Aktywacja TV "N"

Golibroda

New member
Witam

Czy ktoś zna jak od strony techniczno-informatycznej przebiega aktywacja nowego tunera.
Co, jak i kiedy zostaje wygenerowane przez system N i przesłane via satelita do tunera w domu.

Bardzo jestem ciekawy jak to przebiega technicznie.

P.
 

acton777

New member
Bez reklam
To są chyba najbardziej strzezone tajemnice platform cyfrowych, a Ty chcesz dostać odpowiedz na forum internetowym... Naiwniak :twisted:
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Golibroda napisał:
... ... co, jak i kiedy zostaje wygenerowane przez system N i przesłane via satelita do tunera w domu... ...

Jak wejdziesz do ustawień dekodera/rekordera nKi to zobaczysz przesłane via satelita uprawnienie odbioru.
Aktywacja przesyła pierwsze z nich a zapłacone abonamenty skutkują comiesięcznym dosyłem kolejnych uprawnień.

Struktura dosyłanego pliku jest pewnie utrzymywana w tajemnicy, przed piratami :p
 

Golibroda

New member
acton777 napisał:
To są chyba najbardziej strzezone tajemnice platform cyfrowych, a Ty chcesz dostać odpowiedz na forum internetowym... Naiwniak :twisted:

Dziękuję za ciepłe słowa.

Gucio50 napisał:
Jak wejdziesz do ustawień dekodera/rekordera nKi to zobaczysz przesłane via satelita uprawnienie odbioru.
Aktywacja przesyła pierwsze z nich a zapłacone abonamenty skutkują comiesięcznym dosyłem kolejnych uprawnień.

Struktura dosyłanego pliku jest pewnie utrzymywana w tajemnicy, przed piratami :p


Ja nie chcę znać struktury pliku celem jakiegokolwiek piratowania. Chodzi mi o szczegóły techniczne jak to jest wykonywane. Taka ogólna wiedza techniczna. NP: ładują klucze do jakiegoś strumienia, potem wysyłają via satelita i odbiera to tuner.
Chyba ogólny opis jak to się odbywa nie jest tajemnicą. Nie jest mi potrzebny ani skład nagłówka ani klucze szyfrujace tylko mechanizm.

A skąd to ciekawość ? Interesuje mnie dlaczego jednym N aktywuje się w 10 minut a innym w dwa dni. Zakładam oczywiście sprawny sprzęt i poprawna instalację.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Golibroda napisał:
Zakładam oczywiście sprawny sprzęt i poprawna instalację.
Moim zdaniem należałoby uściślić, że "sprawny sprzęt" nie oznacza "ten sam sprzęt" u każdego z użytkowników a "poprawna instalacja" nie ogranicza się do jednego i tego samego ustawienia anteny wykonanego przez wszystkich użytkowników ;)

Zdaje się jest tak, że długość trwania aktywacji jest uzależniona od jakości i BER sygnału - przykładowo u znajomego na antenie 80cm (BER na poziomie 3,3e-3) cała aktywacja trwała dosłownie około 35 minut, u mnie w tej samej lokalizacji na antenie 70cm (BER 1,1e-2 - 8,7e-3) trwało to chyba 2,5 godziny. W obu miejscach działa teraz wszystko jak należy choć oczywiście u znajomego jakość sygnału podawana przez dekoder jest zawsze większa. A jakość sygnału na danym zestawie sprzętowym też jest zmienna w czasie -> patrz pogoda za oknem.

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

Golibroda

New member
bogdan_bronowice napisał:
Moim zdaniem należałoby uściślić, że "sprawny sprzęt" nie oznacza "ten sam sprzęt" u każdego z użytkowników a "poprawna instalacja" nie ogranicza się do jednego i tego samego ustawienia anteny wykonanego przez wszystkich użytkowników ;)

Dzękuję za doprecyzowanie definicji :mrgreen:

daje się jest tak, że długość trwania aktywacji jest uzależniona od jakości i BER sygnału ..................Pozdrowienia!

To oczywiste, że jakość sygnału (ilość i jakość przesyłanych danych) jest uzależniony od pogodny ale...........:confused:

nadal nie wiem jak przebiega procedura aktywacji :p
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Golibroda napisał:
... ...
nadal nie wiem jak przebiega procedura aktywacji ... ...

Spróbuję jeszcze raz.
W studio "wrzucane są" do serwera filmy VOD, uprawnienia do oglądania i zakupione licencje na oglądanie zakupionych filmów(za 11zł).

Wysyłane są w pętli do nadajnika, z tym że uprawnienia i licencje na zakupy maja wyższy priorytet. Mają tez adres dekodera/rekordera.
Jak przejdzie pełna kolejka, to wysyłane są znowu, tak by dostał je dekoder nawet jeżeli jest czasem wyłączany.

I tak co miesiac , jezeli masz opłacony abonament.
Plik aktywacyjny posyłany jest tylko pierszy raz, a pliki uprawnień co miesiąc. Zwykle kilkakrotnie, co jakiś czas.


Łatwo to zaobserwować, np kupujac film za 11zł i zwykle już po około 20-30 minut dekoder zgłasza gotowość o odtworzenia.

I to wszystko.

Dla mnie EOT :krol:
 
Ostatnia edycja:

acton777

New member
Bez reklam
GUCIO : :krol: :eek:k:

bogdan_bronowice napisał:
...Zdaje się jest tak, że długość trwania aktywacji jest uzależniona od jakości i BER.....
Nie do końca rację :(
Duzy wpływ ma ilość aktywacji, w danym czasie i jakość ich sprzętu. (Gucio opisał to dość jasno ). System Nki działa podobnie do internetu: serwery (i inne "usrojstwa") czasem są przeciązone ;)

Golibroda napisał:
Co, jak i kiedy zostaje wygenerowane przez system N i przesłane via satelita do tunera w domu.

To dość szczegółowe pytanie...:p
 
Ostatnia edycja:

przemowroc

New member
Witam wszystkich. Mam parę pytań a nie chcę zakładać nowego wątku. Otóż przysłali mi n-rekorder, podłączam do starej instalacji syfry(antena polsatowska 70cm, pojedynczy konwerter) i oczom ukazuje się widok: plansza startowa "uruchamianie ....." za chwilę wyskakuje plansza "ustawienia anteny" poziom sygnału i jakość w granicach 60-70 naciskam "ok" wyskakuje komunikat że pewne funkcje będą niedostępne , dalej "ok" wyskakuje plansza pobieranie kanałów i za chwilę znika powracając do "ustawień anteny". Gdy w Ustawieniach anteny włączam "setup" wyskakuje miernik sygnału i tu zonk bo siła i jakość zero. Tego to już nie rozumiem.Nadmieniam że jeszcze nie aktywoweałem usługi a to z tej przyczyny że czeka mnie wymiana anteny i konwertera. Czytałem gdzieś na tym forum że jakiś Pan aktywował usługę dla n-rekordera przy pojedyńczym konwerterze, śmigało mu wszystko tylko nie miał vod i nagrywania. Oto moje pytania:
1 Czy mój problem wynika z braku aktywacji....
2 Czy to wina braku konwertera twin(ludzie różne rzeczy piszą)
3 A może n-box jest felerny

Jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem a zna odpowiedż będę niezmiernie wdzięczny pozdrawiam
 

Czarny38

New member
przemowroc napisał:
Jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem a zna odpowiedż będę niezmiernie wdzięczny pozdrawiam
Skoro umiesz wejść w setup znaczy że masz stare oprogramowanie. Miałem identycznie, podłączyłem kabel do ant 2 potem w setup-ie wybrałem aktualizacja recordera, za trzecią próbą się zaktualizował. Dopiero po aktualizacji da się wyłączyć drugą antenę. Zatem teraz przekładasz kabel do ant 1 i żółtym klawiszem na ekranie instalacyjnym wyłączysz drugą antenę, jeżeli siłą i jakość na tym ekranie będzie od ok 60% aktywacja powinna zająć nie więcej niż 2h. Osobiście w opisany sposób aktywowałem recordera na jednym kablu.
 
Ostatnia edycja:

janek61

New member
u mnie aktywacja trwala ze 3 h jak nie lepiej, po tym czasie zadzwonilem do milej pani po raz 2 i wszystko ruszylo za 5 min
 
Do góry