ampli kd - otwarzacz CD czy BR - co lepsze?

patrykbg

New member
Siemanko,

Mam mały dylemat, posiadam ampli kd 5.1, może dla audiofilii nie będzie to jakieś szaleństwo, ale dla mnie daje rade. Jedyne czego mi brakuje to odtwarzacza na którym mógłbym odpalić płytkę CD, naczytałem się wczoraj o tym cały dzień na forum, jedni mówią, że lepszą opcją jest BR, drudzy, że lepszy odsłuch jest na CD. Natomiast nie wiem czy na moim ampli będzie jakakolwiek różnica między BR a odtwarzaczem CD. Stąd moje pytanie do Was, co możecie mi polecić tak do 5stówek, czy jakąś używkę CD czy może jakiś odtwarzacz BR. Zależałoby mi również na tym, abym mógł odpalić sobie płytkę bez korzystania z TV, żeby po prostu leciała z odtwarzacza, a na TV np odpalona konsola z gierką :) A jeszcze mam do Was pytanie o podłączenie ampli KD, obecnie mam podłączonego go tylko do TV, podłączyłem kablem optycznym, jednak nie jestem pewien czy to jest najlepsze podłączenie jeśli chodzi o jakość dźwięku, mam jeszcze wyjścia Coaxial oraz ANALOG(chinche) jak myślicie co da lepszą jakość dźwięku ? z góry dziękuje za informację.

Pozdrawiam!
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Napisz najpierw jaki masz sprzęt : ampli i kolumny.
Z CD na pewno będzie lepsza jakość niż muzyka z TV.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Siemanko,

Mam mały dylemat, posiadam ampli kd 5.1, może dla audiofilii nie będzie to jakieś szaleństwo, ale dla mnie daje rade. Jedyne czego mi brakuje to odtwarzacza na którym mógłbym odpalić płytkę CD, naczytałem się wczoraj o tym cały dzień na forum, jedni mówią, że lepszą opcją jest BR, drudzy, że lepszy odsłuch jest na CD. Natomiast nie wiem czy na moim ampli będzie jakakolwiek różnica między BR a odtwarzaczem CD. Stąd moje pytanie do Was, co możecie mi polecić tak do 5stówek, czy jakąś używkę CD

Różnica między BR a CD jest zasadnicza - Blu -ray jest odtwarzaczem wielkoformatowym ,odczytuje różne rodzaje płyt .W przypadku odtwarzania płyt CD wybór jest oczywisty - odtwarzacz kompaktowy uzyskasz lepszą jakość dźwięku choćby z takiego powodu ,że sekcja wideo obecna na pokładzie BR wprowadza zakłócenia
Za 500zł spokojnie kupi używany odtwarzacz ,choć się zastanawiam czy nie lepiej dołożyć ok 150zł i kupić nowego Denona DCD 520AE, masz 24 miesiące gwarancji po bezpłatnej rejestracji masz kolejne 12 Miałem ten odtwarzacz na testach, to nowocześnie zbudowany klocek o zaskakująco dobrym dźwięku ,w każdym razie w swojej cenie jest bezkonkurencyjny gdyż żaden ze znanych producentów nie oferuje odtwarzacza w tej cenie
 

patrykbg

New member
@Ataszek nie pytałem o to czy muzyka z TV będzie lepsza niż z CD.. Chodziło mi o to, czy muzyka z CD będzie lepiej brzmiała z odtwarzacza CD czy odtwarzacza BR. Ampli to staroć thomson dpl 580ht, 3 przednie + sub jak na razie, dwie satelitki nie podłączone, pokój mały także 3 plus sub robi robote.

@Przemko77 Dzięki za odpowiedź, właśnie też patrzyłem na tego Denona, bo jako jedyny był w przystępnej cenie jeśli chodzi o nowe odtwarzacze CD, ogólnie mało jest dostępnych odtwarzaczy CD w przystępnej kwocie, dlatego też zacząłem rozglądać się i czytać o BR, których jest więcej w takim przedziale 500-600 zł. W takim razie bardziej polecasz odtwarzacz CD.

A jeśli chodzi o kable, co Panowie polecacie bardziej ze względu na jakość dźwięku ? Kabel optyczny/koaksajny czy analogowy(chinche)?

Pozdrawiam i dziękuje Wam za reakcje !
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wszystko zależy od dostępności gniazd ,z reguły urządzenia stereo łączy się analogowo (chinch) .Połączenie cyfrowe optyczne jest powszechnie uważane za gorsze ,tak naprawdę jedyna jego zaleta to 100% separacja galwaniczna (nie występuje problem przydźwięku) problemem jest np. wysoki poziom jitteru spowodowany tym że światło wpada do kabla pod różnymi kątami .Również w przypadku systemów wielokanałowym optyk nie jest dobrym rozwiązaniem bowiem praktycznie niemożliwe jest wykonanie poprawnej transmisji materiału 24bity/192khz .Cyfrowe połączenie koaksjalne jest lepsze choćby z tego powodu, że jest obarczone mniejszymi błędami
W Twoim przypadku jeżeli zdecydujesz się na odtwarzacz CD proponuję go połączyć analogowo za pomocą kabla cinch
 

patrykbg

New member
Rozumiem, TV mam podpięty optykiem, nie wiem czemu ale po podłączeniu na kablu chinch ampli->tv, w ogóle nie wydobywa się żaden dźwięk, dopiero po podłączeniu przejściówki 2xchinch na jacka 3,5mm, oraz podłączeniu jej w gniazdo słuchawek dopiero wtedy łapie dźwięk. A co powiecie na połączeniu właśnie ampli do TV? lepiej analog czy cyfrowo ? Rozumiem, że TV to całkiem inna bajka niż odtwarzacz CD dlatego pytam.

@Przemko77 właśnie wyczytałem, że ten polecany przez Ciebie Denon posiada przetwornik C/A, gdzieś czytałem na forum, że właśnie po podłączeniu sprzętów optykiem, ten przetwornik C/A robi bardzo dobrą robotę i poprawia stanowczo dźwięk. Jednak czy ten przetwornik i kabel zrobi lepszą robotę niż połączenie Analogowe? co sądzisz?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
@Przemko77 właśnie wyczytałem, że ten polecany przez Ciebie Denon posiada przetwornik C/A, gdzieś czytałem na forum, że właśnie po podłączeniu sprzętów optykiem, ten przetwornik C/A robi bardzo dobrą robotę i poprawia stanowczo dźwięk. Jednak czy ten przetwornik i kabel zrobi lepszą robotę niż połączenie Analogowe? co sądzisz?

Każdy zintegrowany odtwarzacz CD posiada wbudowany DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) niezależnie od ceny ,więc ten Denon też .Same przetworniki różnią się budową a co za tym idzie jakością jest to jednak temat na długie wypracowanie

Ogólnie każdy odtwarzacz CD składa się z dwóch zasadniczych części - napędu zadaniem którego jest odczytanie danych z płyty w postaci cyfrowej i przetwornika c/a gdzie odczytany sygnał cyfrowy( w postaci zero-jedynkowej) jest zamieniony na sygnał analogowy .Ponieważ ten Denon DCD 520AE ma tylko wyjście cyfrowe optyczne nie wykorzystasz wewnętrznego DAC'a do innego celu (może go wykorzystać tylko wbudowany napęd)
Natomiast jest możliwość użycia zewnętrznego przetwornika c/a który może być samodzielnym urządzeniem lub wbudowanym w inne np. wzmacniacz czy amplituner ,w takim przypadku trzeba podłączyć ten odtwarzacz optykiem z amplitunerem lub wzmacniaczem który posiada moduł c/a .Wtedy sygnał cyfrowy wyjdzie z odtwarzacza lecz konwersję (czyli zamianę) sygnału cyfrowego wykona już zewnętrzne urządzenie
Tak jak pisałem dźwięk tego odtwarzacza jest całkiem poprawny ,szczególnie patrząc na jego cenę .Największymi zaletami jest stosunkowo wysoka precyzja i przejrzystość ,ten Denon wyciąga sporo szczegółów z nagrań .Natomiast jeżeli miałbym wymienić wady, to jest słabsza muzykalność wynika głownie z faktu, że Denon osusza trochę dźwięk ,owszem jest bardzo czysty ale jakby trochę "wyjałowiony" .Jeżeli zależy Ci na większej płynności przekazu poszukaj z używek Marantza CD 6003 /6004
 
Jakie znaczenie ma przetwornik w bluray i zakłócanie czegokolwiek, skoro tor z płyty do ampli idzie w całości cyfrowo? I od kiedy analog jest lepszy od cyfry?

Jak bym miał kupić coś do bluray i muzyki, to ps4 lub xbox one s. Były dzisiaj po 600 - 700 zł. A nie jakieś ograniczone zabawki :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Gość jest bardzo obeznany w tematyce audio - można nawet powiedzieć "porada eksperta" rzeczywiście PS4 ,X-Box do muzyki super dynamika koncertowa ,tempo basu zabójcze ,stereofonia wybitna, przestrzeń - stadion ,cóż można więcej dodać dźwięk zapiera dech w piersiach .Taki Denon może już zwijać interes
 
Do góry