Amazon Fire Cube 3 gen.

morlinel92

New member
Cześć,
Od dłuższego czasu próbuje znaleźć rozwiązanie, aby puścić Atmos do soundabra samsung N950 (brak eARC) z plików .mkv na NAS po SMB/DLNA.
TV Samsung KS7000 (brak eARC). NAS stary Zyxel z SMB1.

Wydawało mi się, że kupując Xiaomi TV Box S 4k (2 gen) (MDZ-28-AA) wreszcie się to uda. Netflix 4K HRD z Atmos działa pięknie.
Problem jest z Atmos z plików mkv (DTS-HD i TrueHD). Próbowałem VLC, MX player, Kodi 20 i inne (ustawione passthrough dla dźwięku) i ścieżki są ledwo słyszalne, nie ma Atmosa. Na ścieżkach AAC jest ok.

Przeglądając forum natrafiłem na info, że w tym modelu nie działa przesyłanie DTS-HD i TrueHD poza aplikacjami VOD.

Muszę szukać wiec dalej. Czy wreszcie, ktoś wymyślił urządzenie, które:
1) Obsłuży mkv (h265, h264, AV1, VP9) z HGL, HDR10, HDR10+, DV
2) Przepuści atmosa z mkv do soundbara z Dolby Atmos, TrueHD, DTS-HD, DTS-X (opcjonalnie) i popularną resztą kodeków audio
3) Netflix 4k z Dolby Atmos
4) Będzie miał apkę do obsłużenia strumieniowania filmów ~80GB po SMB1/DLNA i nie będzie ścinał i kratkował, np. KODI, VLC
5) Obsłuży Wi-Fi w standardzie ac
6) Aplikacja YouTube będzie obsługiwać przyśpieszenie oglądania treści (niby oczywiste, ale nie wszędzie działa)
7) Obsłuży screensharing z telefonu Xiaomi przez jakiś Miracast itp.
8 ) Będzie obsługiwał zewnętrzne dyski w NTFS (opcja)
9) Będzie miał apkę Transmission i możliwość zapisania pobranych plików na podłączony do niego zewnętrzny dysk w NTFS. (opcja)

Niekoniecznie musi mieć port Ethernet i USB dla dysków zewnętrznych.

Polecono mi Fire Cube 3 gen.
Jest na Al****o w promce teraz za 760 zł, opłaca się?
Ciężko je gdzieś dostać więc pytanie czy może niedługo będzie nowsza wersja i jest lub w ciągu 7 mc będzie coś lepszego na rynku (Nie chce Nvidia Shield TV PRO)?

Kupiłem Fire Cube 3 gen. Ciągle go testuje, ale wydaje się, że tego właśnie potrzebowałem!

Poniżej moje wrażenia po 3 dniach testów:
1) Przez Kodi 21 beta 1 (dzięki @mat74 za polecenie!) wszystko śmiga elegancko!
HDR, Atmos, DTS-HD 7.1/5.1, TrueHD, nie miałem problemu z żadnym formatem video czy audio.
https://github.com/quietvoid/xbmc/releases/tag/v21-dovi (kodi-21-Omega-Beta1-armeabi-v7a-release-quietvoid-2023-10-18.apk)

AV1 i VP9 w YouTube też działają (tak przynajmniej pokazują statystyki dla "nerdów" :) ).
Ale na YT jak puszczam jakieś materiały "atmos test" to soundbar nie pokazuje na wyświetlaczu "Dolby Atmos" i mogę zmienić tryby audio w soundbarze wiec w sumie nie wiem jak z obsługą.
Jest czy jej nie ma?

2) Też wszystko działa ok. Dźwięk jest super!
DTS-X --> jeszcze nie testowałem

3) Działa.
Ale Soundbar dziwnie to pokazuje. W Netflixie materiał oznaczony jest ikonką Dolby Atmos. Uruchamiając taki materiał soundbar na wyświetlaczu powinien pokazać "Dolby Atmos" i wyłączyć możliwość zmiany trybu dźwięku na Smart, Standard, Surround. Wyświetlać powinien "Not available".
Na mi box 4k gen 2/ Xbox napis "Dolby Atmos" wyświetlał się zaraz po uruchomieniu materiału. Na cube nie ma tej informacji jednak przy próbie zmiany trybu dźwięku dostaje "Not available" i dźwięk również wydaje się Atmosowy.
Czy w Netflixie jest opcja sprawdzenia jak podawana jest treść do TV? Coś jak opcja "dla nerdów" z YT?

4) KODI działa super. Włączyłem również opcję wymuszania HDR10 zamiast DV, którego mój TV nie obsługuje.
Mam jednak problem ze starym NASem, który przy dużym bitrate sobie nie radzi po SMB. Klatkuje i ścina. Więc mam dodane media po SMB dla opisów, okładek i ocen z filmweba, a treść puszczam przez DLNA i tu działa wszystko ok. Jest atmos, hdr i ścinki są może 2/3 na 3h oglądania.
Z tego co czytałem DLNA nie powinien niczego kompresować wiec materiał powinien być taki jak po SMB?

5) WiFi działa szybko i stabilnie (korzystam z ac)

6) Działa i jest ok.

7) Działa i jest ok.

8) Obsługuje mój dysk 1TB z NTFS USB 3.0
Ale napięcie na porcie USB z cube jest zbyt małe i dysk nie może wystartować. Musiałem podłączyć przez aktywny hub USB 2.0.
Problem jest jednak, że nie można zapisać nic na tym dysku. Musiałbym go sformatować pod FireTV jego formatem plików. Wbudowany odtwarzacz nie ma (albo jeszcze nie znalazłem) możliwości zmiany ścieżki dźwiękowej, napisów itd. odtwarza plika mkv z domyślnymi ustawieniami i tyle.

Dodatkowo duży problem jest, kiedy dysk się podłączy i odpalę es explorer. Dysk się w nim mapuje, ale tracę możliwość dostępu do niego we wbudowanym odtwarzaczu, czy kodi. Później dysk znika i po ponownym podpięciu go już nie widać nigdzie. Ciągle nie udało mi się dojść jak zrobić, aby bez problemów obsługiwać dysk. Pomaga wywalenie i usunięcie danych es experera ale np. bez bezpiecznego usunięcia dysku i po wykonaniu restartu cube, dysk ponownie się nie mapuje i nie wiem czego to jest wina. Wypinam, podpinam i nic. Ciągle z tym walczę.

9) Co do transmission pomysł miałem taki, aby zrezygnować ze starego NASa na rzecz dysku wpiętego po USB z NTSF, aby łatwo wypiąć i coś zgrać lub dograć. Rozwiązałby się problem klatkowania po SMB, poboru prądu przez NAS itd. Ale tak jak wyżej pisałem
  • nie można zapisać nic na tym dysku z NTFS. Musiałbym go sformatować pod FireTV jego formatem plików
  • port USB przechodzi w uśpienie razem z cube
  • pobrałem apk Transmission BTC z zewnątrz, bo w amazon store nie. Nie wszystkie opcje działają poprawnie jednak samo odpalenie apki daje możliwość dokonfigurowania przez www, a tu jest już w 90% ok.

Pozostałe kwestie:
-w amazon store brakuje sporo aplikacji, które normalnie są dostępne na Google TV (np. File manager plus). Player, Polsat BoxGo nie mogę zainstalować z amazon store wyświetla mi się niedostępne (czytałem, że trzeba ściągnąć aplikacje na telefon alexa i tam ustawić region dla cube na Polskę, tak zrobiłem i teraz w cube widać polską lokalizację. Pojawiła się możliwość instalacji cda, viaplay ale player i polsat dalej są niedostępne).
Może to kwestia, że ta kostka nie jest z dystrybucji na Europę? (ale nie wiem jak to sprawdzić)

- wkurza mnie brak podstawowych apek w store. Trzeba kombinować ze ściąganiem apk, aptoide, downloader itd.

- jest trochę reklam w interfejsie głównym z serwisów, których nie korzystam, nie wiem po co wyświetlane są mi filmy i rekomendacje z amazon prime, Disney itp.

- pilot trochę tandetny

- Alexa fajnie działa

- interfejs szybki i prosty w obsłudze (miałem 1 raz problem z poprawnym wyświetlaniem obrazu jakby rozdzielczość się rozjechała i połowa opcji nie mieściła się na TV, restart pomógł)

- już mogli dać kabelek hdmi do zestawu za te pieniądze

Ogólnie TV cube spełnia większość moich wymagań i zostanie ze mną.
Jednak gdybym miał go kupić teraz za 899 zł to zdecydowanie bym sobie odpuścił i poczekał na wymianę swojego TV.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Ale Soundbar dziwnie to pokazuje. W Netflixie materiał oznaczony jest ikonką Dolby Atmos. Uruchamiając taki materiał soundbar na wyświetlaczu powinien pokazać "Dolby Atmos" i wyłączyć możliwość zmiany trybu dźwięku na Smart, Standard, Surround. Wyświetlać powinien "Not available".
Na mi box 4k gen 2/ Xbox napis "Dolby Atmos" wyświetlał się zaraz po uruchomieniu materiału. Na cube nie ma tej informacji jednak przy próbie zmiany trybu dźwięku dostaje "Not available" i dźwięk również wydaje się Atmosowy.

Rozumiem,że kostkę masz podłączoną bezpośrednio do soundbara.
Sprawdz jak zachowują się inne aplikację np.Disney lub Apple- nie potrzebujesz do tego opłaconego konta , możesz odpalić jakieś trailery.
Jaki sygnał wchodzący melduje soundbar jeśli materiał jest z Atmosem ?

Wbudowany odtwarzacz nie ma (albo jeszcze nie znalazłem) możliwości zmiany ścieżki dźwiękowej, napisów itd. odtwarza plika mkv z domyślnymi ustawieniami i tyle.

To jest tam jakiś wbudowany odtwarzacz ?! Uzywaj Kodi !

Dodatkowo duży problem jest, kiedy dysk się podłączy i odpalę es explorer. Dysk się w nim mapuje, ale tracę możliwość dostępu do niego we wbudowanym odtwarzaczu, czy kodi. Później dysk znika i po ponownym podpięciu go już nie widać nigdzie. Ciągle nie udało mi się dojść jak zrobić, aby bez problemów obsługiwać dysk. Pomaga wywalenie i usunięcie danych es experera ale np. bez bezpiecznego usunięcia dysku i po wykonaniu restartu cube, dysk ponownie się nie mapuje i nie wiem czego to jest wina. Wypinam, podpinam i nic. Ciągle z tym walczę.

Na Fire stickach korzystałem z tego https://play.google.com/store/search?q=fx+file+explorer&c=apps

Co do transmission pomysł miałem taki, aby zrezygnować ze starego NASa na rzecz dysku wpiętego po USB z NTSF, aby łatwo wypiąć i coś zgrać lub dograć. Rozwiązałby się problem klatkowania po SMB, poboru prądu przez NAS itd. Ale tak jak wyżej pisałem
  • nie można zapisać nic na tym dysku z NTFS. Musiałbym go sformatować pod FireTV jego formatem plików
  • port USB przechodzi w uśpienie razem z cube
  • pobrałem apk Transmission BTC z zewnątrz, bo w amazon store nie. Nie wszystkie opcje działają poprawnie jednak samo odpalenie apki daje możliwość dokonfigurowania przez www, a tu jest już w 90% ok

Moja rada- zrezygnuj z NAS, opłać sobie RD , załaduj FEN do Kodi i będziesz miał torrentowego Netflixa z każdym materiałem na kliknięcie i to z wyborem wersji/pliku.Oczywiscie do jakiś super perełek możesz sobie dysk pozostawić ,jednak do codziennego użytkowania ,tak jak oficjalnej platformy streamingowej ,jest to rozwiązanie najlepsze i najwygodniejsze.

-w amazon store brakuje sporo aplikacji, które normalnie są dostępne na Google TV (np. File manager plus). Player, Polsat BoxGo nie mogę zainstalować z amazon store wyświetla mi się niedostępne (czytałem, że trzeba ściągnąć aplikacje na telefon alexa i tam ustawić region dla cube na Polskę, tak zrobiłem i teraz w cube widać polską lokalizację. Pojawiła się możliwość instalacji cda, viaplay ale player i polsat dalej są niedostępne).

Tutaj masz aplikację do bezpośredniego przesyłu wszystkiego z telefony na Cube https://play.google.com/store/search?q=easy+fire+tools&c=apps.Obojętnie czy jest to jakiś plik,zip czy aplikacja do zainstalowania.Po prosty wskazujesz co ma być przesłane ,gdzie i po sprawie.

Jednak gdybym miał go kupić teraz za 899 zł to zdecydowanie bym sobie odpuścił i poczekał na wymianę swojego TV.

W UK cena to 109 funtów i taka wydaje się odpowiednią.
btw. Wymiana TV nie rozwiązuje sprawy zakupu box-a.Żaden system w TV nie ma takiej funkcjonalnosci.
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
YouTube nie obsługuje Atmos. Nie obsługuje też Dolby vision mimo iż twórcy filmów ochoczo tak je opisują w tytułach….

Dla YouTube zainstaluj smart tube next… dużo lepiej się ogląda bez reklam, chyba że płacisz premium to nie ma sensu…
 

morlinel92

New member
YouTube nie obsługuje Atmos. Nie obsługuje też Dolby vision mimo iż twórcy filmów ochoczo tak je opisują w tytułach….

Dla YouTube zainstaluj smart tube next… dużo lepiej się ogląda bez reklam, chyba że płacisz premium to nie ma sensu…
Dzięki za wskazówkę!
Aplikacja nazywa się już chyba "Smart Tube", zainstalowałem wg tego https://github.com/yuliskov/SmartTube#installation
Wszystko pięknie działa. Kiedyś na telefonie używałem YT Vanced, ale ta apka jest jeszcze lepsza i ma multum opcji.
 

morlinel92

New member
Rozumiem,że kostkę masz podłączoną bezpośrednio do soundbara.
Sprawdz jak zachowują się inne aplikację np.Disney lub Apple- nie potrzebujesz do tego opłaconego konta , możesz odpalić jakieś trailery.
Jaki sygnał wchodzący melduje soundbar jeśli materiał jest z Atmosem ?
Tak, w soundbarze mam 3 HDMI (1 ARC do TV, 2 HDMI gdzie mam podłączone TV Cube i 3 HDMI wolne (2 i 3 chyba nie różni się specyfikacją portu) ale jeszcze spróbuje wpiąć w 3 wejście.)
To co udało mi się zaobserwować:
  • jeżeli uruchomię Netflixa z filmem z atmos to po chwili zazwyczaj na soundbrze pojawia się "Dolby Atmos" ale nie zawsze, czasami mogę zmieniać tryb audio.
  • jeżeli próbuje zmienić tryb audio z poziomu TV to Atmos automatycznie się zawsze załącza (o ile już tego nie zrobił automatycznie) i na belce pojawia się "Dolby Atmos". Wtedy z soundbara również nie mogę już zmienić trybu więc jest ok (co ciekawe nie słyszę różnicy w dźwięku w momencie pojawienia się na wyświetlaczu "Dolby Atmos", więc wygląd na to. że dźwięk od razu leci jako Atmos)
  • nie wiem, jak sprawdzić jaki sygnał trafia do soundbara ale do kodi doinstalowałem add-in Netflixa, włączyłem obsługę wszystkich kodeków i teraz widzę, że np. na testowanym filmie (Gray Man) jest atmos i działa to tak samo jak wyżej opisałem testując przez natywną aplikację
    https://howtomediacenter.com/en/install-netflix-kodi-addon/
  • odtwarzanie testowych zajawek przez amazon prime nie daje włączenia Atmos na belce, ale tak samo było na Netflixie w (mi box s 4k) i jak testowałem AppleTV. Te zajawki nie mają chyba atmosa albo nie jest on przekazywany, dopiero włączenie filmu daje sygnał Atmosa do belki i musi się chyba zbuforować chwile, aby soundbar załapał albo to po prostu błąd w oprogramowania TV/Soundbar)
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
W każdym razie,Cube obsługuje Atmos w platformach streamingowych-ewentualne problemy to już kwestia łączy TV/soundbar.
 

morlinel92

New member
To jest tam jakiś wbudowany odtwarzacz ?! Uzywaj Kodi !
Tak, ale jest beznadziejny. Na głównym menu --> Wejście --> i masz do wyboru HDMI lub Odtwarzacz multimedi.

Do prostego przeglądania plików w TV Cube i dysku na zasadzie exploratora windows spoko jest "File Explorer" lub "TvExplorer"
Do bardziej zaawansowanych rzeczy pasuje mi "X-Plore File Manager"

Tutaj masz aplikację do bezpośredniego przesyłu wszystkiego z telefony na Cube https://play.google.com/store/search?q=easy+fire+tools&c=apps.Obojętnie czy jest to jakiś plik,zip czy aplikacja do zainstalowania.Po prosty wskazujesz co ma być przesłane ,gdzie i po sprawie.
Dzięki! Zainstalowałem tym sposobem mój ulubiony file explorer! https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alphainventor.filemanager&hl=pl&gl=US

Niestety, ale nie poradziła sobie z apką "Player" skalowanie było rozjechane na TV Cube. Zainstalowałem "Aptoide TV" a z niego "Player TV" i jest ok.
Próbowałem na różne sposoby zmienić region na Polskę i niby w koncie amazon, na urządzeniu, alexie wszystko jest ustawionę na Polska, ale Player i Polsat Box Go ciągle niedostępne w amazon app. Darowałem sobie.

W UK cena to 109 funtów i taka wydaje się odpowiednią.
btw. Wymiana TV nie rozwiązuje sprawy zakupu box-a.Żaden system w TV nie ma takiej funkcjonalnosci.
Udało się dorwać za 759 zł, ale z Polski i miałem go już w sobotę rano, a kupiłem w pt o 17.
Nie chciało mi się kombinować z dostawami itd. Z amazona.uk nie mogłem zamówić do PL, a w polskim nie był dostępny.

Czemu wymiana TV nie rozwiążę sprawy?
Gdybym miał TV z eARC i soundbar z eARC to przez DLNA odtwarzam film na TV i jest HDR/DV i Atmos. Dużo mniej innych bajerów jak kodi, itp. ale chyba by się udało to samo osiągnąć. Netflix, Player, itp. też są na każdym nowym TV.
 
Ostatnia edycja:

morlinel92

New member
Moja rada- zrezygnuj z NAS, opłać sobie RD , załaduj FEN do Kodi i będziesz miał torrentowego Netflixa z każdym materiałem na kliknięcie i to z wyborem wersji/pliku.Oczywiscie do jakiś super perełek możesz sobie dysk pozostawić ,jednak do codziennego użytkowania ,tak jak oficjalnej platformy streamingowej ,jest to rozwiązanie najlepsze i najwygodniejsze.
Muszę to rozważyć, ale jak jest z bezpieczeństwem pobierania takich treści?
Film się zapisuje cały na dysku czy on jest jakoś w locie buforowany? Jak to wygląda np. jak chce następnego dnia obejrzeć od 45 min. na nowo ciągnąc muszę? Ile to kosztuje?
Masz jakieś poradniki albo możesz coś więcej o tym napisać?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Niestety, ale nie poradziła sobie z apką "Player" skalowanie było rozjechane na TV Cube. Zainstalowałem "Aptoide TV" a z niego "Player TV" i jest ok.
Próbowałem na różne sposoby zmienić region na Polskę i niby w koncie amazon, na urządzeniu, alexie wszystko jest ustawionę na Polska, ale Player i Polsat Box Go ciągl niedostpępne z amazon app. Darowałem sobie.

Tu masz spachowanego Playera- wycina reklamy jesli masz wykupiony zwykły pakiet z reklamami. https://drive.google.com/file/d/1NYCfiP8yp7vOKp5z44vwwH5sQo2sx4ZD/view?usp=drive_link

Gdybym miał TV z eARC i soundbar z eARC to przez DLNA odtwarzam film na TV i jest HDR/DV i Atmos. Dużo mniej innych bajerów jak kodi, itp. ale chyba by się udało to samo osiągnąć. Netflix, Player, itp. też są na każdym nowym TV.
Owszem , nowe TV powinny sobie radzić z platformami streamingowymi, jednak wiele z nich nie ma wsparcia DTS , zaden nie ma wsparcia gestych formatów audio , Kodi też na nich chodzi w kratkę.

Muszę to rozważyć, ale jak jest z bezpieczeństwem pobierania takich treści?
(y) Bez obaw- niczego nie udostępniasz , korzystasz z szyfrowanego łącza z serwerem który pełni funkcję chmury z której odpalasz materiał.Właściwie to troche podobne do korzystania z oficjalnych serwisów streamingowych.;)

Film się zapisuje cały na dysku czy on jest jakoś w locie buforowany?
I tak i tak ;). Dowolnie , w zaleznosci jak to ustawisz w Kodi.
Jak to wygląda np. jak chce następnego dnia obejrzeć od 45 min. na nowo ciągnąc muszę?
Nie musisz nic ciagnąć - najprosciej ,mozna to porównać np. do Netfixa- chcesz ogladać na drugi dzień dalej , to klikasz i oglądasz. Twoim postepem ogladania, postępem kolejnych odcinków seriali etc. zarządza Trakt https://trakt.tv/dashboard synchronizujacy się z wtyczkami Kodi.

Ile to kosztuje?
16 euro na pół roku i wierz mi ,ze jest to warte kazdego eurocenta ;).

Masz jakieś poradniki albo możesz coś więcej o tym napisać?
Jest tu na forum poświecony temu cały wątek: https://hdtv.com.pl/threads/porady-kodi-wtyczki-problemy-rozwiazania-nowinki.138031/

Tam możesz zadawać dalsze pytania na ten temat i tam też dostaniesz szczegółowe wskazówki ;)
 

morlinel92

New member
Jeszcze nie miałem czasu zgłębić bardziej tematu. Ostatnio ciężko z wolną chwilą, ale na pewno to sprawdzę. Będę tu opisywał moje odczucia, pytania i ewentualne problemy.
 
Do góry