Ampli wpływ na subwoofer.

wdehe

New member
Czy jeśli podłączę do mojej yamahy dobry subwoofer,
to czy zagra tak samo jak np. po podłączeniu tego samego suba,
tym samym kablem do HK czy onkyo czy sony?
(ustawiając ten sam poziom odcięcia basu).
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Subwoofer jest aktywny i dźwięk jaki wydaje powinien zależeć od niego, w praktyce jednak jest inaczej z Harmanem ten sam daje więcej z siebie, a z Denonem gra już dużo lżej.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Mike_D napisał:
Tak, ampli w tym przypadku nic nie ma prawa bruździć ;)
Nie bruździł by gdyby nie był podpięty do tego amplitunera. Sygnał popdawany na subwoofer będzie zawsze zależał od amplitunera,może być lepszy, może być gorszy.
 

andreo28

New member
ja mam suba JBL ES250 i jak go podlaczylem do yamahy 663 to myslalem ze"w ogole nie gra"... ? teraz mam hramana 255 -poprostu pieknie masuje stopy ...!
 

pejotpe

New member
Bez reklam
wdehe napisał:
:( qrde, czyli jak w tym powiedzeniu, "jak się nie obrócisz ... zawsze z tyłu".

Prawda jest taka, że ampli daje sygnał na suba (aktywnego, bo rzadko jest osobna końcówka mocy na suba pasywnego) tylko z przedwzmacniacza, czyli jakość basów nie zależy od końcówki mocy (czy ogólnie od mocy całkowitej ampli), a od układów DAC i USTAWIEŃ ampli, które można sobie w cholerę regulować. H/K są znane z tego, że na dzień dobry dają więcej basu, podobnie jak Onkyo, Yamahę trzeba zmusić do podbicia basów, ale nawet najtańszy ampli, który ma możliwość sterowania podziałem częstotliwości i niezależnymi poziomami głośności powinien dać w miarę porównywalne efekty z każdym aktywnym subem. Oprócz sterowania przez ampli zwykle suby dają możliwość sterowania z samej skrzynki (faza, odcięcie, głośność) - czasem część z tych parametrów może nie być aktywna, jeśli używasz połączenia liniowego dedykowanego do suba (często można podać zwykły sygnał stereo i sub odfiltruje częstotliwości powyżej odcięcia). Co do fazy: jeśli sub gra za słabo, a wg Ciebie powinien grać głośniej warto zmienić fazę na przeciwną.

P.S.
Warto do suba użyć przewód z dobrą izolacją inaczej sub będzie zbierał zakłócenia ze środowiska i np. buczał, kiedy teoretycznie nie ma sygnału.
 

wdehe

New member
Dzięki za wyjaśnienie.

Czyli do moich celestionów wypadało być kupić ampli HK,
by poprawić ich bas?

Głównie chodzi o stereo: rock, metal, jazz, blues
(od Bela Fleck, poprzez dire straits, G&R, metallica, My Dying Bride, do Death, itd. (duuużo skandynawskiego melodyjnego "death" metalu).

F30 "łupią" bardzo fajne,
perkusja jak żywa, gitarki, góra super,
tylko trochę tego basu na dole brakuje :(

BTW: ciekawe jak by mi teraz w sklepie wypadły odsłuchy, kupiłbym je jeszcze raz czy nie, sam nie wiem, hm...
Co prawda w sklepie słuchałem na innym ampli, typowym stereo.
 

wdehe

New member
Czy w przypadku HK obowiązuje zasada,
że droższy (wyższy numer) = lepiej.

Któryś z nich potrafi przyjąć sygnał po komponencie a wysłać do TV po HDMI? - Jak w ogóle nazywa się taka funkcja,
czego szukać w opisach?
 
Do góry