Ampli + CD z pominięciem wzmacniacza

TomekOp

Member
Witam wszystkich. Po zakupie kolumn i amplitunera stwierdziłem że będe narazie szedł w stronę stereo nie kina. Ponieważ wiekszość z was twierdzi (że wszmacniacz jest lepszy od ampi ale nikt nie napiśze jaki wzmacniacz od jakiego ampli ) i przecież ampli ma tez wzmacniacz plus pare innych bajerów... Instrukcja Marantza :

• Amplituner ten można użyć jako przedwzmacniacz poprzez podłączenie zewnętrznego wzmacniacza mocy do gniazd PRE OUT. Dodanie zewnętrznego
wzmacniacza o większej mocy może być korzystne, jeżeli posiadane zestawy głośnikowe mają niską sprawność lub niższą impedancję lub w celu
zwiększenia natężenia dźwięku.

Czyli ma sens dokupowanie wzmacniacza tylko wtedy ... i ja się z tym zgadzam.

Zamiast pakowac pieniądze dodatkowo w średniej klasy wzmacnacz jeszcze jeden chciałem zapytać czy nie lepiej jest:

- Amplituner plus lepszej klasy odtwarzacz CD połączyć przez analog. Wtedy sygnał będzie szedł do amplitunera analogowy i ampli nie będzie go juz zmieniał tylko wzmacniał. Z lepszej klasy CD będziemy mieli wtedy lepszą jakość w stereo...

Proszę o sprostowanie bo mogę sie mylić.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście możemy teoretyzować, ale moim zdaniem najlepiej pójść do salonu audio wpłacić kaucje, wypożyczyć wzmacniacz i przekonać się na władne uszy. Weź po uwagę, że w takim amplitunerze kina domowego np. za 2k masz na pokładzie najczęściej 7 końcówek mocy, transformator, pre na suba, radio, kupę dekoderów dźwięku, system auto kalibracji, dużo wejść i wyjść i jeszcze wile innych bajerów. I teraz porównaj to z wzmacniacze stereo 2k, który ma 2 końcówki mocy, przedwzmacniacz, trafo i tak w skrócie to wszystko. I myślisz, że w amplitunerze kina domowego w tym samym budżecie udało się zastosować takiej samej jakości podzespoły jest we wzmacniaczu stereofonicznym?
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Mogę na własnym przykładzie napisać, że nawet SR7008 nie gra tak jak sporo tańszy PM7004, mówimy oczywiście o spięciu poprzez interkonekty, a nie żadne spdif czy coaxial.
Mam CD spięte ze wzmacniaczem i słuchając płyt korzystam tylko i wyłącznie ze wzmacniacza + CD, bo jest większa dynamika i przestrzeń.
 

Rafal7

Banned
TomekOp błędnie myślisz, wypożycz wzmacniacz tak jak pisze kolega wyżej i zobaczysz co wzmacniacz za nieco ponad tysiąc złoty zrobi z Twoimi kolumnami,bo jak kupisz wzmacniacz za 2 tysiące to nawet nie ma co tu dyskutować to tak w moim skrócie.
 

TomekOp

Member
Oczywiście możemy teoretyzować, ale moim zdaniem najlepiej pójść do salonu audio wpłacić kaucje, wypożyczyć wzmacniacz i przekonać się na władne uszy. Weź po uwagę, że w takim amplitunerze kina domowego np. za 2k masz na pokładzie najczęściej 7 końcówek mocy, transformator, pre na suba, radio, kupę dekoderów dźwięku, system auto kalibracji, dużo wejść i wyjść i jeszcze wile innych bajerów. I teraz porównaj to z wzmacniacze stereo 2k, który ma 2 końcówki mocy, przedwzmacniacz, trafo i tak w skrócie to wszystko. I myślisz, że w amplitunerze kina domowego w tym samym budżecie udało się zastosować takiej samej jakości podzespoły jest we wzmacniaczu stereofonicznym?

Wiadomo jest że, nie możemy porównywać amplitunera za 2K ze wzmacniaczem tez w tej samej cenie, ponieważ wartośc tego wzmacniacza który jest w ampli pewnie jest o połowe mniejsza dopłaca się za cała resztę.
Pytam sie tylko czy kupienie lepszego CD, który ma zastosowane lepszej klasy elementy i połączenie go z ampli przez ANALOG spowoduje faktycznie polepszenie dzwięku mimo że amplituner nie posiada złoceń...to przede wszystkim... Sygnał jednak będzie pochodził z CD i przekazywany dalej do kolumn bez zadnej ingerencji ampli po za jego wzmocnienniem?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Zobacz sobie na moje "zabawki" kilkunastoletni CD i do tego dobrej klasy amplituner i dobrej klasy wzmacniacz, w moim przypadku to nie CD poprawiło dźwięk, a własnie wzmacniacz, który jako nowy kosztował ok. 3 tyś.
Testowałem Marantza CD 5005 i Denona DCD720 (chyba taki symbol, na pewno serii 7 ;)) i nie zauważyłem poprawy na tyle, aby kupić nowy CD, jeśli kiedyś zmienię, to jedynie dla designu albo jak mój "dziadek" dokona żywota, ewentualnie jak w totka wygram to całość wymienię :D.
Wg. mnie w pułapie tzw. budżetowym jeśli chcesz poprawić brzmienie stereo, to wzmacniacz. Spróbuj wypożyczyć coś z serii 6 lub 7 Marantza i poprawę odczujesz, a jak ci się spodoba to zostawisz ;)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
- Amplituner plus lepszej klasy odtwarzacz CD połączyć przez analog. Wtedy sygnał będzie szedł do amplitunera analogowy i ampli nie będzie go juz zmieniał tylko wzmacniał. Z lepszej klasy CD będziemy mieli wtedy lepszą jakość w stereo...

Proszę o sprostowanie bo mogę sie mylić.
Jeśli CD ma lepszy przetwornik cyfrowo analogowy niż ten znajdujący się w amplitunerze to poprawa brzmienia będzie ale jak wspomniano nie jakaś dramatyczna.
Masz Marantza, mają niezłe przetworniki. Na Twoim miejscu wypróbowałbym wbudowanego odtwarzacza sieciowego albo przez dysk na USB i posłuchałbym tych samych płyt ale zripowanych do FLAC. Zaskoczy cię jakością dźwięku.
 

fazer58

Member
Bez reklam
ampli nie będzie go juz zmieniał tylko wzmacniał

Tomek,dobrze kombinujesz,ale w tych wszystkich urządzeniach jest jeszcze kluczowe jedno,a mianowicie przedwzmacniacz. I to jego jakość zdecydowanie decyduje o tym jaka będzie forma sygnału na kolumny. Przyjmuje się,że wzmacniacz już za 2 tys. może mieć całkiem fajny PRE,natomiast amplituner,aby miał porównywalne PRE,to musi kosztować powiedzmy ponad 6 tys. Dlatego właśnie, dobrej klasy CD/BLU RAY,posiadający regulowane wyjście,ma w sobie przedwzmacniacz i połączenie go z końcówką mocy, daje znakomite rezultaty dźwiękowe.
 

TomekOp

Member
Mogę na własnym przykładzie napisać, że nawet SR7008 nie gra tak jak sporo tańszy PM7004, mówimy oczywiście o spięciu poprzez interkonekty, a nie żadne spdif czy coaxial.
Mam CD spięte ze wzmacniaczem i słuchając płyt korzystam tylko i wyłącznie ze wzmacniacza + CD, bo jest większa dynamika i przestrzeń.

Tak, tylko trzeba wiedzieć, że twoje kolumny mają Czułość: 90 dB, Kiplisch maja 97. A to bardo ważna cecha przy wyborze kolumn do ampli. I u mnie dynamika jak i bas jest naprawdę juz wystarczajaca. ;-)
 

TomekOp

Member
Tomek,dobrze kombinujesz,ale w tych wszystkich urządzeniach jest jeszcze kluczowe jedno,a mianowicie przedwzmacniacz. I to jego jakość zdecydowanie decyduje o tym jaka będzie forma sygnału na kolumny. Przyjmuje się,że wzmacniacz już za 2 tys. może mieć całkiem fajny PRE,natomiast amplituner,aby miał porównywalne PRE,to musi kosztować powiedzmy ponad 6 tys. Dlatego właśnie, dobrej klasy CD/BLU RAY,posiadający regulowane wyjście,ma w sobie przedwzmacniacz i połączenie go z końcówką mocy, daje znakomite rezultaty dźwiękowe.


Fazer, mógłbyś podać przykład CD z takim regulowanym wyjściem i przedwzmacniaczem? Czyli mój ampliituner będzie tylko koncówką mocy.

Raczej będe skłaniał sie do CD. Do filmów zostanie konsola. Czasami lubię jeszcze odpalić Uncharted :)
 
Ostatnia edycja:

Pan_Borowik

New member
Opchnij amplituner, weź wzmacniacz. Najlepiej coś z przetwornikiem A/C na pokładzie - i do tego przypnij sobie dowolny CD jako transport.
Za ok 2k zł spokojnie znajdziesz coś nowego (np. jakiś NAD). Zapytaj BlackNinja, coś doradzi.
Jeżeli spróbujesz poszukać używanego wzmacniacza, rezultat będzie jeszcze poziom wyżej.

Poważnie. Te kombinacje ze źródłem to tak jak byś próbował z minivana zrobić auto sportowe poprzez wymianę tylko układu kierowniczego.

A najlepiej to wypożycz i posłuchaj, a jak nie masz opcji to amplituner pod pachę i poproś o porównanie ze wzmacniaczem za 2k na tych samych kolumnach.
Usłyszysz różnicę to Ci się odechce takiego cudowania :)
 
Ostatnia edycja:

TomekOp

Member
Opchnij amplituner, weź wzmacniacz. Najlepiej coś z przetwornikiem A/C na pokładzie - i do tego przypnij sobie dowolny CD jako transport.
Za ok 2k zł spokojnie znajdziesz coś nowego (np. jakiś NAD). Zapytaj BlackNinja, coś doradzi.
Jeżeli spróbujesz poszukać używanego wzmacniacza, rezultat będzie jeszcze poziom wyżej.

Poważnie. Te kombinacje ze źródłem to tak jak byś próbował z minivana zrobić auto sportowe poprzez wymianę tylko układu kierowniczego.

A najlepiej to wypożycz i posłuchaj, a jak nie masz opcji to amplituner pod pachę i poproś o porównanie ze wzmacniaczem za 2k na tych samych kolumnach.
Usłyszysz różnicę to Ci się odechce takiego cudowania :)

Wiem kombinuję jak koń pod górę. Z ampli nie chcę rezygnować bo przed jego kupnem byłem maniakiem filmowym :grin: z kolei gra ładnie w stereo i teraz przez wiekszosć czasu słucham muzyki.

Chciałbym tylko poprawic jakość stereo (przy okazji kupna CD ) bez kupowania zbędnych klocków :) Pozdrawiam wszystkich.
 

popej

New member
Tomek,dobrze kombinujesz,ale w tych wszystkich urządzeniach jest jeszcze kluczowe jedno,a mianowicie przedwzmacniacz. I to jego jakość zdecydowanie decyduje o tym jaka będzie forma sygnału na kolumny.
Nie jest tak. Przedwzmacniacz jest znacznie tańszy niż końcówka mocy, prostszy i elektrycznie doskonalszy.
Przyjmuje się,że wzmacniacz już za 2 tys. może mieć całkiem fajny PRE,natomiast amplituner,aby miał porównywalne PRE,to musi kosztować powiedzmy ponad 6 tys.
O jakości decyduje konstrukcja sprzętu. Koszt elementów fajnego pre we wzmacniaczu to może być $10. A cenę produktów wyznacza marketing, jak będzie za mała, to klient pomyśli, że to słaby sprzęt i nie kupi.
Dlatego właśnie, dobrej klasy CD/BLU RAY,posiadający regulowane wyjście,ma w sobie przedwzmacniacz i połączenie go z końcówką mocy, daje znakomite rezultaty dźwiękowe.
Jeżeli odtwarzacz ma regulowane wyjście, to całkiem prawdopodobne, że regulacja następuje w dziedzinie cyfrowej, co po prostu zmniejsza dynamikę sygnału wyjściowego i nie ma nic wspólnego z poprawą jakości sygnału.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Tak, tylko trzeba wiedzieć, że twoje kolumny mają Czułość: 90 dB, Kiplisch maja 97. A to bardo ważna cecha przy wyborze kolumn do ampli. I u mnie dynamika jak i bas jest naprawdę juz wystarczajaca. ;-)
Wypożycz wzmak, podłącz CD i będziesz wiedział o czym piszę ;)
Co ci po 97dB Klipsch'ów, jak to ampli jest wąskim gardłem...
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Opchnij amplituner, weź wzmacniacz. Najlepiej coś z przetwornikiem A/C na pokładzie - i do tego przypnij sobie dowolny CD jako transport.
Za ok 2k zł spokojnie znajdziesz coś nowego (np. jakiś NAD). Zapytaj BlackNinja, coś doradzi.
Jeżeli spróbujesz poszukać używanego wzmacniacza, rezultat będzie jeszcze poziom wyżej.

Poważnie. Te kombinacje ze źródłem to tak jak byś próbował z minivana zrobić auto sportowe poprzez wymianę tylko układu kierowniczego.

A najlepiej to wypożycz i posłuchaj, a jak nie masz opcji to amplituner pod pachę i poproś o porównanie ze wzmacniaczem za 2k na tych samych kolumnach.
Usłyszysz różnicę to Ci się odechce takiego cudowania :)

Witam,
świetnie napisane. Koniec kropka.

Pozdr.
 
Do góry