Alarm, inteligentny dom itd.

Kamil_89

Member
Co sądzicie o tych rozwiązaniach (alarm, inteligentne sterowanie itd.) ale w mieszkaniu.
W domu na dużym metrażu i przy większym ryzyku włamania jasna sprawa, a w bloku? Ma to sens?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zalezy jak do tego chcesz podejsc.

Bo morzesz kupic dobry rejestrator z kamerami za 3500zl wpiac to do internetu, do tego wpiac alarmy i masz system antywlamaniowy z podgladem, wykrywaniem twarzy, tablic rejestracyjnych, sterowaniem ptz, syrenami itp.
Wszystko masz w jednym rejestratorze.


Jak chcesz sterowac roletami, bramami to tez masz gotowe przekazniki po wifi programowalne z telefonu. Nie trzeba nic kuc.

Wiec zamiast calego "inteligentnego domu jednego sterownika - systemu" mozna kupic pojedyncze systemy, ktore beda o wiele tansze. W zaleznosci co cie interesuje.systemy

Tak szczerze to nie wiem na czym ten inteligentny dom ma polegac? Ze wszystkie te systemy mamy w jednej aplikacji?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak najbardziej, a nawet bardziej ; )
W bloku masz kręcących się "sąsiadów" i nigdy nie wiadomo kto, co i jak.
U mnie jest monitoring i to od wielu lat nr. 1 pod kazdym względem.

Zrobiłem też DIY monitor do poglądu, także jest za taflą szkła i nie szpeci ramką.
Z całej reszty wszystko niemal sterowane z pilota, ale nie są to gotowe rozwiązania stricte "inteligentny dom", bo zwyczajnie nie kalkulowało mi się to, a mi osobiście nie przeszkadza sterowanie z kilku pilotów skoro i tak mam wygodę.
Za jakiś czas muszę się zabrać za elektryczne rolety do okien, podmienię rolki na silniki.
 

Kamil_89

Member
W szczególności zależałoby mi na alarmie. Ale różne są opinie, nawet z branży ze w mieszkaniu jest bez sensu, że lepsza ochrona na osiedlu itd.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No nie wiem, mi zawineli sprzęt za 6k z klatki pozostawiony na kilka minut i też była ochrona i monitoring.
Nic nikt nie widział, sąsiad podejrzewam podpierdzielił, a na kamerach nic nie było widać.
Nie ma reguły, gdybym miał wybierać, to wiadomo, że wolę ochronę, jak alarm, natomiast sam w sobie monitoring w domu i na drzwiach dużo może w przyszłości wyjaśnić.

Lolo.
Oj dużo.
Z tabletem i odpowiednim oprogramowaniem można sporo.
Od załączania sprzętu, w tym wybierania kanałów, żródeł, ustawienia formatu ekranu projektora, poprzez ogrzewania, klimatyzacji, sekcje świateł, kolorów, monitoringu, alarmu i pewnie wielu, wielu innych rzeczy.
Byłem na targach i widziałem, a w sieci są bardzo konkretne pomieszczenia i tam w zasadzie robi całą robotę tablet w ręce.
 
Ostatnia edycja:

damian344

New member
Ja u siebie w mieszkaniu mam zamontowaną instalację alarmową. Zawsze warto zapewnić sobie optymalną ochronę. System alarmowy kupiłem wraz z montażem od mysystem.com.pl - mają wysokiej jakości systemy zabezpieczeń w przystępnych cenach.
 

iT!T

Member
Co sądzicie o tych rozwiązaniach (alarm, inteligentne sterowanie itd.) ale w mieszkaniu.
W domu na dużym metrażu i przy większym ryzyku włamania jasna sprawa, a w bloku? Ma to sens?

Rozwiązania typu inteligentny dom mogą pełnić istotną rolę w życiu codziennym. Piszę mogą, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb, wymagań i nastawienia na technologię. Jeśli ktoś nie lubi nowych technologii i nie ma żyłki tzw. gadżeciarza, to takie rozwiązanie może być wręcz męczące, przynajmniej na początku. Jeżeli ktoś odnajduje się w nowinkach technicznych, to jak najbardziej. Odpowiednie podejście do tematu może zapewnić wygodę, ergonomię i oszczędności w pewnych kwestiach. Moim zdaniem pierwszy krok to zainteresować się trochę tematem i rozeznać co oferuje obecnie rynek. Branża smart home jest dość hermetyczna, każdy zapewne słyszał nazwę Fibaro czy Grenton, ale to zaledwie kropla, możliwości systemów smart home oraz ich różnorodność może dziś nie jednego zaskoczyć.
Mnie przy okazji remontu domu i wymianie instalacji elektrycznej naszła myśl "a może by tak zrobić to inaczej?".Było to niecały rok temu, dziś ogrzewanie, oświetlenie, monitoring, multimedia są u mnie sterowane przez system inteligentnego domu, otrzymuję powiadomienia kiedy ktoś próbuje mnie "odwiedzić", instalacje w domu inaczej reagują kiedy jestem obecny, inaczej kiedy jestem poza domem. Wszystko dostępne w jednym wspólnym systemie obsługi/zarządzania.

A to dopiero początek...

Odnosząc się bezpośrednio do zapytania. Piszesz, że istotny jest dla Ciebie system alarmowy, nie jestem ekspertem w kwestii alarmów, ale wiem, że systemy Satel Integra słyną z niezawodności i dobrze integrują się z rozmaitymi platformami smart home.
 

Kamil_89

Member
Temat już nie aktualny bo jestem po remoncie. W moim mieszkaniu system inteligentnego domu nie będzie tak fajnie działał jak w domu ale jest do tego potencjał i możliwość wdrożenia. Alarm oczywiście założyłem, w przyszłości można rozbudowywać o oświetlenie, ogrzewanie itd.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Najprosciej jakby kto chcial rozbudowac to na systemi FIBARO.
Kupujesz centralke, a wszystkie czujniki / przekazniki / wlaczniki kupujesz z WiFI. Wiec nie trzeba zadnych kabli.

Troche drogie rozwiazanie ale najwygodniejsze i najptostrze.

Jak ktos lubi zabawe to mozna taniej z czujnikami SonOff i przeprogramowani ich z firmware AE, do tego postawic centralke z OpenHAB np na mini PC rossbery pi 3. Problem tylko taki ze te czujniki maja 8cm dlugosci i w zwykla puszke od swiatla sie nie mieszcza.
 

iT!T

Member
Najprosciej jakby kto chcial rozbudowac to na systemi FIBARO.
Kupujesz centralke, a wszystkie czujniki / przekazniki / wlaczniki kupujesz z WiFI. Wiec nie trzeba zadnych kabli.

Troche drogie rozwiazanie ale najwygodniejsze i najptostrze.

Jak ktos lubi zabawe to mozna taniej z czujnikami SonOff i przeprogramowani ich z firmware AE, do tego postawic centralke z OpenHAB np na mini PC rossbery pi 3. Problem tylko taki ze te czujniki maja 8cm dlugosci i w zwykla puszke od swiatla sie nie mieszcza.

Fibaro pracuje na Z-Wave nie na wifi, a jego największy minus poza ceną, to zamknięta architektura, co skutkuje bardzo ograniczoną (w stosunku do otwartych systemów) możliwością rozbudowy o moduły innych producentów.

Zamiast Sonoff-a można zastosować np. moduły Supla, które mieszczą się w standardowych (głębokich) puszkach. Do Sonofa z kolei można zastosować puszki z kieszenią np. Simet SE2x60. W ogóle przy instalacji typu inteligentny dom, zwłaszcza w systemie rozproszonym, warto zastosować puszki z kieszonką i oczywiście pomyśleć o doprowadzeniu kabli sterowniczych. Instalacje bezprzewodowe łatwiej się implementuje, ale to nigdy nie będzie to samo co po kablu.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Fibaro pracuje na Z-Wave nie na wifi, a jego największy minus poza ceną, to zamknięta architektura, co skutkuje bardzo ograniczoną (w stosunku do otwartych systemów) możliwością rozbudowy o moduły innych producentów.

Zamiast Sonoff-a można zastosować np. moduły Supla, które mieszczą się w standardowych (głębokich) puszkach. Do Sonofa z kolei można zastosować puszki z kieszenią np. Simet SE2x60. W ogóle przy instalacji typu inteligentny dom, zwłaszcza w systemie rozproszonym, warto zastosować puszki z kieszonką i oczywiście pomyśleć o doprowadzeniu kabli sterowniczych. Instalacje bezprzewodowe łatwiej się implementuje, ale to nigdy nie będzie to samo co po kablu.

Z-Wave czyli swoj wlasny protokol z centralka. Ale centralke podlaczasz do sieci i OpebHAB ma chyba nakladki i tez zobaczy Fibaro. Wiec Sonoffa i fibaro mozna sterowac OpenHabem.

Ja u siebie chcialem isc w inteligentny dom tzn. Rolety w oknach i swiatla na poczatek. Sonoff touch zamontowalem ale chmura wkolko sie wiesza. Do bani rozwiazanie. Chinczyki nie ogarniaja, zreszta na forach tez takie opinie.

Nastepnie kupilem zwykle przekazniki wgralem oprogramowanie po OpenHAB ale stoje na konfiguracji openhaba na PC - musze sie wziasc za to i ogarnac.

Znajomy postawil system na Fibaro i to jest wystarczajace mamy co chcemy: rolety, swiatla, bramy, czujniki ruchu, zalania, ogrzwaenie wraz z termostatami podlogowymi. Widzialem tez opcje monitoringu. Dla wiekszosc ten system wystarczy no ale 300zl za jeden przekaznik do rolet i ponad 2000zl za dobra centralke to jednak nie dla mnie... poczekam az stanieje.

Sonoff to koszt 30zl i bez centralki ale problem z rozmiarem przekaznikow, i nie maja dedykowanych do rolet.

Supli nie patrzalem - ale to pewnie koszt ten sam co Fibaro

Kable ciagnac do gniazdek bezsens, to nie 20wiek, niech te proste rzeczy dzialaja bezprzewodowo. Oczywiscie dla alarmow i kamer mam wyprowadzone kable, zawsze to bezpieczniejsze i pewniejsze.
 

iT!T

Member
Suple jak dobrze poszukać, to dostaniesz za 100 zł (z małym haczykiem).

Co do Sonof Touch, podobnie jak w Sonof Basic można w nim podmienić firmware i podziękować chińskim serwerom zyskując jednocześnie możliwość podpięcia pod własny hub.

Jeżeli jesteś na początku drogi z OpenHUB, to proponuję przemyśleć czy nie zmienić systemu. Wydaje się, jakby OH znacząco zwolnił w rozwoju. Więc może to dobry moment, żeby zastanowić się czy nie wybrać np Domoticza - znacznie łatwiejszy w konfiguracji niż OH, lub Home Assistant - konfiguracja wymaga podobnych umiejętności jak w OH, ale system rozwija się błyskawicznie i moim skromnym zdaniem pewnym krokiem zmierza do objęcia prymu wśród otwartych systemów.

Odnośnie kabli, nie mogę się zgodzić, ale tu nie ma co dyskutować, wychodzę z założenia, że urządzając dom dla siebie, każdy robi to jak chce i sam będzie ponosił konsekwencje własnych decyzji.
 
Ostatnia edycja:
Do góry