada osiągnięcie jak tani AVR daje radę wytworzyć pozorne źródła stereo.
 

dragon79

Member
Twoja wypowiedź potwierdza obiegową opinię o sprzęcie Denona, który lepiej reprodukuje dźwięk stereo niż Onkyo.

Mi bardziej chodziło o indywidualne preferencje słuchającego, które przekładają się na jego subiektywne wrażenia podczas odsłuchu.
Ty słyszysz różnicę na plus, ale ktoś inny może jej nie słyszeć, albo wręcz uzna, że sprzęt gra gorzej.
Poza tym nie zapominajmy o zestawie kolumn głośnikowych, które posiada tomanek22 pytający o amplituner. Nie jest to, krótko mówiąc, sprzęt z górnej, ani nawet ze średniej półki...

BTW: Na jakim zestawie porównywałeś AVR-1612 z TX-NR609?
 

radeqs

New member
I czy przed porównaniem robiłeś kalibrację Onkyo 609. Różnica w dźwięku przed kalibracją/po kalibracji jak dla mnie kosmiczna (ale od razu mówię, że taki ze mnie audiofil jak z koziej.... trąba) :)
 

tomanek22

New member
No właśnie, nie zapominajmy o zestawie kolumn jakie posiadam (AV706F + subufer SW700).Hmm...chociaż myślałem, że są w miarę dobre...Cóż jakie są to są, nie będę szukać nowych.Chcę wykorzystać je na maxa i dlatego potrzebny jest odpowiedni amplituner, który zagwarantuje jak najlepszy dzwięk.
 

irnus

New member
Radeqs to prawda po kalibracji jest znacznie lepiej. Miałem to Onkyo, odsłuchałem je. Po kalibracji jest pewna scena muzyczna, składająca się z 3 miejsc w których mogą być źródła. Jednak miałem delikatne odczucie, ze muszę się dodatkowo skupiać, żeby mózgiem pomóc tej lokalizacji źródeł. Natomiast Denon 1612 w sklepie w którym go słuchałem z łatwością lokował źródła, ja byłem tylko informowany, nie musiałem sam mózgiem pracować. Warunki porównania nie były takie same: u mnie pełny mebli pokój, kolumny Dynaudio DM 2/8. W sklepie stałem naprzeciw dwóch kolumn Dali Concept 6.

Do tej pory nie miałem pewności czy to nie wina mojego pokoju. Ale kupiłem wzmacniacz stereo Denon PMA 710AE i odtwarzacz sieciowy Denon DNP 720AE i mam niesamowitą scenę z dowolną liczbą miejsc pozornych i nawet planami – np. chór może być ulokowany ponad całą sceną. Denon 1612 w tym sklepie brzmiał właśnie tak, oprócz planów, których nie zauważyłem (ale potrzebny jest chyba odpowiedni utwór) oraz liczby źródeł, których jest mniej – ale kolumny są bardzo blisko i ja stoję blisko więc nie ma dla tych źródeł tyle miejsca.

Często wracam słuchać tego Denona i on wyraźnie odpręża człowieka psychicznie. Swoją wyczuwalną swobodą obróbki dźwięku daje znać, że nie należy być podejrzliwym, tylko spokojnie słuchać. Zauważyłem też ostatnio że ma tak czysty dźwięk, że aż metaliczny. Te "tsyknięcia" w wokalu, na końcu słów są ostre jak brzytwa. Zastanawiam sie tylko czy powinny mieć aż ten metaliczny posmak. Mi sie ten dźwięk podoba, to dla mnie jeden z bardziej odjechanych dostarczających przyjemności z jakości muzyki efektów.
 

macieck

New member
Witam!

Moj sprzet sie troche zestarzal, wiec szukam rozsadnej zmiany, ale widze, ze lacza sie tez pozmienialy. Ja wiekszosc rzeczy mialem podpiete optykiem, ew. coaxialem. Teraz widze, np.w tym Denonie 1311, ze same prawie HDMI ( jedno optyczne ). Jak to w praktyce dziala? Wszystko podlaczam HDMI do amplitunera, jego samego lacze HDMI z TV i co? Wszystkie zrodla mam na jednym HDMI telewizora? A co jesli bedzie kilka chodzilo na raz ( bo np. nie bede chcial wylaczyc konsoli, a jednoczesnie bede przelaczal co troche na tuner sat podgladajac jakis kanal )? Jak wtedy wyeksponowac odpowiedni sygnal?
 

ndo

New member
No własnie obiegowa opinia. Ktora nie ma pokrycia niestety od kilku lat, nie wiem skad sie to bierze jeden drugiemu cos powie wrecz wmowi i idzie dalej. Raz trzeba zrobic kalibracje dwa od modelu 605 i 1918 jest gorzej. Modele z 8 zjadly totalnie serie 11 denka faktycznie linia 1910 byla udana tutaj sie zgodze byl lepszy mimo dobrego onkyo 607 ale teraz absolutnie. Ale to widac tylk o unas w kraju wszedzie za granica Onkyo jest zdecydowanie lepeij chwalone i doceniane. U nas ten sprzet kupuja ludzie z opini i sami polecaja ta opinie dalej i t ak to wlasnie krazy. a scena kolego w porownaniu 609 do 1612 to chyba sluchales na logitechach albo przy wylaczonym ampli
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Przełączasz w ampli, gdybyś potrzebował więcej złącz opt./coax. to polecam Onkyo. Tam nie jest to tak drastycznie obcięte.
 

tomanek22

New member
A co powiecie na temat Harman Kardon AVR-158?
Byłem dziś w salonie Hi-Fi i sprzedawca powiedział, że w tej klasie cenowej jest bezkonkurencyjny.Tyle, że szukam w necie coś na jego temat i praktycznie nie ma żadnych informacji, opinii itp,. tylko same specyfikacje.Dziwne, chyba nie jest zbyt popularny....
 
Do góry